NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l)eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Donderdag 25 Maart 1886. N°. 71. ADVERTENTIES: DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 109e Jaargang. Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. KIEZERSLIJSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS brengen in herinnering dat de kiezerslijsten den 15en Maart jl. zijn vastgesteld en aan geplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Belanghebbenden worden dringend uitge- noodigd omwauneer zij vermeenen dat hunne namen op een of meerdere der kiezers lijsten moeten voorkomen, ten Raadhuize in zage te nemen van de lijsten, terwijl ter herstelling van eventueele abuizen, tot en met Maandag 29 Maart a. s.bezwa ren op ongezegeld papier tegen de lijsten bij den Gemeenteraad kunnen worden inge diend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Maart 1886. HTAD8NIEUWI. Hedenmiddag werd alhier in het Nuts- gebouw gehouden de gewone algemeene ver gadering der vennooten in de Leidsche brood fabriek. Uit de gedane mededeelingen bleek dat het debiet over 1885 in totaal bedroeg 2.139137 kilogr. brood en 833866 stuks beschuit. De gemiddelde broodprijzen over 1885 waren: gebuild brood 14 ets., ongebuild brood 11 ets., krentenbrood 18 ets. per kilogr. en roggebrood 12.90 ets. per 1} kilogram. Het bestuur der Laidsche stoomboot maatschappij //De Volharding" heeft zich tot de tweede kamer der staten-generaal gewend met een adres, waarin het verzoekt, aan het in te dienen wets-ontwerp tot verlen ging der concessie van de Rijnspoorweg maatschappij slechts dan hare goedkeuring te willen verleenen, wanneer daarbij als voorwaarde is gesteld, dat de spoorbrug over de Gouwe binnen kort tijdsverloop zoodanig worde verhoogd, dat stoom vaar tuigen met gestreken pijp en schepen met gestreken tuig bij eiken waterstand er onder door kunnen varen. De beer W. G. Meijer alhier, be noemd hoofd der openb. lagere school te *s Gravendeel, is tevens benoemd tot leeraar voor de Nederlandsche taal aan de rijks normaallessen aldaar. De alg. vergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap wordt op 3, 4 en 5 Aug. e. k. alhier gehouden. Volgens den beschrijvingsbrief komen o. a. aan de orde: I. Een voorstel van de afdeeling 's Graven- hage I, om ter bevordering van de studie der paedagogiek, prijsvragen uit te schrijven. II. Bespreking van de vraag: //Welke gevolgen heeft de wettelijke regeling van het middelbaar onderwijs voor het lager onder wijs gehad P" In te leiden door den heer J. Van der Hoeven Jr. III. #Wat behoort, indien de Opvoed kunde weder in het programma van het examen voor de hoofd-akte wordt opgenomen, omtrent dit vak van de candidaten geëischt te worden?" In te leiden door den heer J. H. Slangen. IV. Van de afdeeling Rotterdam. Door de steeds verbeterde methode van onderwijs, na de invoering van het klassikale stelsel, zijn de resuitaten van het lag. ond. stellig beter dan vroeger. Immers; er zijn meer leerlingendie betrekkelijk goed lezen, schrijven en rekenen, die hun moedertaal zuiver schrijven en spreken, en wier alge meene ontwikkeling hooger staat. Toch konden de uitkomsten van het lager onderwijs misschien nog beter zijn. In te leiden door den heer J. Den Broeder. MUZIEK, LETTEKE\ EN KUNST. Geboortedag van Glück. (1700) Bij Carl Konegen te Weenen is ver schenen //Die Musik als Ausdruck" van dr. Friedrich Von liausegger, voor Wagner- vrienden is dit boekje zeer aan te bevelen, aangezien het handelt over de wijze waarop de menschelijke ziel door de muziek in drukken ontvangt en hoe wederkeerig, de muziek de aandoeningen der ziel vertolkt. Onder redactie van M. H. Van 't Kruys is verschenen Het Orgelmaandblad voor organisten. Aan de koninklijke muziekschool in Den Haag is, zooals „Caecilia" meldt, met 15 Maart een cursus in de Italiaansche taal en een in de geschiedenis der muziek ge opend. Van den heer Emile Seipgens is een historisch tooneelstuk in studie bij den Ne- derlandschen schouwburg te Antwerpen. Het is getiteld//de Ruwaard van Vlaanderen." Sommige bladen deelden reeds het overlijden van Marie Heilbron mede, maar volgens de Figaro is zij nog niet dood. Haar vader, haar 13-jarige dochter en haar zuster ziin bij haar. Anton Rubinstein komt in Mei te Londen, om daar van 18 Mei tot 8 Juni de zeven historische klavierconcerten te geven. In het 2e concert zal het programma uit acht Beethoven'sche sonaten bestaanhet 4e concert zal uitsluitend aan Schumann's wer ken en het 6e concert aan Chopiu's com- positiën gewijd zijn. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. De hceren Smeenge en Van Diggelen hebben geantwoord op het schrijven van het centrale comité der anti-revolutionairen. De eerste verklaart zich voorstander eener zoo groote uitbreiding van kiesrecht, dat dit ook het deel worde van den onafhankelijken werkman. Hij wenscht voorts het behoud der openbare lagere school bij de Grond wet te blijven waarborgen. De heer Van Diggelen wenscht art. 76 der Grondwet in dien zin te wijzigen, dat de leden der tweede kamer voortaan recht streeks gekozen worden door de meerderjarige mannelijke ingezetenen Nederlanders, in het volle genot der burgeilijke en burgerschaps rechten. Hij verklaart voorts, niet te ge- looven, dat eene formule zal gevonden worden, die tot eene bevredigende oplossing der onderwijs-kwestie leidt, en te meenen, dat binnen de grenzen van het tegenwoordige grondwettige voorschrift nog veel valt te verbeteren en voorzien moet worden in ge bleken bezwaren. Naar men verneemt, worden er thans krachtige pogingen aangewend, om te ver krijgen, dat er weder vee uit Nederland in Engeland onbelemmerd worde ingevoerd, nu hier te lande sedert lang geene besmet telijke veeziekte meer heerscht. Een inzender in De Gemeentestem ves tigt de aandacht op de karige bezoldiging van secretarissen van kleine gemeenten. Vooral zijn deze tractementen te laagomdat deze ambtenaren dikwijls met werkzaamheden wor den belast, die niet direct tot hun ambt behooren maar welke zij toch bijna genood zaakt zijn te verrichtenzonder daarvoor eenige belooning te ontvangen zooals het bijhouden van registers van den burgerlijken stand en bevolkinghet geheele werk van het college van zettershet opmaken van akten van verkoopen en verhuringen (in veel gemeenten geschiedt dit door notarissen), het ontwerpen van verordeningen enz. enz. Daarenboven staat hij bijna alleen wat uit voering van wet en voorschriften betreft, aangezien de burgemeester slechts een wei nig, en wethouders en leden van den Raad daarvan in het geheel geen studie maken en derhalve maar alles op den secretaris laten aankomen. Koning Okar de tweede van Zweden als dichter sedert, lang bekend, door zijne geschiedenis van de Zweedsche marine in het bezit van een welverdienden naam als scherp zinnig navorscher en eindelijk door zijne redevoeringen als voorzitter der muziek-aca- demie te Stockholm ook op dit gebied uit blinkendheeft voor korten tijd een blijk van belangstelling gegeven in de geschie denis der Oostersche volken door het uit schrijven van de. twee volgende prijsvragen 1°. eene geschiedenis der Semitische talen en 2°. eene schildering van den toestand der beschaving der Arabieren voor Mohammed. Voor het beste antwoord op deze vragen is eene gouden medaille ter waarde van dui zend Zweedsche kronen (ongtveer 700 gul den) en 1250 kronen (ongeveer 875 gulden) in geld uitgeloofd. Negen bekende oriënta listen onder welke prof. M. J. De Goeje te Leiden, maken de jury uit. De antwoorden moeten voor 30 Juni 1888 ingezonden wor den terwijl de firma Brill te Leiden de be kroonde verhandeling zal uitgeven. Men schrijft aan het I). v. Z.-H. en 's Gr. uit het Westland, dd. 22 dezer: De veldwerk- zaamheden zijn, dank zij de zachtere weers- FEU1LLETON. 260.) Daar zou zijhet kwam er niet op aan door welk mi Adelhaar wel dat huis doen verlaten, waar haar schaker haar verborg, om haar onverwijld in de armen van den graaf De Lasserre terug te voeren. Welk een ontzaggelijke voldoening voor haar! Hoe gelukkig en trotsch zou zij zich gevoelenals zij tot haar man kon zeggen //Mijnheermen heeft u uwe dochter ont nomen ik heb haar teruggevonden. Ik geef u haar terug." Was het niet God, die haar vergiffenis geschonken had? Was het niet God, die dat nog wilde, al sprekend bewijs Zijner ontferming? Er heerschte een tamelijk lange stilte. De Mottige verbrak die met deze woordeu: jMiju beste mevrouw! Ik moet weg. Als u eenig antwoord voor de juffrouw heeft, moet u u haasten het te schrijven." De gravin wierp op de oude vrouw een blik vol angst; en antwoordde op aarzelende toon ,Hadt gij mij niet gezegd, dat gij ten naastenbij den inhoud van den brief kendet?" fJa, ten naastenbij." yMijn leerlinge heeft u moeten zeggen, dat zij erg naar mij verlangde." #Dat is zoo; de juffrouw heeft dat ge zegd." *En gij hebt haar geantwoord, dat dit wel mogelijk was." O ja; kijk, ik zal u zeggen hoe zich dat heeft toegedragen en waarom ik aan de juf frouw dit heb gezegd. Gisteren den gau- schen dag, wel meer dan twintig malen, heeft zij mij verteld, dat zij wel een klein briefje aan haar vriendin, aan haar tweede moeder, aan u, zou willen schrijven. Zij zeide mij dat zoo lief, op zulk een vleien- den toon dat de tranen mij in de oogen sprongen. Maar om mijn man durfde ik haar niet beloven. Maar daar gebeurt het nu dat mijn man uitgaat om niet voor morgenavond terug te komen. Goed, zei ik bij mij zeiven, en terstond denk ik om de juffrouw en het ge noegen dat ik haar kan doen. Daarop breng ik naar haar kamer papier, pennen en inkt. Ik hoef u niet te zeggen of zij gelukkig was. Zij sprong de kamer rond van vreugde als een kleine gekkin. Goed. Dus gaat ze zitten schrijven. En op eens zegt ze: ik zou wel willen dat mijn goede vriendin, mevrouw Darand, mij eens kwam opzoeken. Ik begon mij achter het oor te krabben. Maar daar ging zij mij dingen zeggen, zulke lieve dingen dat ik mij liet bepraten. Welnu, ja, zei ik, de dame zal u komen opzoeken. Daarop zei ze dat ik de beste vrouw van de wereld was, en zij ging hierna haar brief afmaken. yHet was wel elf uur, toen ik met den spoortrein vertrok.... nu, dat ging goed. Maar zie, daar was ik te Parijs aangeko men en stond erg verlegen, daar ik niet eens wist, waar de Rue Davy was. Ik bleef maar niet tobben, doch liep een, twee, drie, op een koetsier af, die met zijn rijtuig wat op eu neer reed. Ik zei hem van waar ik kwam eu waar ik naar toe moest. fKijk, dat trettzei hij. *Kom je van daar? Als dat zoo is, daar ik er straks heen moet, zal ik u, als ge niet te lang te Parijs blijft, met mijn rijtuig terugbrengen, en u niet meer afnemen dan de spoortrein kost." En daar ben ik nu. En die brave koetsier, die mij hier gebracht heeft, staat mij op straat te wachten." Ter nauwernood had de gravin de laatste woorden verstaan. Zij hechtte er trouwens geen gewicht aan. Het is waarschijnlijk, dat zij op een anderen tijd die ontmoeting met den koetsier al heel vreemd zou hebben gevonden. Maar zij was als verblindniets was in staat haar te waarschuwen, dat zij in een strik ging vallen. z/Dus," sprak zij, u\s uw man afwezig?" z/Tot morgen." z/Dan kunt gij de belofte houden, die gij aan mijn leerling hebt gedaan. Zij zegt mij dat zij mij wacht, en hoopt mij met u te zien komen." yZoo? Zegt de juffrouw u dat?" ,Ja" zz't Is waar, dat ik het haar beloofd heb." „Ik vraag het u op mijn beurt." z/Welnu, 'tis goed, ga dan maar mee." De oogen der gravin straalden. //Hoeveel tijd heeft men noodig om daar heen te gaan?' vroeg zij, terwijl zij een blik sloeg op de pendule. ,,0niet heel lang; twee kleine uurtjes, hetzij met het spoor of in een rijtuig." z/Ik laat u hier een oogenblik alleen," hernam de gravin. Eventjes slechts om mijn hoed en mantel aan te doen." En zij ijlde in hare kamer. In drie mi nuten was zij terug. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1