moz mm msz mz mm mj en zedelijkheid des onderwijzers; het een en ander door de wet te regelen. liet openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der regeering; de inrichting daarvan wordt door de wet gere- geld. De wet bepaalt, of en in hoever aan bij zondere scholen onderstand uit openbare kassen kan worden verleend. In of voor elke gemeente behoort het lager schoolonderwijs te voldoen aan de behoefte der bevolking. Voor zooveel daarin niet op andere wijze ia voorzien, geschiedt dit van overheidswege in openbare scholen, voor 011- verinogenden kosteloos, voor anderen tegen betaling van een billijk schoolgeld. De openbare scholen zijn toegankelijk voor leerlingen zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid. De Koning doet van den staat der hooge-, middelbare en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven." De Sic. van 6 dezer bevat het ver slag der commissie, in 1885 belast met het afnemen der examens van hen, die akten van bekwaamheid verlangden voor middel baar onderwijs in Nederlandsche taal en let terkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen en schoonschrijven. Met het stoomschip Noordbraband zal op 10 April aanstaande, te 2 J uur 's avonds, eeue brievenmaal worden verzonden uit Rot terdam naar Padaug en Batavia. Men verwacht, dat ons prinsesje hare koninklijke ouders ditmaal op hun gewoon bezoek aan de hoofdstad zal vergezellen. Het is nog niet zeker, maar er worden alvast ten paleize op den Dam toebereidse len gemaakt voor hare ontvangst. Ubl De internationale conferentie over den drankverkoop op zee zal in de eerste helft van Juni te 's IJ age bijeenkomen. Tot ge delegeerden van Nederland zijn benoemd: mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het col lege voor de zeevisscherijenprof. Buys, secretaris van dat college, en mr. Verkerk Pittorius, hoofddirecteur der directe belas tingen te 's Hage. Nader onderzoek omtrent de aanva ring der Java toont aan, dat de schade aanzienlijker is dan men eerst meende. Het scheelde weinig of de Java was gezonken. De schade wordt geraamd op f 12000, Gisterenmorgen is op 52-jarigen ouder dom overleden, de heer C. D. Vreede, sedert 1870 burgemeester der gemeente Vrijenban, van 1877 tot 1881 hoofdinge land en van toen af dijkgraaf van Delfland. Een zware brand heeft het dorp Berg- Ambacht geteisterd. Zondagmiddag te 12 uren brak hij uit in de schuur van K. Oskam. Achtereenvolgens werden 8 woon huizen met schuren, enz. door de vlammen aangetastwaaronder 2 groote gebouwen aan de overzijde der straat. Onder de verbrande gebouwen behoort ook het postkantoor. Slecht» weinig kon gered worden, daar de zuidwestelijke wind de vlammen aanwakkerde en nagenoeg al dc huizen met riet gedekt waren. Op verre na niet alle huizen en inboedels waren tegen brandschade verzekerd, som mige waren zeer laag verzekerd. 15 huisge zinnen zijn zonder huisdak. De brandweer, bijgestaan door die van Ammerstol, kweet zich dapper van hare taak. Slechts met veel inspanning heeft men den verderen voortgang kunnen stuiten. Naar de Tijd verneemt, is sedert on geveer 8 dagen van den beurtschipper van Meppel naar Amsterdam niets vernomen. Men vermoedt, dat de schuit is gezonken en de schipper met zijne vrouw en zes kin deren omgekomen zijn. Ter voorziening in de lessendie aan den met 1 Mei a. s. aftredenden rector van het gymnasium te Amersfoort zijn opgedra gen, voor den tijd, die dan nog moet ver- loopen tot het einde van den cursus, is tot tijdelijk leeraar aan het gymnasium benoemd dr. C. H. Kindermanndoctor in de klas sieke letterkunde, thans tijdelijk leeraar aan het gymnasium te 's Hertogenbosch. De werkstaking te Enschedé. Uit Enschedé meldt men aan het Ubl. Gisterenmorgen tegen 7 uur waren ruim tweehonderd werkstakers der fabriek van de heeren J. F. Scholten en Zonen voor deze inrichting verzameld en was nagenoeg gelijk getal arbeiders als Zaterdag weer aan het werk gegaan. Twee sociaal-democratische raddraaiers bewogen zich onder de menigte en spoorden haar aan niet toe te geven. Toen het uur sloeg, waarop gewoonlijk het werk in de fabriek begint, kwamen vier mannen de patroons nogmaals spreken en zeiden hun, dat de werkstakers Zaterdag aan het werk hadden willen gaan, indiende heeren Scholten maar 1 cent, d.i. ongeveer 38 pCt. van de loonsverlaging, wilden toe geven maar dat zij daarmede thans niet meer genoegen namen en eerst dan aan het werk zouden gaan, als de heeren 50 pCt. der loonsverlaging toegaven. De heeren Scholten konden dezen eisch niet inwilligen. Hun antwoord was, dat zij nu evenmin als ooit zouden toegeven, er op wijzende, dat de firma veel had verloren en nog verliest op het exportwerk. Wilde men het werk hervatten, dan kon dit tegen de vier weken te voren aangekondigde verlaging geschieden, waarvan niet zou worden afgeweken. Na dit stellige antwoord ontvangen te hebben, deden de vier afgevaardigden buiten verslag aan de menigte en spoorden haar aan het werk niet te hervatten. Immers zij, die nog boerenarbeid hadden, konden daarvan leven en de anderen, die volkomen broodeloos zullen zijn, zouden ondersteund worden door de giften, die ruim zouden vloeien (waar schijnlijk rekent men op onderstand van socialistische zijde.) Men stelde eene organisatie voor om een en ander te regelen. De werkliedeu ziju aan de fabriek in ploegen verdeeld en nu moesten de ploegbazen meestal de oudsten zich onledig houden met het ontvangen dier gif ten en deze uitdeelen aan degenen, die er het meest behoefte aan hadden; er was al reeds iets ontvangen. Inderdaad was de opbrengst der verga dering van gisteren na aftrek der onkosten ten voordeele der werkstakers, voor wie ook eene geldinzameling werd gehouden. Naar schatting werd echter ten hoogste een tien gulden ontvangen. Nadat deze regeling was voorgesteld, kwa men nog twee vrouwen bij de heeren Schol ten en wezen er op, dat zich velen onder de werkstakers bevinden, die, uit vrees voor de belhamels, het werk niet durven hervat ten. Zij voor zich waren van de spoelzaal en wilden het werk wel opnieuw ter hand nemen, indien de patroons haar wilden ver zekeren, dat ze morgen ander werk zouden krijgen; want als er niet wordt geweven heeft men in een dag voor langen tijd op gewonden garen genoeg. De heeren Scholten zeide haar, dat zij beginnen moesten het werk, zonder eenige voorwaarden te stellen, te hervatten. Dan konden zij zien wat ge daan werd; te meer toch daar de helft der arbeidsters van de spoelzaaleene goede twin tig, aan het werk zijn gebleven. De vrouwen verwijderden zich toen en sloten zich bij de menigte aan, die, na gedurende eenigen tijd in de nabijheid der fabriek te zijn gebleven rustig uiteenging, om tegen elf uur het achterstallige loon te komen ontvangen. jDe uitbetaling van het loon aan de werkstakers liep kalm af. Wat verder zal geschieden is onzeker, want deels is de menigte vrij bedaarddeels bestaat zij uit kwaadwilligen die over alle fabrieken ver spreid zijn, en daar het vuurtje trachten aan te blazen. ff Zoo ziju in de fabriek der heeren Van Heek, waar ongeveer I3Ü0 lieden werk vin den, tal van personen, die men maar half vertrouwt; zij bewerken de goedgezinden en als dezen een luisterend oor leeneu organiseert men zich tot eene werkstaking en heeft dan slechts de hand op te steken om allen hun werk te doen eindigen. Zoo is de werkstaking bij de heeren Scholten en Zonen begonnen. De vrouwen, die met den arbeid voortgingenwerden van de weefgetouwen afgesleurd. Velen harer gin gen dan ook niet anders dan schoorvoetend en met betraande oogen tot de werkstaking over. Nog heden bij de uitbetaling zag ik vele vrouwen, die met haar loon, waarop zij nu reeds twee dagen te kort kwamen, schreiend vertrokken. Zij durven echter niet aan het werk te gaan uit vrees voor de anderen. t,Kwaadwilligen zijn hier, zooals gezegd, in overvloed maar uit viees voor de gewa pende macht bepalen zij zich tot lijdelijk verzet. ff De Krim met Sebastopol, twee wijken die geheel bevolkt zijn door fabrieksarbei ders, zijn 's avond» vrij »terk in beroering, al is Zondagavond kèlm voorbijgegaan. //Zaterdagavond was het er alles behalve rustig en smeet men uit donkere erven, waarin de gewapende macht niet kon door dringen met dakpannen en potscherven. Met een daarvan maakte uw berichtgever kennis. Al had dus geen ernstig verzet plaatstoch bleek men onwillig te zijn om de huisdeuren te sluiten en uiteen te gaan voor dit gelast werd. f,Wat er ook gebeure, burgemeester Van der Zee is overtuigd den toestand volkomen te beheerschen en het is ongetwijfeld aan zijn krachtig optreden te danken, dat tot dusverre de werkstaking geen ernstiger karakter draagt. 0Men weet evenwel niet wat gebeuren kan en het zou niemand verwonderen als de werkstaking door een of andere oorzaak plotseling een ernstiger karakter ging nemen. Nog voortdurend moeten zij, die aan het werk zijn gebleven, worden beschermd, want nog gisteren-avond werden zij door kwaadwillige werkstakers met moord en doodslag bedreigd." Nog meldt de Zulfscke Courant'. De dag van gisteren (Maandag) is de meest zorgwekkende, omdat het gisteren morgen èu de vraag zal zijn of bij het aan zetten der machines de arbeid hervat zal worden èn hoe de arbeiders zich gedragen zullen nadat zij hun loon hebben ontvangen. Jaren geleden, nog op aandrang van wijlen ds. Everts, is bepaald, dat de loonen op Maandag in plaats van Zaterdagavond zullen uitgekeerd worden. Enkele fabnkanttn doen het zelfs Dinsdag morgen. Deze maatregel vindt hierin zijn grond, dat er Dinsdagsin Enschedé markt gehouden wordt. Toen in vroeger tijd Zaterdagavonds de loonen werden uitbetaald, was het geld Maandagavonds dikwijls reeds op, zooiiat moeder de vrouw Dinsdagmorgens in haar beurs niets meer had, om op de markt inkoopen te doen. Wat de quaestie der loonsverlaging betreft, vergete men niet, dat in verhouding tot andere fabrieksplaatsen in Twente en in verhouding tot den slechten tijd de loonen te Enschedé te hoog waren. Zelfs na de verlaging staan zij in vele opzichten niet beneden die van Manchester, wanneer men ze berekent voor de weverijen per stuk en voor de spinnerijen per pond. Over 't geheel heerscht er onder de fabrieksarbeiders weinig armoede, ondanks den langen barren winter, nog minder zelfs dan een vorig jaar. Wat meer zegt, het kleinbezit is in de laatste jaren te Enschedé belangrijk toegenomen. Een on langs gedane aanvraag, om bouwgrond voor een 15U arbeiderswoningenbewees, dat een groot gedeelte dier woningen door de arbeiders uit eigen bespaarde penningen worden opge richt. Daar zijn er natuurlijk wel, die Del niet te best hebbenwat op eene arbeiders bevolking van IUjUüO zielen wel niet anders mogelijk is, maar aanleiding tot werkstaking kan niet uit bestaande ellende voortvloeien Zooeven vernemen we, dat het te Enschedé ook lieden rustig is gebleven. De werk staking heeft zicli evenwel uitgebreid tot de fabriek van de firma Menko, zoodat op het oogenblik op twee fabrieken niet gewerkt wordt. De andere fabriek is, zoo als men weet, die der firma J. F. Scholten Zoon. Men schrijft aau de Z. Ct. uit Ootinar- sura: De werkstaking, die hier verleden week plaatsgreep, heeft niets te beteekenen. Zij betreft slechts een fabriek vau zeer kleinen omvang. Vond zij hare verklaring in een zeer laag loon een beste wever, 20 cent per stuk krijgende, kon niet meer dan een rijksdaalder in de week verdienen toch hebben de arbeiders spoedig hunne oppositie opgegeven. Sommigen zijn teruggekeerd, anderen hebben werk gevonden aau het nieuwe kanaal Almeloo-Nordiiorn. Op den langen duur zal de fabriek wellicht een an dere bestemming krijgen, want valt de con currentie met Engeland voor Enschedé al zwaar, de Ootmarsumsche fabriek kan haar door de ongunstige geisoleerde ligging, in geenen deele het hoofd bieden. In den afgeloopen nacht zijn te Maas tricht op verschillende plaatsen de venster ruiten ingeworpen. Drie der belhamels zijn gearresteerd. Zaterdag jl. is door een conducteur van den spoorweg Luik-Maastricht aangifte gedaan van het volgende voorval. De con ducteur had in burgerkleeding, als zijnde buiten actieveu dienst, plaats genomen in een waggon 3de klasse in den trein, die te 4 ure van Maastricht vertrok. Tusschen laatstgemelde stad en Gronsveld werd hem door twee hem onbekende medereizigers om geld gevraagd, en toen hij dit weigerde, hadden zij eene revolver en een ponjaard te voorschijn gehaald. Hij had hierop ijlings het portier geopend en was uit den trein gesprongen en naar Maastricht geloopen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft tot geen gevolg geleid. 's blt iVEVIIlGE. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester van Linne, J. H. Meuwissen; van Luyksgestel, J. A. Verhoeven, secretaris dier gemeente; tot president der arrondisse- ments-rechtbauk te Dordrecht, mr. J. J. De Reus, thans rechter in gemelde rechtbank; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Oostburg, Terueuzen en Hulst, ter standplaats Middel burg, jlir. mr. W. E. Th. M. Van der Does de U ïllebois, advocaat en procureur te 's Gra- venhage, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr Jiid.-rechtbank aldaar; en tot no taris te Fijnaart, VV A. C. Van der Colli', candidaat-notaris te Druneu. Door Z. M. is aau Theodor Posewitz, geb. te iglo, in Hongarije, vergunning ver leend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Door Z. M. zijn bij het leger in Neder- landsch-lndië benoemd tot off. v. gez 2de kl.de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen) J. L. M. Raupp en C. E. Fiedeldy, en is de off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Nederlandsch-Indië, H. J. De Voogt, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen. De minister van financien zal op 8 en die van marine op 9 dezer geen audiëntie verleenen. Er is sprake van eene verplaatsing van mgr. Spolverini Apostolisch Minister, te 's Hage, naar Brussel. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur derail leerde de locomotief van de IJselstoomtram op de lijn Den HaagVoorburg, nabij den Schenkweg. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. Er werd eene vertraging van 2 uren ondervonden. Ter vervanging van den, op zijn ver zoek eervol ontslagen directeur van het Koninklijk Zoölogisch Botanisch Genoot schap alhier, den heer J. C. J.VanOgten, werd gisteren door het bestuur van dat ge nootschap tot dien post benoemd de heer Dr. A. C. Oudemans jz.conservator van het zoölogisch museum te Utrecht. BUITEN LANDSOHE BERICHTEN? II JL O 1 K. Te Brussel waren Zondag de troepen in de kazernes geconsigneerd. Uit Bergen meldt men dat op bevel van gen. Van der Smissen, Defuisseaux en Fau- viaux te Patnrages zijn gearresteerd. Te VVetteren, nabij Genthad Zondag een socialistische meeting plaats. Er waren door de autoriteiten voorzorgsmaatregelen genomen. De rust is niet verstoord. In de steengroeven van Lessines en te Maffles zijn werkstakingen uitgebroken. Er zijn verscheidene personen gearresteerd, verdacht van medeplichtigheid aan de plun dering van het klooster Soleilmont. De gevangenis te Charleroi is zoo vol dat in cellen, bestemd voor éeu persoon, zich 3 gevangenen bevinden. Het gerechtshof te Charleroi heeft gisteren verschillende personen veroordeeld, beschuldigd van het verlaten der verblijf plaats hun bij rechterlijk vonnis aangewezen; voorts van bedelarij, alleen of in vereeniging met anderen, onder bedreiging en afpersing en eindelijk van aanranding op de vrijheid van den arbeid. De straffen ioopen van drie maanden tot 5 jaren gevangenis. De vol gende zitting van het hof zal aanstaanden Woensdag gehouden worden. Op dit oogenblik bedraagt het aantal werkstakers nog 10,000, doch overal heerscht volkomen rust, en de meesten zullen heden den arbeid hervatten. ENGISLAND. De heer Ashmead Bartlett vroeg in de gisteren gehouden zitting van het lagerhuis of Griekenland zich thans naar de raadge vingen der mogendheden had gevoegd en zich van Europeesche vredebreuk zou ont houden. De heer J. Bryce, ondersecretaris voor buitenl. zaken, antwoordde, dat de Grieksche regeering de aanneming der be doelde raadgevingen niet had aangekondigd en het Engelsche kabinet geene berichten had ontvangen, welke het in staat stelden om het tweede deel der vraag te beant woorden. Gladstone is weder lijdende aan keel aandoening. Donderdag blijft bepaald als de dag waarop Gladstone zijne wet voor Ierland zal indienen. De oppositie rekent er op, dat Gladstone spoedig daarna zal vallen. FH AN KK1J H. j In Decazeville blijft de toestand zeer ernstig. Dagelijks geven de bijeeukomsten door Basly, Duc-Quercy en Roche belegd, aanleiding tot buitensporigheden, die tenslotte lot ernstige ongeregeldheden moeten voeren. Zondag zijn Duc-Quercy en Ernest Roche gearresteerd. Zij zijn geboeid naar de ge vangenis te Villefranche gevoerd. S ft* A N «I ft£* Men gelooft dat de ministerieele meer derheid in de kamer van afgevaardigden ongeveer 2/3 van het aantal leden zal uit maken. OVITICULAND. Een officieele statistiek toont aan dat er op dit oogenblik ongeveer twee millioen Duitschers iu Noord-Amerika zijn, 395.000 in Rusland, ongeveer 100.000 in Zwitser land en Oosteunjk-Hongarije, 82.000 in Frankrijk en 40.000 in Engeland.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2