BUITENLANDSCHE BERICHTEN. WLé 3B2 SC 3» flSi ductie hier te lande sedert 1883 met onge veer 1/3 verminderd. In gemeld jaar, dat als uitgangspunt werd genomenomdat toen voorzeker het grootste aantal steenen is ge maakt, werden er 9Ö7 000 00U, in 1884 daarentegen 818 000 000 en in 1885 slechts 689 000 000 vervaardigd. De invoer van buitenlandschen steen bedroeg respectievelijk 176 721 552, 175 357 478 en 134 147 000. De achteruitgang mag dus veilig aan den gedrukten toestand, waarin alle takken van indrustrie in geheel Europa verkeerenwor den toegeschreven. Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam zijn tot arts bevorderd de heeren: C Voogd, med. doet.; C. E. Fiedeldy, J. L. M. Raupp, cand.-artsen. Toegelaten voor het le gedeelte, de heeren D. Hartmans, C. G. W. Wolterding, med. doctorandi, M. J. Brandts, J.,A. De Jonge Urbach, cand.-artsen. Een Engelsche firma wil een export maatschappij oprichten, die melk uit Hol land naar Londen zal vervoeren. Proeven te Hoorn genomen bewezen, dat de melk zeven tien dagen goed blijft. Men schrijft uit hetWestland van 11 dezer aan het D. v. Z.-ll. en 's Gr.: Ook in deze streek begint men de langdurigheid van den winter te gevoelen. Het zijn bo venal de groentetuinders, die groote schade lijden. Zoo o. a. loopt de komkommerteelt groot gevaar van te mislukken; de kom- kommerplant, die in het midden van de vorige maand van den kleinen naar den grooten bak is overgebracht, is door gemis van zonneschijn zeer in haar groei belem merd en hoewel wij in de laatste dagen over de afwezigheid van de zon niet hebben te klagenblijft het weder op den dag te koud om de bakken naar behooren te kunnen luchten, terwijl de hevige vorst 's nachts de temperatuur in de, hoewel met zorg ge dekte, bakken te sterk afkoelt. Het blijft dan ook zelfs nog de vraag of eene zachtere weersgesteldheidwelke in elk geval zeer spoedig zou moeten komende zeer verach- terde plant nog kan herstellen. De werkzaamheden in den tuin staan stil de Schiedam rner", welke zich thans in de reseivoirs op het land bevindt, wacht om verwerkt te worden, terwijl men het leggen van de vroege aardappelen wegens de hard heid van den grond heeft moeten staken. De uienplanten hebben van de vorst ook veel te lijden gehad. De vruchtboomen daaren tegen slaan er over het algemeen goed bij. Als eene bijzonderheid mag worden ver meld, dat er binnenslooten zijn, die sedert half November onafgebroken in gesloten toestand verkeeren. Te Gouda is men tot ontdekking van een aanzienlijken diefstal van water uit de water'eiding gekomen. De diefstal geschiedde door een onderhuis, dat niet aangesloten was, te verbinden met een bovenhuis, dat gecontracteerd had. De algemeene vergadering der Ver- eeniging voor Bloembollencultuur zal plaats hebben te Haarlem op 29 Maart a. s. Op de vergadering zal o. a. het volgende ter tafel worden gebracht: Verslag van het hoofdbestuur en van de daarbij betrokken commissie betreffende de medailles, in 1886 uitgeloofd voor de tentoonstellingen, in Amerika te houden, en betreffende de me dailles, die voor 1887 lot gelijk doel be schikbaar gesteld zullen worden. Voorstel van de afdeeling Sassenheim-Voorhout om een statieke opgave te vragen van de gron den, die in dit jaar met bol- en knolge wassen zijn beplant geworden, zoowel in Noord-Ilolland als in Zuid-IIolland. Voor stel van de afdeeling Heemstede om, ter wering van den uitvoer van afgesneden bloemen, bij de hooge regeering aan te dringen tot het uitvaardigen van bepalingen, waarbij die uitvoer wordt verboden, of wel daarvan een uitvoerrecht te heffen. Mede- deeling van het hoofdbestuur betreffende de uitgaven van een gedenkboek omtrent het 25-jarig bestaan der vereeniging. Donderdagnacht is er te Haarlem een hevige brand uitgebroken in een onbewoond perceel aan den Gasthuissingel, dat inwen dig geheel is uitgebrand. De brand is ver moedelijk ontstaan door onvoorzichtigheid met licht door het werkvolk. De politie met haar slangenwagen heeft den brand gebluscht. Gisteren waren alweder 500 personen, o. a. vele schippers en goedgekleede nieuws gierigen, in het Volkspark te Amsterdam. Van der Stadt voerde het woord tot hen en voer daarbij tegen de courant schrijvers uit. Hij spoorde de menigte aan, om da gelijks terug te komen en zich in straten en langs grachten te vertoonen. Dagelijks zou hun door een der leiders moed worden ingesproken. Ongehinderd trok de stoet uit het Volkspark langs de Bloem- en Keizers grachten tot in de Harten- en Paleisstraten. Er ontstonden kleine botsingen, waarbij één persoon gearresteerd werd. Onder de ver gadering werden 25 brooden aangeboden, die eerst geen aftrek hadden, doch bij het uiteengaan te grabbel werden geworpen. Toen onlangs door de jongelui van het gymnasium te Amsterdam, ter gelegen heid van de inwijding van het nieuwe ge bouw in den stads-schouwburg met zooveel succes de Antigone" ten tooneele werd ge voerd, was onder de genoodigden ook aan wezig de heer N. Vlachos, de Grieksche consul-generaal. De opvoering droeg zoo in alle opzichten zijne goedkeuring weg en viel zoo zeer in zijn smaakdat hij dit in een uitvoerig verslag aan zijne regeering mede deelde. Zoodoende bereikte de mare ook den koning van Griekenland en deze nam in een oogenblik van enthousiasme het besluit om de jongelui, die in de „Antigone" eene rol vervulden, uit te noodigen het stuk ook in Griekenlands hoofdstad ten tooneele te ko men voeren. Z. M. zou voor de kosten van vervoer heen en terug en voor hun verblijf' te Athene zorg dragen, ja, wellicht schoot er van de daarvoor vastgestelde som nog wel iets over, om in het naar huis gaan Italië eens te bezien. De koren zouden niet van de partij zijn, maar de heer Da Costa, die de jongelui op hun tocht verge zellen zou, zou te Athene het arrangement van nieuwe koren op zich nemen. Deze vorstelijke uitnoodiging wordt in ernstige overweging genomen en wellicht zal de Paaschvacantie bestemd worden om er ge volg aan te geven. Gisterenmiddag heeft in de "Vinken- straat te Amsterdam een binnenbrand plaats gehad. Het huis werd bewoond door een 67 jarigen man, van beroep requestenschrij- ver. Daar de kamerdeur was gesloten werd deze door een brandwacht opengebroken. Bij binnenkomst werd het lijk in de bed stede liggende gevonden met verbrande beenen. Volgens informatiën bij de buren, moet de ongelukkige eenige dagen bedlegerig zijn geweest en heeft men hem dien middag een test met vuur bezorgd om zich te warmen, die hij vermoedelijk in bed heeft genomen, waardoor de brand is ontstaan. Onder de particuliere nachtwakers te Amsterdam zijn er, die doen als de nacht wachts in de tijden van Olim. Zij zitten zich te warmen in plaats van te waken. Ten minste in den afgeloopen nacht zijn een paar bedwelmd gevonden in een pot huis, waar doovekolen aan 't branden waren. De Utrechtsche kunstkring heeft den 11 den dezer, eene eenvoudige hulde ge bracht aan J. Bellamy, ter gelegenheid van den lOQsten verjaardag van den sterfdag des dichters. Er was in het Gebouw van K. en W. eene tentoonstelling van werken van en over Bellamy bijeengebracht en mr. W. H. De Beaufort hield eene toepasselijke rede. Voor het gerechtshof te Arnhem werd Donderdag de zaak behandeld van den 19- jarigen D. S., vroeger aldaar woonachtig, die zich voor drie jaar bij verschillende win keliers daar ter stede had vervoegd met eene mondelinge of schriftelijke boodschap van personen, die later bleken hem hiertoe geen last te hebben gegeven, en zich op die wijze in het bezit van verschillende winkelgoederen had getracht te stellen. Beschuldigde, die zich drie jaren lang in Amerika had schuil gehouden, was eindelijk, door heimwee ge dreven, naar Nederland teruggekeerd, waar hij zich te Rotterdam vrijwillig in arrest begaf. Tegen beschuldigde, die ook nu nog het hem ten laste gelegde bekende, werd door den advocaat-generaal jhr. mr. R. Sandberg, 6 maanden celstraf gerequireerd. Mr. K. M. G. De Meijier, verdediger van den beschuldigde, achtte op sommige punten der beschuldiging het bewijs van hetgeen ten laste werd gelegd, niet meer aanwezig, daar het alleen steunde op de bekentenis van den beschuldigde en niet meer kon worden aangevuld door de verklaringen van die getuigen, die thans, na drie jaren, be schuldigde niet meer herkenden. Voor het geen wel bewezen mocht zijn, wees pleiter op verzachtende omstandigheden. Een steenkolenbandelaar uit Arnhem deed aangifte bij de politie te Amsterdam, dat zijn broeder, die aldaar op de Maurits- kade woont, spoorloos was verdwenen, on geveer f 1500 van hem medenemende. De sedert 7 November 1884 voort vluchtige G. H. v. d. W., pannenfabrikant te Nijmegen, bekend door het tegen hem aanhangige proces wegens valschheid in ge schrifte enz. ten opzichte der afkomst van den harddraver Nelly y thans genaamd Maar ten van Ro8»um, waarmede hij den J9den Mei 1883 op de Nijmeegsche wedrennen een prijs van f 1000 won, is] blijkens ont vangen bericht, dezer dagen te Bueuos- Ayres, waar hij zich sedert zijne vlucht ophield, overleden tengevolge van den slag van een paard. Verscheidene kapiteins te Harlingen hebben nu reeds een halfjaar in rust aan den wal doorgebracht en beginnen hartelijk te verlangen naar het einde van die Tust. Eén schip, een driemaster, laadt in de Noorderhaven (waar bij menschenheugenis geen driemaster is gezien) stroo en maakt zich gereed tot de reis naar Engeland. Voor de haven uit is het evenwel nog een bar win tergezicht, overal ziet men ijs. Te Grouw is een bakkersknecht door het ijs gezakt en verdronken, die voor zijn patroon per slede brooden wegbracht. Sedert het laatst der vorige maand is alle correspondentie tusschen het eiland Schiermonnikoog en den vasten wal, behalve die door den telefoon, door het ijs geheel afgebroken. Het O. M. bij de rechtbank te Gronin gen heeft tegen W. II. Flink aldaar, uit gever van het weekblad De Vlinderf100 boete geëischt, subs 14 dagen gevangenisstraf, ter zake van het op 16 Jan. 11. doen drukken van een stuk, dat verregaand lasterlijk, honend en beleedigend is voor den heer E. E. te Godlinze, die een vervolging wegens laster heeft ingesteld. Gisterennacht ontstond te 's Grevel- duin-Capelle in den wind-, koren- en schors molen, staande in de Nieuwstraat, brand. De eigenaar had den vorigen avond reeds vroegtijdig afgezeild en kan zich geen denk beeld vormen, hoe de brand ontstaan kan zijn. Het perceel is geheel uitgebrand, ter wijl niets tegen brandschade is verzekerd. Naar men aan de M. Ct. uit Yerseke meldt zijn van de in Januari en Februari uitgezaaide oestertjes door de laatste vorst vele doodgevroren. Met de vroeger gezaaide is dit niet het geval, omdat zij door een laag slib en zeeplanten worden bedekt, waar onder zij, als in een winterbed, tegen de vorst en den feilen wind beschut liggen. De tijen zijn in de laatste dagen zeer laag geweest; en daar een oester, als zij wind voelt, zich opent, is het geen wonder, dat van de jonge diertjes het vele begeven hebben. QK1VË\I11GE. Door Z. M. zijn benoem l in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tot commandeur baron Osy, lid van de Belgische kamer van afgevaardigden; tot ridder, de heeren: J. Casier de Hemptinne, lid van den Belgische senaat; A. Surinont de Volsberghe, lid van den Belgischen senaat; T. P. F. Janssens, lid van de Belgische kamer van afgevaardigden; A. H. Guyot, lid van den Belgische kamer van afgevaardigden. Door Z M. is tot burgemeester der gemeente Eygelshoven benoemd L. Dohmen secretaris dier gemeente. Door Z. M. is aan mej. M. A. R. Prim, geb. te Echternach (Luxemburg,) en aan mej. L. M. David, geb. te Parijs, ver gunning verleend tot het geven van middel baar onderwijs hier te lande, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde ver- eischten voldoen. Door Z. M. is, te rekenen van 1 Augustus 1885, aan L. F. II. Andrauge wezen secretaris van het koninklijk Neder- landsch Meteorologisch instituut te Utrecht, een pensioen toegekend ten bedrage van f56 'sjaars. BELG1E. De luitt. De Macar en. Le Manuel zullen eerlang met den bekenden reiziger luit. Wissmann een nieuwen onderzoekings tocht langs de Kassai (een voorname tak van den Congo) ondernemen. Zij gaan het plan van den Congo-staat, om langs die rivier stations te vestigen, ten uitvoer biengen. E1VGELA1VD. De London Gazette meldt, dat tenge volge eener overeenkomst met Nederland de pakketpost van en naar dat land met 1°. April in werking treedt. Het port voor pakketten tot drie pond zwaarte is een shilling; van drie tot zeven pond achttien pence. Officieel wordt berichtdat sir Charles Warren is benoemd tot chef der politie te Londen, in de plaats van den onlangs afge treden kolonel Henderson. De Engelsche bladen meldden Woens dag het overlijden van den burggraaf Dup- plin, oudsten zoon van den Earl of Kinnoull. Heden meldt men, dat de heer Dupplin het slachtoffer van zijn speelwoede is geworden en, na te Monte-Carlo enorme verliezen te hebben geleden, zich zelf van het leven be roofde. Naar men verneemt, zullen de mogend heden, indien zij genoodzaakt mochten wor den nieuwe maatregelen tegen Griekenland te nemeneen gemeenschappelijk ultimatum richten tot de Grieksche regeeringen wel in den vorm van een besluit waarbij zij hare vertegenwoordigers te Athene terugroepen. Op deze wijze zullen zij met nadruk hunne verontwaardiging te kennen geven over het gemis aan eerbieddoor Griekenland jegens haar aan den dag gelegd. De mogendheden koesteren nochtans de hoop, dat Griekenland zal toegeven alvorens tot zulk een maai regel de toevlucht wordt genomen. Inmiddels ondersteunen zij met kracht de jongste nota, door de Porie tot de Grieksche regeering gericht, waarin op ontwapening wordt aangedrongen. FRAI KKIJ K. Paasch- en Pinkster-Maandag zullen voor taan in Frankrijk wettelijke feestdagen zijn. Liet gerucht loopt te Parijsdat Louise Michel en andere leiders der anarchisten den 18n Maart, den verjaardag der commune, een groote meeting zullen houden. De afgevaardigde der vakvereenigingen van slijters en koffiehuishouders in Frankrijk komen op 28 dezer te Parijs bijeen, om te protesteeren tegen de invoering van het rijksmonopolie voor het gedistilleerd. Ook in den gemeenteraad van Parijs is een voor stel gedaanom tegen het monopolieplan op te komen. Er werd gemeld, dat de geheimzinnige persoon, die Gallo, den dader van den aan slag op de beurs te Parijs, bezocht had en met hem samengewerkt, prins Krapotkin was. Deze laat dit ten stelligste tegenspreken; hij heeft Gallo nooit gezien of gesproken, en wist zelfs niet dat deze bestond. IPAXJE. De Impercial bevat een brief uit Ma nilla, waarin medegedeeld wordt, dat de zee-officier Capriles, oud-gouverneur van Yap en die als gevangene naar Spanje is ge bracht, met twee maanden arrest is gestraft wegens insubordinatie, maar dat op zijn op treden te Yap geen de minste blaam rust. De luit. 'ter zee Capriles, gewezen gouverneur van het befaamde eiland Yap, is als gevangene van de Philippijnen te Barce lona aangekomen. De bladen zeggen, dat hij zijn ontslag uit den dienst zal nemen, ten einde openlijk zijn meening te kunnen zeggen over de handelingen der Duitschen op de Carolinen. ITALIË. Prins Torlonia, de onlangs overleden Romeinsche millionnair, was op acht na de rijkste man ter wereld. Hij had een in komen van f 4200 per dag. Dezer dagen is zijn testament geopend. Erfgenamen zijn: de hertogin van Ceri, zijn dochter, en de kleinzoon van den hertcg van Ceri. Een aantal legaten zijn door den prii.s aan bloedverwanten, vrienden, bedienden enz. vermaakt, en voorts is door hem bepaald, dat de steun, door hem verstrekt aan vele liefdadige instellingen, moet worden voortgezet door den hertog en de hertogin van Ceri. DVITICIILAND. Keizer Wilhelm is bijna geheel her steld. De heeschheid en de hoest zijn over wonnen en de rheumatische pijnen zijn schier geheel geweken. De bijna 89-jarigen grijs aard verricht wee£ zijn werkzaamheden in haar vollen omvang. S EH VIE. De koning van Servië heeft een „Koningin-Nathalia-medaille" ingesteld voor vrouwen, die zich bij de verpleging van in den oorlog gekwetsten onderscheiden hebben, GKIEHEKLANO. Alle mogendheden behalve Frankrijk zijn overeengekomen Griekenlaud een ulti matum te zenden, eischende terstond ontwa pening van leger en vloot. De Grieksche pers wijt deels aan den koning deels aan het ministerie de onoplosbare moeilijkheid. LAATSTE BERICHTEN. De leden van de rechterzijde der tweede kamer hebben aan den vooravond van de opening der debatten over de grondwets herziening eene vereenigde vergadering be legd tot bespreking van de verder door haar te volgen gedragslijn. De beer Ruys van Beerenbroek zou van het ongeval hem onlangs overkomen in zoover hersteld zijn, dat zijne vrienden in de kamer de hoop koesteren, dat de Maastrichtsche afgevaardigde aan de werkzaamheden der grondwetsherziening alsnog zal kunnen deel nemen. Yoor de bezitters van loten in de Antwerpsche tentoonstellingsloterij kan het van belang zijn te weten dat volgens aan kondiging in de Monileur Beige de prijzen die véér den 15en Maart niet zijn afgehaald op het daarvoor vroeger aangewezen tijdstip,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2