BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITEKLAISDSCHE BERICHT!» voor onze „lenteboden" nog den dood in den pot. Gisteravond had het aangekondigde Heyinann-concert plaats, 't Kan met recht „een avond vol kunstgenot" genoemd wor den. Voor een tweehonderd dames en heeren deden zich hoorende dames Lonise Hey- mann (sopraan), Johanna Heymann (piano) en de heer H. W. Hofmeester (viool). Over het algemeen was er in de uitvoering der nummers eene zekere klimming naar 'l meer volmaakte te bemerken en wel in de orde waarin die nummers elkaar opvolgden. De „Capricio" in B-moll van Mendelssohn werd door mej. Johanna Heymann op meesterlijke wijze ten gelioore gebrachttoch waren de opvatting en uitvoering van de „Gavotte" van Silas, en de Pastorale en het Allegro van Scarlotti meer artistiek. Evenzoo werden „Moment-musical" van Schubert, „Spinn- lied" van Mendelssohn en vooral „Impromptu" van Chopin frisch en met kleur voorge dragen. De jeugdige pianiste beschikt over een bizonder krachtigen aanslag en veel vrij moedigheid, terwijl hare ontwikkelde tech niek en gekuischle voordracht ons de ver zekering geven dat ze van goede school is, wat ons bovendien bij arlisten van rijperen leeftijd niet zoo zou opvallen is in iemand van hare jaren wel dégelijk opmerkelijk; namelijk de gemakkelijkheid waarmee ze al die muziek in haar jeugdig brein schijnt op te bergen; ze sptelt alles uit 't hoofd. Niet minder succes dan Johanna had hare oudere zuster mej. Louise Heymann. Met uitmuntende uitspraak van 't Italiaansch zong ze zeer goed de aria uit „Traviata" ran Verdi. In de plaats van de aria uit „Dinorah" van Meyerbeer gaf ze ons de „Variations de Proch", waarin ze gelegen heid had te toonen dat ze over uitmuntende stemmiddelen te beschikken heeft niet alleen maar ze ook volkomen meesteres is. Glas helder, en tot in de kleinste bizonder- heden geacheveerd, kwam iedere toon te voorschijn. Bij de lieve voordracht van het bekende „Vogel im walde" van Taubert en het „Echolied" van Bekert gaf ze ons te genieten van hare heerlijk zuivere trillers. De welverdiende toejuichingen ontlokten haar nog als extra-nummer de Valse-Ariette uit de Mireille" van Gounod. 't Leek ons echter wat haastig voorgedragen en min Ier correct dan 't overige. Ongetwijfeld be- looven de talenten van deze jonge dames zeer veel voor de toekomst. De heer II. W. Hofmeester verleende zijne medewerking aan dit concert, aan het welslagen waarvan hij zéér zeker het zijne heeft bijgedragen. Het kwam ons tóch voor dit hij na de pauze beter gedisponeerd was dan daarvóór. Droeg hij de „Ballade et Polonaise" van Vieuxtemps, vooral in 't laatste gedeelte, met frisschen streek voor, toch konden ons veel beter de „Romanze" van Svendsen en vooral de „Mazurka n°. 1" van Wieniawski bevallen. Zij, die met ons dit concert bijwoonden zullen wel volgaarne willen toestemmen dat ze zéér vee) voor hebben boven hen die dat verzuimden. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maand Mei a. s. bij de directie der marine te llellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinistleeriing 2de kl. wenschen te wor den aangenomen, en zes jongelieden als adspirant-administrateur bij de Kon. Ned. zeemacht. De St.-Ct. bevat nadere inlich tingen. Het sectie-onderzoek in de afdeelingen der tweede kamer van het ontwerp tot rege ling van de ten uitvoerlegging van de in gevolge de Schutterswet uitgesproken ver oordeelingen en van bekeuringen, krachtens art. 68 dier wet gedaan en verzekering der toepassing van het provoost-arrest, bedoeld bij art. 71 dier wet, leidde tot de opmer king door sommigen dat het beoogde doel op eenvoudiger wijze dan thans geschiedt, zou kunnen bereikt worden. Waarom wordt niet, zoo vroegen deze leden, op het voet spoor van art. 4 der wet op de rechterlijke organisatie in verband met art. 372, laatste lid, van het Wetboek van Strafvordering, in art. 66 der Schutterij wet bepaald, dat de auditeur, behalve met de vervolging der verzuimen en overtredingen, ook met het doen uitvoeren der strafvonnissen belast is, waarbij hij de hulp der openbare burgerlijke of der gewapende macht kan inroepen Dit scheen voldoende. Waarom andere bepa lingen gemaakt voor de uitvoering van de vonnissen van den Schuttersraad, dan voor de uitvoering der gewone strafvonnissen? Eenigen vroegeu of bij deze gelegenheid niet behoorde voorzien te worden in de wijze van voeding gedurende het provoost-arrest, waaromtrent tot dusverre eene regeling ont breekt. Anderen meenden, dat deze aange legenheid in de practijk tot geene moeilijk heid heeft aanleiding gegeven. De bevoegdheid toegekend aan hen, die met de ten uitvoerlegging van het provoost- arrest belast zijn, tot het binnentreden van alle woningen zonder onderscheid kwam velen te uitgebreid voor met het oog op de om standigheid, dat de opgelegde boete nooit hooger dan telkens f 15 en het provoost arrest zelf nooit langer kan zijn dan veer tien dagen (artt. 61 en 71 der Schutterij- wet). Beter scheen het haar te beperkeu tot de woning van den bekeurde of ge- vonnisde. Naar sommiger oordeel zou het voorts eigenaardiger zijn, de hierbedoelde bevoegd heid toe te kennen aan den burgemeester op vordering van den auditeur. Anderen echter zouden hierin slechts r.oodeloozen omslag zien. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben den 9en dezer bepaald, dat het door elke gemeente te dragen gedeelte van het aandeel dezer provinciën in de te leveren manschappen voor de lichting der nationale mi litie van 1886zal beloopen o a.: voor Stomp- wijk 7, Veur 8, Zoetermeer 1, Zegwaard 5, Voorburg 8, Voorschoten 7, Wassenaar 6, Leiderdorp 10, Zoeterwoude 11, Oest- geest 7, Noordwijk 14, Noordwijkerliout 8, Hillegom 11, Lisse5, Sassenheira 3, War mond 4, Voorhout 3, Rhijnsburg 6, Val kenburg 1, Katwijk 15, Woubrugge en Rijnsaterwoude 5, Alkemade 12, Leimuiden 2, Ter Aar 5, Nieuwveen 4, Zevenhoven 4, Nieuwkoop 7, Alfen 12, Oudshoorn 5, Aarlanderveen 6, Zwammerdam4, Boskoop 5, Benthuizen 1, Hazerswoude 8 en Kou dekerk 3. Uit goede bron verneemt het Ulr. Dagbl.dat het plan bestaat om bij de aan staande wijziging der wet op het onderwijs aan de Koninklijke Militaire Akademie den terugkeer voor te stellen tot den tweejarigen cursus, doch zoodanig veranderd, dat liet vroegere bezwaar te weinig adspiranten - vermeden wordt. De betrekking van hoofd van onderwijs in de letterkundige vakken, aan de Konink lijke Militaire Akademie, die niet vervuld was sinds het vertrek van professor De Hol lander, zal nu voorloopig worden waargeno men door den lieer R. Van Eek leeraar in de Maleische taal en de Oostiudische land en volkenkunde dier inrichting. Blijkens het verslag van d?n staat der hooge, middelbaar en lagere scholen worden thans op elf plaatsen jongelieden tot R. Katholiek geestelijk opgeleid, en wel te St. Michielsgestel 175, ilaaren 118, Ypelaar 72, Hoeven 58, Kuilenburg 146, Driebergen 58, Warmond 15U, Rolduc 190, Roermond 66, Steijl 176, Schimmen 36. Een Nederlander, John Van Ileekeren, is voor drie jaar aan de Grand opéra te Parijs verbonden. De jeugdige kunstenaar, wien deze zeldzame onderscheiding te beurt valt, is te Martapoera op het eiland Borneo geboren. Zijn vader, een verdienstelijk in genieur in 's lands dienst, werd met 37 andere Europeanen bij gelegenheid van een opstand, die onder de inboorlingen was uit gebroken, vermoord. Een Cliineesclie be diende slaagde er in het kind, slechts enkele maanden oudte redden. Zijn oom belastte zich met zijne opvoeding en daar hij zich door de muziek voelde aangetrokken, werd hij na voldoende voorbereidende studiën op het conservatoire te Brussel geplaatst. Daar ontving hij vele onderscheidingen en mei een eersten prijs verliet hij het conservatoire. De volgende maand zal hij nu in Sigurd, Eaust, la Eavorite en le Cid optreden. Aan de gemeente Gouda is dezer dagen een aanzienlijke erfenis ten deel gevallen. Door een rijke dame, mej. H. H. Hoffman, is Gouda tot erfgenaam benoemd van haar gansche nalatenschap, onder voorwaarde, dat in die gemeente zullen worden opgericht een volksgaarkeuken en een gesticht ten be hoeve van behoeftige meisjes uit den fat soenlijken stand. Slechts enkele legaten zullen moeten wor den uitgekeerd, waaronder éen van f 10.000 ten behoeve der werkinrichting tot wering van bedelarij te Gouda. Te Dordrecht is overleden mr. W. J. Van Vollenlioven, president der arrondis- seinents-rechtbank aldaar. liet verkeer tusschen Monnikendam en Marken is nog altijd gestremd. Er is ech ter in zooverre verandering in den toestand gekomen, dat de postschipper van Marken halverwege kan varen en voor de verdere helft naar Monnikendam de reis over het land moet volbrengen. Als een bewijs dat vaste goederen ook in de provincie Utrecht in waarde gedaald ziju, meldt men dat een in 1884 nieuw ge mzz mm vis. /m. m rmr^m bouwd heerenhuis te Amersfoort, dat eene uitgaaf van circa f 20,000 vorderde, nu niet meer dan f 10,500 in publieke veiling kon gelden, terwijl eene boerenhofstede, groot 17 bunders, onder de gemeente Hoogland, waarop ruim f 20,000 als hypotheek is verstrektmoest worden opgehouden op f 14,000. De Nederl. Schutterij-kader-bond is te Utrecht tot stand gekomen. Ter vergade ring waren aanwezig afgevaardigden uit Gouda 2, Amersfoort 2, Purmerend 1, 's Hage 2, Zutfen 2, Arnhem 3, Dordt2, Delft 2, Kuilenburg 1, Helmond 1, Does burg 1, '1 iel 1, Leiden 2 en Groningen 2, beneveus 38 die als toehoorders'' van hunne belangstelling blijk gaven. Tot leden van hoofdbestuur werden gekozen de heeren 11. Damin en D. G. Van Einbden Jr. te Arn hem, E. Afman te Tiel, Boll te 'sllage, J. H. Z. A. De Gaay Portman te Leiden en Pijselman te Tiel. De profetie wordt hier verkondigd zegt de Arnhemsche Courantdat het den 20sten Maart zéé koud zal zijn, dat de menschen op straat zullen doodvriezen. Wij hopen niet in de gelegenheid te zijn in ons nommer van den volgenden dag van zulke treurige gebeurtenissen melding te maken, maar nu men den 15den nog tien graden vorst heeft, denkt men onwillekeurig U n'y a pas de raisou que 9a finisse. in tegendeel schijnt er reden te bestaandat het zal voortduren. In Oost-Europa heerscht er eene hooge luchtdrukking, waarttoor de warme stroouiingen worden afgesloten. Ge heel Midden-Europa is dan ook met sneeuw bedekt, soms tol eene hoogte van 14 voet, oindat zelfs de zon geen kracht heeft oin de sneeuw te doen smelten. Overal houdt de koude aan; te Lubeck is de haven be vroren en te Genève ligt de Rhone dicht. Verscheidene schippers die met hunne geladen vaartuigen naar Holland moesten, hebben door de aanhoudende vorst te Kam pen moeten overwinteren, liet lange wach ten eindelijk moede, zijn vele dier schepen deze week den Usel opgesleept, oin langs anderen weg de plaats hunner bestemming te bereiken. l it de Langstraat wordt aan de N. JR. Ct. geschreven: De gevolgen van den lang- durigen winter doen zich ook hier ernstig gevoelen, misschien nog sierker dan in de kleistreken; want daar velen gewoon zijn groen voeder te telen voor het vee en dat nu grootundeels is bevroren, ontstaat er ge brek aan voeder en stijgen de hooiprijzen met den dag. Daarbij komt dat de vroege groenten hier voor velen eene belangrijke bron van inkomsten zijn, maar vooruitzicht op vroege groenten bestaat er niet meer, want als het weer omslaat, gaan allen te gelijk aan het werk en zullen alle groenten gelijktijdig komen. De in December en Ja nuari gelegde eerste doperwten komen nog niet uil en zullen grootendeels verloren zijn. Vooral voor de bovendorpenVlijmen, Nieuwkuik, Drunen, llaarsleeg, is dil een groot nadeel. De armoede neemt ook met den dag toe en daarmede de bedelarij, die op sommige plaatsen zeer erg is; er zijn gemeenten waar op een gezellen dag 5(J a 'JU bedelaars aan de deuren der particulieren aankloppen. Gelukkig dat de schoenmakers nogal werk hebben, vooral die welke fijn werk maken; zij die alleen witte schoenen kunnen ver vaardigen, hebben tegenwoordig zoo goeJ als niets te doenomdat de wille schoenen speciaal in de fabrieken worden gemaakt. Ook hebben de maudenmakeis in de boven dorpen volop werk, grootendeels voor de kunstboterfabrieken. Voor hen zou het al weer schade zijn indien de komkommertijd dit jaar mislukt, want ook voor den uitvoer van die vrucht wordeu hier veel manden gemaakt. De poldergasten hebben niets te doen en zien verlangend naar werk uit. Slaat het weer om, dan komen toch nog handen te kort, want hof en akkers wachter, op be werking. Over het geheel genomen is dus de toestand verre van rooskleurig. Op de voordracht voor de benoeming van een directeur der stedelijke gasfabriek te Venloo zijn geplaatst de heeren: Van Rossum Duchatel, civitl-ingenieurvolontair aan de gasfabriek te Leiden, J. Van Dijk, directeur der gasfabriek te Waalwijk, en R. Zijlstra, onder-directeur der stedelijke gas fabriek te Utrecht. GK.lVËMllGE. Door Z. M. is benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Amsterdam (1de kanton,) mr. J. \Y. Ailing Mees, thans kantonrechter te Amsterdam (le kanton); en tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kanton gerechten in het arrond. Almeloo, ter stand plaats Almeloo, mr. J. C. Roosenburg, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrond. Zierikzee, ter standplaats Zierikzee. Door Z. M. is aan rar. K. A. Poort man, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1886, eervol ontslag verleend als notaris te Schiedam. Door Z M. is aan P. S. Van de Ven, ontslagen hoofdonderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager ouderwijs in de kom der gemeente Drunen, de be voegdheid lot het geven van lager onderwijs teruggeven. De minister van koloniën zal op 19 dezer geen audiëntie verleenen. De Slct. van heden bevat de navol gende beslissingen en beschikkingen van het ministerie van marine: Ingevolge machtiging des konings, wordt Zr. Ms. fregat Everlsen, liggende te Willems oord, met 21 April a. s. in dienst gesteld, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J, Loots. Met ingang van 21 April worden aan boord van Zr. Ms. fregat Everlsen geplaatst: de luits. ter zee le kl. P„ Heyning, J. A, Kloek, J. C. Van Wessem, J. Van den Bosch, J. P. Van Rossum en P. M. A, Mathon, eerstgenoemde als le officier; da luitt. ter zee 2de kl. J. M. Noorduyn, P, Van den Broeke, W. Naudin ten Gate, J, A. A. C. ridder Van Rappard en C. L. Groll; de kapitein der mariniers J. J. Reeriiigh, tevens belast met het bevel over het aan boord van dien bodem in te schepen detache ment mariniers; de le luit. der marinien J. A. Van Toorenburg; de 2de luit. der mari niers J. Copius Peereboom, C. P. Van Hor- selen, G. Paassen en A. 11. Bakker; dt officieren van gezondheid der lste en 2de klasse bij de zeemacht J. Van Lilli Ham bomée en J. Idzerda; de officiereu van ad ministratie lste en 2de kl. D. A. Van dti Laan en C. Plaes. De luit. ter zee lste kl. J. J. Stookg officier van politie bij 's rijks weif te Auister dam, wordt met 1 Mei aanstaande op non- activiteit gesteld en vervangen door da luit. ter zee lste kl. P. H. Prager. De luit. ter zee lste kl. P. Zegen Veeckens, behoorende tot de rol van 1 Ms. wachtschip te Willemsoord en belas met het bevel over het logementschip voo: torpedisten Vulcaanwordt met 1 Mei o| non-activiteit gesteld en vervangen door dei luitenant ter zee lste kl. B. De Groot. De off. van gez. 2de kl. bij de zet macht A. P. Verschuur wordt met 11 Mt geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtsclii; te Willemsoord en gedetacheerd aan boon van Zr. Ms. inslructiebrik Urania. De off. van adtn. 2de kl. J. S. D Bruyn, dienende aan boord van Zr. Mi wachtschip te Willemsoord, wordt met II Mei gedetacheerd aan ^boord van Zr. Mi instructiebrik Urania. De luit. ter zee 2de kl. II. J. f Michelhoff, dienende aan boord van Zr. Mi artillerie iustructieschip Het Loowordt tot 1 Mei overgeplaatst aan boord van Zr. lis wachtschip te Willemsoorden vervangen doe den luit. ter zee 2de kl. J. M. P. Kluit. Deoffic. van adin. lekl. I. A. Lagai' dienende aan boord van Zr. Ms. opleiding) schip Admiraal van W assen aerwordt nu 1 Mei op non-act. gesteld en vervangen do den offic. van adm. lekl. P. P. A. Canua Ingevolge machtiging des koning) wordt, met ingang van 1 Mei, de kapit-lui ter zee M. J. C. Lucardie eervol ontheie van het bevel over Zr. Ms. wachtschip! Amsterdam, en dat bevel opgedragen jj den kapit.-luit. ter zee II. Scliotborgh. I11 den gisterenmiddag gehouden meenteraad, in geheime zitting, is beslote een adres te richten tot Z. M. den konitil oqj te verzoeken dat 't Z. M. moge beliagt een commissie te benoemen, die een onilt zoek zal instellen naar de mogelijkheid n den aanleg van een haven te Scheveningfi benevens naar de kosten en de wijze n uitvoering van dit werk. BELGIË. De socialistische manifestatie, fi tegen den 13en Juni te Brussel is aang! kondigd, schijnt van vrij grooten omm te zullen zijn. De burgemeester heeft 1 zijne ambtgenooten in de voornaamste pn vincieplaatsen eene circulaire gericht, b verzoek om op te geven hoeveel ongeft het aantal manifestanten in hunne respe tieve gemeente bedraagt. Van wege i BrusseUche politie zullen ernstige maatregel worden genomen om wanordelijkheden voorkomen, waarvoor overigens naark zich laat aauzieu véér 13 Juni geen vrs bestaat. EXGËLAXD. De prinses van Wales is door verkoudheid aangetast en houdt reeds ied*

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2