Heerle eenige bewoners van bet Kerkplein gewekt door vijf revolverschoten. De kan tonrechter, de heer De L., een ongehuwd millionnair, sinds lang lijdende aan water zucht, was in eene vlaag van ijlhoofdigheid en in den waan verkeerende, dat men hem in zijn kosthuis vergiftigen wilde, zijn raam uitgesprongen en naar de woning van den pastoor-deken geloopen. Toen diens dienst boden verschrikt door des lijders woest uiterlijk, hem niet wilden binnenlaten, had hij vijf revolverschoten in de lucht gelost. Op dat schieten snelde de rijtuigverhuurder K. toe, wiens postwagen juist vertrekken zouen ontwapende den ijlhoofdige. Deze begaf zich nu naar den postdirecteur, die den arts uit "Valkenburg ontbood, terwijl de zieke niet verkoos op des directeurs boven kamers alleen te blijven, maar er de voor keur aan gaf, op het drukke postkantoor plaats te nemen. De heer De L. zal nu waarschijnlijk naar een gesticht moeten ver voerd worden. GR1YEMHAGË. Door Z. M. is agreatie verleend aan de door het Kapittel der Duitsche Orde Balye van Utrecht gedane keuze van F. M. baron "Van der Duyn, tot Coatjutor dier orde; aan de onderlinge opklimming van de com mandeurs dier orde A. baron Sloet van Oldruitenborgh, T. M. W. baron Collot d'Escury en E. J. baron Van Pallandt; aan de opklimming van den eersten Kapittel- ridder A. E. L. C. baron Von Bodelschwingh Plettenberg tot jongsten commandeur en van den tweeden Kapittel-ridder J. A. Z. graaf Van Rechteren Limpurg, tot eersten Ka pittel-ridder; aan de benoeming van den oudsten ridder-expectanf F. baron Van Pal- landt van Hagen, tot tweeden Kapittel-ridder. Door Z. M. is aan P. J. Theunissen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Mesch. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken zal op 17 dezer geen audiëntie verleenen. Alhier is aangekomen en afgestapt in het Hotel des Indes, de prins van Salm- Salm. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELG1E. De geneesheeren hebben mevrouw Van der Smissen eene operatie doen ondergaan, welke de patiente eene groote verlichting verschaft heeft. De hoop om haar in het leven te behouden, is echter gering. ENGELAND. Koningin Victoria en prinses Beatrice hebben Windsor verlaten om het Paasch- feest te Osborne te vieren. De regeering besloot in zoover de wet voor Ierland te wijzigendat 45 Iersche leden zullen zetelen in het rijksparlement. Lord Rosebery, minister van buiten- landsche zaken, verklaarde in de gisteren gehouden zitting, van het hoogerhuis, dat prins Alexander van Bulgarije, ofschoon zijne bedenkingen handhavend tegen de bepaling, dat zijne benoeming tot gouverneur-generaal van Rumelië na vijf jaren moet hernieuwd worden, toch ter kenni» van den Turksche Grootvizier heeft gebracht, dat hij, tegenover het eenparig besluit der mogendheden, be reid is zich te voegen naar de door hare vertegenwoordigers onderteekende internatio- ale akte, en onmiddellijk de volmacht zal hernieuwen der Bulgaarsche leden van de verschillende in de schikking genoemde commissiën. In het lagerhuis werd gisteren het debat over het wetsontwerp tot regeling van het bestuur in Ierland bij eerste lezing voortge zet. Sir W. V. Harcourt, kanselier der schatkist, bestreed de tegenvoorstellen van Trevelyan, Chamberlain en Harrington; het hoofdgebrek daarvan isdat niemand ze aanneemt, liet alternatief der regeerings- plannen is een dwangwet, maar daartoe be hoort eene sterke regeering, welke door eene overweldigende meerderheid in het lagerhuis ondersteund wordt. Zulk eene meerderheid is in elk geval niet in eene coalitie-ministerie te vinden. De heer Gladstone wederlegde de argu menten der tegenstanders van het ontwerp. Hij kwam terug op zijn redevoering bij de aanbieding van het ontwerp, en verklaarde niet te beweren, dat de rijkscontrole op de tollen en accijnsen en de uitsluiting der Iersche vertegenwoordigers uit het rijksparlement de werkelijke grondslagen der voordracht zijn. Sedert werd de toelating der Iersche vertegen woordigers met beperkte bevoegdheid of in verminderd aantal voorgesteld. De regeering heeft geen recht om bij dit stadium der voordracht de gelegenheid tot overweging dezer vraagpunten af te sluiten. Het huis heeft het regeeringsontwerp be treffende het Iersche bestuur, bij eerste lezing, zonder stemming, aangenomen. Gladstone's Iersche rede heeft 11. Don derdagnacht de telegrafisten veel werk be zorgd. Het telegraaf-bureau aan het lagerhuis seinde meer dan 100.000 woorden over. In de andere Londensche telegraafbureaux ging 't niet minder druk toe. "Van Gladstone's rede werden circa 1.500.000 woorden ge seind, waarvan alleen 1.185.600 door de per8vereeniging, die over de geheele zitting, dus ook over Trevelyan's en Parnels spee ches te zamen 2.029.1 18 woorden telegra feerde, dat is meer dan 1000 kolommen bre vier druks van een groot blad. Gladstone's rede was 247000 worden groot. Don derdag zal de premier weer een redevoering houden bij 't aanbieden van een bill voor 't stellen van nieuwe regelen voor den ver koop van gronden in Ierland. Graaf Elgin is tot minister van open bare werken benoemd. Graaf Shafterbury heeft zich gisteren namiddag, terwijl hij zich in een huurrijtuig in Regentstreet te Londen bevonddood geschoten. De reden tot deze daad is on bekend. FRAKKK IJ K. De kamer van afgevaardigden behan delde gisteren de interpellatie over de bloe dige onderdrukking der wanordelijkheden te Chateauvilain. De kamer verwierp met 354 tegen 176 stemmen eene motie van afkeuring der rech terzijde, en verleende met 340 tegen 187 stemmen hare goedkeuring aan eene motie, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen. De minister-president De Freycinet heeft het voornemen te kennen gegeven omgedurende de aanstaande parlementaire vacantie, eene reis door enkele departemen ten te maken, en bij die gelegenheid een of meer politieke redevoeringen te houden. De rechtbank van Parijs heeft niet- ontvankelijk verklaard den eisch tot vervol ging van den neef van Jules Verne, die, naar men weet, onlangs een moordaanslag op zijn oom pleegde. De ongelukkige jonk man zal in een krankzinnigengesticht wor den verpleegd. Wat Jules Yerne betreft, verwacht men, dat hij spoedig weder hersteld zal zijn. In den voorlaatsten nacht werden in de buitenwijken van Parijs vele roode bil jetten aai geplakt, die het volgende te lezen gaven: ^Leve de werkstaking! Weg met het kapitaal! Leven de werklieden-afgevaar digden! Aan de galg met de kapitalistenen de burgerklasse!" De politiedienaren scheur den natuurlijk des ochtends de biljetten af. Sedert eenigeu tijd werden gelijksoortige biljetten aangeplakt. Tot dus ver heeft echter de politie de peisonen die ze op de muren hechtten niet kunuen oj sporen. De volksopruier Camólinat heeft Deca- zeville reeds verlaten, bestemming Parijs, waar Basly ook verwacht wordt, die, zooals gemeld ia, van de kamer geen langer ver lof heeft kunnen verkrijgen en blijkbaar rijn maandelijksche schadeloosstelling er niet bij wil verliezen. DUITSCHL AND. Naar de Köln. Zeitung meldt, is prinses Elisabeth van Saksen Weimar Eisenach, dochter van prinses Sophie der Nederlanden, verloofd met hertog Johann Albert van Mecklenburg Schwerin. Prinses Elisabeth is in 1854, de hertog in 1857 geboren. Het heerenhuis heeft eergisteren een aan vang gemaakt met de beraadslaging over het ontwerp op de kerkelijke wetgeving. De rapporteur der commissie, de heer Adams, betoogde de noodzakelijkheid van het herstel des vredes op kerkelijk staat kundig gebied. De bisschop Kopp erkende dankbaar de tegemoetkoming der regeering, maar meende toch, dat de wetsvoordracht niet ver genoeg ging. Hij beval daarop zijne eigene voor stellen aanals grondslag voor verder overleg. Prins Von Bismaick voerde daarop het woord. De regeeringzeide hijheeft iu de quaestie nog geen stelling genomen. Spreker handhaafde het nut der Mei wetten als #Kampfgesetze" en achtte die volkomen verantwoord; maar het was ten eenenmale onjuist te beweren, dat de Mei-wetten eeue soort van palladium voor Pruisen waren. Er is nimmer aan gedacht, om ze tot eene duurzame instelling te maken. De waardig heid des konings kan er niet onder lijden, wanneer men tracht den wenschen der katho lieke onderdanen naderbij te komen. De regeering' heeft van den aanvang af het oog gevestigd gehouden op het herstel van den vrede. Spreker geloofde dat het tijdstip tot opheffing der "Kampfgesetze" is aangebroken. Hij heeft zich de lijn gesteld tot welke d« koning gaan kan om zijn ka tholieken onderdanen te gemoet te komen, zonder in eenig opzicht aan zijne waardig heid te kort te doen. Prins Von Bismarck zeide verder: Ik gaf er de voorkeur aan om met den Paus te onderhandelenomdat bij hem meer wel willendheid jegens Duitschland en Pruisen wordt Terondersteld dan bij de meerderheid van den rijksdag gevonden wordt. Ik wil niet eer met het centrum onderhandelen, voordat ik mij met den Paus volkomen heb verstaan. Ik verzoek u het regeerings voor stel aan te nemen. De regeering behoud- zich dan een verder gebied voor onderhant delingen voor. Overigens wenscht de regeering zelve de herziening der Meiwetten." De heer Kleist Retzow achtte een spoedig einde van den ^Kulturkampf" des te nood zakelijker, daar de staat er de meeste schade bij geleden had. Prins Von Bismarck bestreed deze laatste opvatting. Het voorstel der regeering vindt zijn oorprong niet in de bestaanden nood, maar enkel in de behoefte des keizers aan vrede. Indien door den *Kulturkampf' eenigerlei schade was geleden, dan trol zij het rijk, waar de centrum-partij, met de haar ter zijde staande sociaal-democraten de Elzassers, de Po en en de Fortschritt-partij de meerderheid vormt. De heer Miquel verklaarde het wetsvoor stel niet te kunnen aannemen, omdat het geen duurzamen vrede waarborgt. Hij was voor aanneming der resolutie-Bernuth. Graaf Zur Lippe was vóór de besluiten der commissie, met de amendementen van bisschop Kopp. De algemeene beraadslagingen werden daarop gesloten verklaard. Het heerrnhuis heeft gisteren de artikels- gewijze beraadslaging over de kerkelijke wet ten aangevangen en ten einde gebracht. Over het algemeen werden zij aangenomen naar de lezing der commissie, met de be kende drie amendementen van den bisschop Kopp en met een amendement van den heer Dietze, strekkende om te bepalen, dat de leeraars in de kerkelijke seminariën Duit- schers moeten zijn. Bij de hoofdelijke stem ming over het aangenomen voorstel des heeren Kopp, om de bepaling te schrappen, volgens welke leeraars, welke den staat min der aangenaam zijn, niet kunnen aangesteld worden, had ook prins Von Bismarck vóór het voorstel gestemd. ZWEDEN. Het voorstel des konings, om aan zijn tweeden zoon, prins Oscar, geboren 15 Nov 1859van staatswege eene apanage van 26,000 kroonen te verleenenis door de eerste kamer van den Zweedsche rijksdag met 74 tegen 4l stemmen verworpen. RUILAIVD. In Petersburgsche politieke kringen verzekert men, dat de Czaar de volgende week een samenkomst met den Sultan zal hebben op een Russisch schip in de Zwarte Zee. De keizer zou vergezeld worden door den minister Giers, de Sultan door Said pacha. De gedragslijn van Rusland omtrent Bulgarije zal definitief worden beslist door den keizer te Livadie. De Times verneemt uit St. Petersburg dat het bezoek van den Czaar aan het land der Don-kozakken niet doorgaat, omdat de politie een nihilisten-komplot tegen den Rus- sischen keizer ontdekt heeft. De politie voud niet ver van Novotcherkask in eenen dorpsvijver eene gioote hoeveelheid dyna- miet-patronen en handgranaten. Twee lieden, vermoedelijk nihilistische agenten, van wie een de zoon van het dorpshoofd, werden gevangen genomen. TIJRH IJ Turkije richtte weder eene nota tot de mogendheden over Griekeulands houding, verklarendedat de zaak nu moet eindigen. Engeland stelt voor, de geheele Grieksche kust te blokkeereu. De Sultan van Turkije heeft 10.000 fr. voor het instituut Pasteur geschonken. Hij heeft ook een commissie naar Parijs gezon den, om de uitvindingen van den beroem den geleerde na te gaan en eindelijk schonk hij dezen het grootkruis van de Medjidjé-orde. GRIEKENLAND. Een zeer talrijke menigte had zicb Zondag aan de uitgangen vau de kamer ver zameld; zij zwaaide een nationale vlag en riep: *Leve de oorlog! Leve Macedonië 1 Leve Epirus!" Na afloop der zitting had een belangrijke betooging plaats op de straat. Met geestdrift en onder het aauhelfen van den kreet: yLeve de oorlog 1" werd van de tribunes het votum van vertrouwen begroet. EGYPTE. Uit Cairo wordt het volgende, om trent de ontdekking van petroleum in Egypte, gemeld Het Egyptische gouvernement heeft be kend gemaakt, dat er bij de op haar last plaats gehad hebbende boringen te Djemsah, aan de kust van de Roode Zee, 150 mijlen van Suez, eene bron ontdekt is, die in 24 uren 150 Ms olie levert. Het gouvernement zal eene voldoende hoeveelheid naar Suez doen brengen, ten einde aan alle fabrikanten, die de qualiteit en de waarde van de olie wenschen te on derzoeken, een monster te kunnen afgeven. Het ministerie van publieke werken te Cairo ia bereid verdere inlichtingen te verstrekken. De koning van Choa heeftallekatholieke priesters en protestantsche zendelingen van zijn grondgebied verjaagd. Men zegt dat een Franschman en zijn vrouw met den broeder van den Suil an, op de grens van Choa door de Danakils zijn vermoord. A91EKIK A. De spoorwegwerkstaking te St. Louis ia geëindigd; maar Vrijdag heeft er eerst nog een bloedig gevecht plaats gehad. Eenige honderden werkstakers vielen de spoorweg wachters aandeze schoten op de oproer lingen en doodden 7 personen, waaronder een vrouw, terwijl 8 anderen werden ge wond. Dit veroorzaakte zeer groote verbit tering onder de bevolking, welke 's nachts op 6 plaatsen tegelijk de stationsgebouwen in brand stak. Pogingen tot blussching faal den. Er verbrandden vele waggons. De ge- haele schade wordt geraamd op 100.000 dollars. Na deze tooneelen is alles kalm ge worden. PER TELEGRAAF. BRUSSEL, 14 April. {Part. tel. R.) De Belgische werklieden-partij is voornemens om op 25 en 26 April te Gent een congres te houdenwaaraan ook afgevaardigden der Ne- derlandsche socialisten vereeniging zullen deel nemen. Tevens is te Gent een demonstratie op groite schaal aangekondigd, welke door de autoriteiten niet zonder ongerustheid wordt tegemoet gezien. LONDEN, 14 April. De Timet wijdt een artikel aan de Grieksche quaestie. Het blad gelooftdat nu de tijd is gekomen om een ultimatum te richten tot de Grieksche regeering, waarbij haar eisch wordt gesteld oin binuen veertien dazen tot ontwapening over te gaan. Wanneer Griekenland hieraan niet voldoet, moeten de Turken vrij wor den gelaten om zich zeiven van het drei- geude Grieksche leger te ontdoen. LAATSTE BERICHTEN. Hedenavond ontvingen we het bericht van het overlijden van onze meest gevierde N^etkrlandsche schrijfster mevr. Anna Louïsa Geertruida Bosboom, geb. Toussaint; ze werd geboien den 16en September 1812 en bereikte dua den ouderdom van 74 jaar. Hare talrijke romans munten uit door flinke karakterteekeniugen keurige detailbeschrijving met kracht igen, kernachtigen stijl. Het ontwerp tot wijziging der Indische tarieven is in de heden gehouden zitting van de eerste kamer aangenomen met 20 tegen 8 stemmen. De heer Van Swinderen stelde voor de behandeling der conversiewet uit te stellen tot een naderen dag met 't oog op de ministerieele crisis, doch wijzigde, na ver klaring der regeering, dat onbepaald uitstel ook tegenover de bankiers zeer ougewenscht was, zijn voorstel, zoodat het nu strekte om met 't oog op het demissionaire kabinet de behandeling te verdagen tot de volgende bijeenkomst der kamer. Dat voorstel is met 22 tegen 12 stemmen aangenomen. De zitting is daarna gesloten. De tweede kamer heeft heden den wensch uitgesproken omin afwachting van eene toegezegde nadere regeling van den telegraafdienst in kleine gemeenten, de be slissing over bestaande kantoren aan te houden. De regeeringsinlichtingen op de klacht van Dornela Nieuwenhuis over het Walhallagebouw zijn zonder debat voor ken nisgeving aangenomen. Een fout in de invoeringswet van het Strafwetboek werd heden bij spoedeischende wet hersteld. De bevordering der Marken-verdeeling is ia discussie. Morgen voortzetting. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. - Zondagmorgen 11. werd de nieuwbe- roepen predikant bij de Ned. lierv. gemeente te Leiderdorp, ds. G. Vlug, daarin beves tigd door ds. Van Lingen, emer. pred. te Zetten, die tot tekst had gekozen 2 Kon. 3 vs. 12a. Des namiddags deed de beves tigde zijne intree met eeue rede naar aan leiding van het tekstwoord vervat in Ezra 8 vs. 21. Na het uitspreken van zijn eerste woord tot de gemeente, zong deze den nieuwen leeraar Ps. 134 vs. 3 toe. Mej. A. Dornberg Heiden, te Loos-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2