e: ma o nsk. a. iw kistste hud Wij zich twee dynamiet patronen, een revolver en 24 patronen. Te Gosselies I heeft een boer zich alleen verdedigd en met twee geweerschoten twee der plunderaars doodgeschoten, die zijn venster willen binnen klimmen. Tc Charleroi hebben vijfhonderd vrijwilligers zich gewapend en zijn aangeno men om de burgerwacht af te lossen, die door den zwaren dienst der laatste dagen afgemat was. Zoo bedaarde allengs de paniek, die wer kelijk zeer groot waswant de muiters ver telden openlijk, dat het hun plan was, om alle mijnen te vernielen en met dynamiet in de lucht te doen vliegen. Daarbij kwam dat hier en daar slechts weinig troepen u-a- reu. Zoo moesten o. a. te Trieu-Raisin 90 soldaten, vermoeid door den zwaren dienst, de mijnen over een uitgebreidheid van vele kilonieters beschermen, terwijl de plunderaars met groote snelheid te werk gingen. ij kenden alle zijpaadjes en kenden de zwakke punten, waar r.ij de fabrieken moesten aan vallen. Voornamelijk hehben de muiters het op de directeurs gemunt. Van daar hun groote ongerustheid. Een der directeurs zond meer dan dertig telegrammen naar Brussel, maar er kwam geen hulp. Van het plateau, waar de mijnen van Trieu-Raisin liggen heelt men een overzicht over het geheele land, dat de muiters ongestraft konden anoopen. Vroeger heerschte in de geheele streek groote bedrijvigheid, die nu is vervangen door doodsclie stilte. Geen enkele schoorsteen rookt meer. Van Trieu-Raisin naar Gilly gaande schrijft een correspondent zagen wij over al de werklieden schijnbaar bij groepjes voor de huizen staan pratenterwijl zij de voor bijgangers met dreigenden blik aanzagen. Een troepje jonge kerels was bezig met een soort van spel. Een van hen hoorden we zeggen: Al» we die kerels met die hoeden de hersens eens insloegen 1 Het denkbeeld scheen geen instemming te vinden, ten minste men liet ons rustig passeeien. Van het gevecht tusschen soldaten en muiters bij Rouxwaar, gelijk men weet, 17 werkstakers werden gedood, geeft de Gaeetle de Charleroi de volgende beschrijving „De bende vervolgt haren weg, zet haar vernielingswerk voort en komt te Roux, Daar slaat zij bij den heer Goltier directeur van la Roebelle, de glasruiten stuk en tracht den fabriek-spoorweg van Sart-lez-Moulin te ver nielen doch dit gelukt haar niet. „Nu staan zij voor de spiegelgieterij van den heer Momber. Deze had den aanval voor zien en reeds 's avonds te 6 ure troepen uit Charleroi gevraagd. Te 9j- ure was aan dit verzoek nog met voldaan. Een vijftig tal werkstakers, voor het meerendeel met ge weren gewapend, willen parlementeeren. De heer Monoier laat de hekken openende vreemdsoortige parlementairen laten zich dertig francs ter hand stellen en gelasten daarna den heer Monnier hen in de fabriek te vergezellen en al het werk daar te doen o,.hou,ten. Dewijl de tocht door de fabrtek- lokalen geschiedde, drong een troep van 150 werkstakers in de kantoren en de gieterij; zij verscheurden al de boeken, vernielden a. de vensterglazen, verbrijzelden in de maga zijnen 5 h 6000 ineler ruw en gepolijst glas, waarvan de waarde wel op 50 h 60000 trs. geschat kan worden. De deuren, de kasten en de lessenaars in de belendende vertrek ken worden met houweelen en andere werk- tuigen opengebroken. „Eindelijk, om de kroon op het werk te zettenslaan zij de bodems van vijf petroleum vaten in, en verspreiden de vloeistof in het kantoor, het fouragemagazijn en de gietzaal. Daarna worden al deze lokalen in brand ge stoken Weldra zijn het kantoor en het fou ragemagazijn in gloeiende aschhoopen ver keerd Den heer Monnier, door zijn perso neel geholpen, gelukte het in de gietzaal de vlammen te beteugelen. „Middelerwijl trachtten andere muiters door te dringen in de woning van den lieer Jon- niaux, directeur van de Nord de Charleroi, en hun doel niet kunnende bereiken, ver brijzelden zij met steenworpen al de glazen De heer Jonniaux had den tijd gehad zich en zijn gezin, met de kostbaarste voorwer pen welke hij bezit, in veiligheid te bren- gen Plotseling wordt bericht dat het leger in aantocht is. liet was tijd; het huis van den heer Monnier zou juist in brand gesto ken worden. „De muiters, teleurgesteld, gaan in drei gende houding de troepen tegemoet: een com pagnie van het 3e bataillon jagers te voet, uit° Doornik te Charleroi gekomen zijn on middellijk naar Roux gezonden. Zij staat onder bevel van kapitein Bulot, die dadelijk zut dat hij met kerels te doen heeft die met voor reden vatbaar zijn. De in lichtelaaie vlammen staande fabriek, de vloeken en ver- uenschingen der muiters, wier aanvoerders ge- fapsad zijn, zeggen hem meer dan genoeg. Hij verzoekt den commissaris de gebruikelijke opeischingen te doen, maar de muiters slaan er geen acht op en komen al meer vooruit. Kapitein Bulot aarzelt niet langer. Aan twee sectiën zijner compagnie beveelt hij de ge weren te laden en vuur ie geven. Dadelijk worden jammerkreten vernomenen terwijl de muiters op de vlucht slaanworden vier dooden en zeven gekwetsten weggedragen. De bende was uiteengedreven. De dooden en gekwetsten werden in de gemeenteschool nedergelegd. Zeven der dooden zijn jongens van 16 h 17 jaar. Slechts van één dezer slachtoffers heeft men de identiteit kunnen vaststellen: Thibaut, pletter te Monceau, wiens lijk gisteren ochtend door zijn vader herkend werd. „Op één na zijn al de gekwetsten getroffen in het beenwaardoor de kogel is heenge drongen. Gisterenochtend schenen zij niet veel pijn aan hunne wonden te liebben, toen wij eenigen bloedend op bossen stioo zagen liggen. Een hunner, een jongen kerel linbert genaamd, uit de voorstad van Char leroi rookte een sigaar. „Jammer dat ik niet meer loopen kan", zeide hij: „anders zou ik heden opnieuw beginnen." „Wij kunnen niet nalaten de verontwaar diging bekend te maken, welke de inwoners van Roux over het gedrag van hunnen burgemeester gevoelen, die den ganscken avond niet te vinden was, terwijl het gevaar, waarin de stad verkeerde, vooral zijne tegen woordigheid dringend eischte. „Te 3 nui in den ochtend kwam majoor Van Vinckerey, aan het hoofd van een es kadron van het 4de regiment laneiers, dat 's avonds te 11 uur uit Doornik te Char leroi gekomen was, en weldra werd die macht versterkt met drie kompagniën van het 3e regiment jagers, die in de verschillende etablissementen der gemeente verdeeld werden. „Gisterenochtend stroomden van alle kanten nieuwsgierigen toe om de dooden en ge kwetsten te zien, en de houding van die menigte deed iets vijandigs verwachten. Dit voorgevoel was niet ongegrond. „Kwartier over twaalven verscheen een bende van ongeveer zeventig werkstakers van Marchiennesen trok, met een roode vlai; voorop, naar het gehucht La Basse, bij Roux, en vandaar naar het dorp. „Dicht bij de glasblazerij Bougard was de weg versperd door het 2e regiment jagers te voet, dat aan de bende bevel gaf terug te keeren. Zij sloeg hier geen acht op en vervolgde haren tocht. De militairen hadden in last den weg schoon te houden enin geval van verzet, vuur te geven. Het was een ware moord. Onbeschrijfelijk was de paniek in de gelederen der werkstakers. Binnen twee minuten waren acht gedood en negen gekwetst, en van de gekwetsten vier zoo zwaar, dat zij des namiddags stierven, zoodat in de gevechten van gisteren en heden het getal dooden zeventien en dat der gekwetsten elf is. Verscheidene door de kogels getroffen werkstakers hebben zich uit het gedrang weten te reddenmaar men weet niet waarheen zij gegaan zijn." Allerlei valsche berichten gaan rondhet kasteel van den heer Dumont te Chassart dat van mevrouw De Dorlodot le Lodelm- sart, de glasfabrieken Louis Lambert, het kasteel van graaf d'Oultremont te Presles, zijn niet, gelijk gemeld was, verbrand. Men veitelt van eenige industrieelen in den om trek van Charleioi, dat zij zich aan plunde ring hebben weten le onttrekken door hunne werklieden een dag viij te geven en hen toch te betalen. De andere industrieelen nemen hun dat zeer kwalijk, daar deze werk lieden nu zonder schade zich aan de rust- verstooiders hebben kunnen aansluiten. Te Chatelet wordt voortdurend de gas houder door troepen bewaakt, daar de werkstakers hem in de luent willen doen vliegen. De berichten uit de andere streken zijn in vergelijking niet ongunstig. Het Borinage (om Bergen) wordt zeer krachtig bewaakt; de ongeregeldheden van het gebied van Char leroi hebben zich er niet voorgedaan. Te Antwerpen is de rust niet gestoord; alleen aanplakbiljetten werden gevonden en afge scheurd; de stortregens der laatste dagen hebben veel tot het behoud «Ier orde bijge dragen. Te Gent worden steeds meetings van socialisten gehouden; de „garde civique is er gewaarschuwd, maar de werkstakingen van wevers, die vermeld werden hebben geen plaats gehad. Wel hebben de fabrieken de werkuren verminderd, de weverij Le Lys heeft voor 5 millioen francs goederen gereed in hare magazijnen maar noch patroons, noch werklieden denken er aau de werku ren te verminderen. Te L.uven zijn biljetten aangeplakt, die men niet voor ernstig houdt, terwijl daarin voornamelijk van de vrouwenkloosteis mel ding gemaakt wordt. Te Verviers vreesde men voor woelingen, de troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. Omtrent het vernielen van liet kasteel van den heer Baudoux le Jumet meldt decorre spondent van Figaro „Op een soort van heuveltje was de groot ste glasfabriek van België gebouwd, die van den heer Eugéne Baudoux. Nog slechts de muren van de twintig gebouwen zijn blijven staan. Er is voor 4 millioen francs ver brand. Twee dagen geleden was het een bijenkorf, waar 1500 werklieden in de glas fabrieken hun brood verdienden. Wij be klimmen de kleine helling, die naar den in gang der fabriek leidteen honderdtal nieuws gierigen bekijken er de puinlioopen, het ijzerwerk door de hitte verwrongende in geslagen daken, de verkoolde deuren, het <*las aan gruis. In de steenkoolloods zijn twintig gendarmen te paard, om te bewaren wat. er over is. Rechts zijn de gashouders en gasovens; er komt een verzengende hitte uit met blauwe en roode vlammen die een akeligen gloed in de werkplaatsen werpen. Wij gaan een hellende poort door en komen in liet glasmagazijn. Millioenen glazen van allerlei kleuren liggen daar in poeder, in scherven, gemengd met rookende balken en smeulend houtwerk, liet is onmogelijk zich een deuk- bceld te maken van de treurigheid die u aangrijpt bij het zien van al die rijkdommen door de bandieten zonder eemg voordeel vernield. Er liggen wel vier of vijf zalen ingestort over het glasgruis. De nieuwe ovens liggen daar nog met hun reusachtige oppervlakte van kokend glas, dat eeist over veertien dagen bekoeld zal zijn. Wij drogen onze doornatte kleederen bij den gloed van deze kokende meren. Verder ziet men, gesmolten en verbrijzeld, de waggons met zand, verder vernielde en omgebogen ijzeren kolommen. Weder ver der is het kasteel van den lieer Baudoux; meubels en rijtuigen, alles is in het vuur geworpen. Toen Vrijdag de brandstichters om dien vuurhaard dansten, en er alles in wierpen wat hun voor de hand kwam, scheen het wel eene bende kannibalen om een uien- schenoffer dansend. De kelders zijn gele digd; uien ziet overal langs den weg bour gogne- en Chainpagnellesschen; het talel- linnen hangt op de hagen. De heer Baudoux heeft den brand van zijn kasteel en zijne fabriek aangezien. Men zocht hem om hem optehaugen of te fusil- leerenmaar hij heelt zich uit de voeten weten te maken." De correspondent merkt op dat er zoo weinig werkstakers onder zijn, en het eigen lijk een vijftig of houderdtal personen zijn, die het land afloopen en plunderen, van de eene fabriek naar de andere gaande en over al, meer dan te verwachten was, door be- dieigingen hun wil doordrijvend. De toestand van het land veroorzaakte een ware paniek op de beurs, zoowel te Brussel als le Antwerpen. De staatspapie ren en stedelijke leeningen ondergingen een groote daling; ja, zegt de Bien Public, deze waren bijna onverkoopbaar en werden met groote partijen aangeboden. Te Leuven was Zaterdagavond het vol gende aanplakbiljet op de muren der voor naamste gebouwen bevestigd Makkers in de ellende 1 Vergeet niet, dat dezen avond het nood lottig uur daar is. Men vermoordt onze broeders, omdat zij hunne rechten eischen. Wreken wij heul Wij hebben in deze stad veertig kloosters, die allen moeten ver dwijnen!" „Welaan, noch zwakheid, noch lafheid! Nog eene laatste beweging. Een ieder zij op zijn post. liet uitvoerend comité. Te Marcinelle is Eauviaux in hechtenis genomen op liet oogenblik, dat hij eene re devoering hield, waarin hij het volk tot op stand aanspoorde. Te Bergen is Defuissaux, de schrijver van de beruchte Caléchisme du peuple, door de menigte uitgejouwd. Met de grootste moeite gelukte het den kerel om een schuilplaats te vinden in een der lokalen van het station. De onlusten, die van daar bericht werden, hadden alzoo een geheel ander karakter. In plaats van eene anarchistische beweging wa ren die een poging legen de oproermakers. Evenwel moesten toch de troepen tusschen beiden kouien, ten einde buitensporigheden tegen te gaan. Onder reserve deelt liet Handelsblad van Anlêo. mede, dat de mijnwerkers van Elenu eene groote hoeveelheid dynamiet gestolen en getracht hebben het huis van den di recteur der miju in de lucht te doen spriu- k Te Antwerpen, Verviers, Leuven, Gent en Mechelen zijn meetings gehouden, die echter rustig afliepen. Kolonel Renson te Brussel heeft voor het vertrek der onder zijn bevelen staaude troe pen ten strengste verboden op het bevel van vuur in de lucht te schieten. De ministerraad heeft bevel gegeven in* dien de Eransche werkmansafgevaardigde Basly in België komt hem onmiddellijk het land te doen uitzetten. De troepen welke te Charleroi en omstre ken zich bevinden zijn: 2 bataillons van het 3e Reg. jagers te voet3 escadror.s van het 4e Reg. Laneiers, 3 bataillons van het 9 e, 3 bataillons van liet 6 en 3 bataillons van het 2e linieregiment, 2 escadrons Lan eiers, 4 escadrons Jagers, 1000 man van het Reg. Karihiniers en het le Reg. Jagers te zamenbOOO man. De burgemeester van Gent, de heer Lip- pens, heeft Zondag een onderhoud met den hoofdman der Gentsehe socialistenAnseele, gehad, en hem medegedeeld, dat hij en zijne geestverwanten zoovele vergaderingen als zij maar willen konden houden in hun gebouw, maar dat elke poging eener bewe ging op slraat terstond met geweld zou worden onderdrukt. Anseele moet daarop geantwoord liebben, dat de socialisten zich rustig zouden houden tot 13 Juni, den dag der periodieke verkiezingen; maar als men op dien dag manifestaties mocht willen be letten, en de machthebbenden zich onge negen mochten betoonen om aan de wenschen des volks voldoening te geven, dan stond hij voor de gevolgen niet in. Uit Doornik wordt gemeld. Zes en vijf tig ontginners van mijnen hebben besloten het looncijfer van September weer te her stellen. Men koestert de hoop, dat deze toegevendheid alle bestaande grieven uit den weg zal ruimen. Uit Charleroi wordt van gisterenavond 8 uur gemeld. De dag is kalm voorbijgegaan; de werkstaking in het centrum neemt af. De heer Goulle, redacteur van den Cri du Peupledie hedenmorgen hier aankwam, is aangehouden en naar de grenzen gebracht, hij heeft tot geenerlei demonstratie aanlei ding gegeven. Kleine benden werkstakers gaan voort met bedelen en bedreigen, inzonderheid in de plattelandsgemeenten; er hebben talrijke ar- restatiën plaats. tiet parquet heeft zich heden naar Jumet en Lodelinsart begeven, om een onderzoek in te stellen naar den brand in de glasfabriek van den heer Bau doux een honderdtal bevelen van voor- loopige aanhouding worden in gereedheid gebracht. Gisterenavond 8 uur is een bataljon li nietroepen uit Bergen naar Anderlaes ver trokken, alwaar een schildwacht werd over hoopgestoken. In de merinosfabrieken te Dinant is eene werkstaking uitgebroken; 300 werklieden hebben den arbeid gestaakt. Alles is rustig; de garde civique is onder de wapenen ge roepen. liet verkeer in de omgeving van Charleroi zal van af heden weder hersteld zijn. Driehonderd arbeiders in de steengroeven te Ecaussines hebben den arbeid gestaakt. De rust is tot dusver echter niet gestoord. liet Handelsblad bevat de volgende par ticuliere telegrammen van gisteren uit Luik 7. u. 47 in. des avonds. Twee driehon derd mijnwerkers kwamen beden vreedzaam op het plein Saint Lambert bijeen. Zestien hunner werden door den gouverneur ontvan gen, en deelden hunne grieven mede. De loonen der werkliedenzeiden zijzijn le laag, terwijl de minste ingeneurs en de directeu ren te veel verdienen. De gouverneur be loofde hunne grieven te onderzoekenindien zij zich rustig hielden. De werklieden gin gen toen bedaard uiteen. Charleroi, 10 u. 23 m. des avonds. Een reporter van Le Cri du Peuple kwam giste renavond hier aan. Op een uit Brussel ont vangen bevel is hij van hier verwijderd en hedenavond te 7 uur naar de grens vervoerd. Op de vreemde dagbladschrijvers maakte deze maatregel grooten indruk. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 31 Maart. De commissie uit het Pruisische heerenhuis, belast met het onderzoek der kerkelijke wetten, heeft de wijzigingen, welke door bisschop Kopp zijn voorgesteld, met 13 tegen 5 steramen verworpen. Deze voorstellen strekten tot aanmerkelijke wijziging van het wetsvoor stel en wel inzonderheid tot afschaffing van het beroep op den staat. De meerderheid der commissie is van oordeel dat voor een beoordeeling der quaestie uit een ander oogpunt, eerst zekerheid moet gegeven worden van de zijde der Curie, dat zij de Anzeigepflicht erkent. CHARLEllOl, 31 Maart. 7 uur 45 min. Hedenmorgen is het werk weer bijna overal hervat. De burgerwacht is tot nader order ontbonden. Het carneval is door den bur gemeester verboden. BERGEN, 31 Maart. (Part. tel. H.) De divisie-generaal Van der Smissen ver trekt heden van Charleroi naar Bergen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2