BIJVOEGSEL k z m. mm d Z U C_J Li 51. ym. "BL^ behoorende bij de Leidsche Courant van 29 Maart. 1886. ITALIË. De regeering looft 10.000 frs. uit voor het beste antwoord op de vraag: Hoe kan men het steeds toenemen van blindheid verhinderen. Men zegt dat in Italië jaar- lijksch 30.000 menschen blind worden. De Po lit. Corr. ontvangt bericht uit Rome, dat van de zijde der regeering tot .ontbinding der Italiaausche Kamer besloten is, en zij reeds de toestemming van den koning daartoe ontvangen heeft. Omtrent het tijdstip waarop zij daarvan gebruik zal maken, is nog niets bekend; men meent dat zij het zoolang mogelijk, misschien wel tot October zal uitstellen, teneinde niet door overhaas ting de radicale en republikeiusche partij te bevoordeelen. OIJIT8CHLAIVD. In den rijksdag werd gisteren het braudewijnraonopolie in tweede lezing be handeld. De heer Von Bismarck legde nadruk op de volstrekte noodzakelijkheid, dat '8 rijks inkomsten vermeerderd worden, hetgeen door directe belastingen niet te verkrijgen is. Hij betoogde dat de brandewijn een bij uitstek geschikt voorwerp van belasting is en verklaarde datmocht het monopolieont- werp worden afgestemdde regeering met «ene verbruiksbelasting op den brandewijn voor den dag zou komen. De Rijkskanselier sprak zijn leedwezen uit over de wijze, waarop de meerderheid van den Kijksdag de ontwerpen der regeering behandelt, en zeide dat het te betwijfelen was of bij zulk eene meerderheid in den Rijksdag het zwaartepunt van Duitschlands eenheid in 't geheel nog wel in den Rijks dag gevonden kon worden. Wanneer de Rijks dag zijne taak niet beter opvattekoesterde hij bezorgdheid omtrent den toestand des Rijk Mochten er eens verwikkelingen van bui- tenlandschen aard ontstaan, dan moet het Rijk gevestigd zijn. De heer Bismarck zag thans geen gevaren in de onmiddelijke toe komst voor zich, maar ook in het voorjaar van 1870 had hij er geene voorzien. Wan neer de vastheid des Rijks op eenigszins zware proef gesteld zal wordendan moet men daarvoor nu reeds voorzorgsmaatregelen nemen. Het aanuemen van het monopolie, besloot de heer Von Bismark, zou het Rijk vastheid gevenverwerping van het ontwerp zou het Rijk tot nadeel strekken Indien deze verwerping volgde en ook de verbruiksbelasting op den alcohol verworpen werd, dan zou in Pruisen eene rentebelas ting moeten worden ingevoerd. De Rijkskanselier nam nogmaals het woord om den heer Richter te beantwoorden. Hij zeide, dat de heer Richter tegenover ieder regeeringsvoorstel intransigent was, en dat indien hem (den Rijkskanselier) verweten werd dat hij zijn meester naar Canossa deed gaan, hij in den Rijksdag reeds een veel erger Canossa beleefd had. Ten slotte werd het debat tot heden verdaagd. HEIEIIARHEI. De verkiezingen voor de gemeente raden, welke over het geheele land hebben plaats gehad, zijn bijna overal gunstig uit gevallen voor de ministerieele candidaten. RUSLAND. In Rusland is een wet uitgevaardigd krachtens welke de bij loting in militairen dienst tredende personen, die op een instel ling van onderwijs de eerste of tweede klasse doorloopen hebbentwee jaren actief dertien jaren bij de reserve zullen dienen. De vrijwilligers worden dientengevolge voort aan naar gelang van hunne bekwaamheid in iwee klassen verdeeld: de eerste klasse moet een jaar, de tweede twee jaren in actieven dienst zijn. BITLGARIJ E. De Bulgaarsche regeering heeft ernstige maatregelen tegen de Russische agenten ge nomen. Een derde van de invloedrijkste leden der Russischgezinde partij is gearre! fceerd. GRIEKENLAND. Een Koninklijk besluit beveelt dat alle manschappen, behoorende tot de reserve die geboren zijn in 1857 en 1858 zich den 7 April naar hunne vaandels moeten begeven AMERIKA. Uit Washington wordt bericht, dat de secretaris der schatkist Manning een toeval heeft gehad en dat men voor een beroerte vreest. Naar men gelooft, zal hij aftreden als secretaris der schatkist. Onder de kleermakers te New-York een werkstaking begonnen. 7000 hebben het werk reeds gestaakt. PER TELEGRAAF. CHARLEROI, 26 Maart. (1.10 's mid dags) ln de kolenmijnen is eent algemeene werkstaking uitgebrokendie zich door de bedreigingen der werkstakers steeds verder uitstrekt. Te Acot werd door de gendarmerie eene charge verricht, waarbij vijf personen ernstig werden gewond. De werkstakers begeven zich naar alle fabrieken en eischen staking van den arbeid zij verklaren voornemens te zijn dit stelsel overal in toepassing te brengen. Uit Door nik, Namen en Antwerpen zijn troepen ont boden en reeds aangekomen. De garde civique is opgeroepen. (3.39 's namiddags). De werkstaking breidt zich uit en wint overal veld. Men vreest dat dezen avond de werkstaking ver klaard zal worden in de kolenwerken Cara- binier, Ormont, Banbier, Marcinelle en het bosch van Caziers. Eene bloedige botsing had te Catholineau plaats tusschen gendarmen en werkstakers; aan beide kanten vielen vele gekwetsten. In de metaalfabrieken in de omstreken van Charleroi wordt overal het werk gestaakt, nadat de werkstakers er een bezoek gebracht hebben. Men wacht talrijke militaire ver sterkingen. De werkstakers hebben het werk weten te doen ophouden in de kolemijnen Maubourg. Talrijke glasfabrieken zijn verwoest. De troepen en de garde civique begeven zich naar alle bedreigde punten. (7 uur 's avonds). Het werk is gestaakt in de kolenmijn Sacré-Madame te Dompremy, in de glasfabrieken van Lambert en Brasseur. Men vreest zeer ernstige onlusten gedurende den nacht. De garde civique bewaakt de bruggen en ingangen der stad; reeds hadden eenige vechtpartijen met de werkstakers plaats. Vijfhonderd man troepen en een nieuw eskadron lanciers zijn aangekomen en naar den ingang der stad en de bedreigde punten gezonden. De groepen in de straten wor den uiteengedreven. Eene der belangrijkste glasfabrieken in den omtrek staat in brand. (8 uur '8 avonds). De brouwerij van Bi nard en het houtmagazijn van Piette te Cha telineau, en de glasfabrieken van Baudoux te Jumet staan in brand. CHARLEROI. 27 Maart. 9 uur voor middag. De ongeregeldheden en het plun deren hebben den heelen nacht voortgeduurd Te Roux hebben de troepen vuur gegeven vijf werkstakers gedood en een groot aan tal andere verwond. Vele buitenverblijven en kasteelen in den omtrek zijn in brand gestoken. Te Marchienne worden troepen verlangd. Te Roux zijn zeer veel oproerma kers in hechtenis genomen; onder hen be vinden zich veel vreemdelingen. De werk stakers, met bijlen en knuppels gewapend willen met de troepen vechten, en bedrei gen de stad die door de burgerwacht ver dedigd wordt. De verwoestingen zijn out zaglijk. De werkstakers gieten petroleum op op de gebouwen om ze in vlammen te doen opgaan. CHARLEROI, 27 Maart. (10.30 's mor gens.) De soldaten begeven zich in alle rich tingen naar de bedreigde plaatsen; van alle zijden komen versterkingen opdagen. Eene enorme volksmenigte beweegt zich door de stad waar een groote paniek heerscht en alle winkels gesloten zijn. Van alle kanten wordt hulp aangevraagd. In den afgeloopen nacht zijn vijf kastee len door brand vernield, na eerst te zijn uit geplunderd. Acht groote gasfabrieken zijn totaal verwoest. CHARLEROI, 27 Maart. (12 u.) Met aandrang wordt hulp gevraagd te Chatelet. De werkstakers dwingen de werklieden over al om den arbeid te staken en plunderen de smelterijen. Anderen hebben het kasteel Oultremont geplunderd. Te Marchienne is de glasblazerij Etoile geplunderd, nadat de arbeid was belet, evenals te Laminoirs de Monceau. Het werk wordt tot dusver nog voortge zet te Le Chateau en eenige andere plaat sen, maar ook daar zal het spoedig moeten gestaakt worden wegens gebrek aan kolen. In de smelterijen te Villette verhinderden de werkstakers den arbeid, maar juist toen zij alles stuk wilden slaan, kwam de bur gerwacht, die de muiters uiteen dreef en twee belhamels in hechtenis nam. De commandant der provincie heeft de burgerwacht geluk gewenscht met haar hou ding en vraagt nog steeds versterking. Te Jumet, Lodelensart, en Dompremy bevin den zich 1000 man. Er bestaat ernstige rees voor ongeregeldheden gedurende den nacht en morgen. CHARLEROI, 27 Maart. (Part. tel. H.) De toestand verergert. Voortdurend bedrei gen benden werkstakers, wier aantal steeds toeneemt, de stad. Tegen den avond wordt een aanval verwacht. De gasfabriek, die bedreigd wérd, is naar men hoopt voldoende beschermd. Een aanzienlijke versterking van troepen aangekomen. De groote ellende, welke overal heerscht, geeft reden om op zich- zelfstaande misdaden te doen vreezen. BRUSSEL, 27 Maart. (Part. tel)N. R. Cl. Buitengewone politie-maatregelen zijn met het oog op de meeting van heden avond genomen. Er heerscht hier groote ontstel tenis wegens de treurige voorvallen in de omstreken van Charleroi. In de Borinage, zoo luiden de berichtenbreidt de grève zich ook uit. LUIK, 27 Maart. (Part. tel. ff.) Te Seraing en Luik is alles tot kalmte terug gekeerd. In een deel der kolenmijnen is men weder met het werk begonnen. Andere in den omtrek van Luik staan nog stil. De staalfabrieken zijn geheel weder in werking De ovens en het dal van den Maas tusschen Seraing en Wandree zijn door troepen be zet. Hier verwacht men geen nieuwe onlus- sten. In de omtrek op het platteland zwer ven troepen bedelaars die hen, die weigeren hun iets te gevenbedreigen. Te Charleroi is de toestand zeer ernstig. De steenkolenmijnen zijn gesloten, eenige glasblazerijen zijn verwoest. De glasblazerij en het kasteel van Baudoux en de bier brouwerij van den burgemeester van Cha- telineau staan in brand. Afdeelingen schutters en soldaten zijn naar de bedreigde plaatsen gezonden. In het kolenbekken is de ellende groot tengevolge van het verwoesten der werk plaatsen. De anarchistische pers uit zich in zeer heftige taal BRUSSEL, 27 Maart. Generaal van der Smissen is hedenmorgen ten vijf ure, met den geheelen generalen staf en twee batail lons troepen, naar Charleroi vertrokken. BRUSSKL27 Maart. Gisterenavond werd ministerraad gehoudenwaarbij de burgemeester van Brussel tegenwoordig was, Ten gevolge van de genomen besluiten wordt het garnizoen van Brussel gereed ge houden om naar Charleroi te vertrekken De burgerwacht zou voor een deel garnizoens dienst te Brussel doen. KON STAN TIN OPEL26 Maart. Naar men verzekert zou Rusland verklaren, dat het Italiës amendement niet kan aannemen. LONDEN, 27 Maart. De Daily Telegraph verneemt, dat de heeren Chamberlain en Trevelyan gisteren definitief ontslag genomen hebben, en dat ook andere leden van het ministerie, die geene zitting in het kabinet hebben, waarschijnlijk in de aanstaande week hunne betrekkingen zullen nederleggen. Men vermoedt dat Chamberlain door Stansfeld opgevolgt zal worden. LAATSTE BERICHTEN. van f 1 500,000, waardoor de prijs aanmer kelijk daalt. Waarom geen sterken drank drinken? 1. Omdat de wetenschap bewezen heeft, dat de in dien drank aanwezige alcohol geen -oedsel is de warmte van het lichaam erlaagteven als de meeste andere ver giften het lichaam verlaat zooals hij er in jebracht werd geheel en onveranderd en bijgevolghet lichaam van den mensch niet voeden noch versterken kan. 2. a) Omdat zelfs zijn matig gebruik pieren en zenuwen verzwakt en het lichaam bijzonder vatbaar maakt voor ziekte. b) Omdat de statistiek bewijst, dat wel onder matige drinkers de gevallen van ziekte en dood tweemaal minder talrijk zijn dan onder de verslaafde drinkers, maar onder matige drin kers toch nog tweemaal zoo groot als onder dezulken, die volstrekt geen sterken drank drinken. 3. Omdat men, door zich van het gebruik van sterken drank te onthouden, een belang rijke som gelds bespaart. 4. Omdat het onze plicht is, degene, die aan den drank verslaafd zijn, van den afgrond te ledden door hun een goed voor beeld te geven, en al onzen invloed aan te wenden, om hunne ziel en hun lichaam te behouden. 5. Omdat gijzelf drank gebruikende, uwe kinderen het voorbeeld geeft eener ge woonte die voor hunne zedelijkheid en voor hun lichamelijk en stoffelijk welzijn aller- noodlottigst worden kan. 6. Omdat het gebruik van sterken drank duizende handenharten en hoofden on vruchtbaar makende voor de algemeene be langen, evenzeer het land verarmt als de personendie zich aan dat gebruik over geven. 7. a) Omdat het gebruik van sterken drank de onmiddellijke oorzaak is van verre het meerendeel van alle misdaden, wanbe drijven en politie-overtredingen. b) Omdat hoe meer draukdrinkers er onder ons volk verkeerente grooter ook het aan tal dronkaards, misdadigers en bedelaars wordt, en te gelijk daarmede dat van weduwen en weezen. Z. M. de koning heeft heden in een onderhoud ontvangen den intendant van het paleis te Amsterdam, den heer Van Vessem. Naar wij vernemen is bepaald, dat voortaan de consierges van de koninklijke paleizen, hier te lande, tevens onbezoldigd rijksveldwachters zullen zijn. Onder het personeel der burgerlijke ambtenaren bij het ministerie van marine worden weldra bevorderingen en benoemin gen verwacht. In een der bedrijven van ^Judith" viel gisterenavond op het tooneel van den schouwburg te 's Hage een hanglamp met spiritus-vlam op de planken. Eenig doek vatte vuur hetwelk echter spoedig door de op het tooneel aanwezigen en de inmiddels toegesnelde knechts gedoofd werd. De gang der voorstelling ondervond door het voorval een kort oponthoud. Bij de behandeling voor de rechtbank van het proces-Bulkley c. s., maakten wij melding van het druk gebruik dat uitslui tend in deze zaakvan de telegraaf was gemaakt. Ook thans, bij de behandeling derzelfde zaak voor het Hofwerden in 193 telegrammen 38765 woorden gebezigd. (Arnh. Crt.) GEMENGDE BERICHTEN Het zal velen dames misschien genoe gen doen te vernemen, dat de echte struis- veêren wat goedkooper beloven te worden. Tengevolge van groote jachten ligt te Tri poli een voorraad struisvederen ter waaide SCHOOL- EN KERKNIEUW». Door de commissie tot de zaken der Remonstrantsche Broederschap is aan d». J. Herman de Ridder, te 's-Hage, eervol emeritaat verleend tegen 1 Juli a. s. Bij het gisteren te 's Hage gehouden examen voor nuttige handwerken is toege laten mej. R. 8. Meijboom van Rhijnsburg. SCHEEPSTIJDINGEN. liet stoomschip Print Alexandervan Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez den 26sten Maart en ging denzelfden dag het kanaal in. De Print ffendrii, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 26 Maart. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Ba tavia, passeerde St. Vincent 26 Maart. De Maduravan Batavia naar Amster dam, arriveerde te Marseille 27 Maart. De Print van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness 26 Maart 12 uur des middags. De Limburg, van Java naar Rotterdam, arriveerde 26 Maart te Marseille. De Prinses Wilhelminavan Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar den 26 Maart. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 27 Maart. Verkochte hoeveelheid. Prijzen. Lu file Hoogt te Oode Tarwe Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) Chevalier-Gerst Zwure Haver Lichte Duivenboonen Paardenboonen Boter1 equal. (2e 4 (le per kil.) m (2e Turf hanrdbr. le soort (grauwe) Lange zwarte r vat) 4 hectol. 6760 kilog. dubb.hectol. 6.60 6.— 5.50 5.— 3.70 4.40 3.50 2.60 6.40 6 33.— 0.82; 7.10 6.50 6.80 5.40 4.30 4.70 3 90 3.40 7.— 6.70 51.— 1.8-t Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 5