leerlingen van de stedelijke zangschool al daar, onder leiding van den muziekdirec teur J. P. Groot. Evenals te Zwolle ver wierf de uitvoering veel bijval. Binnenkort zal de cantate ook te Groningen worden ten gehoore gebracht. Op Zaterdag 29 en Zondag 30 Mei e. k. zal in de Harinoniezaal te Leeuwarden, een muziekfeest worden gegeven door de zang- vereeniging „Concordia" aldaar, en de „ge mengde zangvereeniging" te Groningenon der leiding van beider directeur, den heer J. 11 Bekker te Groningen. Op den avond van den eersten dag zal worden uitgevoerd het oratorium „Der Missias"van Handel. Het koor bestaat uit omstreeks 300 leden. Als solisten zullen optreden de dames Adêle Asmann, van Berlijn (alt), Fillinger, van Frankfort (sopraan), Rogmans, van Amster dam (tenor) en waarschijnlijk een der eerste Duitsche baszangers. Vrijdagavond is de ge nerale repetitie. Zondag is er kunstenaars concert (matinée). Het Groninger llarmo- nie-orchest, mede onder directie van den heer Bekker, zal gedurende de genoemde da gen medewerken. In het Trocadêro te Parijs zal ter eere van Liszt, onder leiding van Vianesi en met medewerking van Faure het oratorium van Liszt, „de legende van St. Elisabeth" wor den uitgevoerd. Een orkest van 120 personen en een koor van 150 zangers en zangeressen zullen daarbij optreden. Zooals men weet, heeft de koning van Zweden een tweetal prijsvragen uitgeschreven cp orientalistisch gebied. In de commissie van beoordeeling drr antwoorden heeft ook prof. De Goeje te Leiden zitting. Thans schrijft men aan de FrankfZei- tungdat de firma E. J. Brill te Leiden de bekroonde antwoorden zal drukken en den schrijvers een honorarium zal uitbetalen van f 60 per vel van 16 bladzijden. De bekroonden krijgen bovendien van den koning van Zweden een gouden medaille ter waarde van 1000 Zweedsche kronen, benevens een som van 1250 Zweedsche kronen. Uit Rotterdam wordt geschreven: Of schoon besloten is het panoramagebouw aan den Stationsweg alhier te verbouwen tot een schouwburg is het nog geenszins zeker, dat daarin een Eden-theater zal worden geves tigd. De Panorama-maatschappij toch zal met zelf exploiteeren, maar wenscht het ge bouw na de verbouwing te verhuren, en ofschoon reeds sedert een paar weken lief hebbers daarvoor zijn opgeroepen, heeft zich, naar men verneemt, nog niemand aangemeld. Het museum van schilderijen te Schwe- rin, dat ongeveer 1200 stukken van oude en 200 van moderne meesters bevat, is bijzonder rijk aan meesterwerken uit de oud-Holland- sche en Vlaarasche scholen. Werken van Frans Hals, Rembrandt, Ostade, Teniers, Bakhuyzen en vele anderen zijn de parelen dezer verzameling. De protograaf Nöhring, te Liibeckheeft nu naar een zeventigtal schilderijen uitstekend uitgevoerde lichtdruk ken vervaardigd, en de directeur van het museum, dr. Friedr. Schlie, leverde daarbij een niet minder uitstekenden tekst. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Is het Vaderland wel ingelicht, dan is men in de partij-vergadering der rech terzijde eergisterenavond niet tot eenig be sluit kunnen komen, betreffende de gedrags lijn tegenover de ministerieele crisis te volgen. Blijkens een van de Amerikaansche postadministratie ontvangen telegram, is één der drie zakken met brieven enz. der met het stoomschip Oregon naar New-York ver zonden Nederlandsche brievenmaal opge- vischt, en gaat men door met het duiken naar de gezonken brievenmalen. Omtrent de aangeteekende stukken, welke in den opgevischten zak gesloten waren, wordt nader bericht gewacht. (St.-Ct.) Door de Rijnl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Maart 1 b86 vervoerd 19232 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 2715.31', goederen f 381.28; totaal f 3096.59'. Van af 1 Januari tot en met ultimo Maart 1886 vervoerd 54222 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 7510.83', goederen f 958.46', totaal f 8469.30, per dagkilo meter f 10 45'. Voor de verkiezing van twee leden van de provinciale staten (kiesdistrict Lei derdorp), werden in eene Dinsdag te Kat wijk gehouden vergadering tot candidate!) gesteld de heeren: jhr. rar. 11. A. C. De la Bassecour Caan, aftredend lid, en T. A. O: De Ridder te Katwijk aan den Rijn, in plaats van het aftredend lid mr. F. A. G. graaf Van Limburg Stirum te Noordwijk, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld. Uit de scheiding tusschen de leden wc m mm mm mr: m k van den Sociaal-democratischen bondteuge- volge van de uitwerping van Van Raay, is eene Sociaal-democratische arbeidersverceni- ging ontstaan, die a. s. Maandag voor de eerste maal te 's-Hage eene openbare ver gadering zal houden. Daarin zal C. J. Van Raay als spreker optreden. Een drietal geëxamineerde drogisten, te 's Gravenhage gevestigd, daartoe gecom mitteerd door hun Haagsche collega's en gesteund door alle nog bestaande geëxami neerde drogisten in Nederland, hebben zich in Jan. jl. gewend tot den minister van binnenl. zaken met het verzoek, dat bij wijziging van de geneeskundige wetten het bij de wet van 1 Juni 1865 afgeschafte examen voor drogisten weder moge worden ingevoerd. Bij de te Vincenues gehouden inter nationale harddraverijis de tweede prijs behaald door de Biegawoy van den heer P. Kolkman te Dordrecht. Het kindje te Dordrecht, dat bij ver gissing een geneesmiddel voor uitwendig ge bruik, werd ingegeven, is ten gevolge daar van wel ernstig ongesteld geweest, maar is gelukkig niet gestorven; integendeel, er bestaat zelfs geen ernstige vrees meer. Het bericht van gisteren was dus onjuist. Gisterenochtend heeft mr. S. Gratama, namens mej. J. M. M. Schlingemannter griffie van het hof te Amsterdam gedesisteerd van het beroep in cassatie den 30 Maart jl. aangeteekend tegen het arrest in zake ca. mevr. Bulkley c. s., waarbij zij tot 45 dagen celstraf is veroordeeld. Gisterennamiddag had ten huize van den heer C. Dijserinck, te Amsterdam, de eerste algemeene vergadering plaats van de N.-Z-Hollandsche stoomtram Haarlem Leiden. Zooals men zich herinneren zal is deze onderneming ten vorigen jare in andere han den overgegaan, en werd na liquidatie der vroegere maatschappij eene geheel nieuwe vennootschap opgericht. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten, over 1885 geen dividend uit te keeren, maar de gemaakte winst voor afschrijvingen te bestemmen, waardoor o. a. de oprich tingskosten geheel afgeschreven zullen wor den. Het bestuur deelde mede, dat de onderneming flink vooruitgaat, en voortdu rend, zoowel door verlaagd tarief als druk keren dienst, meerdere reizigers trekt. Na de totale vernieuwing van den weg heeft men geene déraillementen meer gehad en kan de baan, wat soliditeit en deugde^ lijkheid betreft, met de beste tramwegen vergeleken worden. Alles doet eene zeer goede verwachting voor de toekomst koes teren. Uitgeloot werden 4 obligatiën h flOOÜ. Tot leden der commissie voor het nazien der balans voor 1886 werden benoemd de hh.J. II. Broekman Jr., Th. Molière en J. G. C. Schlencker. (Jmst In de kas van den gemeente-ambte naar F. J. Van VVulften te Amsterdam, be last met de ontvangst van de straat-, hon den- en beursbelasting en van het havengeld aldaar, is dezei dagen een tekort ontdekt, dat ongeveer 5UU00 bedraagt. Zondag heeft men zich den gansclien dag onledig gehouden met boeken na te zien, waaruit moet gebleken zijn, dat het misdrijf, het welk reeds over een groot tijdvak loopt, door valsche boeking werd gepleegd en alzoo aan de controle onttrokken. Bovendien was het een ambtenaar, die reeds een dertigtal jaren bij de gemeente-administratie werk zaam was, zeer goed stoud aangeschreven en het volste vertrouwen genoot. De man werd gearresteerd en naar de cel overge bracht. Hij is gehuwd en vader van twee kinderen. Uil Naar men thans aan de Jmst. Cour. mededeelt, moet, bij nader onderzoek, het ontvreemde bedrag reeds tot 48U0O zijn gestegen. De verduisteringen loopen over een tijdvak van vier jaren. Bij een faillissement te Amsterdam dat reeds eenigen tijd geleden plaats had maar waarover nu druk gesproken wordt, omdat deze week het meubilair wordt ver kocht, bleek dat de hoedenmaker f 500, de kapper f 700, de slager f 1400 en de banketbakker ook eenige honderden hebben moet. Nu kan men nagaan, wat de reke ningen van modistes, couturières en mnnu- facturiers zullen bedragen. Voor dezen besten klant hebben baas en knechts ge vlogen en was er niets te goed in winkel of magazijn. Bij de Dinsdag te Enkhuizen gehouden verkooping van porseleinuit de nalatenschap van jonkvrouw Snouck van Loosen, werden o. a. de volgende prijzen besteed N°. 1. Kronenburger porseleinen Eetservies, met geschilderde bloemen en vruchten, 1 460. N°. 3. Kronenburger Koffie- en Thee. mn mm ij xx. a tw nr- servies, met landschappen en beeldjes, f 135. i\°. 4. Dito Theeservies met landschappen f170. N°. 5. Loosdrechtsch (Amstelsch) Koffie- en Theeserviesmet landschapjes en figuren, f515. N°. 6. Gekleurd Japausch Koffie- en Theeservies, met rooswerk en vogels f280. N°. 5356, 7 stuks A mstel-Sclioorst een va zen, met vogels, f 1400. N°. 5759. 7 st. Saksische Vaasjes op voetstukjes f200. N°. 584. 1 Gekleurde Delltsche gebraad schotel, met beeldwerk f266. N°. 594. 2 Dito Botervlootjes, f51. N°. 597. 2 Dito Kandelaars f32.50. N°. 631. 1 Keulsche Bierkan, met tinnen deksel, f 90. De Exploitatie-maatschappij heeft bij wijze van proef een zg. „bliksemtrein" laten loopen op de lijn Utrecht's-l lerlogenbosch. De treiu heelt dit traject in 45 minuten afgelegd, terwijl een sneltrein er een uur en een gewone trein anderhalf uur over doet. Men moet hierbij nog in aanmerking nemen dat de bruggen door geen trein met eene snelheid van meer dan 30 kilometers in het uur mogen bereden worden, en dat bij het overgaan van het dubbel op enkel spoor te Waardenburg eveneens met mindere snelheid moet gereden worden, waardoor nog veel tijd verloren gaat. Bij de eergisteren in het district Aal ten gehouden verkiezing voor een lid der prov. staten zijn opgekomen 800 kiezers. Giste renmorgen werden echter in de bus 801 biljetten gevonden. De stemming is daarom nietig. Er moet eene geheel nieuwe ver kiezing plaats hebben. Naar men verneemt, wordt de eerst volgende wedstrijd van het Algemeen Ned. Wielrijdersbond te Nijmegen gehouden in Juli a. s. De wedstrijd op den tweeden Paaschdag is uitgeschreven door een 4-tal Geldersche Wielrijderskringen. In Augustus verwacht men een wedstrijd te Utrecht. Naar men verneemt, hebben drie groote industrieelenbuiten Enschedé woon achtig, aangeboden om bij de werkstaking aldaar als arbiters tusschen de werkgevers en werknemers op te treden. Vad 's GRAVEMI4GE. Den heerJ. J. F. Noordziek, directeur der stenograpische inrichting, tevens belast met de uitgave van de vroegere handelingen der tweede kamer, werd gisterenmiddag eene verrassing bereid. Tijdens de schorsing der zitting van de eerste kamer, werd hem door den voorzitter, namens de ledenden griffier, den commiesgriffier en de ambtenaren ter griffie, een keurig geschenk aangeboden (een viertal zilveren kandelaren) ter herinnering aan den dag (1 April jl.) waarop hij zijne 60-jarige ambtelijke loopbaan had volbracht. Prinses Salm-Salm, met dochter en gevolg, uit Anholt, tzijn gisteren hier aan gekomen, en hebben intrek genomen in het Hotel den Ouden Doelen. BUiTENLAiNlRSüHE BERICHTEN. BELUIK. Ongeveer een honderd dokarbeiders Ie Antwerpen hebben het werk gestaakt. Zij verlangen loonsverhooging. De werklieden 111 de glasblazerijen te Sprimond en Ayrviile hebben den arbeid ge staakt. In de omstreken van Charleroi is bet werk nog door 14U0 man gestaakt, maar men gelooft, dat ook zij spoedig den arbeid zullen hervatten. Een dynamiet ont ploffing beeft plaats gehad in de woning van den directeur der mijnen te Seuilles. Onge lukken werden niet veroorzaakt. De bekende publicist Emile De Lavelye heeft in een tijdschrift een artikel geschre ven over .de onlusten in België", waarin bij te kennen geeft, dat deze geen teeken zijn van een reeds bestaand gevaar, maar wel van een bedenkelijken toestand en eene niet geruststellende toekomst. De talrijke en in gewikkelde oorzaken daarvan nagaande, weidt hij uit over de industrieels crisis, welke hij toeschrijft aan de protectionistische reactie in de meeste andere lauden, en de vorde ringen van het socialisme. Het eenige ge neesmiddel ziet de schrijver in eene veree- uiging van kapitaal en arbeid in dezelfde handen; diartoe moet de werkman echter meer ontwikkeling, zedelijkheid en deugd bezitten. Het zou niels balen, indien de staat hem een kapitaal verschafte, dat hij niet zou weten te beheeren en m stand Ie hou den. Men heelt uitgerekendvervolgt de heer Lavelve, dat, indien de Engelsclie werklie den ophielden steiken drank te gebruiken zij iu 20 jaar tijds al de fabrieken zouden kunnen koopenwaarin zij thans voor loon dienen. Het is de plicht der gezeten bur gerij, den werklieden tot het verkrijgen van den onmisbareu zedelijken en verstandelijken vooruitgang de band te rijken. Jmst dit heb ben Hoomacb-Katholieken als wijlen bisachop Von Ketteler in Duitschland, graaf De Mun in Frankrijk en Protestanten als Slocker en Todt in Pruisengelijk lord Shafterbury en kardinaal Manning in Engeland eu zelfs Von Bismarck en Gladstone begrepen. EKGKLAND. Op voorstel van den heer Morley ia de tweede lezing der Ierscbe wet tot den lOden Mei verdaagd. Bij de aanvullingsverkiezing te Ipawich, noodzakelijk geworden door de ongeldigver- klaring der verkiezing van twee liberale parlementsleden zijn gekozen de Tory-candi- daten Dalrymple en Eleho, hoewel met eene zwakke meerderheid. In eeDe gisteren te Glasgow door eige naars van Schotsche ijzersmederijen gehouden bijeenkomst werd de vraag betreffende de beperking der productie van ruw ijzer be handeld. Men kon tot geene overeenstem ming geraken, en derhalve is de beperking der Schotsche productie opgegeven. FKAWHRIJ K. In het jaar 1885 zijn 257 depota van tabak en sigaren door den ministor van financien gegeven, o. a. aan de weduwe van een senaatslid en van een divisie- generaal, aan mevr. Faustin—Hélie, de weduwe van een vice-president van den raad van state; mad. Borel, weduwe van een minister van oorlog; mevr. Lachaud, de dochter van een volksvertegenwoordiger van 1848; mevr. Vercelle, een achterkleinkind van De Lamartine, en aan mevr. Okolowicz, een moeder van 24 kinderen, waarvan twee door den vijand werden gedood. Met 41 stemmen tegen 1 heeft de gemeenteraad van Parijs eene motie van den heer Mesureur aangenomen, waarin de wensch wordt uitgesproken: 1°. dat het recht van asyl, door alle vrije natiën geëerbiedigd, ook in Frankrijk moge worden gerespecteerd; 2°. dat de maatregelen tot uitzetting van vreemdelingen (Belgische anarchisten en werk stakers) genomen, ofschoon deze geenerlei misdrijf hebben begaan, mogen worden in getrokken. Pasteur heeft thans, blijkens zijn jongste mededeeling aan de Fransche academie 726 peisonen behandeld, waarvan 688 door dolle honden en 38 door dolle wolven waren gebeten. Van de eerste slechta éénvan de laatsten zijn drie patiënten overleden. De inschrijvingen voor 't Instituut-Pasteur be- loopen nu reeds 568.595 frs. ITA LIE. De minister-president Depretis gaf gis teren in de kamer van afgevaardigden voorle zing van een decreet tot prorogatie van het parlement. Men gelooft dat een besluit tot ontbin ding op handen is en de algemeene verkie zingen op 16 Mei zullen gehouden worden. De koning heeft den heer De Robilant belast met de samenstelling van een kabinet van verzoening. De heer De Robilant heeft geweigerd. De ministerieele crisis duurt dus voort. Men spreekt van kamerontbinding. Onder de boerenarbeiders in de pro vincie Pavia is eene werkstaking ontstaan. Verscheidene personen zijn in hechtenis ge nomen. DVITICULAWD. Keizer Wilhelm heeft gelast dat de groote manoeuvres van het 15e legercorps in September e. k. in den omtrek van Straats burg zullen plaats hebben. De keizer hoopt op iü September aan te komen en hij xal in het stadhouderlijk paleis zijn iutrek nemen. Eene groote revue zal den llen September plaats hebben. Bij de manoeuvres zullen de pontouniers o. a. eene brug over den Rijn slaan. De kroonprins van Pruisen is door de mazelen aangetast. Volgens de Deutsche Ileeres-Zeit. telt het Pruisische leger thans het volgend aan tal officieren: in actieven dienst 13.404, re serve-officieren 6673, landweer-officieren 5645, officieren ter beschikking 250, en bovendien aan militaire geneeskundigenof ficieren in actieven dienst 919, reserve-offi cieren van gezondheid 920 en officieren van gezondheid der landweer 978. Een groote postdiefstal wordt uit Ber lijn bericht. In den nacht van 30 Maart moet uit een van Moskou naar Berlijn ge zonden pakket een aangeteekende brief met eene waarde van 252,000 mark aan effecten (Oostersche leening) gestolen lijn. Van de dieven is tot dusverre nog geen spoor ontdekt. AMERIKA. De Chineesche gezant te Washington heeft het gouvernement der Vereenigde Sta ten aangekondigd, dat China de houding van den chef der douanen te San Francisco jegens zijn vertegenwoordiger als een belee- diging beschouwt en de betrekkingen mq

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2