NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Maandag 19 April 188G, N\ 92. Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant lleze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. A B 0 N N E ffl E N T Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200° Jaargang. AOVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 9.10. Itureel: Sclieepmakersstee»; 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 Isle al. der Wet van den 28en Juni I8sl(Slhl. no. 97), zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kennis, dat door JACOBUS STOERE alhier en door G. IIOO GEVKEN te Haarlem woonachtig, verzoek- schriften zijn ingediend om vergunning lot ver- koop van sterken drank in het klein resp. in de perccelen Sint Jorissleeg no. 27 en Lange Mare no. 48. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lvidsche ourant. Burgemeester en Wel houders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 April 1886. STADSNIEUWS. Door de politie alhier is aangehouden een persoon, die zich in een verdacht huis schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een horloge met ketting. Eveneens heeft zij proces-verbaal opgemaakt tegen een persoon, die met een bedelbrief langs de huizen der ingezetenen alhier rond ging, welke persoon even te voren door de politie was aange houden. Hedenmiddag, ongeveer half twee ure, geraakte aan het Levendaal een knaapje van 6 jaren al spelende in het water. Zekere S., die het ongeval bemerkte, begaf zich ter stond gekleed te water en mocht het ge noegen smaken de jongen van een wissen dood te redden. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 42 tot 67 volwassen personen en 18 tot 18 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van roodvonk1 geval van diphtheritis en b gevallen van mazelen aan gegeven. Overleden 1 aan diphtheritis. Bij het gisteren te 's Hage gehouden examen voor nuttige handwerkenzijn toe gelaten mejj. L. Trago en H. M. Van der Heyde, van Leiden. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 18 Ap. Geboortedag v. Arm. Silvester (1887.) 19 April. Sterfdag van Lord Byron. (1824.) In den laatste» tijd hadden, naar de W.A.Z. mededeelt, een tiental schouwburg directeuren strenge maatregelen genomen tegen de actrices, die gedurende de voor stelling bezoeken van heeren ontvingen. Deze gestrengheid was noodzakelijk, door dien de dames volstrekt geen rekening meer hielden met het publiek, dat geduldig moest wachten totdat het partijtje achter de cou lissen was uitgespeeld en de flesch was leeg gedronken. Vandaar het besluit der genoemde directeuren, waarbij die bezoeken eens voor al verboden werden. Die maatregel heeft bij de actrices een waren geeuwhonger ten gevolge gehad. Ten minste steeds verschijnen tusschen de bedrijven een aantal in het wit gekleede bakkersjongens''; sommige van hen zien er wel eenigszins oud uit, en zelfs be vinden zich onder hen die h la Bismarck gecoiffeerd zijn. Deze bakkersjongens dragen op hunne hoofden reusachtige korven met brood en gebak, dat zij de kunstenaressen te koop aanbieden. Het eten der gebakjes duurt nu even^lang als het vroegere „fuiveu" dar dames. In de Dordr. Ctdeelt de heer C. Van der Linden naar aanleiding van eene bespreking van Verhey's opera „Imilda" mede, dat ook hij een Nederlandsche opera in portefeuille heeft, welke hij in het vol gende winterseizoen hoopt ten gehoore te brengen. Misschien zegt het N. v. d. D. is dat dan tevens eene goede gelegenheid om het publiek bekend te maken met twee an dere tot dusver eveneens onopgevoerde opera's van Nederlandsche componisten, namelijk z/De Zeven Raven" van H. Viotta, en „De Val van Kuilenburg van D. De Lange. De heer Tj. Van Ilolkema kondigt aan: Mevrouw A. L. G. Bosboom Toussaint door dr. Jan Ten Brink, in eene prachtuit gave en eene volkseditie. Van de hand van den heer A. Pruys Aan der Hoeven, oud-civiel gouverneur van Atjeh, zal binnenkort een werk het licht zien getiteld: „Mijne ervaring van Atjeh." De Meininger hofkapel, welke door Hans Von Biilow is gevormd, is den 5 April ontbonden. De kapelmeester Strausz hield de afscheidsrede en bracht een „11 och" op Bülow uit. Onlangs hield de Fransche reiziger De Brazza, in een buitengewone vergadering van liet aardrijkskundig genootschap te Pa rijs, een belangrijke redevoering over zijn onderzoekingstochten in Afrika, waarvan een Parijsch correspondent indertijd een uitvoerig verslag zond. Deze redevoering is nutoe gelicht met een kaart van het Congo-gebied, namens het Fransche aardrijkskundig genoot schap in druk uitgegeven en verkrijgbaar gesteld. Onder algemeene deelneming der bur gerij is het stoffelijk overschot van den dich ter Scheffel te Karlsruhe ter, grave gebracht. De groothertog van Baden was ten sterf huize de familie komen condoleeren. Op de kist lagen eene menigte kransen, onder anderen van den gemeenteraad, met het opschrift: „De treurende vaderstad aan haren beroem den zoon." BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Wij vernemen, dat Z. M. de koning, na ontvangst van het adres van den gemeen teraad van 's Gravenhage tot benoeming eener commissie betreffende eene zeehaven te Sche- veningen, dit verzoek met speciale bevelen heeft doorgezonden aan den regeering. De ministerieele crisis zal echter uit den aard der zaak op de behandeling ook van deze aan gelegenheid haren invloed doen gevoelen. De min. van staat, min. van binnen- landsche zaken brengt ter algemeene kennis: dat de examens der Polytechnische school, vermeld onder B en C. in de artt. 6065 van de wet op het middelbaar onderwijs, in de maand Juni a. s. te Delft zullen worden afgenomen. Nadere bijzonderheden meldt de Stct. van heden. De Stct. bevat een verslag aan den minister van binnenlandsche zaken over den staat der koninklijke muziekschool, gedu rende 1885, uitgebracht door de commissie van toezicht. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms schroef- stooinschip 1ste klasse Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den kapitein- luitenant ter zee H. Quispel, komende uit Oost-Indië, in den namiddag van den 16den dezer ter reede Tessel geankerd. Aan boord is alles wel. St.-Ct De Haagsche politie zoekt ijverig naar een voortvluchtige Duitscher, die zijn pa troon voor eene groote som heeft opgelicht. De dief schijnt, volgens zijne photograph ie, een zeer fashionable voorkomen te hebben, wat Donderdagavond onaangename gevolgen had voor.... een Franschman, die, bij het verlaten van een koffiehuis, waar hij met bekenden had vertoefd, werd uitgenoodigd om een bezoek aan den commissaiis van politie te brengen. Daar helderde de ver gissing zich natuurlijk spoedig op, en de vreemdeling werd dadelijk weer in vrijheid gesteld. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is gisteren tot arts bevorderd de heer O. Engelken, cand.-arts. Toegelaten voor het le gedeelte de heeren W. Posthu mus Meyjps, doctorandus, en F. L. Dete- ring, cand.-arts. Eenige dames te Utrecht hebben zich ver- eenigd tot eene commissie, met het doel aan het Utr. Studentenkorps bij gelegenheid der feesten bij het 250jarig bestaan der Utrechtsche Hcogeschool in Juni een blij vend aandenken te schenken. Men schrijft uit Enschedé aan de Zw. Cl.Tot dusverre heb ik niets ver nomen omtrent het door u overgenomen be richt uit het Vaderland, dat door drie groote industrieelenbuiten Enschedé woonachtig, aangeboden is om bij de werkstaking aldaar als arbiters tusschen de werkgevers eu werk nemers op te treden. Uit dit bericht zoude men kunnen opma ken, dat de loonsvermindering van de firma J. F. Scholten Zn., reeds veertien dagen voor de werkstaking ingegaan, willekeurig is geschied; de firma (evenals andere) was bij den aanhoudenden achteruitgang der prijzen genoodzaakt, wilde zij zich voor verdere verliezen eenigszins dekken, de ta melijk hooge loonen te verminderen; zij heeft aan de werkstakers verklaard, zoolang de toestand van den handel ongunstig blijft, niet tot loonsverhooging te kunnen overgaan. Reeds hebben eenige werkstakers het werk hervat. Ofschoon uit vrijwillige bijdragen vol doende gelden bijeengebracht zijn om de af zending der door den dollen hond te Vrooms- hoop (gem. Den Ham) gebeten personen naar het instituut Pasteur te Parijs te zenden, weigeren allen daarheen te gaan. Ook de arbeider Schippers, die zich eerst daartoe heeft aangemeld, weigert thans mede zich aan de kunstbewerking te onderwerpen. GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan Christian Enderlin, geb. te Chur, kanton Graubunderland, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland, stiptelijk nakome. De minister van justitie zal op 20 dezer geen audiëntie verleenen. H. M. de koningin bracht Donderdag middag met het kroonprinsesje een bezoek aan het machinegebouw der duinwaterleiding. Door den directeur en den werktuigkundige der inrichting werden II. M. omtrent de wer king der machines de verlangende inlichtin gen gegeven. Gisteren middag bezocht de koningin den kon. zoöl. bot. tuin en begaf zich daarna naar het Idiotengestichtalwaar 11 M. van hare hooge ingenomenheid met die instelling blijk gaf. Ter terechtzitting van de rechtbank alhier werd gisteren bepleit de vordering in gesteld door de weduwe van L. W.lid van de gefailleerde firma Felix Polak en C°. te 's Gravenhage. De eischeresse was met L. W. te Parijs buiten gemeenschap van goederen getrouwd, doch de huwelijksche voorwaarden had men verzuimd hier in te schrijven. De eischeres vorderde nu terug de goederen aangekocht uit eene som van f25000 door haar als huwelijksgift aange bracht of de waarde daarvan. Daartegen ver zetten zich de curators en voerden aan de vier volgende bezwaren. Zij beweeren nl. 1°. dat de schenking niet is bewezen; 2°. dat de huwelijksche vooiwaarden niet zijnde ingeschreven ter griffie der rechtbank geen kracht hebben tegen derden; 8°. dat het niet bleek dat juist uit die gift de goe deren waren aangekocht; 4°. dat de eigen dom dier goederen niet bleek. Voor de eischeresse werd het woord ge1- voerd door mr. VV. Thorbecke. PI. wees er ten aanzien van het tweede punt op, dat al moest er tegenover derden gemeenschap van goederen worden aangenomen, niets be lette dat een gift door een derde gedaan buiten de gemeenschap viel. Die schenking toch kan afzonderlijk worden gemaakt en heeft met de niet-inschrijving niets te ma ken. Daarenboven, de curator is geen derde. Ten aanzien van het eerste punt wees pl. op art. 880 W. v. K. volgens hetwelk do schenking kan bewezen worden door vol doende beseheiden ten genoege va» den rech ter. Overigens meende eischeres dat het feit dat de goederen wel degelijk uit de geschonken som waren aangekochtbewezen werd door eene menigte quitanties van be taling van bewuste gekochte goederen. Voor curators trad op mr. G. Van Kossem, die trachtte te doen uitkomen dat de schen king niet 50.000 frs. doch slechts 5000 frs. had bedragen. Wel had eischeres er op ge wezen dat men in de actie die som had op gegeven ter voorkoming van een hoog re gistratierecht, doch pl. kon dit niet aanne men, vooreerst omdat de registratierechten niet zoo hoog waren en ten andere omdat zoo iets niet aannemelijk is bij gemis van een onderhands! he acte die partijen naast de acte van huwelijksche voorwaarden dan wel zouden hebben opgemaakt. Daarbij kwam dat de huwelijksche voorwaarden niet zijnde ingeschreven, tegen den curator niet werken kunnen. Er was wel een brief van W. in het geding gebracht waarin werd opgegeven dat de gift frs. 50.000 had bedragen, doek tegen den curator als derde had die geen bewijskracht. Voorts betwistte pl. op ver schillende gronden het bewijs dat de goede ren uit de huwelijksgift waren aangekocht. De conclusie van het openb. min. in deze zaak is bepaald op 30 April a. s. Gisteren is alhier overleden een der oudste geneesheeren in de residentie, de heer G. W. Eikendal. Sedert 1841 was hij hier ter stede als genees- en heelkundige gevestigd. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELGIE. De minister van justitie diende gis teren bij de kamer van vertegenwoordigers verschillende wetsontwerpen in, als: 1°. om aanhitsing tot misdaden en vergrijpen straf baar te stellen, zelfs indien zij door geen uitwerking gevolgd wordt: 2°. tot herziening der wet op het gebruik van ontplofbare stoffen3°. tot nadere regeling van het dra gen van wapenen. De minister Beernaert vroeg een krediet van 1 millioen, om de eigenaars der onlangs vernielde fabrieken te helpen. Uit Charleroi, wordt gemeld: De werk staking in de kolei mijnen dreigt weder alge meen te worden, maar de werkstakenden zijn rustig. De burgemeesters vormen de tusschenpersonen tusschen hen en de werk gevers, maar hunne pogingen hebben nog tot geen resultaat geleid. Te Jumet, te Lodelinsart, te Marchiennes en te Gosselies is het werk gestaakt.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1