jêbz gesteldheid en den gevallen regen, in deze streek met kracht begonnen en verschaffen weer werk aan tal van nijvere handen, die, wegens den langdurigen winter eenigen tijd achtereen tot nietsdoen waren gedoemd. De hoofdbezigheden bestaan, voor zooveel de tuinderij betreft, in bemesten en spitten, alsmede het poten van ajuin, terwijl eenige tuinders reeds met het leggen van aardap pelen zijn begonnen. Ook enkele landbou wers hielden zich heden met het zaaien van klaver en vlas bezig. Omtrent bet gras kan worden gemeld, dat dit, als ten minste de temperatuur niet gedurende dit jaargetijde al te dikwijls onder het vriespunt daalt, hoop geeft op goede uitkomsten en April das zeer waarschijnlijk zijn naam van Gras maand eer zal aandoen: een eer, waarbij niet alleen de belangen 7an den landbouwer, maar ook die van het vee zijn betrokken. Volgens den schrijver der yHaagsche sprokkelingen" in het UtreckUch Dagblad zou een zeer bekend tooneelspelerdie op zekeren morgen op de gedachte kwam op het wereldtooneel een //premier röle" te gaan spelen en de burgerij door middel van de dagbladpers te beschaven en verlichten het heimwee hebben naar de planken en eerlang aan de journalistiek weer den rug toekee- ren waar hij - //sans comparaison" - zou geleerd hebben //que tel brille au second rang qui s'éclipse au premier", of althans dat men in de dagbladpers niet op lauwe ren te rekenen heeft. Men meldt uit Gorinchem aan het D. v. N.: Volgens een algemeen verspreid gerucht alhier, is in het ontwerp-plan van de Keulsche vaart weder eene aanmerkelijke wijziging aangebracht, welke daarin bestaat dat de loop zoodanig wordt geregelddat de uitmonding niet beneden, maar boven deze stad zal plaats vinden. Wat daarvan ook zij, zooveel is zeker, dat op 29 dezer de publieke verpachting, voor het seizoen 1886 aangekondigd is van de vanwege den staat reeds onteigende gronden onder deze gemeente, Arkel en Nieuwland gelegen en dat deze voor de belendende eigenaren thans uit de hand in huur verkrijgbaar zijn. De ople vering van dit kanaal zal dus in de naaste toekomst nog geenszins te wachten zijn. Nieuwer-Amstel is tot dusverre niet vereenigd met Amsterdam. De gemeenteraad heeft nu geweigerd toestemming te verleenen tot het verstrekken vau water uit de duin waterleiding, ten behoeve van perceelen in die gemeente. Het gevolg is, dat vele hee renhuizen thans onbewoonbaar zijn. Som migen willen daarin een zekeren dwang zien voor Nieuwer-Amstel om zich met de hoofd stad te vereenigeu. Uit Amsterdam schrijft men aan de M. Ct.: Tegenover de lasterende bewerin gen van Fortuyn c. s., alsof er in den ge lukkig nu geëmdigden langen, bangen win ter in Amsterdam maar weinig of niets ge daan werd tot leniging van kommer en ellende, verdient vermelding dat, behalve de gewone verzorging door v Liefdadigheid naar vermogen", de Vereeniging tot Heil des Volks", het ffWeldadigheids-fmds, de,/Ver eeniging van den H. Yincentius Paulo" en tal van andere liefdadige instellingen, om van gemeentelijke en kerkelijke bedeelingen niet te gewageneen aantal kloeke mannen, door werkgevers en werklieden-vereenigingen onderricht en voorgelicht, dezen winter ruim 4000 huisgezinnen van brave, knappe werk lieden hebben ondersteund. Dat die onder steuning, waarmede nog wordt voortgegaan voor zooverre de bevoorrechten nog zonder werk zijn, schatten gelds vereischt, behoeft ternauwernood vermeld. Doch dat. die groote sommen zoo in alle stilte werden bijeenge bracht, pleit zoowel voor de talrijke milde gevers als voor de wijze, waarop de steun werd verleend. Aan de commissariaten van politie zijn daarenboven nog ongeveer voor f 3 0,000 aan bons voor de noodigste levensbehoeften uitgereiktmede door enkele milddadige stadgenooten verstrekt, wier namen echter niet onbekend zijn gebleven, doch welker vermelding door hen zelve niet wordt ge- wenscht. De heer Domela Nieuwenhuis, die in zijn toespraak tot de socialisten en nieuwsgieri gen op jl. Donderdagavond sprak over het bijeenbrengen van een som van f 140,000, had dus tamelijk wel, ofschoon op verre na niet hoog genoeg geraamd het bedrag, dat dezen winter weder voor de werkelooze arbeiders is en nog wordt bijeengebracht. Naar men verneemt, zal het geding tusschen de gemeente Amsterdam en de firma De Bruyn Zoon, in zake de con cessie der Hollandsche gasfabriek, niet vóór November e. k. in behandeling worden ge nomen. Tegen Jacobus De Zwart, den beken den socialist, eischte het openbaar ministerie der rechtbank te Amsterdam gisteren 5 maanden celstraf wegens diefstal van lood uit het Volkspark. Van 9 getuigen verklaar den twee aan De Zwart lood te hebben ge geven. Zelf zeide hij, dat hij het om zich te verdedigen tegen de politie had genomen. Fortuyn merkte op dat de beklaagde 1^ jaar als krankzinnige te Franeker was ver pleegd. Uit eene diamantslijperij op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam is een steen ter waarde van f 400 ontvreemd. Door mejuffrouw J. E. Meijer, dezer dagen te Amsterdam overleden, is aan het Vlaardingsche Visschersweduwen- en weezen- fonds gelegateerd een som van drieduizend gulden. Door den langdurigen winter was de brandstof te Amsterdam zeer schaars en... duur geworden. De gasfabrieken konden aan de vele aanvragen om gascokes niet altijd voldoen, en men kon dan ook overal des ochtends queues van handkarren ont waren zoowel bij de oude als bij de nieuwe Engelsche gasfabrieken, en vele kleinhande laren of particulieren moesten dikwijls met ledige wagens teruggaan om den volgenden dag weder ureu te wachten, tot aan hun aanvragen kon worden voldaan. Door één groothandelaar in dat artikel werden dan ook in de laatste 14 dagen plus minus 3000 tons, dat is 3 millioen kilo gascokes, van uitmuntende qualiteit, met vier groote stoomers aangevoerd. Dit zelfde groothandelaar verkocht sedert 1 April 1885 tot half Maart jl. meer dan 30.000 tons, of 30 millioen kilogram cokes. Naar men aan het D. v. N. uit Alk maar schrijft, heeft eergisteren de heer Do mela Nieuwenhuis aldaar in een openbare vergadering gesproken. Van de gelegenheid tot debat werd door de aanwezigen geen ge bruik gemaakt. Het ijs in de Zuiderzee is thans der mate verminderd, dat de vaart voor stoom- booten geen gevaar meer oplevert. Door den raad van Putten (Veluwe) is ingetrokken het besluit van 19 Januari 11. tot het instellen van een rechtsvordering tegen de heeren C. A. S. Hiebendaal en II. Van de Poll, wegens het ongedekt tekort in kas van den gemeente-ontvanger. Het raads lid baron Van Pallandt heeft nl. aangeboden, dat tekort te dekken, door aan de gemeente zoo lang de jaarlijksche huur van de woning des gemeente-geneesheers (ad f200 'sjaars) af te staantot het ontbrekende geheel is aangezuiverd. Dit aanbod werd in dank aanvaard. De kastelein J. P. te Groesbeek werd Zondagavond door den burgemeester op hee- terdaad.. betrapt, bij het verschaffen van je never aan twee meisjes van 8 en 6 jaren. In de buurschap Berkum is Zaterdag namiddag een brutale diefstal gepleegd. Drie jongens buiten de Diezerpoort hadden met elkander overlegd een vrachtwagen te bestelen; zij volgden daartoe dien wagen van Zwolle uit tot in de buurschap Berkum, alwaar zij achtereenvolgens uit den bak, die onder den wagen hing, ontvreemden twee pakken gist, een pak koffieboonen en eeu naaikistje. Een pak gist en het pak koffie boonen verborgen zij in een droge sloot, met het doel die later te halen. Zij zagen zich echter ontdekt en zetten het op een loopen; twee van hen ontvluchtten, doch de derde liep in den val en werd later aan den veldwachter overgegeven, 't Gebeurde kan, naar de Zwolsche Ct. terecht opmerkt, een les zijn voor de voerlieden, om acht te geven op de hun toevertrouwde goederen. Te Groningen is gisteren overleden S. S. De Koe, eerst sedert October 1884 hoogleeraar aldaar in de geschiedenis der Christelijke kerk, enz. Hij werd slechts 44 jaren oud. Op zekere plaats in de omstreken van Roermond werden gedurig eieren uit een kippennest, dat zich in eeu kippenhok be vond ontvreemd. Daar men meende dat een marter of een ander roofdier dit deedzette men een val op genoemde plaats, om den dief le vangen. Op een namiddag hoorde men geraas in het hokzonder zich lang te bedenken liep men er heen meenende dat de marter gevangen wasen dit te meerdaar men aan den schoonen pels van het dier dacht Toen men echter in het hok kwamzag men met verwondering dat een rondventster, die zich de eieren had willen toeëigenen zoodanig met een knie in de goed vastge maakte val geraakt was, dat het haar on mogelijk was zich er van te ontdoen of zich te verwijderen. Als men haar geen hulp had verleend had zij zeker in het hok moeten blijven zitten. //Een vreemd roofdier 1" 's GRAVE* II AGE. Door Z. M. is, benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrondissement Middelburg, voor de kantons Middelburg en Goes, ter standplaats Middelburg, mr. F. C. Barbas, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg. De minister van koloniën zal op 26 dezer geen audiëntie verleenen. Naar het Vad. verneemt, is ook de kamer ,van koophandel alhier voornemens een adres tot den raad te richten, ter on dersteuning van het plan om zich tot den koning te wenden in zake de Zeehaven. H. K. H. prinses Yon Wied heeft f200 geschonken voor eene zesde Hervormde kerk alhier, voor welke kerk nu eerstdaags het bouwplan zal worden uitgewerkt. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. B E L G 1 E. De werkstaking breidt zich uit over het geheele district Luik. Er worden nieuwe troepen verwachtin den afgeloopen nacht zijn twee exprestreinen met 500 man aange komen. Er heerscht eenige bezorgdheid om trent den dag van hedenwaarop het von nis tegen de eerste oproermakers zal worden uitgesproken. Bij de verschillende botsingen die hebben plaats gehad zijn vijftien per sonen gewond, die allen naar Luik zijn ver voerd. In de stad heerscht volmaakte rust. Bange te Cail en Sadoine van de So- ciété Cockerill hebben Krupp uitgedaagd tot het nemen van vergelijkende proeven met hun geschut voor een internationale commissie. EIVÜ£LAi\fi. Van af 1 Jan. 1882 tot 31 Maart 1885 heelt Egypte aan de Engelsche schat kist 9,415,968 118 millioen gulden) gekost. Bovendien bedragen de verliezen bij het landleger: aan officieren 79 dooden en 303 invaliden, aan manschappen 1495 doo den en 5084 invaliden. De marine verloor aan officieren en manschappen 288 dooden en 1176 invaliden. Te Beliast (Ierland) overleed dezer dagen Charles Rivers, een veteraan van Waterloo, op 102-jarigen leeftijd. Hij was ordonnans van den hertog van Wellington, bij Sala manca, Orthes en Vittoria tegenwoordig, nam deel aan den beroemden marsch over de Pyreneeën en vocht later bij Waterloo en Quatre-Bras. Bij La 11 aye Sainte werd hij aan knie en borst verwond. FR A* Kit IJ K. Het voorstel om de open briefkaarten in gesloten briefkaarten te doen veranderen zonder portverhooging is door de commissie van onderzoek verworpen, omdat het aan de schatkist 5 10 millioen verlies 'sjaars zou opleveren. Het Journal officieel maakt de derde lijst van inschrijving voor het Instituut-Pas teur openbaar. Zij wijst een cijfer aan van 120,0(J(J fr. Onder de inschrijvingen vindt ineu er eene van mevr. Furtado-Heiue ten bedrage van 60,000 fr. De gemeenteraad te Havre heeft 3000 fr. voor de inrichting toegestaan. Naar aanleiding van de bij den senaat aanhangige onderwijswet schrijft het Journal des Débats z/De senaat moet het wél weten: zij be handelt thans eene gevaarlijke wet. Tot nu toe heelt de republiek weinig maatregelen genomen van zoo bedenkelijke strekking. L)e zuivering der rechterlijke macht en van net ambtenaars] ersoneel trof slechts de burgerij. De geldverspillingen hebben nog geeue gevoelige verzwaring van lasten ten gevolge gehad. De krijg tegen de geestelijke orde was zoo uitermate impopulair niet, vooreerst omdat in Frankrijk de monniken niet zeer gezien zijn, en ook, en vooral, omdat men aan de geestelijke zusters niet durfde raken. Het verwijderen van de zusters uit de hospitalen is ongetwijfeld een hatelijk en dom bedrijf; maar dat geschiedt alleen te Parijs en in de groote stedenop het platteland bemerkt men er weinig van. Een strijd tegen de orde van onderwijzende zusters, aangebonden krachtens eene wet, ten spijt van den wil der gemeenteraden, zou gansch andere uitwerkselen hebben. De gevolgen er van zouden zich overal doen gevoelen. Hij zou ontbranden tot in arme dorpjes, die niets van onze politieke krakeelen weten, of er voor het minst den terugslag nog niet rechtstreeks van ondervonden hebben. Hij zou de bevolking tot in hare diepste lagen bereiken. Het kost moeite te begrijpen hoe, nauwelijks een half jaar na de li s bij de verkiezingen van 4 October, zonder eenige noodzakelijkheid, met een luchtig hart, republikeinsche staatslieden er behagen in kunnen vinden, tegen zich zelve, tegen de staatsregeling, waarover zij te waken hebben, zooveel misnoegen, vijandschap en toorn te verwekken." De huwelijken der prinsessen van Orleans worden druk besproken. Na het huwelijk der dochter van den hertog van Chartres met prins Waldemar van Dene marken, is de oudste dochter van den graaf van Parijs met den kroonprins van Portugal verloofd. Thans zegt men, dat zijn tweede dochter, prinses Helena, de gemalin zal worden van den oudsten zoon van den prins van Wales en dat de Russische troonsop- volger zal huwen met prinses Marguérite, tweede dochter van den hertog van Chartres. M isschien zijn het niets dan door de Orleanisten uitgestrooide geruchten. Men verzekert evenwel, dat de terugroeping van generaal Appertambassadeur der republiek te Peters burg, met die huwelijksplannen in verband staat; zijne gemalin, eene Deensche, die bij de keizerin in hoogen gunst staat, zou aan de onderhandelingen hebben deel genomen. Overigens zou ook Bismarck om deze reden verbolgen zijn op de prinsen van Orleans en zou daaruit de hatelijke toon moeten worden verklaard, dien zijne bladen tegen hen aan slaan. In Frankrijk zal het streven der prinsen, door den invloed der vreemde di- nastiën den troon te herwinnen, hen niet populairder maken. Het gezegde, dat de Bourbons in 1813 op den bagagewagen der geallieerde armee zijn teruggebracht, is nog niet vergeten. Voor den Parijschen Salon, die 1 Mei geopend zal worden, zijn omstreeks 4500 schilderstukken ingezonden. De commissie van beoordeeling zal daarvan slechts 2500 toelaten; höt aantal teekeningen in den Salon zal 800 bedragen. De werkstakers van Decazeville heb ben een hunner, Carrie, naar Parijs ge zonden om voor de parlementaire commissie hun grieven uiteen te zetten en om de re geering te bewegen tot het zenden van een ingenieur naar Decazeville. Vier mijnwer kers, die te Firmy waren gearresteerd, zijn veroordeeld tot 20 5 15 dagen gevangenis straf. SFAIJE. Onlangs heeft te Almoradi, in Alicante, een oploop plaats gehad naar aanleiding van een republikeinsch banket. De gendarmes schoten in de lucht om het volk te ver schrikken en eenige personen werden in hechtenis genomen. PORTUGAL. Het huwelijk van den kroonprins van Portugal is tot 24 Mei verdaagd, wegens herstellingen die aan het Belem-paleis moe ten worden gedaan. ITALIË. De kamer van afgevaardigden heeft de geheime stemming omtrent zaken van financieëlen aard met 196 tegen 49 slem- men goedgekeurd. Den 17 den Maart vierde Italië maar op verzoek van koning Humbert geheel in stilte zijn zilveren feest als koninkrijk. Den 17 den Maart 1861 verleende de ka mer, op voorstel van graaf Cavour, aan Victor-Emanuel machtiging om den titel van koning van Italië aantenemen. Van de mi nisters, die destijds de wet onderteekenden, is alleen Minghetti nog op het politiek too- neel; de anderen hebben zich teruggetrok ken of zijn dood. Z. M. de Koning heeft uit zijn naam en uit naam der Koninklijke familie aan Keizer Wilhelm een telegram van gelukwen- sching met zijn 89en verjaardag gezonden. Ook Z. H. de Paus heeft den Keizer per telegraaf gefeliciteerd. DUITiCIILAlVD. De keizer heeft Maandag in goede gezondheid zijn 89en geboortedag gevierd. Berlijn was in feestdos en des avonds had eene illuminatie plaats. Vóór het paleis was den geheelen dag eene groote menigte te zamen, die den keizer, zoo dikwijls, hij aan het venster zich vertoonde, levendig toe juichte. Reeds des morgens was de woon kamer des keizers in een waren bloemen tuin veranderd, waarvan de pracht alle be schrijving te boven gaat. De avond werd besloten met een souper. Vorst Von Bismarck moet aan den broeder van den Afrika-reiziger Pfeil ge schreven hebben, dat hij door de oppositie van den rijksdag buiten staat is aau de koloniale expedities den steun te geven, welke in het belang van het Duitsche rijk is. GUIEKENLAMD. Uit Athene schrijft men De hier met grooten ophef aangekondigde oproeping van twee klassen der reserve heeft tot dusver niet plaats gehad. Men schijnt overwogen te hebbendat het den nieuwen manschap penter sterkte van 20.U00geheel aan het benoodigde aantal officieren en onder officieren ontbreken zou daar er bij de thans onder de wapens staande regimenten reeds veel te weinig leiding is. De regeering heeft

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2