NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Maandag 12 April 1886. N°. 86. ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Courant i) e L e Courant verschijnt <1 a g- e 1 ij k s behalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Klimmer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regels 0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. Ilureel: Scheepmakerssteeg: 6. BIJVOEGSEL behoorende bij de Leidsche Courant van 12 April 1886. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. zijn benoemd, tot burge meester der gemeente Buren, A. L. Dijk man, en met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Baten burg; tot burgemeester der gemeente Buur- malsen, mr. G. Van Eek, en tot burge meester der gemeente Tongelre, A. Van de Ven, en tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Winschoten R. Van der Meulenthans directeur van het rijks-tele graafkantoor aldaar. Aan Z. M. den koning is dezer dagen opgezonden het verzoek van den gemeente raad van 's Gravenhage betrekkelijk de Scheveningsche zeehaven. Donderdag verschenen voor den hoogen raad de heeren Hub. Pyls, burgemeester van Maastricht en lid van de eerste kamer; FranQ. Marckx, secretaris van het armbe stuur te Maastricht; Henri Bogaerts, vroeger eigenaar van den „Courrier de la Meuse," en H. F. Van den Eerenbeemt, directeur gérant van den '/Courrier du Limbourg". Zij zijn gehoord in zake de aanklacht, tegen eerstgenoemde ingebracht, van leverantiën te hebben gedaan aan de gemeente waarvan hij burgemeester is. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELGIE. Woensdag is te Ninove (Oost-Vlaan deren) eene werkstaking uitgebroken. De oorzaak was deze: de eigenaars der talrijke garenspinnerijen hadden geweigerd toe te geven aan den eisch hunner werklieden, die loonsverhooging eischten. Daarom be sloten de arbeiders der fabriek Demont het werk te staken en begonnen Donderdagmorgen tegen half 11 zingend en tierend de stad te doorloopen. Zij begaven zich naar de andere fabrieken, om daar insgelijks het werk te doen ophouden, doch men had zich op hun bezoek voorbereid en de poorten stevig ge floten. Ie 1 uur nochthans bagaf de steeds aan groeiende bende zich achtereenvolgens naar de fabrieken, waar nog gewerkt werd, en eischte dat men den arbeid zou staken. In eene fabriek, waar men weigerde hier aan te voldoeu, werden een aautal ruiten suk geworpen, en was men ten slotte ver plicht de deuren te openen. Het getal werkstakers beliep thans ongeveer 600. Omstreeks drie uren kwamen 12 gen darmen aan en te 5* uren ongeveer 500 soldaten (3e linietroepen Bij het zien der gewapende macht gingen de werkstakers langzaam uiteen, na overeengekomen te zijn des avonds te 8 uren in hun lokaal eeue meeting te houden. Verscheidene werkstakers verklaren, dat men volstrekt geene wanordelijkheden op het oog heeft en zich tot manifesteeren zal be palen. Gisteren was nog alles rustig; patrouilles doorkruisen onophoudelijk en in alle richtin gen de stad. Te negen uren des morgens werd eene groote meeting door de werksta kers gehouden, evenzoo des namiddags te twee uren. Beide malen waren ongeveer 500 man aanwezig. Des namiddags werd door de verschillende patroons eene vergadering belegd. Meetings te houden schijnt dus de lust •n het leven der werkstakers en socialisten te zijn. Dagelijks worden dan ook ver gaderingen aangekondigd. Zoo heeft de Avant-Garde républicaine" te Brussel Woeusdag eene meeting belegd, die door ongeveer 200 citoyens, mannen en jongelingen, werd bijgewoond. De voorzitter geeft in eenige woorden het onderwerp der bespreking op. Ilij verfoeit de maatregelen, door de openbare machten genomen in het beteugelen der onlusten, en noodigt de Belgische natie uit, zich van een koningschap te ontdoen, dat volgens hem een schandelijk regiem in stand houdt. Hij voegt er bij dat hij den persoon des konings in 'tspel brengt, maar dat hij enkel het grondbeginsel der monarchie bestrijdt. Hierop wordt door een jongmensch ver haald, dat de oproermakers Moreau en Flamet, die tengevolge van de mislukte meeting der rue Rivoli te Parijs gearresteerd en over de grenzen gezet werden, in de zaal aanwezig zijn. Dit nieuws wordt met uitbundig gejuich vernomen, en onmiddelijk moeten de twee bannelingen plaats aan het bureau komen nemen. Citoyen Moreau vertelt zijne gevange- neming, zijne reis, zijne verbanning en valt in de schandelijkste bewoordingen den koning, de koningin en generaal Van der Smissen aan en zegt dat men het koningschap en het militairisme moet vernielen. Den 13 Juni moeten wij talrijk zijn, in geval er boucan zijn zal. Men zal die pijpen kop gaan vinden, die in het paleis op den troon zit met zijn 5 millioen! Eene stem roept: Wij zijn met 500.0001 Nadat nog verschillende anderen hetzelfde hadden verteld, neemt de vergadering een dagorde van protest aan tegen den moord der werklieden in de provinciën Luik en Henegouwen, verklarende dat zij, die deze bevolen hebben, dwingelanden en verraders zijn! enz. enz. Toen de meeting uiteenging, beproefden eenige jongens eene bende te vormen, doch zij werden door de politie uiteengedreven. ENGELAND. De heer J. Bryce, ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, verklaarde in de zit ting van het lagerhuis van gisteren, dat bij de regeering nog geen bericht was ontvan gen, of prins Alexander van Bulgarije zich naar den raad der mogendheden omtrent het protocol zal gedragen. Wat Griekenland be treft, had hij niets te voegen bij hetgeen hij op de laatste interpellatie had geantwoord. Daarop werd de discussie over de Iersche voorstellen van den heer Gladstone voort gezet. De heer Chamberlain (de onlangs uit het kabinet getreden president van den Local Government Board) verklaarde zich te ver zetten tegen een afzonderlijk lersch parle ment, zonder dat waarborgen gegeven wer den voor de handhaving der onschendbaar heid van het rijk en voor de supprematie van het keizerlijk parlement. Hij was er ook tegen, om het krediet van Engeland voor 120 millioen aan geconsolidtertleD te verbin den tot aankoop van pachthoeven. De slotsom van zijn betoog was: verdaging dei evictie (gerechtelijke ontzetting), verlseuing van voor schotten aan de grondeigenaars, en een fe deratie-plan. Lord Hartington was tegen het ontwerp, omdat het land daarvan tijdens de verkie zingen geen kennis droeg. Hij geloofde, dat het land de tegenwoordige voorstellen niet goedkeurde, maar hij verwachtte van de verte genwoordigers des volks onder alle partijen, dat zij zich als één man zouden vereenigen om de volkomen onschendbaarheid van den staat en de suprematie der wet iu het geheele rijk te handhaven. De heer Morley meende, dat noch de heer Chamberlain noch lord Hartington een juist inzicht hadden aangaande den ernst, welke de tegenwoordige toestand biedt. De poli tieke nederlaag van het kabinet zou de on derdrukking noodzakelijk maken van de na tionale liga door middel van geduchte dwang maatregelen. Zij, die dit gevaar erkennen, zullen aan het regeerings-ontwerp een billijk onderzoek gunnen, ten einde een volkomen verzoenende politiek in de hand te werken. Het vervolg der discussie is op Maandag hepaald. Als een bewijs van spanning, waar mede Donderdag de rede van Gladstone ver beid werd, en van de zucht der leden om een goede plaats te hebben, dienedat, ter wijl de zitting van het Huis eerst laat in den namiddag aanving, er voor d± leden reeds te half negen des voormiddags ontbijt in het Huis besteld was. Een Engelsche expeditie zal worden uitgezonden om op 29 Aug. aanst. de totale zonsverduistering op het eiland Grenada (West—Indië) te gaan opnemen: Dépêches uitCuïro melden dat Moukhtar pacha een begin heeft gemaakt met het in zamelen van volksbijdragen ter bestrijding van de militaire kosten der Porte. Met dat doel heeft Moukthar pacha volksbijeen komsten georganiseerd. Volgens den correspondent van den Stan dard hebben die zoogenaamde vrijwillige inschrijvingen het karakter van eene gedwon- gene leening, daar de gouverneurs in de provinciën aanschrijvingen hebben ontvangen stelselmatig deze bijdragen te innen. Deze handelwijze heeft almede verbittering ver oorzaakt in de Gneksche kolonie. Aan de Times wordt uit Philadelphia gemeld dat de douanebeambten te San Fran cisco den pas aangekomen Chineeschen ge zant beleedigd hebben. Zij hebben den ge zant zelfs de landing ontzegd. De president der Unie zal vermoedelijk de beambten die zich schuldig gemaakt hebbeu aan deze be- leedigingenafzetten. llunue handelwijze wordt algemeen afgekeurd. FRAN KKIJ K. De Brazza zal belast worden met het bestuur van de aan Frankrijk behoorende Congolanden en Gabon, onder den titel van gouverneur der Fransche etablissementen aan de golf van Guinea. Woensdag is te Parijs in Belleville een bijeenkomst gehouden om te protesteeren tegen de regeeringsmaatregelen te Decaze- ville en de gevangenneming der twee jour nalisten van H\' Intransigent". De eigenaar van dit blad, Rochefort, leidde de vergade ring, waartoe 3580 personen waren opge komen. 't Was een echte omverwerpersver- gadering. Volgens de verschillende sprekers deugt er niets meer in de wereld dan alleen de leus van de partij der vernietiging. De regeering diende het kapitaal, daarom inoest men zich aan de werkstakende arbeiders hou den die de voorhoede waren der sociale re volutie. Men moest het nu niet langer bij redeneeren laten blijven, maar tot meer af doende maatregelen overgaan. In de provin cie had het uur voor de overwinning ge slagen. De kamerleden waren spitsboeven en de besturen der groote industrieele onder nemingen cosmopolitische dieven. Het par lement, dat riool van ontzenuwde kapitalis ten verloochende de arbeiderspartijofschoon haar invloed groot genoeg was om tot zelfs in het buitenland eerbied af te dwingenge tuigen de adressen van daar, vooral uit Duitschlandaan haar gericht. Er werden vervolgens resolutien aangenomenwaarin de republiek de scheldnamen ontving van dienst meid van Leon Say en van Rothschild en dekmantel voor alle vuile zakenen aan de Rothschild's en Léon Say's, Freycinet's, Loo- kroy's en andere in het ministerie zitting hebbende lakeien van het kapitaal een plaats in Nazas (gevangenis) werd beloofd. Het einde was een beroep op de offervaardigheid van allen, die sympathiseerden met den hel denmoed door de Decazevillers in 't belang van 't gemeenschappelijk recht aan den dag gelegd, om hen bij te staan in hunnen nood, waaruit de overwinning zal geboren worden van de arbeiderspartij over de geheele wereld. Oscar Talleur, de president van de *Union Verriére", die verdacht wordt de bende, welke de fabrieken van Baudoux ver brandde, te hebben aangevoerd, is te Lode- linsart gevangengonomen. DUITSCHLAND. Door de regeering is reeds de eerste aankoop van een goed in Polen geschied. Voor 1.1 OU.000 M. is namelijk aangekocht de 15,000 morgen groote bezitting vaneen schoonzoon van dr Strausberg. Het ligt b\j Bromberg en heet Zolondowo. Te Biickeburg is het huwelijk vol trokken tusschen prins Wilhelm van Wur- temberg en prinses Charlotte van Schaum- burg-Lippe. De decaan der medische faculteit aan de universiteit te Tokio bevindt zich te Ber lijn, om de inrichtingen voor het hooger onderwijs in de medicijnen in Duitschland te bestudeeien. Deze Japanner, prof. Miyaka, moet een zeer bekwaam medicus zijn, die 1 jaar in Engelaud heeft gestudeerd en met de Duitsche wetenschap volkomen ia vertrouwd. OOITENRIJ K. Volgens de Pol. Corr. heeft de Rus sische regeering aan de Poite een nota ge richt, waarin zij de uitbetaling der achter stallige bedragen der overeengekomen oorlogs vergoeding opeischt. AMERIKA. De heer Manning, de Amerikaansche minister van financiënvan wien men meldde, dat hij wegens een ernstige ziekte zijn post zou moeten neerleggen, is op weg van beterschap. PER TELEGRAAF. PARIJS, 10 April. In den heden och tend gehouden ministerraad heeft Sarrieu verklaard dat de toestand te Decazeville beter begint te worden en de gemoederen merkbaar tot rust komen. BERLIJN, 10 April. In den rijksdag vei klaarde de heer Von Schalscha, dat uit gerechterlijké nasporingen en zijn eigen onder zoek gebleken is, dat zijne vroeger ontvan gen inlichtingen, volgens welke in Zwitser land en het zuiden van Frankrijk Pruisi sche thalers nagemaakt zouden worden, onjuist zijn geweest en zijn zegsman in dwaling verkeerd heeft. De rijksdag is verdaagd tot 17 Mei a. s. LONDEN, 10 April Aan het slot de» zitting van het Lagerhuis meende Morley, dat noch Chamberlain noch Hartington het ernstige van den toestand inziet. Het schip breuk lijden der politiek van de Regeering zou (zoo betoogde hij) een onderdrukken van de Nationale Liga door middel van eene geduchte dwangwet noodzakelijk maken. Zij die dit gevaar beseffen, zullen aan het re- geeringsontwerp eene billijke overweging gunnen, ten einde tot eene verzoenende en afdoende oplossing te geraken. Het debat is uitgesteld tot Maandag.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1