NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. f&eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 1 April 1886. N°. 77. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee»; 6. STADSNIEUWS. Bij het afrijden der Vischbrug is heden morgen een turfwagen tegen eene oude vrouw gekomen, die, wat doof zijnde, het geschreeuw van den bestuurder van den wagen niet hoorde. Zij viel tengevolge van den schok en is eenigszins verwond aan het achterhoofd. muziek, letteren en kunst. Hedenavond verschijnt de Amsterdam mer in zijn nieuwen vorm. Het zal 8 pagina's druks bevatten in een klein formaat, en slechts eens per dag worden uitgegeven. Emile Zola's laatste werk: l'Oeuvre zal den Sisten Maart te Parijs verschijnen. Tot op heden werden van zijne andere wer ken verkocht. La Fortune des Rougon 20.000 ex., La Curée 30.000 ex., Le Ventre de Paris 27.000 ex., La Conquête de Plassans 22.000 ex., La Faute de l'ablé Mouret 31.000 ex Son Excellence Eugène Rougon 21.000 ex., 1 Assomraoir 111.000 ex., Une page d'amour 53.000 ex., Nana 149.000 ex., Rot-Bouille 65.000 ex., Au Bonheur des dames 55.000 ex., La Joie de Vivre 44.000 ex., Germinal 61 000 ex. Nana en l'Assommoir vonden dus de meeste koopers. Afl. 4 van Be Nieuwe Gids zal bevatten Aan Flanor, door Frederik Van Eeden. Een dag met sneeuwdoor Jac. Van Looy Francis Bacon, door dr. D. G. Jelgersma. Toen Be Gids werd opgericht, 1, door Ai- bert Verwey. Ht t conservatieve beginsel, door mr. M. C. L Lotsy. Een document over Vondel's bekeering, door J. H. W. Unger. Mijn Nelly, door Frans Netscher. Het kerkelijk geschil, I, door dr. A. L. Poel man. Parabel, door Zoülogus. Gedich ten van, Frederik Van Eeden, Henrie Van Gooyen, Willem Kloos, Albert Verwey. Literaire Kroniek, les Hantises par Francois Erens. Varia. In den nacht van 26 op 27 Maart is plot seling overleden de bekende Duitsehe letter kundige en criticus Julian Schmidt, ilij was 7 Maart 1818 te Marienwerder geboren. De hoogste prijs die ooit voor eene schilderij van eenig levend meester betaald werd, werd onlangs opgebracht op de vei ling der collectie Morgan te New-York door,„Les communiantes" van Jules Breton, en wel 227.500 fr. Breton is een meester van de Fransche school. Mme. Janne Hading heeft van Alex. Dumas het recht gekregen tot het opvoeren van Dénise te Londen. Op 7 Juni treedt zij daar 't eerst op. Mme Heilbron gaat vooruit, maar doctoren wachten nog een crisis. De violoncellist Jacquard, leeraar aan het Parijsche conservatoire, is overleden. Dinsdag a. s. wordt in de kunstzaal Pictura, Wolvenstraat 19, te Amsterdam, onder directie der heeren Van Pappelendam en Schouten, eene belangrijke verkooping gehouden van moderne schilderijenaquarel len en kunstwerken, te zamen de kunstver zameling uitmakende der heeren H. J. Van der Niepoort en J. G. Van der Schaaff. Men vindt daaronder kapitale schilderijen van Jo zef Israels, Ch. Rochussen, Te üempt, H. W. Mesdag, Van Heemskerck Beest, Jacob Maris, Sadée, Springer, Cunaeus, de beide Koekkoek's, Mauve, Wally Moes, C. Sprin ger en aquarellen en teekeningen van Bos boom, Bles, Schelfhout e. a. Ook^van b jitenlandsche meesters zijn be langrijke werken aanwezig. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De regeering heeft alsnog eene wijzi ging ingezonden op hare voorstellen in zake de erfopvo!ging. In de toelichting leest men: De redactie van de eerste aliuea van art. 13 is eenigs zins dubbelzinnig. Men kan de laatste woorden, zooals zij nu luidenopvatten alsof er staat: bij gebreke daarvan gaat de kroon over op de dochters in de nedergaande vrou welijke lijnen". Aangezien nu deze lijnen aanvangen met de dochter des konings, zou men dan het artikel aldus kunnen uitleggen dat het niet op deze zelve, maar alleen op hare dochters en de nakomelingen der laat ste» toejasselijk zou zijn, zoodat de zoous van 's konings vooroverleden dochters zou den zijn uitgesloten. Dit is natuurlijk de bedoeling niet. En daarom is de redactie eenigszins verduidelijkt. De uitdrukking: oudste in jaren, in alinea 2 van art. 14, kan tot eenige onzekerheid aanleiding geven, wanneer van twee vrou welijke bloedverwanten de eerstgeborene op jonger leeftijd overleden is dan de laatst- geboreue. Daarom wordt in dit opzicht de door de staatscommissie aangegeven redactie hersteld. In de laatste alinea van art. 22 wordt gezegd, dat ook voor „de vrouw en hare nakomelingendie bij opvolging tot de kroon zijn geroepen", de regel in de eerste alinea vervat zal gelden. Maar van wie zal in dit geval het nieuwe svamhuis ten opzichte der opvolging zijn oorsprong nemen? Van die vrouw of wei van hare nakomelingen? Zeker van de eerste. Om de onzekerheid weg te nemen is eene gewijzigde redactie voorgesteld. De Sic. van 30 Maart meldt: Blijkens een bij het depart, van marine ontvangen nader telegram, zijn de vier vermiste per sonen van Zr. Ms. schroefstoomschip Java die bij de aanvaring overgesprongen waren aan boord van het zeilschip Lock Broom te Londen aangekomen. Voorts wordt uit Londen medegedeeld, dat het schip te Devonport zal moeten dok ken, omdat door zware beschadiging het voortzetten der reis onmogelijk is. Met ingang vau den len Mei a. s. worden bij het 4e reg. inf. op hun verzoek overgeplaatst: de le luit. A. J. M. A. üer- lachvan de 2e comp. le bat. te Delft, naar de le comp. 3e bat. te Haarlem, en de Je luit. C. Lein van de 3e comp. 2e bat. te Leiden naar de 2e comp le bat. te Delft. Men is van plan hier te lande een anti-socialistischen bond op te richten. l)e statuten zijn zelfs reeds opgemaakt. De groote strijd, de laatste strijd is begonnen! roepen de leiders der volksbewe ging uit en zegevierend wijzen zij op de jainmertooneelen in Luik en Henegouwen. Ieder moet zielsmedelijden hebben met hen, die daar met eigene hand hunne mid delen van bestaan vernietigen. Ofschoon wij het niet geloove», bestaat toch demogelijk heid, dat zij zoogenaamd overwinnaars zijn. Maar als dan alles is vernield en leegge plunderd wat dan? Wie zal dan werk verschaffen en brood geven? Kapitaal is er niet meer; fabrieken zijn verwoest; mijn werken gesloopt; de bouwvelden vertreden; de handel vermoordde geheele zamenleviug in een chaos geworden. Als dit nu de zegepraal is van den laat- steu strijd, waarop met zooveel trots en vol doening gewezen wordt, dan zijn de over winnaars al even diep te beklagen als de overwonnenen. Veeleer gelooven we dan ook, dat het geen nu in de Belgische kolendistricten ge schiedt, meer tot waarschuwing dan tot opwekking strekken moet van lien, die in andere landen aan de stem der leiders ge hoor gaven. AmhCour.) Naar de N. R. C. verneemt, bestaat bij de Hollandsche Spoorweg-maatschappij het voornemen, tegen 15 April of 1 Mei op hare lijn een lokaal-stoomtramdienst te openen tusschen Den Haag en Delft en tusschengelegen plaatsen. In afwachting van de uitkomsten van het onderzoek naar de electrisclie verlichting van de geheele Kalverstraat, hebben de be woners van winkels en perceelen, gelegen in de Kalverstraat en aan het Rokin te Am sterdam tusschen de Enge Kapel- en Water- stegen liet voornemen opgevat, zoo die plan nen niet mochten doorgaan, voor eigen ver lichting te zorgen. De electrische verlichting van dit blok, bevattende 20tal perceelenzal minder kos ten dan de verlichting met gas, die voor deze perceelen, welke alle thans nog van gas worden voorzien door de Amsterdamsche Pijpgas compagnie, gezamenlijk per jaar f 13,000 a 14,000 bedraagt. Te meer zal dit het geval zijn, wanneer men tegen 1 Augustus 1887, het tijdstip waarop de concessie dier maatschappij eindigt, ge noopt zal zijn zich bij de Imperial van gas te voorzien, wanneer dat bedrag met20 per cent zal verhoogd worden. Van de firma's, die opgave van plannen deden, is het tot nu toe eene Rotterdamsche firma, wier plannen, zoowel geldelijk als technisch, het meest aannemelijk schijnen. Ook de Berlijnsclie firma Siemens en Halske heeft, zonder daartoe aangezocht te zijn, op eigen gelegenheid een plaatselijk onder zoek laten instellen. Dit gedeelte der Kalverstraat zal dus in allen gevalle electnsch verlicht worden. Ook al mocht de gemeente aan de samenwerking van de winkeliers in de geheele straat moei lijkheden in den weg weuschen te leggen, ten aanzien van de vergunuing tot het leggen en hebben van geleidingen in of boven d^ openbare gronden, dan kan dit plan toch altijd doorgaan, want de geleidingen blijven geheel op particulier terrein. ACt) De wielerwedstrijd, op den 2en Paasch- g te Nijmegen te houden, zal ook door een aantal Belgische en Duitsehe wielrijders worden bezocht. Onder de nommers van het programma zal behooren een rit om het kampioenschap van Gelderland op eene baan van 50UU M. Verder een internationale handicap 3ÜÜÜ M. en een wedren alleen voor genoodigden op eene baan van ruim 1600 M. (I Engelsehe mijl) om te trach ten den Engelschen rijtijd te slaan. Inschrij vingen moeten geschieden vóór 17 April. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervauger in het kanton Win schoten, mr. A. J. De Sitter, advocaat en notaris, en mr. H. Ilesse, advocaat en procureur, beiden te Winschoten. Door Z. M. is, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot reserve-officier van gezondheid lste kl.de burgergeneeskundige dr. A. K. W. Anitzeuius, eervol ontslagen officier van gezondheid der lste kl. bij het leger in Nederlandsch-lndië, te Amsterdam, en is aan mej. J. A. C. Fleischer, telegrafiste 2de kl. bij de rijks-telegraaf, op haar ver zoek, eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst. Ingevolge machtigings des konings wordt: bij binnenkomst van Zr. Ms schroef stoomschip 4de kl. Bonaire, Zr. Ms. adju dant in gewonen dienst, de kapitein-luite nant ter zee W. baron Van Hogendorp eer vol van het bevel over genoemd schroef stoomschip ontheven en weder ter beschik king gesteld van den chef van Zr. Ms. militais huis; in afwachting der buitendienst stelling van voornoemden bodem met het bevel daarover tijdelijk belast de lste officier, de luitenant ter zee der lste kl. L. A. H. Lamie. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELUIK. In de kamer van afgevaardigden wees de minister Beernaert met nadruk op de ge ringe resultatendie de exploitatie der kolen mijnen in de laatste 8 jaren heeft opgele verd. De uitkeeringen bedroegen ongeveer 1 pCt. van het gestorte kapitaal; indien men deze winst onder de arbeiders ging verdee- len, dan zouden dezen per dag slechts 6 centimes meer ontvangen dan tot dusverre. De minister gaf daarop een kort over zicht van den loop der ongeregeldheden. Te Luik werden de autoriteiten door de eerste uitbarsting op 18 Maart zeer verrast; den 20sten werden troepen ontboden, die de orde te Luik spoedig herstelden. Den 26en Maart echter werden in het district Char leroi plotseling ernstige ongeregeldhéden waargenomen; te Charleroi ontstond dien tengevolge eene paniek, doch de troepen lieten niet op zich wachten. Reeds den vol genden dag bevond zich generaal Van der Smissen met 12 bataillons en 9 escadrons in het geteisterd district. Op bet oogenbük keert de orde gaandeweg terug; de regee ring is echter op hare hoede en houdt zich op plotselinge uitbarstingen voorbereid. Ove rigens zal zij van hare zijde trachten, de werklieden iu het zoeken naar arbeid de behulpzame hand te bieden. Zij stelt zich voor een crediet aan te vragen van 43 mil- lioen, in welke som de kosten voor een aantal buurtspoorwegen zijn begrepenwaar van de plannen op dit oogenblik worden onderzocht. Vóór het einde van dit jaar zullen niet minder dan 352 kilometer in exploitatie kunnen worden gebracht. De ongeregeldheden in België. Volgens de laatste berichten is op vele plaatsen de toestand kalmer. De gemeente Gosselies heeft zich onderscheiden door hare energieke verdediging tegen de benden ge wapende plunderaars. De fabriek te Mon- ceausur-Sambre zal hare vuren weder stoken. De werklieden die het werk zullen hervatten, zijn goed gewapend en geheel ge reed om zich tegen de bende werkstakers te verdedigen. Sedert Zaterdagavond is de stad Charleroi geheel gesteld onder gezag der krijgsover- heid, onder het opperbevel van generaal Van der Smissen. Al de vreemdelingen, die niet voorzien zijn van papieren of niet kunnen bewijzen wie zij zijn, worden onmiddellijk aangehouden. De batterij der artillerie doet nachtronden, met bevel van op de oproerige bende te schieten iva de eerste aanmaning. Zaterdag zijn er talrijke aanhoudingen ge daan; velen der aangehoudenen waren ge wapend met geladen revolvers. Het dagblad van Charleroi zegt: „Overal bereidden de ingezetenen zich toe tot weer stand, hetgeen een goeden indruk maakte. Tot dusver hadden de plunderaars nergens tegenstand gevonden. Hun bedreigingen wer den terstond ingewilligd, maar nu veranderde dit. In alle plaatsen van het kolenbekken kwamen vrijwilligers bijeen, die zich wapen den met sabels, geweren pji revolvers. Ge durende den nacut zonden zij patrouilles rond en zoo verhinderden zij het brandschat ten, ofschoon niet altijd zonder gevecht. Zoo had een der patrouilles een hevig ge vecht met een troep plunderaars, van wie een werd doodgeschoten, een gewond ach terbleef en een werd gevangen genomen, De

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1