NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Vrijdag 2 April 1886. - N°. 78. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant i>eie Courant verschij 111 dage 1 ijksbehalve op Zou- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepinakerssteeg 6. 199e Jaargang. iTADIlHIEUWI. De voor dit seizoen laatste volksbij eenkomst werd gisterenavond in de Stads- Gehoorzaal gehouden. In grooten getale was de volksklasse opgekomen om den als humorist zoo gevierden R. Koopmans van Boekeren te hooren. Spreker, wien bij zijn optreden reeds daverende toejuichingen ten deel vielen, droeg eenige door hem ver vaardigde verhalen voor, waarvan ons „het roggebrood van Tolleschill" èn om zijn ern stige, zedelijke strekking èn om den eigen- aardigen onderhoudenden vorm het best beviel. Het behoeft nauwelijks vermelding, dat het auditorium door een levendig applaus den populairen redenaar herhaaldelijk te kennen gaf, dat hij in hocge mate de kunst ver stond zijn toehoorders gedurende geruimen tijd aangenaam en Duttig bezig te houden. De voorzitter, die deze laatste volksbij eenkomst met een dankbaar en opwekkend woord besloot, betuigde den geachten spreker zijn erkentelijkheid voor het genoegen, door hem zoo ruimschoots verschaft. Tot inwonend klinisch adsistent bij het onderwijs in de huidziekten en syphilis van den hoogleeraar dr. D. Van Haren No- man, in het binnen-gasthuis te Amsterdam is benoemd de heer K. A. F. Deelen, arts te Leiden. MUZIEK, LETTERED EM KUNST. Naar de TV. R. Cl. van goederhand verneemt, is het muziekkorps voor de con certen in Park en Diergaarde te Rotterdam gedurende de zomermaanden, gereed. Het korps bestaat voor een goed gedeelte uit le den van het vorige korps, maar is tevens aanmerkelijk verbeterd. Als directeur treedt op de heer Mansfeld, directeur der kon. keizerlijke muziekkapel te Berlijnen thans directeur der Bilse-concerten. De heer en mevrouw Rössing-Sablai- rolles treden 5 April a. s. op een litteraire soirée der Nederlandsche Vereeniging te Londen op. Zaterdag e. k. wordt in den Stads schouwburg te Amsterdam opgevoerd //Ju dith" met mevr. ïrenkel Bouwmeester in de titelrol. Den Haag heeft de premier gehad, van deze nieuwe tragische rol van mevr. Frenkel, die daar zeer heeft voldaan. Acht dagen later Zaterdag 11 dezer, wor den ten tooneele gebracht: yDe student t' huis", blijspel in drie bedrijven, door Frederik Van Eeden, en jOom Frederik", blijspel in 5 bedrijven, door Huf Van Buren. Men denkt er bij Het Nederlandsch Too- neel nu weer aan //De Menschenhater" in stu die te nemen. De rol van Alceste, aanvan kelijk bestemd voor den heer Louis Bouw meester, maar door hem terecht geweigerd als voor hem ongeschikt, is nu toebedeeld aan den heer Clous. De Parijsche correspondent der N. R. Ct. schrijft: Sarah Bernhardt gaat eerstdaags de Fran- sche hoofdstad verlaten, om eene kunstreis in Amerika te doen. Haar roem als tooneelspeel- ster heeft in den laatsten tijd, na de vertooning Tan Marion Delorme en na Hamlet, waarin zij de rol van Ofelia vervult, een beetje geleden. Die beide scheppingen hebben geen succes gehad. Men heeft getracht dit te verklaren, door te zeggen dat de groote kunstenares in de schulden zit, en dat zij overwerkt wordt door hare schuldeischers, die haar rust Doch duur laten, zoodat zij avond aan avond moet optreden zonder eenige verpoozing. Sarah heeft nu aan het publiek willen toonen, dat zij nog altijd dezelfde is van voorheen; *ij heeft dus Hamlet ter zijde gelaten, om Fedora van Sardoa opnieuw op te voeren. In Fedora heeft zij voor drie jaren een machtig succes gehaden ook ditmaal heeft zij getoonddat zij daar geheel en al is in de rol, die zij noodig heeft. Misschien dat de reis naar Amerika haar groote geldelijke voordeelen oplevert, die haar eene grootere onafhankelijkheid geven tegenover hare schuldeischers; maar zeer veel is in dit opzicht van de toekomst niet te wachten. Bij al de beminnelijke gaven, die aan Sarah eigen zijn, heeft zij slechts een zeer vaag begrip van de waarde van het geld. Als zij heden tienduizend frank heeft verdiend, heeft zij morgen twintigduizend frank uitgegeven, en dat wel altijd aan allernoodzakelijkste, aan onontbeerlijke din gen. Op het tooneel kent zij nauwkeurig de waarde van een vingerdruk, van eene onmerkbare verzachting der stem, van eene versnelling harer uitspraak. Maar wat de stoffelijke waarde betreft van hetgeen zij noodig achtdie factor heeft nimmer bij haar gewogen. Vandaar dat Sarah, nadat zij reeds jaren op de planken is geweest, nog een leven van onverpoosden arbeid te wachten heeft, om den steen naar boven te brengen, die telkens weder nedervalt, en die haar te eeniger tijd zou kunnen ver pletteren. Zijn er in Noord-Amerika wel licht geen edelmoedige kunstvrienden, die aan Sarah de vrijheid zouden willen weder geven, die zij thans verpand heeft, zoo als men beweert tot schade van hare ont zaglijk groote talenten? Naar de „Port'' verneemt houdt prof. dr. P. Willems, hoogleeraar te Leuven zich bezig met de samenstelling eener grammatica (klank- en vormleer) der Nederfrankische dialecten in ons land en België. De Friesche en Saksische dialectendie in ons land worden gesprokenznllen bovendien in deze spraakkunst met de Frankische dialecten worden vergeleken. Prof. Willems heeft zich reeds van de medewerking van 390 dialectenkenners verzekerd. De eerste lijst van inschrijvingen voor een standbeeld van den schilder Paul Baudry wijst een cijfer aan van ruim 36.000 fr. Alphonse De Rothschild heeft geteekend voor IU.OOU fr. De verzameling schilderijen van den heer Aug. Courtin werd eergisteren te Parijs verkocht. Voor verscheidene stukken werden hooge prijzen betaald. Van de oude schilderijen deden: de Ge lukkige geliefden, van Fragonard, 12,600 fr.; een J. Tijt 9100 fr.; een paardenmarkt van Wouwerman, 16,000 fr.; eene allegorie, de Vrede, vanPrudhon, 5005 fr.; een Win ter van Ruijsdael, 14,700 fr. Van de nieuwe schilderijen: een landschap van Corot 13,500 fr.het Bosch van Fon- tainebleau bij Gros-Fonteauvan denzelfde, 43,000 fr.de storm van Diaz 7900 fr. een Weg door het bosch, van denzelfde, 6,000 tr.Van Jules Dupró, de Beek 19000 fr.de Wilgeboomen, 10,000 fr.; eene straat van Crotoy, 4000 fr. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Gedurende de maand Februari is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 536,153.40 en terugbetaald f 306,999.126, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 229,159.27s. Aan het einde der maand Januari was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 6,615,284.90, zoodat liet gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Februari 1886 bedroeg f 6,874,444.175. In den loop der maand Februari werden 3453 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 739 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 118,917 in omloop waren. Het Hbl. verneemt dat het schroef- stoomschip -Java vermoedelijk wel vier weken te Devonport bij Plymouth zal moeten blijven, vóórdat de noodige herstellingen gereed zijn. Uit Rhijnsburg wordt aan de N. R. Ct. gemeldVreesde men dat de tulpen en cro- cussen door den langdurigen winter veel zouden geleden hebbenzoo blijkt thans dat die vrees grootendeels ongegrond is geweest; alleen hebben van de laatste soort sommige partijen een weinig geleden; de meeste staan reeds in bloei en met een zonnig weer zul len ook de tulpen niet later dan gewoonlijk in bloei komen. Met het poten van aard appelen en zaaien der uien is een begin ge maakt; de landerijen zijn zeer bekwaam en werken van wege het doorvriezen van den grond gemakkellijkwanneer er niet te veel regen valt, zal alles nog op tijd aan den grond kunnen toevertrouwd worden. Gisterenmorgen, te half twaalf uur, werd een kassiersknecht, te Amsterdam die in de kasvereeniging een som van 18,700 gulden in ontvang had genomenin de Gasthuismolensteeg aangegrepen door twee net gekleede heeren, die hem trachtten te berooven. De man had echter de tegenwoordigheid van geest om een zijner aanranders, die met eeu bruinen demi-saison gekleed was, vast te houdenwaarop een jongen den naastbij- zijnden politieagent ging roepen. Weldra werd de persoon door twee politie agenten naar het bureau gebracht. Men vermoedt dat de aanranders Engelscheu zijn. Mej. J. E. Meijer, te Amsterdam over leden, heeft f3000 aan de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin ver maakt. Zaterdag is de heer Rayltonchef van den generaleu staf van het verlossingsleger, van wiens komst te Amsterdam wij mede- deeling deden, weder naar Londen vertrok ken. Voorloopig bestaat bij hem niet het voornemen naar ons land terug te keeren. De verdedigers van mevrouw Bulkley en hare mede-beklaagden hebben onmiddellijk na de uitspraak cassatie aangeteekend tegen het arrest van het gerechtshof, waarbij het veroordeelend vonnis van de Arnhemsche rechtbank bevestigd werd. Gisterenmorgen brandde door een on bekende oorzaak de papierfabriek toebehoo- rende aan mej. de wed. Slijkhuis te Eerbeek tot den grond toe af. Alles was verzekerd. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Vlissingen van 31 Maart: Toen hedenoch tend de manschappen van het algemeen depot van discipline als gewoonlijk in geregelde orde uitrukten en op hunnen marscb den banketbakkerswinkel van de heeren A. L. Ouwerkerk Zoon in de Kerkstraat voor bijtrokken, trad een hunuer eensklaps uit de gelederen en slingerde zijn geweer door eene der groote spiegelruiten van dien win kel, waarin bovendien door het verbrijzelde glas heel wat schade aangericht werd. De baldadige landsverdediger werd na tuurlijk onmiddellijk in arrest genomen en onder behoorlijk geleide naar de kazerne teruggevoerd. Verlangen om uit den militairen dienst te worden weggejaagd, moet den man aan leiding hebben gegeven tot het plegen van deze roekelooze daad, die hem zeker duur zal komen te staan. 's GKAVEMIIAGE. Door Z. M. zijn bij het departement van oorlog benoemdtot hoofdcommies de com miezen P. B. Ross en T. J. Besseling, en tot commies de adjunct commies A. Moerel, allen van genoemd departement. Door Z. M. zijn overgeplaatst: in zijnen rang, bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Iudië, de 2de luit. J. C. E. Van Deventer, van het 4de reg. vesting-artillerie; in zijnen rang en ouder dom in dien rang, bij het wapen der artil lerie van het leger hier te lande, en wel bij het 4de reg. vesting-artillerie, de 2de luit. der artillerie C. Wafelbakker, van het leger in Ned.-Indië, thans la suite van het koloniaal-werfdepot. Door Z. M. is de heer E. Guglielmi- netti tijdelijk, namelijk voor den tijd van vijf jaar, benoemd tot off. v. gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië. De luit. ter zee 1ste kl. A. W. F. C. Van Woerden, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord en ge detacheerd bij den torpedodienst aan boord van Zr. Ms. logementschip Amstelwordt met 1 Mei a. s. gedetacheerd bij het de partement van marine (afdeeling hydographie). en vervangen door den luit. ter zee 2de kl, P. C. W. Vandevelde. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De ongeregeldheden in België. De stoutheid der oproerlingen, schrijft men uit Charleroi aan de Indépendanceis aanmerkelijk verminderd en de burgerij schept moed. Van alle kanten rust men ten platten lande en in de dorpen zich tot tegen weer toe; hetgeen verrassende gevolgen heeft gehad. Overal sluiten mannen van goeden wille, met sabels, revolvers en geweren ge wapend zich aaneen en zij hebben den gan- schen nacht de ronde gedaan, waarmede zij ook overdag voortgaan, om een einde te maken aan het zoogenaamde j bedelen" der werkstakers, d. i. het afdreigen van grootere of kleinere sommen. Dat deze ronden niet maar voor de leus zijn, blijkt uit een ge vecht te Ransart in den nacht van Zondag op Maandag, waarbij de patrouille een der oproerlingen deed sneuveleneen ander kwetste en een derde, die twee dynamiet - patronen en een revolver met 24 patronen bij zich had, gevangen maakte. Te Gosselies heeft een pachter zich geheel alleen te weer gesteld en met twee geweerschoten twee der bandieten afgemaakt, die bij hem wilden in breken. Daar te Charleroi de burgerwacht geheel was uitgeput, hebben zich vijf honderd vrijwilligers uit de burgerij aangeboden om haar af te lossen, die ook den geheelen nacht de ronde gedaan en ettelijke gevan genen gemaakt hebben. Van hunnen kant doorkruisen de troepen rusteloos den omtrek en hebben zij alle gewichtige punten bezet, gereed om overal toe te schieten, waar hulp noodig is. Te La Louvière heeft, gelijk men weet, Zondag-middag eene zamenkorast plaats ge had, waaraan duizend mijnwerkers deelna men, doch welke rustig is afgeloopon. Trouwens, de burgemeester had op groote schaal voorzorgsmaatregelen ^genomen. Be halve de gendarmes was er een bataillon linietroepen uit Arlon overgekomen en het station was door een eskadron lansiers af gezet. In de genoemde vergadering voerde Alfred Defuisseaux, de schrijver van den in een bloedrood- omslag veel verspreiden Volks- katechismuswelke zooveel tot de ongere geldheden heeft bijgedragen, het woord ter aanprijzing van het algemeen stemrecht, als het noodzakelijk wapen voor het volk om zich tegen zijne verdrukkers te verdedigen. Voor het overige prees hij kalmte aan en niet geweld, maar het recht als middel om te zegevieren. Een gansch anderen toon sloeg de vol gende spreker, zekere Jan Volders, aandie de ongeregeldheden om Charleroi verschoonde,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1