ternalionalen zangwedstrijd houden, tot wel ken ook Nederlandsche vereenigiugen zullen worden uitgenoodigd. Onze landgenoot, de baritonzanger Maurits De Vries, die in het nu eindigende seizoen aan de Italiaansche opera te Lissa bon was verbonden, is door den koning van Portugal in bijzonder gehoor ontvangen. Z. M. wenschte den kunstenaar persoonlijk te zeg gen, op hoe hoogen prijs hij de medewer king van den heer De Vries aan de ko ninklijke opera heeft geschat, en overhan digde hem de onderscheidingsteekenen van een der Portugeeache ridderorden. Over den dichter van ^Der Trompe ter von Sakkingen", Victor Von Scheffel, nog dit. vDer Trompeter" verscheen in 1853 en hoewel dat ongemeen populaire dichtwerk onlangs zijne 130e oplage beleefde was het eerst jaren lang zoo goed als onopge merkt gebleven. Het eerst deed Von Scheffel van zich spre ken door overmoedige drinkliederen bij ge legenheid van een natuurvorscherscongres, waar hij de onderzoekingen der geologie op dolle rijmen bracht. En tcch hoe vroolijk zijne liederen klonken het leven van den hooggevier den dichter was niet rooskleurig en hij zelf zwaarmoedig. In zijn huiselijk leven was hij uiterst ongelukkig en hij liet zich dan ook eindelijk scheiden, van eene vrouw die hem toch ontrouw geworden was. Zijn zoon bleek verstandelijk achterlijk. Aldus ging de dichter, krank van lichaam, in volslagen eenzaamheid zijn ouden dag tegemoet totdat een nierlijden hem onlangs uit dit aardsche lijden verloste. De heer Frans Netscher is bezig met een psychologisch en roman uit het moderne leven, getiteld „Dina". Dezer dagen is te Parijs een geschrift in 't licht verschenen, getiteld: *Le chant de la Marseillaise, son veritable auteurdoor Arthur Loch. Het bevat o. a. een auto- graphische en photographische copie van een gedeelte van het oratorium Esther, lang voor 1792 geschreven, door den kapel meester der hoofdkerk te St.-Omer, Grisons geheeten. Noot voor noot komt dat ge deelte overeen met de wijs van het be kende lied. - Alweer een nieuwe wereldtaal De heer Letellier, heeft uitgevonden een jLogologie" of wel taalthsorie, volgen# hem dienstig voor alle internationale doeleinden, zoowel handelwetenschap als litteratuur. Charles Waltner, de beroemde Parij- sche graveur, heeft een meesterlijke ets vervaardigd naar Rembrandt's Nachtwacht." Hij heeft daarvoor 100.000 fr. ontvangen van de heeren Boussod, Valadon en C°. die er 975 afdrukken van laten maken waarvan 50 2500 fr. en 200 k fr. 1000 per stuk, de overige voor 300 150 fr. zullen worden verkocht. Na 't afdrukken van de 975 co- pieën wordt de etsplank vernietigd. Hermann Linde heeft iu de zaal van de Kunstclub te Rotterdam zijn schilderij van P. P. Rubens yhet Feestmaal van Herodes" ten toon gesteld. Het merkwaardig doek blijft 8 a 10 dagen geëxposeerd. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 10 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ14,440,003.22 en bij de betaalmeesters f 3,634,752.43'.Te zamen 18,074,755.65*. De minister van oorlog heeft benoemd tot voorzitter der commissie, door welke dit jaar het examen tot toelating als cadet aan de Koninklijke Militaire Academie zal worden afgenomen, den majoor H. J. Krantz, eerste officier bij die inrichting; tot leden dier commissie de heerenJ. B. Van Florenstein eerste luit. van den staf der inf.; W. A. P. F. L Rovers, eerste luit. van den staf der art. en J. N. Van Beek, allen leeraren aan de Koninklijke Militaire Academie; A. L. Boonacker en P. A. Van Buuren, eerste luits. respectievelijk bij het 4de en het 6de reg. inf.; dr. J. L. Hoorweg, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Utrecht, II. M. Leopold, id. te Groningen; C. J. Voort man, leeraar aan de gemeentelijke hoogere burgerschool te AmersfoortA. Bran- des Szn., id. te's-Gravenhage; A. M. Dek kers, onderwijzer te Apeldoorn; tot secre taris van meergemelde commissie den eerste luit. der genie van het Ned.-Ind. leger J. W. C. lleelcnkamp, werkzaam bij de Ko ninklijke Militaire Academie. Zijdie in aanmerking wenschen te komen voor de betrekking van adsistent bij de natuurkunde aan de rijks-universiteit te Groningen, jaarwedde f 1000, worden uit genoodigd daartoe véér 1 Mei aanstaande JKLd JB2 W wm mzs bij Curatoren dier universiteit in te dienen een op zegel geschreven tot den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken gericht request. Blijkens bericht van 's Konings mi- nistpr-resident te Constantinopel, is de heer E. W. Schütz, door de Turksche regeering erkend als consul der Nederlanden te Alexandrië. (St.-Cl De Staatscourant van 13 April bevat de op 21 Maart 1885 te Lissabon geteekende overeenkomsten, tot aanvulling der op 1 en 4 Juni 1878 en 3 Nov. 1880 te Parijs gesloten postverdragen, en de bij die over eenkomsten behoorende slotprotocollen. Men meldt aan het B. v. Z.-II. en 's Gr.f dat drie ingenieurs van den waterstaat, o. a. de heer Musquetier te Vlissingen, op last der regeering, in het begin van Mei eene inspectiereis naar Indië zullen maken. Met het toezicht op den telegraaf- en seindienst bij de exploitatie-maatschappij is belast de ingenieur voor het seinwezen der spoorwegdiensten J. D. C. M. De Roos. Het toezicht op het stoomwezen is aan den ingenieur F. Ph. J. Mahieu en den adj- ingenieur J. J. F. Penniuk opgedragen. Allen Lebhen hunne standplaats te'sGra- hage. De apotheker Opwyrda roept in het Pharmaceutisch Weekblad zijne vakgenooten op or zich tot de tweede kamer te wen den met het verzoekhet wets-ontwerp tot wijziging der wet regelende de uitoefening der artsenijbereidkunst, zooals het is inge diend, niet aan te nemen, daar het niet strookt met de ware belangen der pharma- cie, maar het, alvorens het in behandeling komt, aan het oordeel eener commissie van apothekers te onderwerpen. Gedurende de afgeloopen maand Maart 1886 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 180,479 rei zigers, met eene opbrengst van f 158,547.14; bagage 260 tonnen, opbrengst f 3419.44; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 85261 ton nen, opbrengst f 155,815.80}opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 5537.16; diverse ontvangsten f2918. totale ontvangst f 326,237.54}; totale ont vangst van af 1 Mei 1885 f 4,153,716.16}. Over de lijn Leiden-Woerden werden vervoerd 11931 reizigers, met eene opbrengst van f 5668.52bagage 11 tonnen, opbrengst f 71.12; bestel-, yl- en vrachtgoederen 2523 tonnen, opbrengst f 2353.74; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f38.08; diverse ontvangsten ftotale ontvangst f8131.46; totale ontvangst van af 1 Mei 1885 f 104,728.93}. Op daartoe gedaan verzoek heeft de geluidkundige, de heer L. J. Lefébre, be sloten binnen kort in verschillende steden Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem, Leeuwarden, Groningen, Middelburgen Breda populaire voordrachten te houden en daarbij belangwekkende proeven te nemen. De be doeling is daarmede de belangstelling opte- wekken voor de instandhouding van het museum PLns Hendrik te 's-Gravenhage. Zlierdagavond werden aan het spoor wegstation te Schiedam den student M. uit Delft de voeten afgereden door een spoor trein hij werd onmiddellijk per brancard naar het ziekenhuis te Schiedam veivoerd, waar Zondag een der voeten is afgezet. De amputatie heeft met goed gevolg plaats ge had. De geneeskundigen koesteren de hoop dat hij* den anderen voet zal kunnen be houden. Een der kinderen van den heer v. G., te Dordrecht, ongesteld zijnde, had van den geneesheer een geneesmiddel voor uitwendig gebruik gekregen. Door een ongelukkig toeval diende men het geneesmiddel inwen dig toe, met het noodlottig gevolg, dat het kind spoedig na het gebruik overleed. Het o. m. bij het hof te Amsterdam nam gisteren conclusie in de bekende zaak van de administratie tegen den Utrechtschen chocoladefabrikant H. l)e adv.-geu. inr. Op ten Noort concludeerde, zij het ook gedeel telijk op andere gronden, tot bevestiging van het vonnis der rechtbank te Utrecht, waarbij beklaagde werd ontslagen van rechts vervolging. Daarna verscheen voor het hof in appel Alexander Casimir Iwan Tolstoi, die, gelijk wij vroeger mededeelden, door de rechtbank te Amsterdam tot een jaar celstraf is ver oordeeld, op grond dat hij bij zijn verblijf in Augustus 1382 in het hotel De Oude Graaf", uit eene kist aldaar een Oostenrijks efFect zoude gestolen hebben. De veroordeelde gevoelde zich met die uitspraak bezwaard en was daarom in appel gekomen. Ter te rechtzitting bleek nog dat de zich noemende ingenieur in bezit van negentien sleutels was gevonden, en dat hij in België veroor deeld was geweest eerst tot eene gevange nisstraf van 7 jaar en daarna tot eene straf 4E2 O «LX M. TW TT® van 10 jaar; beide straffen waren veranderd resp. in celstraf van 2 en 4 jaren. Het o. m. requireerde bevestiging van de uitspraak des eersten rechters. Den 13n Mei a. a. zal te Amsterdam de jaarlijksche algemeeue vergadering van het Nederliindsch genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen, worden gehou den. Ter vervulling in de vacature, in het hoofdbestuur door het overlijden van mr. I. Jager, zal dan uit de heeren mr. L. J. G. Ogtrop, mr. W. S. J. Yan Waterschoot van der Gracht en mr. I. I. A. L. Beuns, een lid moeten worden gekozen. Het bestuur stelt vervolgens in die ver gadering voor: 1°. Zich nogmaals te wenden tot den mi nister van justitie, ten einde worde toege staan, dat, bij transport van gevangenen, de kap worde gebruikt door degenen die zulks verlangen. 2°. Zich te wenden tot de regeering met het verzoek dat, evenals in het buitenland, iedere spoorweg-maatschappijhier te lande worde uitgenoodigd een cellulairen spoor wegwagen te doen inrichten tot vervoer van gevangenen. In den afgeloopen nacht te 4 uren is te Haarlpm een hevige brand uitgebroken in een paardenstal van den stalhouder M. II. Slousen, gelegen aan de Plantage, ver moedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid met licht. De stal is geheel uitgebrand; vier paarden zijn in de vlammen omgeko men en ongeveer 1500 kilo hooi is mede verbrand. Niets was verzekerd. De brand is door de politie met haren slangen wagen gebluscht zonder hulp van de brandweer. Bij het wegruimen der grondslagen van eene onlangs afgebrande woning te H ui- sen is een geraamte in zittende houding gevonden. Naar den toestand der beenderen te oordeelen, moet het reeds geruimen tijd op die plaats zijn geweest. Nochtans doet de justitie onderzoek. Uit Enschedé wordt aan de N. R. Ct gemeld: Zondag namiddag te 3 ure werd de aangekondigde socialisten vergadering ge houden, waariu Fortuyn uit Amsterdam als spreker optrad. Hij maande de werkstakers van de fabriek der firma J. F. Scholten Zonen aan, te volharden en het werk niet te hervatten vóór en aleer hunne eischen werden ingewilligd, terwijl hij de arbeiders van de overige fabrieken ernstig opwekte, hunne noodlijdende broeders te blijven on dersteunen. Had men hier dan eindelijk ge wonnen, dan moest men aan eene tweede fabriek zijne eischen stellen, om zoodoende langzamerhand alhier een beleren toestand voor den arbeider te veroveren. Wij arbei ders (zoo liet hij zich uit), bezitten eene macht die eenmaal zal zegevierenmaar die thans nog door wet en regeering wordt mis kend, enz. enz. Op een oogenblik dat de spreker ook op de politie wilde afgeven, belette de burge meester hem veider te gaan. De vergadering ging kalm uiteen. Opmerkelijk was het, dat deze vergade ring veel minder druk bezocht was dan die van den vorigen Zondaghetgeen voorzeker deels hieraan toe te schrijven is, dat vele nieuwsgierigen wegens het miuder gunstige weder tehuis bleven (het regende af en toe een weinigje), maar anderdeels bevestigt het veler meening en ik geloof dat die zeer juist is dat er hier onder onze arbeiders weinig aanhangers van Fortuyn c. s. zijn. Ik ben overtuigd, dat het grootste deel der werkstakers gaarne den arbeid zou hervat ten, maar door eenige raddraaiers gedwon gen wordt, de werkstaking vol te houden. Maandagochtend te 6} uren waren de arbeiders der firma J. F. Scholten Zn. te Enschedé weder voor de fabriek verzameld, waarbij ook Fortuyn tegenwoordig was. Eene deputatie werd door den heer G. W. Schol ten ontvangen, maar het verzoek om loons- verhooging werd ook thans niet ingewil ligd. De deputatie bracht buiten verslag, waarop allen weder kalm heengingen, met uitzondering van één, die het werk weder heeft opgevat. Uit Drente wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Bijzondere, ook uit oude tijden overgeërfde gewoonten, houden sommigen hier nog steeds bij de bruiloften in eere. Als de dag bepaald is, waarop de jongelie den door den echt vereenigd zullen worden, dan wordt er een ,/wasschopsneuger" heinde en ver uitgezonden, om aanverwanten en vrienden op liet trouwfeest te noodigen. Met een versierdeu handstok, en onder het uit spreken van een zegenwensch, gewoonlijk op rijm, treedt hij de woningen binnen, eu wordt er als welkome bode ontvangen en onthaald. Op den morgen van den gewich- tigen dag moet de bruid worden opgeëischt. Eene menigte bruiloftsgasten trekken dan per rijtuig of te voet, al naarmate de afstand meer of miuder ver is, met den bruidegom naar de woning van zijn toekomende. Daar aangekomen spreekt de bruidopeischer, voor de geopende deur, een lang gedicht uit, waarin ten slotte gevraagd wordt, of er zich niet iemand in huis bevindt, die den naam van de bruid draagt. Binnenshuis geeft men daarop natuurlijk een bevestigend antwoord, waarop die van buiten nader het doel van aller komst te kennen geeft en vraagt om binnengelaten te worden. Dat verzoek wordt toegestaan en eene gulle ontvangst beidt den gast. Men schrijft uit Maastricht: Hoezeer men hier van geene werkstaking kan spre ken, schijnt er toch een geest van onte vredenheid onder de werklieden, en met name onder de glasblazers van de fabriek der firma P. Regout, te heerschen. Reeds hebben eenigen de fabriek verlaten en elders werk gezocht, terwijl anderen van hun mis noegen doen blijken door zich aan dronken schap over te geven. Tot daadwerkelijkheden is het nog niet gekomen, tenzij men daar onder wil verstaan het inwerpen van glas ruiten op eenige plaatsen, o. a bij den heer P. Regout jr. en het bemoeilijken der po litie in het uitvoeren van haar plicht. Dezer dagen nog was zij verplicht van de blanke wapenen gebruik te maken om twee dronk aards te arresteeren, die nochtans door eenige werklieden ontzet werden. Tot wanordelijk heden zal het hier evenwel niet komen, daar van de zijde der politie, justitie en militaire macht alle maatregeleu zijn genomeu om elke poging tot rustverstoring onmiddel lijk te onderdrukken. '9 GKAVENHAOE. Door Z. M. is aan den kapitein der genie P. G. Van Schermbeek, thans tijdelijk in Japanschen militairen dienst, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 4de klasse der orde van de Rijzende Zonhem door Z. M. den keizer van Japan geschonken. Door Z M. is de zilveren medaille, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 5 Mei 1877 n°. 32, toegekend aan den heer jhr. mr. A. L. E. De Steurs, Zr. Ms. buitengewonen gezant en gevolmachtigden minister bij de Fransche republiek, te Parijs, als blijk van waardeering zijner belangstelling in 's rijks wetenschappelijke en kunstverzamelingen, door schenking betoond. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester van Hoogvliet en Poortugaal, A. Van der Poest Clement, is benoemd tot secretaris dier gemeenten. Door Z. M. is, met ingang van den eersten Mei a. s., benoemd tot adjunct verificateur van 's rijks zee-instrumenten, de lieer M. C. F. J. Cosijn, civiel-ingenieur. Door Z. M. is onder anderen bepaald dat de rij- en hoefsmidschool, te rekenen van 1 November 1886, zal zijn gevestigd te Amersfoort. De ministers van financien zal op 15 en die vau marine op 16 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer is aangenomen de invoerings wet voor het Strafwetboek. De heden voor de behandeling aangewezen motie—Stork over de rijkswerf van aanbouw is door hem in getrokken. Naar het Vad. verneemt heeft de burgemeester afwijzend beschikt op eeu ver zoen van het bestuur van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen om in de ker- misweek op Zondagavond eene voorstelling te geven en wel op grond der Zondagswet. Het schijnt de bedoeling te wezen het jong ste raadsbesluit omtrent de kermis dus uit te leggen, dat op den Zondagavond geen voorstelling mag gegeven worden in eeuig besloten lokaal, in eenigen schouwburg of eenig café-chantant, ook al is dat andera Zondagavonden vergund. In het logement van H.in het Lam groen te 'sHage, had gisteren middag eene daar intrek hebbende vrouw het ongeluk van den trap te vallen, tengevolge waarvan zij eenige oogenblikken later overleed. Zekere K., kweekeling te 's Hage, ia sedert Vrijdagmiddag zoek; men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Zijn jas is «revonden bij eene sloot nabij CliugendaaL Het dreggen door de politie gaf geen resultaat. BUITEN LAN BSCUE BERICHTEN. BELGIË. Nog voortdurend komen uit ÏÏene- gouweu berichten in, die bewijzen, dat da rust nog niet voor goed is hersteld. In de groote steengroeven te Quenastwaar de ar* beiders niet over het loon te klagen hebben, dat er 5 fr. daags bedraagt en ook overigens door verschillende te huunen voordeele wer kende inrichtingen een inderdaad benijdens*

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2