WLé -WB2 m ii s mzz mm -mi «ca mu mm zm. w nr. uitvoerig verslag aan de staten-generaal geven. Naar het Venl. Wbl. mededeelt, heb ben Donderdag jl. de hh. Bahlmann, Van Baar, Lambrechts, Clercx en Ruland, v<5<5r den aanvang der zitting van de tweede kamer zich, naar het departement van financiën begeven, om op verzoek der adressanten den minister een adres aan te bieden van het provinciaal comité in de provincie Groningen, dat de heffing van invoerrechten op graan noodzakelijk acht. Het adres beslaat 15 bladzijden, is on derteekend door ingezetenen uit 20 Gro- ningsche gemeenten en telt nu reeds 3587 handteekeningen. Het comité, de lijst mededeelende, voegde er bij„er komen er nog meer". Naar het D. v. Z. en 's Gr. meldt, heeft mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave de betrekking van commissaris der Ned. Rhijnspoorwegmaatschappij neder- gelegd. De ruim 300 steenfabrieken hier te lande hebben gemiddeld 171,000 menschen groot en klein in dienstterwijl de Noor delijke Veenkoloniën gerekend worden ruim 200,000 lieden die in het veen werken en daarvan alleen leven te bevatten. Men weet dat de vervening en de steenindustrie nauw aan elkander verwant zijn. Deze statistiek leert dusdat ongeveer een tiende der be volking van ons land zich met deze twee takken van nijverheid bezig houdt. Uit Rotterdam meldt men: Onze har- moniemuziek-crisis heeft weder een nieuwe gedaante ontvangen. De commandant onzer schutterij is teruggekomen op zijn voornemen om zijn regiment geheel zonder muziek te laten, nadat het conflict tusschen hem en de officieren-sociëteit geleid had tot de ont binding van de stafmuziek. Het korps hoornblazers zal niet alleen behouden blijven, maar ook belangrijk worden uitgebreid. Met dat doel is bij het gemeentebestuur een subsidie aangevraagd, en B. en W. hebben bij den raad reeds een voorstel ingediend, om jaarlijks f 2000 toe te staan (tot hiertoe ovtving het korps slechts een bijdrage van f 700 uit de gemeentekas). Naar wij vernemen, ligt het in de be doeling eenige verdienstelijke leden van de ontbonden stafmuziek aan de hoornblazers toe te voegen, en zal het aldus nieuw ge vormde korps voor het meerendeel der mu ziekuitvoeringen in de diergaarde aange worven worden. Op bijlegging van het geschil met de officieren-sociëteit schijnt nog geen vooruit zicht te bestaan, zoodat de zomer-concerten in het Park wel grootendeels aan muziek korpsen van elders zullen worden opge dragen. {Fad.) Door dikken mist misleidis gisteren- ochtend de stoomboot Oude Maas II, op de reis naar Rotterdambij Schiedam op het droge gevaren, de reizigers werden dooreen schroef boot overgenomen en te Rotterdam gebracht. Meest alle booten kwamen veel te laat aan. De regeering van Columbia, heeft tot waterbouwkundig ingenieur voor den tijd van één jaar benoemd den lieer W. Brandsma, hoofdopzichter van den polder prins Alexander te Kralingenmet den last om de werken uit te voeren die ter verdediging van de haven en de stad Carthagena tegen zee vloeden noodzakelijk is. Dezer dagen liep in de Conradstraat te Amsterdam een armoedig gekleed man voor een bakkerswinkel voortdurend heen en weer. Dit trok de aandacht van een politie agent, die het gedrag van den man wel wat verdacht vond en gevaarlijk voor het bezit van den bakker. Hij wilde den man en den bakker beiden voor diefstal bewaren en vroeg den havelooze wat hij daar deed. De man, die er hongerig en uitgeteerd uitzag, be tuigde dat hij geen kwaad in den zin had, maar slechts wachtte tot een kooper brood kwam halen, om dezen als hij uit den win kel kwam een stuk te vragendaar hij met zijn gezin honger leedzijne vrouw had in twee dagen niets gehad, en de vijf kinde ren schreiden van honger. De brave agent ging den winkel in en kocht tweebrooden, die hij den verheugden man gaf; hij schreef toen zijn naam en woonplaats opom later een onderzoek te kunnen instellen. Op dat oogenblik kwam een brigadier voorbijwiens eerste gedachte was, dat men hier met een toonbanklichter of brooddief had te doen. De agent lichtte hem echter in en de bri gadier ging in blakenden dienstijver onmid dellijk met den man mee naar diens woning. Toen de vrouw hare wederhelft met een po litieman zag aankomen, sloeg haar de schrik om het hartzij vloog hem schreiend om den hals en riep: „O, man, je hebt toch niet gestolen p" De kinderen sprongen en juichten van pret en riepen dat zij nu brood en vleesch tegelijk konden eten. De briga dier, die reeds bij het binnenkomen een heer lijke lucht van gebraden vleesch had gero ken begon thans sterk te twijfelen aan de beweerde armoedemaar de kinderen ver telden hem op zijne vraag, dat vader dien morgen Faimy had geslacht, omdat zij zooTi honger hadden. Het was de hond de speel genoot der kinderen, die gestorven was als een offer van werkeloosheid en nijpende ar moede. De politie zorgde, dat het huisgezin vol doende middelen tot onderhoud bekwam. {A. C.) De 48-jarige II. J. Van A.vroeger agent te Arnhem van de militie-maatschap pij „De Eendracht" te 's Ilagemaar van naar verdwenen met medeneming van de ruim f 30U0 in zijn kas der „Eendracht" aanwezig, en vervolgens door de Ver. Stalen van N.-Amerika uitgeleverdstond nu terecht voor het Hof te Leeuwardenter zake van 1°. de misdaad van het desbewust gebruik maken van een onderhandsch geschriftwaar in valschheid is gepleegd, door het verzin nen eerier bevrijding en het namaken van handteekening; 2°. het wanbedrijf van misbruik van ver trouwen door het ten nadeele van den ei genaar verduisteren van gelden die hem niet in handen zijn gesteld geweest dan tot eeni- gen betaald wordenden arbeid en om ze over te leveren of om er een bepaald gebruik van te maken. liet O. M. constateerde o. a.dat besch. de Maatschappij voor minstens f 11,000 had benadeeld en requireerde tot 5 jaren tucht huisstraf. De verdediger meende, dat vrijspraak dien de te volgen. Uit Nijmegen schrijft men aan het llbl. dd. 21 Maart. De veeprijzen zijn in den laatsten tijd al hier veel gedaald. Doordien vele hoeren hun vee voor de prijzen, welke de slachters hun daarvoor bieden, niet willen verkoopen, zijn zij zelf sinds eenige weken begonnen weke lijks een of meer vette runderen te slachten. Alhoewel zij het puike vleesch met been voor 27 cent en het vleesch zonder been voor 35 cent per 5 ons verkoopen, besom men zij daarvoor toch nog een veel liooger cijfer, dan zij van de vlteschhouwers kunnen bedingen. Het behoeft niet gezegd te woi- den, dat door de ingezetenen gretig van de gelegenheid gebruik gemaakt wordt om goed koop deugdelijk rundvleesch te eten, dewijl de slachters, ofschoon dezen het vee tegen geringen prijs inkoopen, het vleesch nog steeds op den prijs van 35 45 cent per half kilo houden, en dit vleesch van geene betere hoedanigheid is dan dat hetwelk de boeren aanbieden. In de civiele zitting van het gerechts hof te Leeuwarden, zijn de pleidooien ge voerd in bet geding van dr. E. Masoin, hoogleeraar te Leuven, appellant, procureur mr. J. Van Leeuwen, tegen dr. G. VV. Bruinsma, te Steenbergen, c. s.redacteur en uitgever van het Maandblad legen de kwakzalverijgeïntimeerden, procureur mr. J. C. Meijer, betreffende het bekende stuk in dat Maandblad opgenomen omtrent han delingen van gen. hoogleeraar; welk stuk deztn aanleiding gaf, om in rechten te eischendat nu geïntimeerden zouden wor den veroordeeld, om aan eischer tegen suf- tisante kwijting te voldoen de sommen van f 50(J0 en f 10.000, dat de gepleegde daad zou worden verklaard te zijn lasterlijk, ho nend en beleedigend, en dat het te wijzen vonnisten koste der gedaagde en in zoo veel expl. en ter plaatse als de rechter zal bevelen, zal worden aangeplakt welke eisch door de rechtbank alhier aan eischer werd ontzegd. Voor appellant trad als advocaat op mr. L. G. Verwer; voor geïntimeerden mr. J. C. Meijer. Het hof zal den 28sten April a. s. uit spraak doen. Dezer dagen trachtte te Breda zekere F. bij verschillende uitdragers zijn huisboeltje te verkoopen, wat hem eindelijk na veel moeite gelukte voor de som van veertig gulden. F. vertrok nu met dat geld, doch vergat zijne vijf kinderen, van welke het oudste 16 jaren telt, mede te nemen, en tot heden heeft hij ook niets, van zich doen hooren. Het armbestuur heeft zich over de veriatenen ontfermd en ze voorloopig bij hunne familie uitbesteed. De vrouw van F. is eenige maanden geleden gestorven, ten gevolge, naar men zegt, van het wangedrag van haren man. F. was anders een goed passementwerker en verdiende somwijlen.... f 25 per week, doch Bacchus was ongeluk kig zijn afgod. Te Zevenbergen is door den brigadier der maréchaussée proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren L., een kwakzalver uit Ber gen-op-Zootn, die beweerde in het bezit te zijn van allerlei geneesmiddelen voor de lijdende menschheid, en zelfs zéé onbe schaamd was, dat hij fijn gesneden tabak tegen hoogen prijs als geneesmiddel aan de inwoners van Zevenbergen trachtte te ver koopen. 's GK1VENIIAGE. Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige kapitein der infanterie T. O. A. Eibers, ter zake van ziekte, met ingang van 1 April 1886, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De minister van financiën zal op 25 dezer geen audiëntie verleenen. De geneeskundige wereld alhier heeft een treffend verlies geleden door het over lijden van dr. George Hendrik Muller, den nestor der Haagsche geneesheerendie nog onlangs den 28en November jl. zijn \ijftigjarig feest als doctor in de geneeskunde mocht vieren. De overledene bracht in den loop dier jaren veel goeds tot stand. Van zijne bekwaamheden op het gebied der scheikundige wetenschap trok het gou vernement partij door hem in 1845 te be noemen tot raadsman voor scheikundige za ken in 's lands dienst. Van 1850 tot 1381 vervulde hij met de meeste toewijding de betrekking van genees heer der gemeente; ruim 30 jaren was hij als geneesheer verbonden aan de hof houding van wijlen Z. K. 11. prins Hendrik der Ne derlanden, en in vele andere maatschappe lijke betrekkingen en menschlievende instel lingen was hij met ijver weikzaam. BUITEMAxNDSCHE BERlClITEiN. BELGIË. Volgens de berichten, loopende tot Zondag namiddag 5 uur, werd te Luik, Seraing, Jemeppe of Horloz de orde niet op ernstige wijze verstoord. Intusschen was die blijkbaar in geenen deele te danken aan eene betere stemming onder de rustveistoorders maar alleen aan de flinke voorzorgsmaatre gelen welke door de overlieden genomen waren. De verbindingswegen tusschen de ver schillende plaatsen, waar in de laatste dagen ongeregeldheden hadden plaats gehad waren door sterke militaire afdeelingen bezetter wijl te Seraing en te Jemeppe dit op som mige punten binnen de bebouwde kom ook het geval wasafgescheiden nog van de pa trouilles, die onafgebroken deze plaatsen in alle richtingen doorkruisten. Hier en daar leidde dit wel tot botsingenwaarbij zelfs van weerssijden geschoten werd, maar ze waren niet van ernstigen aard, en, voor zooverre bekend is, werd ook niemand door de schoten getroffen. Tegen den avond vreesde men echter, dat bijeenkomsten der grèvisten en der vreemde onruststokers nog tot botsingen aanleiding zouden geven. Uit latere berichten blijkt dat deze vrees zich nietalthans zeer weinig heeft verwe zenlijkt. Jemeppe en Horloz zijn den avond rustig geblevenmaar te Seraing hebben tweemaal botsingen tusschen de menigte en de gewapende macht plaats gehad waarbij enkele personen gewond en in hech tenis genomen zijn. Telkens heeft eene charge der cavalerie de menigte uiteen moeten drijven. Uit Luik wordt van 22 dezer gemeld Alles is thans kalm. De minister van oorlog is hier aangekomen en heelt zich naar Seraing begeven. Twee bataljons karabiniers zijn naar Ans vertrokken, waar een nieuwe werkstaking heeft plaats gevonden. Het lagerhuis verwierp gisteren met 187 tegen 166 stemmen, een voorstel van den heer Howard Vincent, om de staatsbij- dragen aan de vrijwilliger-corpsen te ver- hoogen. De heer Gladstone had zich tegen dit voorstel verzet, als in strijd met de con stitutie. De heer Campbell-Bannerman, minister van oorlog, deelde mede dat de regeering be sloten had om de Britsche troepen allengs- kens naar Assoean terug te trekken. De Egyptische troepen zouden dan de grenzen van Wady-llalla bewaken. De heer J. Bryce, onder-secretaris voor buitenfandsche zaken, verklaarde dat met Italië geen overeenkomst betreffende de be zetting van Massoeah bestaat. In het hoogerhuis verklaarde lord Kim- berley, minister voor lndië, dat een groot korps opstandelingen in de nabijheid van Yemethen uiteengejaagd was. Men verneemt dat Rusland zich niet van de viootdemonslratie in Soeda-baai heeft teruggetrokken. De eenstemmigheid onder de mogendheden, in zake de vertoogen tot de Grieksche regeering, duurt voort. Vorst Alexander heeft tot dusver niet toegegeven ten opzichte van de quaeslie zijner benoe ming (voor den tijd van vijf jaren) tot gou verneur van Oost-Roemelië. De Grieksche regeering slaagde te Lon den in het sluiten eener oorlogsleening, waardoor geruimen tijd het leger op voet van oorlog kan blijven. De mogendheden zijn nog altijd oneenig omtrent de dwang middelen tegen Griekenland. De Times meldt uit Durban dat Ba- soetos eenige Vrijstaatsche grensboeren mis handeld hebbenwaaruit vermoedelijk bot singen zullen voortkomen. De pers van Bloemfontein eischt voldoening. Uit New-York wordiaan The Standard gemelddat drie bruggen op den Texas Pacific spoorweg zijn vernieldwaarschijnlijk door de werkstakers, die aldus de hervat ting van het vei keer willen verijdelen. FKA1HRIJH. De Parijsche gemeenteraad heeft met 64 tegen 3 stemmen zich vereenigd met het voorstel zijner commissie, om bevorder lijk te zijn aan de oprichting van het in stituut-Pasteur en deswege in overleg te treden met Pasteur en de Academie van Wetenschappen. De verjaardag der commune is door de socialistische revolutionairen te Parijs in feestelijke bijeenkomsten herdacht. In de zaal- Favié, in de wijk Belleville, waren Louise Michel, het gemeenteraadslid Vaillant,de afgevaardigden Camélinatoud-lid der com mune en Boyer Henri RochefortLisbonne, Eudèsgeneraal onder de Commune, en vele bekende revolutionair socialisten met achthonderd personen aan den feestdisch ge zeten. Louise Michel verscheen slechts even bij het dessert. Zij was pas van de zaal-Lé- vis gekomen en moest ook nog in andere bijeenkomsten zijn. Zij verklaarde, dat de 18. Maart haar thans veel luisterlijker voor kwam dan 18 Maart van 1871, want nu had zij den 18. Maart van de geheele we reld voor oogen. De sociale revolutie is over al in gang. Terwijl de aanzittenden haar toe juichten, kwamen verscheidene moeders met hare in het rood gekleede en met de phry- gische muts versierde zuigelingen op den arm in de zaalom ze aan Henri Roche fort voor te stellen; hij kuste ze allen. Vail- lant las verscheidene telegrammen voor. Ro chefort gaf zijne blijdschap te kennen over den steun, dien de mijnwerkers te Decaze- ville in het land gevonden hebben. Hij dronk op de afgevaardigden BaslyCamélinat en Boyerdie de goede boodschap te Decaze- ville waren komen brengen. Hij deelde voorts mededat de citoyen Foumier te Perpig- nandie aan de mijnwerkers te Decazeville reeds 2000 kilo gedroogde groenten en 300 hammen had gezonden, hun ter gelegenheid van den verjaardag der commune 5000 kilo aardappelen had doen toekomen. Camélinat deed verslag van zijne reizen naar Decaze ville en zeidedat hij en zijne vrienden de commis-voyageurs der revolutie waren. Père-Eachaise en alle groote pleinen waren «ten 18. Maart door de politie sterk bezet. Op Père-Lachaise was het den ganschen voormiddag druk. De graven van Delescluze, Jules Yallés en Blanqui werden bekranst evenals de plek waar doodgeschoten com munards begraven liggen. Maar ook de graven van de in den strijd tegen de commune ge vallen soldaten en het graf van Thiers ont vingen kransen. Eene groep van Elzas-Lo- tharingen had op het graf van Thiers een krans neergelegd met het opschrift „Aan den overwinnaar der commune". Alles liep rustig af. Ook te Marseille is de verjaardag der commune door het houden van een feest maal herdacht. ZWIT§ERLAIVD. Te Bern is een fabriek ontdekt van valsche.... speelkaarten. De vervalsching bestaat in het aanbrengen van den Franschen belastingstempel. Men zegt, dat de Fransche schatkist op deze wijze jaarlijks voor meer dan 500,000 francs benadeeld wordt. D U ITS C HL AND. Zaterdag nam de Rijksdag, zonder debat, bij tweede lezing het wetsontwerp aan tot regeling van de heffing der gemeen telijke belasting voor officieren en bracht daarna de tweede lezing van het wetsontwerp tot wijziging der suikerbelastiug ten einde. De verdere artikelen van dat ontwerp wer den grootendeels overeenkomstig de voor stellen der commissie aangenomen. Het zal nu de vraag zijn, of tusschen de tweedeen de derde lezing een compromis tusschen de Regeering en de commissie gevonden kan worden ten aanzien van de nu nog ontbre kende eerste twee artikelen. Men meldt uit Silezië: De uitzettingen van Polen duren voort. Te Zabrze ontvin gen dezer dagen 69 personen, onder welke 38 kinderen, bevel véér 1 April het land te verlaten. Uit Königshütte moesten in

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2