j wl* kq m x» mm mzz mem .sul rw Tr- rede deed hij o. a. uitkomen, wat de ge meente verloor in den man, die zijn geheel leven had toegewijd aan den dienst der kerk en een zoo vaderlijk herder was voor allen, die hem na lerden. Aan het slot van zijn rede riep hij den waardigen afgestorvene een roerend vaarwel toe. liet gevoelvollen heerlijk ge zongen Requiem en de welsprekende taal des redenaars maakten in deze aandoenlijke ure een diepen indruk op de aanwezigen. De kerkelijke plechtigheid werd bijgewoond door de geestelijken der parochiën en van het dekenaat en anderen, waaronder wij opmerkten de Hoog Eerwaarde heeren G. F. Drabbe, J. A. Van den Akker, II. J. J. Prenger en A. J. Brouwer, kanunnikken van het bisdom Haarlem. Hierna begaf zich de stoet, onder het lui den der kerkklokken en gevolgd door een onafzienbare volksmenigte, naar de begraaf plaats aan de Zijlpoort. Aldaar werd het lijk grafwaarts gedragen door Heeren Collectanten der kerk, gevolgd door Heeren Kerkmeesters, Leden van het Zangkoor, Regenten van het Roomsch Katholiek Parochiaal Armbestuur, Bestuurders der Vereeniging van den 11. Vincentius h Paulo en de kinderen van het gesticht de Voorzienigheid. De ker kelijke ceremoniën werden op die plaats verricht door den Hoog Eerwaarden heer N. A. Frink. Ook in deze oogenblikken Werd aan menig oog een traan ontlokttoen het lijk in het priestergraf werd bijgezet. In het bewustzijn, dat een braaf' man, een oprecht priester en een weldoener der armen was heengegaanverliet de menigte diep bewogen de rustplaats der dooden. Dat hij in vrede ruste. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 10Ü, 51), 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, j IS.f 3.80 en f 1.90, de laagste prijzen f 35, f 183.70 en 1.85. De vereeniging der Practische Am bachtschool zal a. s. Woensdag in het ge bouw van het Nut haar algemeene verga dering houden. Alsdan zal het uitreiken van diploma's en het uitbrengen van verslagen geschieden. R. Van Oosten, smidsleerling der Am bachtschool, is bekroond geworden met de kleine bronzen medaille voor een letterzet- tershaak op de Haagsche tentoonstelling voor handwerksnijverheid. De heer A. 11. Catin, leeraar aan de Ambachtschool, ont ving daar den lsten prijs. Alle leerlingen van de Ambachtschool, welke met diploma's ontslagen werden, heb ben aan den lluagsche wedstrijd deelgenomen en zijn mede bekroond. MUZIEK, LETTERE* E\ HIJ*ST. Naar men verneemt, is te Rotterdam aan de Hoogd. Opera een verandering in de directie op handen. Daar de zanger Behrens blijkbaar onder de werkzaamheden aan het directeursambt verbonden lijdt, zal het vol gende seizoen de heer Bolle als directeur optreden. Hoewel de directie gevoerd zal worden onder de firma Behrens en Bollé, treedt alleen de laatste als handelend direc teur op. Anton Schott, die voor twee jaar hier als heldentenor groote triomfen vierde, schijnt door een tijdelijke ongesteldheid zijn stem grootendeels te hebben verloren. Na liet fiasco, Woensdag 11. te Rotterdam als Ma- saniëllo, trad Schott Vrijdagavond te Am sterdam in het paleis voor volksvlijt als Lo hengrin op, met even weinig succes. Hij heeft derhalve van verdere gastspelen afge zien en vertrekt nog hedenavond. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Staatscommissiebelast met het afnemen van het examen, bedoeld bij art. 11 der wet op het notarisambt, zal hare zittingen houden in het gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, Zwarteweg n°. 7 'sllage, op Donderdag 1 Juli e. k. en vol gende dagen, des voormiddags te 10 uren. Hun, die wenscben tot het examen te worden toegelaten, wordt herinnerd, dat zij zich ten minste veertien dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk moeten aan melden bij den voorzitter der commissie, met opgaaf of zij zich aan het geheele exa men dan wel slechts aan één of meer ge deelten daarvan wenscben te onderwerpen, en onder overlegging hunner geboorte-akte. De verzoekschriften moeten op zegel ge steld zijn. Van de ontvangst zal aan de belanghebbenden véér 1 Juli e. k. worden kennis gegeven. Door den tijdelijken voorzitter van den raad van ministers, den heer Heemskerk, is aan den voorzitter der tweede kamer me degedeeld, dat krachtens machtiging des fconings van heden, 10 April, N°. 1, het ontwerp van wet tot het in overweging ne men van eene verandering van het Xde hoofd stuk der grondwet, wordt ingetrokken. Door de arrondissements-rechtbank te Almeloo is, ter vervulling eener opengevallen rechtersplaats in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbe veling: mr. A. J. Blom, griffier bij het kan tongerecht te Tiel: jlir. mr. A. G. De Geer, substituut-officier van justitie, en mr. F. G. Kool, substituut-griffier, de beide laatstge noemden bij gemelde rechtbank. (St. Cl.) Door het hoofdbestuur der broeder schap van candidaat-notarissen in Nederland is aan al de leden dier broederschap een schrij ven gericht, betreffende een te stichten pensioen- of ondersteuningsfonds tevens uiet verzoek liet gevoelen der afdeelingen en der leden daarover te vernemen. Thans kan met zekerheid bericht wor den, dat de koning, de koningin en het prinsesje, op Dinsdag 27 April, den dag na Paschen, Amsterdam zullen bezoeken. (llbl). Men is algemeen van raeening, dat klimop tegen muren geplant, deze laatste vochtig maakt. Juist liet omgekeerde is waar. Onderzoekt men na een sterken regen een met klimop overdekten muur, zoo zal men zien, dat de muur droog, ja zelfs stoffig is. De bladeren hebben deu regen van den muur afgehouden. Ook de ranken der plantendie in den muur dringen, zuigen daar liet vocht uit, omdat zij die om te leven noodig hebben. (W. v. llilo.) Hoe weinig vertrouwen de handel in de toekomst der suiker-cultujr heeft, blijkt weder uit de omstandigheid, dat de fabriek YVonoredjo" in 't Passoeroeansche voor 20 mille is opgehouden. Deze fabriekwaarvan de heer J. Van Vollenhoven administrateur en de firma Anemaet C°. eigenaren zijn, is in de verponding voor 2 en driekwart ton aangeslagen. (Bal Nieumbl.) Zaterdag is te Schiedam overleden: Mr. K. A. Poortman, in levenridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, oud-lid van de tweede kamer der staten-generaalbuitenge woon lid der gedeputeerde staten van Zuid- lloiland, oud-wethouder, oud notaris en ad vocaat. Het bestuur der vereeniging //De Mi litaire Willemsorde" is voornemens te Rot terdam op 30 April, dag der instelling der orde, een militair concert te geven in het feestgebouw, waarvan de opbrengst ten bate van de kas der vereeniging zal strekken. Daar toe heeft men te Rotterdam gevormd een commissie van bijstandbestaande uit den burgemeester, de hoofd officieren der dd. schutterijder mariniers en van het korps Kon scherpschutters. Zoowel de Kon. Militaire Kapel van het reg. grenadiers en jagers als het feestgebouw zijn met het oog op het goede doel, koste loos beschikbaar gesteld. De heer C. L. Brinkman te Amsterdam heeft voor dagelijksch gebruik een volledige tabel van het postverkeer uitgegeven, welke zeer practisch is ingericht, zoodat men bij het raadplegen er van met een oogopslag vindt, wat men zoekt. Zij bevat de tarieven van verzending in 't binnenland en naar 't buitenland, over de geheele wereld, volgens de jongste wijzigingen van het postverdrag te Lissabon en is saamgesteld door een der directeuren bij de pesterijen. De namen der landen zijn in alphabetisclie orde onder el kaar gerangschikt, daarachter in kolommen de voorwaarden van verzending voor gewone brieven enz., postpakketten en spaarbankbe- palingen. De prijs van deze tabel, in plano, op stevig papier of op carton, is gering. Voor kantoren is zij onmisbaar. Het Panopticum te Amsterdam is ver rijkt met het beeld van onzen vroegeren, in zijn genre, eenigen tooneelspeler Judels. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Enkhuizen: Onze stad heeft deze week, vooral gisteren, een druk bezoek gehad van vreemdelingen, die den inboedel kwamen bezichtigen van wijlen mej. Snouck van Loosen. Deze inboedel, waaronder eene rijke verzameling porselein, Delftsch aardewerk, glaswerk enz., zal de volgende week worden geveild. Door familie van de overledene is verzet aangeteekend tegen de erfstelling, door haar gemaakt, ten gevolge waarvan een proces wordt tegemoet gezien. De handb. Cl. verwacht, dat het tien jarig bestaan der llijks-Landbouw school te Wageningen, in September a. s., niet onop gemerkt zal voorbijgaan. De leerlingen de/.tr instelling hielden dezer dagen voorloopig reeds een vergadering en benoemden uit hun midden een commissie van twaalf ledenom, iu overleg met de leeraren, een feestviering voor te bereiden. Mevrouw Kneppelhoutgeb. Van Braam, te Oosterbeek, heeft een aldaar staand ge bouw ter waarde van f 15,000, dat voor verschillende doeleinden wordt gebruikt en waarin ook geregeld door predikanten van moderne richting godsdienstoefeningen w orden irehouden, aan het gemeentebestuur van Renkum ten geschenke gegeven. Met den tabakshandel gaat het in de Betuwe niet vooruit; te Lienden is eene belangrijke hoeveelheid tegen f 13. f 15, de 50 KG. De werkstakers te Enschedé leeren de socialisten weer van een uitstekende zijde kennen. Terwijl allen door hun dwaas ge volg geven aan de opruiingen der socialisten gebrek lijden, komt Eortuyn a. s. Zondag eene redevoering houden overhunne toekomst. Een machtig mooi onderwerp voor iemanddie lieden niet te eten heeft. GRAAEAII AGE. Doer Z. M. is aan mr. W. Tonckens J Lzn., op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als rechter-plaatsvervanger in de arrond.-rechtbank te Groningen, en is benoemd tot kaïitonrechter-plaatsvervanger in het kanton Heusden, W. Kruiswijk, can- didaat-notaris te Heusden; tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Winterswijk, W. F. Koppeschaar jr.thaus tijdelijk leeraar aan die school. De heer A. Mendes da Costa, be noemd tot vice-consul der Nederlanden te La Plata, is in die hoedanigheid door de regeering der Argentijnsche republiek erkend. Door Z. M. zijn, met ingang van den eersten Mei a. s.: benoemd tot inspecteur over de comptabiliteit van het materieel bij 's rijks werven bij het departement van ma rine, de magazijnmeester der marine te Am sterdam C. Admiraal, onder eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking; de magazijn meester der marine te llellevoetsluis, J. L. Pisuisse, en de adjunct-commies bij de di rectie der marine te llellevoetsluis F. J. Kloprogge, in gelijke betrekkingen overge plaatst respectievelijk naar Amsterdam en Willemsoord; be\orderd: tot magazijnmeester der marine te llellevoetsluis, de commies bij !e directie der marine te Willemsoord J. 11. J. Schmidt; tot commies bij de directie der marine te Willemsoord, de adjunct-commies bij die directie J. Van de Ven Jr.benoemd tot adjunct-commies bij de directie der marine te llellevoetsluis, de klerk bij die directie A. Van Heusden Jr. Door Z. M. zijnmet ingang van 1 Mei aanstaande: de vice-admiraal W. K. Van Gennep eervol ontheven van de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Willemsoord, ouder dankbe tuiging voor de daarin door hem bewezen diensten; de waarneming der betrekking van directeur en commandant der marine te Y\ il- lemsoord opgedragen aan den schout-bij-nacht J. B. A. De Josselin de Jong; op pensioen gesteld: de vice-admiraal YV. K Van Gennep, ter zake van langdurige» diensten meer dan vijftigjarigen ouderdomen zulks onder dankbetuiging voor de vele gewichtige en langilurige door hem aan den lande bewezen diensten; de luit. ter zee 1ste kl. 11. L Cadet, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken bevorderd: tot vice-aumiraaalZr. JYls. adjudant in bui- tengewouen dienst, de schout bij-nacht jlir. M. \V. Van Rensselaar Bowier; tut schout bij-nacht, de kapitein ter zee W. F. 11. Cramer; tot kapitein ter zee, de kapitein- luitenant ter zee C. A. Le Bron deVxela; tot kapitein-luitenant ter zee, de luitenant ter zee 1ste kl. J. 11. l)e Bruyn; en tot luitenant ter zee lsle kl., de luiteuants ter zee 2de kl. C. A. De Brauw en J. 11. Cal- ineijer. Door Z. M. is benoemd tot plaats vervangend militair lid van den militieraad in de provincie Zeeland, de kapitein L. P. Van der Wal, van het 3de regiment infan terie, te Middelburg, in vervanging van den daartoe aangewezen kapitein J. C. T. Bouman, bij het wapen der infanterie, tot le luitenant bij het 8ste regiment, de 2e luitenant D. W. De Jager, van het korps. De luitenant ter zee 2e kl. C. C. Zegers Rijser wordt met 1° Mei aanslaande geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te YY'illemsoord. De luitenant ter zee 2e kl. L. J. 11. YY'illinge, uit Üost-lndië iu Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 15 dezer geen audiëntie verleenen. BllTENLAiNDSCllE BERICHTEN. B E L G 1 E. De regeering heeft het gebruik van dynamiet door gewone mijnwerkers verboden en zal dit voortaan slechts aan de opzichters toestaan. De minister van justitie heeft mach tiging verleend tot vervolging van het socia listische blad Voor-uit en den burger Anseele. De moordaanslag van den advocaat en afgevaardigde Van der Smissen op zijn vrouw, is te Brussel nog steeds het onderwerp van alle gesprekken. Men meende dat de moor denaar terstond ontslag zou nemen als lid der kamer, doch volgens de Indép. Beige weigert bij dit, terwijl evenmin door dele den der kamer het, voorstel zal worden ge daan om hem dit te geven. Men wil eerst «le uitspraak der rechters afwachten. Mevrouw Van der Smissen is niet, gelijk eerst werd gemeld, terstond aan haar wonden bezwe ken maar toch is haar toestand hopeloos. Gelijk men weet, was reeds sinds eenigen tijd een proces tot echtscheiding tusschen beiden aanhangig. Aanleiding hiertoe gaf het proces van een zekeren De Cadignanvriend en cliënt van Van der Smissen, die door de rechtbank wegens oneerlijke handelingen werd veroordeeld. De advocaat leverde de bewijzen voor de oneerlijkhedenwaaraan De Cadignan zich had schuldig gemaakt, doch De Cadignan beantwoor«lde deze mededee- lingen door het overleggen eener briefwisse ling tusschen hem en Van der Smissen's vrouw, waardoor hij zich over de openbaar making zijner minder fraaie praktijken wilde wreken. Van daar dat de advocaat een eisch tot echtscheiding instelde, welke nu tot zulk een treurige ontknooping heeft geleid. Het parket te Brussel heeft Donder dag eene huiszoeking gedaan in de drukkerij van het socialistische blad le Peuple en in de drukkerij van Maheuden uitgever van de Rejormeom te trachten het handschrift machtig te worden van de eerste brochure, die verschenen was, onder den titel van Catechismus voor het volk. E* GE LA* D. Zaterdag is te Londen uitspraak ge daan in het proces tegen de socialisten Bums, Champion, llyndman en Williams beschul digd van opiuiing tegen de regeering in de meeting van Trafalgarsquare op 8 Februari jl. Alleu werden vrijgesproken. Aan den luit.-gouverneur van Bengalen is een adres gezonden, geteekend door alle geneesheeren van Calcutta en door een groot aantal inwoners van die stad, waariu wordt aangetoond de noodzakelijkheid van krachtige maatregelen tegen dc cholera. In het stuk wordt er op gewezen, dat in 1881 meer dan 20,000 menschen in de stad Calcutta en tiara voorsteden aan die ziekte zijn bezweken; dat van 1875 tot 1681 de helftvan de bevolking der voorsteden, die 257,000 bedraagt, is omgekomen, en dat in sommige districten het jaarlijksche sterftecijfer bedraagt niet minder dan 7 pCt. van de bevolking. FRAVKKIJ H. De senaat heeft Zaterdag, ondanks het verzet van den minister van justitie, het voorstel van den heer Bozérian, strek kende om de uittarting tot aanslagen op de vrijheid van arbeid te onderdrukken, met 153 tegen 102 stemmen urgent verklaard. De minister Baïhaut beantwoordde Zater dag in de kamer van afgevaardigden de in terpellatie van den heer Maillard over De- cazeville. Hij kwam op tegen de stelling, dat de mijnen het eigendom der mijnwer kers zouden zijn. De minister Demóle verdedigde de inhech tenisneming van dagbladschrijvers, wegens aanslag op de vrijheid van arbeid. De re geering heeft besloten, alle overtredingen met kracht te weren. Hij deed ten slotte een beroep op eensgezindheid. Nadat de minister president De Freycinet nog eenige ophelderingen had gegeven, nam de kamer met 435 tegen 65 stemmen eene motie van orde aan, waarin zij zegt ver trouwen te stellen in de verklaringen der regeering. Euphrasie Mercier, de moordenares van mej. Ménétret, is tot 20 jaren tucht huisstraf veroordeeld. ITA LIE. Sedert 8 dezer is te Padua slechts één geval van cholera voorgekomen. ZWEDEN. Den 5den dezer is te Stockholm het honderdjarig bestaan der Zweedsche academie, door Gustaaf 111 gesticht, op plechtige wijze gevierd De koning en de prinses; benevens een paar duizend menschen waren tegen woordig. De aartsbisschop Sund'oerg hield eene schitterende rede en Nyblom droeg een gedicht voor van Snoilsky, getiteld: //Een avond bij mevrouw Lenngiéu." Professor C. Schlyter en de Finsche schrijver Zacharias Topelius hebben de groote goudeu medaille der academie ontvangen. Snoilsky en YVir- sén zijn tot commandeurs van de Noordster, in den eersten graad, benoemd. BULGABIJ E. Uit Sofia wordt gemeld: men acht

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2