ten op eene vergadering op 9 Maart in het Volkspark aangenomen en bij den raad in gediend, als zijnde op ongezegeld papier en ongeteekendter zijde gelegd. In de gisteren te Amsterdam gehou den algemeene vergadering van stemgerech tigde aandeelhouders der Deli maatschappij werd verslag uitgebracht over het afgeloo- pen boekjaar, waaruit de aanhoudend bloei ende toestand der onderneming blijkt. Het dividend over het oogstjaar 1884. werd be paald op 107^ pCt. Het reserve-kapitaal is thans geklommen tot f 1,427,950.313 en werd de voorgestelde statutenwijziging, om het reservekapitaal tot op twee millioen gulden te verhoogen, aangenomen. De af tredende commissaris, de heer J. Nienhuis, werd met algemeene stemmen herbenoemd. Het verhaal van het Amsterdamsche gezin, dat een hond voor voedsel braadde, wordt van andere zijde een canard genoemd. In de onmiddellijke omgeving van den Ouden Molen te Diereu, alwaar men thans bezig is met het graven en horden van grint, worden bij die gelegenheid verscheidene bijna vergane aarden potten (urnen)gevuld met asch en stukjes beenderen, gevonden, die, zoodra ze aan de lucht blootgesteld zijn uit elkander vallen. Een bewijs dat na de plaatsing dier potten nimmer weder eene spade in den grond gestoken is, blijkt daaruit, dat zij zelden dieper dan een kwart meter onder den beganen grond voorkomen, dus anders wel vroeger ontdekt zouden zijn. Zeer waarschijnlijk zijn deze urnen nog overblijf selen uit de Romeinsche legioenen, wier veld heer Cerealis tusschen deze plaats en Does burg, op een toenmalige burcht over een der takken van den Ouden IJsel, in het jaar '69 onzer jaartelling met den Bataaf- schen veldheer Claudius Civilis den vrede heeft gesloten. [Zulf. Cl.) Men meldt uit Groesbeek: Op ver scheidene deuren in onze gemeente ziet men plakkaten gespijkerd of geplakt, waarop te lezen staat het woord: „Dysenterie". leder die niet beter weet, zou dus denken dat deze ziekte hier heerschende is, maar is men ingelicht door den dokter, dan weet men dat in die gezinnen geen dysenterie, maar diphteritis heerscht. Den gemeente-veld wachter, die belast is met het behoorlijk annonceeren van besmettelijke ziekten, schijnt het vrij wel hetzelfde te zijn of keel dan wel buik is aangetast: of ook is het mogelijk, dat de briefjes waarop diphteritis staat gedrukt, niet meer voorhanden zijn, en de veldwachter denkt: als er maar wat op staat! Naar wij vernemen, zal deTwentsche Bankvereeniging B. W. Blijdenstein C°. over 1885 een dividend uitkeeren van 6 pCt.waarvan, naar men zich herinnert, reeds 5 pCt. als voorloopige uitkeering is uitbetaald. (N. R. Cl.) In de Herv. kerk te Koudum is brand ontstaan, vermoedelijk door 't omvallen van een stoof met vuur. Drie dubbele banken, het hek om den preekstoel, tal van kus sens en kerkboeken werden vernield. Een paar orgelpijpen zijn gesmolten, een 80-tal ruiten gesprongen en 't plafond gescheurd. Het vuur werd spoedig gebluscht. De schade beloopt 2 3 duizend gulden. H. K. II. de hertogin weduwe van Albany, wordt morgenavond van Bentheim te Vlissingen verwacht, en vertrekt van daar naar Londen. Uit Goes wordt aan de N. R. Cl. ge meld: Onze rustige burgerij werd gisteren ochtend verschrikt door het gerucht, dat eergisteren in den laten avond eene ernstige vechtpartij had plaats gehad en, wat het ergste was, sommigen meenden, dat hier aan eene sociaal-democratische beweging ge dacht moest worden. Men had duidelijk den kreet: Recht vonr Allengehoord, en deze kon wel uit geen auderen mond zijn uitgegaan dan uit die van een der gevreesde oproerkraaiers. Gelukkig werd men te dezen aanzien toch gerust gesteld, en we zouden tot de onverstoorbare Goesche kalmte zijn teruggekeerd, indien niet de circus Pinder hier zijne tent had opgeslagen en zijne op tochten hield. Wat er dan gebeurd was? Eene dood gewone zaak. Een der bedienden van Pinder had een jongen uit het volk een klap gegeven. Zooals het meer gebeurt, was daardoor een opstootje verwekt, waarbij men handgemeen werd. De woede klom aan beide zijden, zoodat de politie met de sabels tusschenbeide komen moest, en een der belhamels uit het volk gearresteerd werd. Daarmede was de zaak beslist. Maar te midden van het geschreeuw had iemand, die waarschijnlijk meende, dat de politie niet rechtvaardig was in hare handelingen, geroepen dat voor allen gelijk recht zijn moest. En zoo kwam de ont zettende boodschap in de wereld dat de sociaal-democraten ook hier de rust kwamen verstoren. De vrees is nu geweken, men mld jêb2 m n «z: m i ~eez geeft zich weder geheel over aan het zeld zaam genot van een paardenspel met olifanten en dromedarissen. De ondernemer daarvan zal wel tevreden zijn over het Goesche pu bliek en de bewoners der omliggende dor pen die zich verdringen om te bewonderen, te juichen en zijn zak te vullen. Het aantal bezoekers van dat circus, ge durende de vijf dagen dat het daar stond, wordt op 13 a 14000 geschat. Uit Tilburg wordt gemeld: De eene chevalier d'industrie is pas over de grenzen gezet en tevens ontmaskerd, of een tweeden hebben we in een onzer voornaamste hotels te logeeren gehad. De eerste, de zooge naamde graaf De la Cante de Brudowski, die zelfs concerten gaf voor den arme, is gebleken te zijneen oud bekende der justitie in België, die reeds driemaal in een verbeterhuis of rijkswerkinrichting te Hoog straten heeft gezeten. De tweede is een DuUscher, zekere Ro bert Kreuz, die van Zaterdagmiddag tot Maandag in de Gouden Zwaan zijne tent had opgeslagenmaar niet betaalde. Bij hem werden gevonden eenige prachtige (phan- tasie) kettingen en een groot aantal sleu teltjes. Ook deze persoon is over de gren zen gebracht. 's GR4TENUAGË. Door Z. M. is aan den heer C. Van Renesse van Duivenbode, te Ternate, ver gunning verleend tot aanneming der ver sierselen van commandeur der orde van Jesus Christus, hem door Z. M. den koning van Portugal geschonken. Door Z. M. is K. Geus, met ingang van 1 April aanstaande, benoemd tot com mandeur der zeilmakers bij 's rijks werf te Willemsoord. De heer P. P. Rechnitzer, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Aalborg, voor de districten Aalborg enViborg, is als zoodanig door de Deensche regeering erkend. De heer W. Grundy, benoemd tot consul der Nederlanden te La Paz, is in die hoe danigheid door de Boliviaansche regeering erkend. De ongesteldheid van den minister van binnenl. zaken levert voor Z. Exc. geen beletsel op om zijne werkzaamheden aan het departement te verrichten. Gisteren is de heer Heemskerk per rijtuig naar zijn bureau gegaan. Alleen hindert 't Z Exc. in de keel als hij spreken moet tn die aandoeningen zouden er niet beter op worden als hij in de kamer lange redevoeringen, onvermijde lijk in eene beraadslaging over Grondwets herziening, moest houden. Vrijdag, uiterlijk Maandag, hoopt de minister weêr in de kamer, te verschijnen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BËLGIE. Ernstige onlusten hadden Maandag te Tilleur plaats. Omstreeks twee uren in den namiddag kwam een ontzaglijke bende werk stakers van Montegneé en Saint Nicolas in het dal van Tilleur aan. Dadelijk begon deze bende gewelddadigheden te plegen en ruiten in te gooien. Zij begaven zich vervolgens naar de mijnen van Ilorloz, waarvan zij de ingangen wil den vernielen. Een detachement linietroepen was hier geposteerd. Het hield de aanval lers staande, maar deze werden steeds bru taler. De troepen moesten vuur geven; een man viel doodelijk getroffen neer, terwijl vele anderen gekwetst werden. Een vrouw ontving een bajonetsteek in de dij. Daarop trok de bende af. Tusschen Tilleur en Jemeppehad een be langrijke arrestatie plaats. Uit een venster werd op een patiouille gendarmen geschoten. Zes gendarmen bezetten dadelijk alle uitgan gen van het huis, en de persoon, die ge schoten had, werd gevat. De burgemeester van Jemeppe beval eene huiszoeking in de woning van den gearresteerde. Deze werd door den procureur des konings in verhoor genomen. Toen bleek het, dat de gearres teerde, Brekencamp geheeten en de hoofd man is van de Duitsche anarchistische partij. In zijne woning werden de revolver en an dere wapens gevonden. Dinsdagochtend heeft ook een gedeelte der werklieden van de Gerard Cloes te Luik den arbeid gestaakt. In. de andere mijnen aldaar bleven de arbeiders aan het werk. Te Axs nam de werkstaking af. Te Seraing en in de mijnen Patience en Beaugine werd Dinsdagochtend als naar gewoonte gewerkt. In den nacht van Maandag op Dinsdag werden in de nabijheid der etablissementen Cocquerille tusschen de werkstakers en de troepen herhaaldelijk schoten gewisseld. Een der geëmployeerden dier fabriek, die uit een geopend venster stond te kijken naar hetgeen buiten voorviel, werd door een re volverschot gedood. «Z2 c» "CJ jm.. M nr- Een te Brussel verschijnend anarchis tisch blad deelt mede, dat heden eene mon stermeeting zal plaats hebben. ewgëland. Terwijl H. M. de koningin en prinses Beatrice gisterennamiddag een rijtoertje maak ten, kwam een onbekend persoon plotseling op het rijtuig toe en wierp een brief naar binnen. Het individu werd onmiddellijk in hechtenis genomen; uit het verhoor bleek, dat hij krankzinnig was. De koningin, ofschoon eenigzins geschrokken, zette den rijtoer voort. Bij de indiening van de Britsch-Indi- sche begrooting, die gisteren plaats had, is door den minister van financiën gewezen op den stand der muntquaestie, die niet weinig bezorgheid wekt. De regeering acht het noodzakelijkdat pogingen in het werk worden gesteld om in overleg met de groote mogendheden en de Vereenigde Staten, de bestaande moeielijkheden uit den weg te ruimen. Sir A. Havelock, de nieuwe gouver neur van Natal, heeft medegedeeld, dat de regeering een schikking had getroffen be treffende Zoeloeland, welke alle partijen zou tevreden stellen. De toestand in Zoeloeland zal volgens dit plan binnen drie weken tijds zijn geregeld. Aldus wordt uit Durban aan de Times gemeld. FKA1VHKIJ K. In Frankrijk doet zich het verschijnsel voor, dat bij de toeneming der bevolking het aantal geneeskundigen voortdurend af neemt. In 1866 bedroeg de bevolking van Frank rijk ruim 35 millioen en het aantal genees kundigen 16,82bin 1876 bedroeg de be volking bijna 37 millioen en het aantal ge neeskundigen 16,376; in 1881 bevolking 37,700,000 en aantal geneeskundigen 14,846 Sinds nam het aantal geneeskundigen nog voortdurend af, vooral dat der plattelands- heelmeesters. Pasteur is tot grootkruis van de Por- tugeesche orde van den H. Jacobus benoemd. Hij krijgt nu ook 3 Porlugeesche boeren, die door dolle honden zijn gebeten, onder zijn behandeling en 3 ductoren uit Portugal worden door de regeering van dat jland naar Parijs gezonden, om de methode van Pasteur te bestudeeren. Een der Russen, onder Pasteurs behandeling, die door een wolf waren gebeten, is aan watervrees gestorven. Pasteur hoopt de anderen te redden. De bewoners van Bieloje in Rusland die op het oogenblik onder behandeling van Pasteur zijn, zijn niet door een wilden maar door een tammen wolf gebeten. In Russische dorpen treft men vaak ge temde wolven als huisdieren aan, die, jong gevangen, door de boeren worden opgefokt. De wolf in quaestie was naar gezegd wordt, zeer goedaardig en iedereen was er goede vrienden mee. Op zekeren dag werd hij door een dollen hond gebeten en spoedig daarna werden ook bij hem verschijnselen van dolheid gecon stateerd. De eigenaars aarzelden om het dier te dooden eu sloten het voorloopig in een schuur op, waarin het eenige dagen bleef, totdat het op zekeren nacht wist te ontsnappen. In den morgen van 4 Maart viel de wolf, die toen in hoogste mate van dolheid ver keerde, op eenige kilometers afstand van Bieloje, eene boerin aan, en beet denzelfden dag zeventien personen. Eindelijk mocht men er in slagen het dier te dooden; inliet geheele dorp heerschte de grootste ontsteltenis eu slechts éen persoon, dr. Davidotf bleel kalm en schreef dadelijk aan Pasteur. Het gemeentebestuur van Bieloje en het gouvernement van Smolensko kwamen overeen de gebeten personen naar Parijs te zenden. Pasteur koestert de hoop dat hij hen allen zal kunnen redden. De heer Ferdinand De Lesseps is 23 Maart namiddag te Saint-Nazaire aangeko men, aan boord van de Washington en werd door de toegestroomde menigte met gejuich ontvangen. De maire der stad bood hem een feestmaal aan. De heer De Lesseps gaf de verzekering dat meer dan de helft der werken voor de doorgraving van de land engte van Panama verricht is en het ka naal op den bepaalden tijd, in 1889, vol tooid zal zijn. IPAÏJE. Groot opzien baart te Madrid een banket door den republikeinschen generaal Dominquez gegeven, waarin twintig generaals deelnamen. Men verdenkt Dominquez van plannen tegen de monarchie. In Valencia is de oogst van sinaas appelen dit jaar buitengewoon goed. De uitvoer zal niet miuder dan 2 millioen kisten bedragen, vertegenwoordigende het bijna fabelachtige bedrag van 900.000.000 sinaas appelen. DriTSCULAND. De Erfgroothertog van Baden, Prins Friedrich Wilhelm, is ernstig ziek. Hij wordt door een gevaarlijke pleuris aan het ziekbed gekluisterd. Hij is geboren in 1857 en verleden jaar September gehuwd met Prinses Hilda, dochter van hertog Adolf van Nassau. Mocht hij komen te overlijden, dan zal het de viaag zijn, of zijne gemalin zwanger is. Krijgt zij een zoon, dan wordt deze Erfgroothertog anders gaat deze titel over op den eenigen broeder van Prins Friedrich Wilhelm, den 21-jarigen Prins Ludurg Wilhelm. OOSTEARIJ K. In Praag vreest men voor een over strooming der lagere gedeelten der stad. De Moldau is zeer gewassen, de omliggende velden staan onder water. De stad Raonitz is gedeeltelijk overstroomd, verscheidene hui zen zijn verlaten. SERTIE. Onmiddellijk na de terugkomst van den koning te Belgrado, is het ministerie afgetreden, waarin men een bewijs van daling van Oostenrijks invloed ziet. TVRHIJE. Italië heeft op het Turksch-Bulgaarsche ontwerp-verdrag een amendement voorgesteld, volgens hetwelk het gouverneur generaalschap van Oost-Rumelië zal worden opgedragen aan den regeerenden vorst van Bulgarije. areriha. Groote wanordelijkheden hebben te St. Louis plaats gehad door de werkstakers, toen de Missouri Pacific Spoorwegmaat schappij een goederentrein wilde laten ver trekken. De machinist en de stokers verlieten hun post en er volgde een botsing tusschen de werkstakers en de politie; eindelijk vertrok de trein onder sterk geleide. PER TELEGRAAF. LUIK, 24 Maart. (10.15 's avonds.) Op bevel van generaal Delooz is de geheele garde civique onverwijld opgeroepen. Ver schillende tegenstrijdige geruchten omtrent eene minnelijke schikking doen de ronde door de kolenwerkplaatsendie door de garde civique worden bezet gehouden en voor welke talrijke samenscholingen plaats hebben. Te Laheye zijn drie werklieden, die de schildwachten met steenen wierpen, ernstig gewond weggevoerd. Tegen a. s. Zondag worden meetings aangekondigd te Gent, La Louviért, Verviers en Leuven. LONDEN, 25 Maart. Morgen wordteen kabinetsraad gehouden, ter behandeling van Gladstone's voorstellen betreffende de toe komstige regeering van Ierland. BRUSSEL, 25 Maart. Hier zijn oproe pingen aangeplakt, uitgaande van het Brus- selsche Verbond der werkliedenpartij, en waarbij de werklieden worden uitgenoodigd tot eene groote meeting hedenavond, om te protesteeren tegen de houding der regeering bij de arbeidstaking te Seraing en tegen de wijze hoe de overheid zich ten opzichte van van de werkmansbewegiug gedraagt. LUIK, 25 Maart. (12 uur 40 min.) Behalve die van de Caroline-mijn hebben thans ook de arbeiders van Marie en Collard het werk gestaakt. Bij Cockerill hebben een deel der puddiers geweigerd het werk te hervatten; men vreest zeer voor Val-Benoit en Grand Bac, de werk lieden zullen daar dezen avond niet in de mijn afdalen. Te Ougreè en te Sixbonheurs zijn eenige mannen dezen morgen niet in de mijn afgedaald. LUIK, 25 Maart. Een uur. Aan de officieren der troepen zal bevoegdheid wor den verleend tot het opmaken van processen- verbaal tegen allen, die verboden wapens dragen. Het 9de linie-regiment is naar Sint-Nico- laas vertrokken, waar gisteren twee der werkstakers doodelijk werden gekwetst. LUIK, 25 Maart. Gisteien heeft te Luik weder eene botsing plaats gehad tus schen de troepen en de werkstakers. Twee werkstakers zijn ernstig gekwetst, een hun ner is reeds overleden. De Garde Civique houdt sedert dezen mor gen het stadhuis bezet De werkstaking breidt zich nog voortdurend uit. Talrijke werkstakers trekken door het platteland, al bedelend en de bevolking bedreigend. Het gerucht loopt dat te Ougrée ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. LUIK, 25 Maart. De brievenbestellers te Luik en omstreken verrichten hunne werkzaamheden onder geleide van soldaten. De troepen zijn versterkt door de garnizoe nen uit Hasselt en Beverloo. Te St. Ni colaas werd de woning van den burgemeester door de werkstakers aangeval len, die een groot aantal ruiten verbrijzel.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2