~wt^é jêbz m i 100,000 niet bijeen, dan zou de koop very allen. Het weekblad De Amsterdammer is aangekocht door den heer Tj. Holkema. Men mag verwachten dat het onder dezen zoo gunstig bekende uitgever, in beteren vorm, spoedig zijn vroegereu naam zal herwinnen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De directeuren in plaatsen, waar de post- en telegraafkantoren zijn of worden vereenigd, zullen voortaan door den koning tot directeur van het betrokken post- en telegraafkantoor worden benoemd; hun trak tement als zoodanig zal in het vervolg door Z. M. worden vastgesteld en dit, behalve het genot van vrije woning, bedragen van f 1000 tot f 2500. Het bedrag der abonnementen voor bureel- en lokaalbehoeften wordt door den minister van waterstaat enz. geregeld. NR. Ct.) De heer Keuchenius heeft als amen dement voorgesteld om art. 194 der Grond wet te lezen als volgt: Het onderwijs, in overeenstemming met de liefde tot God en den naaste en bevor derlijk aan kennis en wetenschap, is volks belang. Het geven van onderwijs is vrij. Het toezicht, daarover van overheidswege uitge oefend, wordt geregeld bij de wet. De wet regelt de inrichting van het openbaar onderwijs; zij bepaalt in welke mate ieder, die van dat onderwijs gebruik maakt, met uitzondering van de onvermo- genden, in de kosten daarvan bijdraagt. De vrije inrichtingen van onderwijs kun nen, naar regelen bij de wet gesteld, slechts in zoover door rijk, gewest of gemeente worden ondersteund, als tot opheffing van onbillijke belemmering of tot vermijding van alle bevoorrechting der openbare lagere scho len noodig is. De koning doet jaarlijks van den staat van het onderwijs aan de staten-generaal verslag geven. De correspondent der NR. Ct. te Londen meldt: Twee mannen brachten gis teren den Hollandschen diamanten-koopman Julius Tabak, terwijl zij in diens kantoor aldaar voorgaven, diamanten te willen koopen eenen slag toe, waardoor hij bewusteloos nederviel. Zij verwijderden zich daarna, eene waarde van M 2000 aan diamanten medenemende. De politie heeft eenen Fransch- man, verdacht van medeplichtigheid aan het misdrijf, gevangen genomen. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren vonnis gewezen in den zaak van Jb. Leguit, A. Dekker en P. Molenaar, die de vorige week terecht stonden wegens het aan de politie en burgemeester van Wormerveer op 24 Januari weigeren van toegang, bij ge legenheid dat aldaar eene vergadering werd gehouden in eeu gebouw, waarbij het publiek werd toegelaten. Zij besliste dat, hoewel de aankondiging zouden doen denken aan eene gesloten vergadering, de bedoeling is ge bleken eene andere te zijn, namelijk om daar iedereen toe te laten (behalve de politie.) Zij verklaarde derhalve de ten laste gelegde feiten en de schuld van de beklaagden be wezen en veroordeelde hen geheel conform het requisitoir tot geldboetenden eerste tot eene geldboete van f25 of 4 dagen, de beide anderen ieder tot eene boete van f 5 of 1 dag gevangenis. De raad van Amsterdam bracht giste ren de gasthuisquaestie tot eene oplossing. Na uitvoerige beraadslaging en verwerping van het amendement-Berns, werd de voor dracht van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Te Amsterdam is aangekomen en aan het koffiehuis //De Vrede", op Rapenburg, afgestapt, de heer A. Raylton, chef van den generalen staf van het //leger des heils" van generaal Booth. Genoemde heer denkt eenigen tijd te Amsterdam te vertoeven en heeft zich daartoe apartementen in de stad gehuurd. Gisterenavond omstreeks half twaalf uur brak te Amsterdam brand uit in een houten huis, staande aan de zoogenaamde yHofjes". De woning is geheel afgebrand. Hoewel twee stoomspuiten waren aangerukt, behoefden zij toch geen dienst te doen. Het gebouwtje lag reeds aan den grond en de puinhoopen werden door handspuiten ge- bluscht. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. De landbouwer Van G. te Renkum werd in het jaar 1861 te Doorwerth bekeurd wegens het maaien van heide, waarvoor hij toen een gevangenisstraf van 6 dagen heelt ondergaan. Thansongeveer 25 jaren daarna ontving hij dezer dagen een aanmaning van wege het registratiekantoor te Wageningen tot betaling van f 2.87justitiekoiten. Sedert het begin der vorige week is een luitenant-kwartiermeester der infanterie spoorloos uit Deventer verdwenen. (IV. R. Ct.) Het getal vreemdelingen, dat van Maastricht over de grenzen des Rijks wordt gezet, is in de laatste jaren zóó toegenomen dat de som voor onderstandskostenop de gemeentebegrooting uitgetrokken, niet meer toereikend is. Het gemeentebestuur aldaar heeft zich nu tot de regeering gewend met verzoek die kosten wel voor rekening van het rijk te willen nemen. 's GRtVEMIAGE. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige kapt. der genie van het leger in N.-I.J. H. Bik, op zijn verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, eervol ont slagen, met toekenning van pensioen, en is de 1ste luit. der inf. van hetzelfde leger W. C. C. Luske, ter zake van lichaamsge breken ten gevolge van verwonding in den strijd bekomen, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pen sioen. In het Pinksterbloemenlaantje aan den Z. O. Buitensingel alhier, viel gisterenmid dag een kindje van 4 jaren voorover in een waschkuip met water. Hoewel de kleine spoedig uit zijn benauwden toestand was verlost en aanstonds pogingen werden aan gewend om de levensgeevsten te doen terug- keeren, was zulks vruchteloos. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELGIË. De heer Granet zal weldra te Brussel komeu om de telegraphische verbinding tus- scben Parijs eu Brussel in te wijden. Te Brussel heeft de raad van discipline der schutterij een aantal schutters, die tot den adelstand behoorenen onder voorwend sel dat zij den zomer buiten doorbrengen, geruimen tijd verzuimd hebben hunne schut tersplichten waar te nemen, tot honderd en honderdvijftig francs boete en eenige dagen gevangenisstraf veroordeeld. Gedurende de meeting te Brussel be wogen zich gisteren duizenden nieuwsgieri gen voor het lokaal; de plaats werd door de politie bewaakt. Bij het uiteengaan der meeting, waarbij hoopen volks de Marseil laise zongen, trachtte men een optocht te vormendie door de politie verstrooid werd. Op de meeting werden geweldige redevoeringen uitgesproken, waarbij de werklieden uilge- noodigd werden niettegenstaande alle tegen stand, aan de manifestatie op den léden Juni deel te nemen. De politie te Brussel had voor gis terenavond otüvangrijke maatregelen genomen; de gendarmerie is in de kazernes geconsig neerd en alle optochten voor en na de meeting zijn streng verboden. De Etoile Beige heeft eene dépêche uit Charleroi ontvangenwaarin medegedeeld wordt dat men tegen hedenden dag waarop de werkloonen worden uitbetaaldeene werk staking vreest. Een bataillon jagers is naar Eleurus ver trokken. Een afdeeling gendarmerie bevindt zich te Chatelineau; het gerucht loopt dat daar reeds een botsing heeft plaats gehad. Waarschijnlijk zal de burgerwacht dezen avond onder de wapenen worden geroepen. Uit Charleroi wordt gemeld: De werkstakers-beweging schijnt zich uit te breiden. Zij brak ook uit te Rausart en in verschillende mijnen te Chatelineau en te Eleurus. De bladen zijn vol bijzonderheden over de ongeregeldheden in de omstreken van Luik. De werkstaking strekt zich over eene vrij groote uitgestrektheid uit. De troepen zijn aldus verdeeldte Jemeppe en te Tilleur staan vier bataillons linietroepen, Glain en de mijn van Bois d'Avroy hebben ieder een bataillon kariüinierste Sclessin zijn twee compagniën karabiniers en een deel linie troepen detachementen van karabiniers zijn over de omliggende kolenwerken verdeeld. De weg tusschen Tilleur en Jemej pc ver toont enkel verwoesting, ingeslagen ruiten, vernielde huizen; in het kasteel teSeraing, de oude residentie der prins-bisschoppen van Luikthans een deel der groote etablisse menten van Cockerill, heeft luitenant-gene raal Ayou zijn hoofdkwartier gevestigd en zijn staf om zich vereenigd. Te Seraing is een werkman doodgescho ten die voor het raam stond en de lui ken niet wilde sluiten. Een detachement in fanterie kwam voorbij; uit het huis werden steenen geworpen; de man, Jacob genaamd riep, toen men hem gelastte de luiken te sluiten, //geef mij mijn revolver eens aan dat ik hun een paar pillen zend"; toen is er een schot op hem gelost. Te Jemeppe en te Seraing waren eergisteren reeds twintig arrestatiën gedaan. Te Marihaye heeft de directieom het terugkomen der werklieden gemakkelijk te maken, de machineriën aan den gang doen houdeneen groot aanlal arbeiders hebben daar het werk hervat. Een vijftiental gekwetsten van de verschillende botsingen worden reeds te Luik verpleegd. De berichten van eergisteren zijnDe werkstaking breidt zich over het geheele ko lengebied der provincie Luik uit. Nieuwe troepen worden aangevoerd. Hier en daar in de omstreken van Luik ziet men troepen bedelende werkstakers. Zij dringen in de hui zen en vragen, onder bedreiging, brood en geld, zoodat de paniek zich in de dorpen verspreidt, 's Nachts hoort men geweerscho ten. De arbeid is nu weder gestaakt te Mon- tegnée, GossonNouvelle-Espérance; de meeste dezer plaatsen worden door troepen bezet. De correctioneele rechtbank te Luik deed reeds uitspraak in een aantal gevallen van opstandde schuldig bevondenen aan ver breking van afsluiting en verzet tegen de politie werden tot zes maanden of een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De burgemeester van Luikde senator d'Andrimont, heeft een rapport over de feit en aan den gemeenteraad voorgelezen hier uit blijkt dat de eerste aanleiding tot de on geregeldheden een verzoek van den anarchist Rutters was, om eene tombola te mogen houden. Het doel der tombola waspropa ganda voor de anarchisten te maken,' de burgemeester weigerde alzoo; waarop de mee ting reeds lang tegen den verjaardag der Commune voorbereid definatief bepaald werd. De ongeregeldheden schenen echter volgens de rapporten van den commissaris van po litie niet zoo dreigend dat de burgemeester buitengewone maaatregelen zou noodig ge acht hebbenofschoon de van verschillende kanten ingekomen berichten wel reden tot ongerustheid gaven. De gemeenteraad biacht den burgemeester en de garde civique hulde wegens de betoonde energie en tegenwoordigheid van geest. Thans komen van alle zijden de berichten omtrent verwante ongeregeldheden. In de gemeente Hodimont onder Verviers was een optocht gehouden met roode vlaggen, en 's avonds in de stad zelve eene socialistische meeting. Te Arlon waren drie letterzetters aangekomen en hebben er aanspraken gehou den; door het slechte succes teleurgesteld, zijn zij weer vertrokken. Te Namen hebben Zondag troepen jongelieden de Marseillaise" gezongen en geroepen: //Leve de sociale re- volutte 1" Te Ligny is in de steengroeven van Dumont Co. het werk gestaakt. In Borinage hebben al de helden der vorige meetings weder hun redevoeringen gehouden en het begint er weder woelig te worden. De Gentscne socialisten zullen te Wetteren gaan demonstreeren ten gunste van het al gemeen stemrecht. De procureur-generaal te Luik vertrekt heden naar Hasselt, om een onderzoek in te stellen naar een dynamiet aanslag die al daar is geconstateerd. In de nabijheid van het station van deze stad is een pak dyna miet gevonden, dat vijf en dertig patronen bevatte. Het pak lag op zes voet afstands van de rails, daar het door den toestel, waarmede de locomotief voorwerpen van de rails verwijdert (chassepierres) was ter zijde geslingerd. Den machinist, die er naar wilde gaan kijkenwerden drie vingers weggeslagen. ENGÊLAN». In het lagerhuis heeft bij afwezigheid van den heer Gladstone, die ongesteld is, maar heden weder hoopt te verschijnensir William Harcourt gezegd, dat de minister president op 8 April de meening der regeering over de lersche quaestie zal blootleggen. De heer Harcourt hoopt op den eersten April de begrooting in te dienen. Voor de werkeloozen te Londen is tot hiertoe 75000 pd. st. bijeengebracht: op 8000 pd. st. na is alles reeds verdeeld. Men verneemt dat alle mogendheden, uitgezonderd Rusland, het voorstel van Italië hebben aangenomen om den post van gou verneur van Roemelië voor altijd toe te vertrouwen aan den vorst die Bulgarije be stuurt. FRANKRIJK. In de gevangenis van Chalons gingen de gevangenen aan het muiten. Zij sloegen alles kort en klein en gingen hunne bewa kers te lijf. Met behulp van gendarmes werd de orde hersteld. SPANJE. Uit Madrid wordt bericht, dat de regeering besloten heeft den hertog van Sevilla zijne verdere gevangenisstraf kwijt te schelden. PORTUGAL. De kamer van afgevaardigden heeft een wetsontwerp in behandeling genomen, waarbij aan den hertog van Braganza, ter gelegenheid van zijn huwelijk met prinses Amélie van Orleans, een dotatie wordt toe gekend. Een republikeinsch afgevaardigde, de heer Consieglieri Pedroso, heelt het wetsontwerp heftig aangevallenhij verweet der regee ring, den gevolmachtigden minister van Por tugal te Parijs belast te hebben met het vragen van de hand der dochter van den graaf van Parijs, wat, zeide hij, in strijd is met de voorschriften der diplomatie. De minister van financiën verdedigde het wetsontwerp en hield vol, dat de Eransche regeering geen reden had om zich geraakt te gevoelen en dat er geen conflict te duch ten was, omdat de regeering in de onder handelingen met andere mogendheden zich alleen leiden laat door gevoelens van recht vaardigheid en billijkheid. OOITENRI.I K. Uit Görz is de tijding gekomen, dat de gravin van Chambord gisterenmorgen te half elf uur aan een verlamming van het hart is overledennadat zijtengevolge van verkoudheid, slechts één dag bedlegerig was geweest. Tot op het laatste oogenblik be hield de lijderes haar volle bewustzijn. De gravin leed seder; jaren aan eene organische hartkwaal. Morgen zal het lijk worden ge balsemd; de dag der begrafenis is nog niet vastgesteld. Het overlijden der gravin, die om hare groote weldadigheid zeer bemind was, wordt te Görz diep betreurd. Maria Theresia, gravin van Chambord, aartshertogin van Oostenrijk-Este, oudste dochter van wijlen Frans IV, hertog van Modena, werd in 1817 geboren, en trad in 1846 in het huwelijk met den kleinzoon van Karei X van Frankrijk later graaf van Cham bord. Haar echtgenoot, de bekende preten dent op den troon van Frankrijk, overleed op 24 Augustus 1883. BÜLGARIJ E. De politieke toestand is veel verergerd, daar Rusland alle onderhandelingen weigert en een zelfstandige politiek wil volgen, ter wijl de vorst van Bulgarije zich met Grie kenland tegen Turkije tracht te verbinden. AMERIKA. Volgens de jongste berichten blijft de werkstaking aanhouden. Te St. Louis en Kansas staan alie zaken stil; terwijl ook te Grandhanen en Michigan 250 spoorwegbe ambten het werk staakten. Ook in andere takken van nijverheid begint de werkstaking zich uit te breiden. De gouverneur van Missouri heeft eene proclamatie afgekondigdwaarbij bevolen wordtdat de Missouri-Pacific-spoorweg- maatschappij het laten loopen der treinen moet hervatten zich verbindende den sterken arm te zullen leenen opdat de maatschappij deze bevelen zal kunnen uitvoeren. De officieren en equipage van het ver ongelukte stoomschip Oregon zijn van Bos ton naar Liverpool vertrokken per stoom schip Catalonia. Voortdurend komen nog schepen aan met zakken mailbrieven, welke bij het wrak van de Oregon worden opge- vischt en door bankiershuizen te New-York is eene belooning uitgeloofd van 15 dollars voor elke zak welke wordt aangebracht; tot heden werden van de 598 zakken, welke zich in het schip bevonden, reeds 222 ge borgen; hieronder bevinden zich zes zakken met aangeteekende brieven, afkomstig uit Liverpool, België, Frankrijk en Rusland, en drie gesloten zakken uit Londenwaarin zich 3500 brieven bevinden; voorts een groote zak met couranten. Nabij de kust is eenig wrakhout gevon den, hetwelk, naar men vtronderstelt, af komstig zou zijn van den geheimzinnigen schoener, die de Oregon zou hebben aan gevaren. Verscheiden reeders en passagiers van de verongelukte stoomboot Oregon der Cunard lijn hebben besloten voor het gerecht een onafhankelijk onderzoek in te stellen naar de oorzaken van de ramp. De ontevredenen voeren aan, dat de ware oorzaken nog steeds onbekend zijn, en ook dat de bemanning buitengemeen nalatig is geweest, dat de waterdichte schotten in het schip niet in orde waren, en dat verscheiden personen omgekomen zijn. PER TELEGRAAF. LUIK, 26 Maart, 's Ochtends. De werkstaking zal, naar het schijnt, beginnen af te nemen. De meeste gemeenten in den omtrek der stad zijn sedert gisteren rustig gebleven. BRUSSEL, 26 Maart. Nadat gisteren avond de bende was uiteengedreven, vormde zich weder een hoop die naar het paleis trok. De politie-agenten haalden den troep in en toen volgde een botsing. De politie trok den sabel en toen verstrooiden zich de op-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2