BINNENLANDSCIIE BERICHTEN. BUITKNLAiNÜSCHE BERICHTEN. Hedenmiddag, ten ongeveer 1 uur, is aan den Zoeterwoudschen singel een paard en huzaar in de sloot gevallendoordien een hond blaffende tot het paard toeschoot, deze schrikte en een zijsprong nam. De huzaar was weldra gered en het paard werd na veel moeite op het droge gebracht. Dinsdagavond bood ons de Leidsche Kamermuziekvereeniging hare laatste soirée in dit seizoen, in de bovenzaal van de Stadsgehoorzaal. Dat 't er voller was dan ooit op bedoelde avonden is wel een bewijsdat deze ver- eeniging van stadgenooten meer en meer naar de juiste waarde wordt geschat. We zijn echter overtuigd dat het optreden van den heer Mann daaraan ook wel 't zijne zal hebben bijgedragen. In het bovenzaaltje als voor zulke uit voeringen geknipt was een publiek tegen woordig waaraan het ten gehoore ge brachte wèl besteed zal zijn. Te zeggen dat ieder der vier op 't programma eerstgenoemden voor de taak berekend was zal wel over bodig zijn; ze waren voor ons „de oude vier1' om zoo te zeggen. Ze werden door de heeren Doesburg en Vink, die welwillend hunne medewerking verleenden, uitmuntend ter zijde geslaan, en last not least waren we in de gelegenheid den heer Mann te hooren in een zijner compositiën. Het „Quartetto 1", van Mozart, werd ten gehoore gebracht, zooals 't dat ver dient en kwam vooral in het Andante tot zijn recht; 't was een waardig begin. Het //Trio" (op. 21), van Dvorak, kan er, wat compositie betreft, zeker niet mee op ééne lijn gesteld worden; heeren executanten had den er echter hunne taak niet te lichter om opgevat. Mej Gripekoven gaf ons van Schumann's liederen uit Chamisso's altijd nieuwe „Frauen- Liebe und Leben" acht nummers te hooren. Met den gepasten gloed droeg ze vooral n°. 3 voor: //ich kann's nicht fassen, nicht glauben' en 't aan het slot van n°. 2 her haalde le couplet van dit nummer. Ook n°. 7 en 8waar veel van de voordracht afhangt, bevielen ons zeer. Als laatste nummer op het programma kregen we het //Quintuor" in C-moll, van den heer Mann, waarin hij zelf de piano partij had op zich genomen. We doorleven eene periode, waarin we bijna op ieder concert composities van onzen nieuwen stad genoot te hooren krijgen; waarom dus ook hier niet? Het nummer werd met veel en- train uitgevoerd. Soms meenden we er iets Fransch in te bespeuren; op andere plaat sen leek 't ons wel wat gerekt. Zeer beviel ons het Lento grave e patetico - Allegro agitato; niet zóó het Lento doloroso en de beëindiging. De heer Mann gaf door zijn optreden nog weer meer aantrekkelijkheid aan de toch reeds zoo aantrekkelijke soirée's van deze vereeniging. Moge hij haar ook een volgend jaar zijne medewerking niet onthouden. leder die gisteren met ons voor een tijd afscheid nam van de Leidsche Kamermuziek vereeniging, deed dat zeker ook wel met een stilzwijgend //tot weerziens". De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat in den loop van de maand Julie, k. aan's rijks veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsenbedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1871 [Slbl. n°. 99) De dag van aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Zijdie t t dat examen wenschen te worden toegelaten, behooren zich schriftelijk, mils portvrij, vóór 1 Mei e. k. aan te melden bij den directeur van gemelde school. Het Illl. verneemt dat, voor zoover uit het onderzoek in de niet voltallige sectie vergaderingen iets is af te leidende kansen van het conversie-ontwerp ongunstig staan Naar de Haagsche correspondent van de N. Gr. C. meldt, moet het heelwat voe ten in de aarde hebben gehad, alvorens de heer Bloem machtiging gekregen had om eene conversie-voordracht aan te bieden, en wanneer men weet, dat b. 's konings persoonlijk vermogen voor een groot deel in 4 pCts Nationale Schuld is belegd, dan getuigt het wets-ontwerp zeer zeker van eene onbaatzuchtigheid van Z. M.die lof waardig afsteekt bij de bevordering van liet eigenbelang, waarvoor sommige vorsten naar luid van de geschiedenis, vroeger bij de regeling van de financiëele aangelegenheden hunner staten niet zijn teruggedeinsd. Reeds uit dit oogpunt is de conversie-voordracht een verblijdend teekeu des tijds. (Arnh. C.) Jhr. mr. M. A. De Savornin Lohman, JC-É JBBZ Jt mm 9Sm «C2 H BE3 te 's Hage, heeft naar de Asser Ct. be richt, de candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer, hem van anti-revolutio naire zijde aangeboden, aangenomen. De heer mr. 11. Smeenge, heeft ver klaard de candidatuur voor het lidmaat schap der tweede kamer, voor Assen te aan vaarden. Behalve de heer W. J. M. Asmus, wiens eervol ontslag als hoofdcommies reeds gemeld is, hebben nog twee andere hoofd commiezen aan het departement van marine de heeren J. W. v. d. Berg en H. G. Pabst, en de adjunct-commies aan het departement jhr. W. P. v. d. Goes tegen 1 April hun eervol ontslag aangevraagd. Ter voldoening aan de opdracht door Z. E. den min. van staat, min. van binnenl. zaken, aan den commissaris generaal bij de jongste Antwerpsche tentoonstelling ver strekt, zijn door dezen thans ook aan de Nedeilandsche inzenders de hun toegekende eerbewijzen (diploma's en medailles) toege zonden. In den goeden ouden tijd wist men beter de waarde van den mensch te bepalen dan nu. Hiervan gaf onze regeering een overtuigend bewijs, toen zij m 1781, bij den strijd met Engeland, het volgende stuk opmaakte, dat op hen die in den oorlog verwond werden betrekking had. Voor 't verlies van beide oogen bi taalde zij 1500 gulden, voor één oog 350 gulden, voor beide armen 15U0 gulden, den rechter arm alleen 450 gulden, den linker slechts 350 gulden. Beide beenen waren 700 gulden waard, één been 350 gulden. Het verlies van beide voeten werd door de som van 4-50 gulden vergoed, terwijl voor één voet 200 gulden betaald werd. Dit tarief is door de Am. Ci. aan de Tag. 'Rundschau ontleend. Gedurende de afgeloopen maand Febr. 1886 zijn door de Nedcrlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 161,310 rei zigers, met eene opbrengst van f 140,243.39; bagage 245 tonnen, opbreugst f3151.74; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 74059 ton nen, opbrengst f 135,245.09; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f4011.31; diverse ontvangsten f 3016 55; totale ontvangst f 285,667.99; totaie ont vangst van 1 Mei 1885 f 3,832,478.62. Over de lijn Leiden—Woerden werden vervoerd 11825 reizigers, met eene opbrengst van f 5684.33 bagage 11 tonnen, opbrengst f 96.50; bestel-, ijl- en vrachtgoedtren 1997 tonnen, opbrengst f 2i'05 07 opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f2.60; diverse ontvangsten f 84.45; totale ontvangst f 7872.95; totale ontvangst van af 1 Mei 1885 f 96,597.526. In eene dezer dagen gehouden verga dering van de afdeeling Katwijk, Valken burg en Rijnsburg der Huil. Maatschappij van Landbouw werd o. m. ook een voordracht gehouden over den oorsprong der tienden en over het doel en de werking der tegen woordige wet, regelende de afkoopstelling der tienden. Na eene discussie, die hierop volgde, was het algemeen gevoelen, dat men niets ingenomen was met deze wet. Aan den afkoop van bloktienden viel niet te denken, het was namelijk onmogelijk dat één persoon er zich aan zou wagen om deze af te koopen, ten einde zoodoende deze te breken. Ook ging het niet aan, dat verschillende tiendplichtigen b. v. zich daartoe vereenigden. Men moet weten, dat in die omgeving nog groote bloktienden bestaan, b. v. die toebeboorende aan de Balije van Utrecht enz. Gedurende de wer king der wet waren hier pi. mil. van twee belastbare stukjes grond de tiend afgekocht. Wanneer niet een elk van een blok tiend zijn tiendplicht mocht aikoopen en vooral ook de koopsom over een tijdsverloopb v. van vijf jaren, mocht worden afgedaan bij jaarlijkeche termijnen, dan valt er hier niet te denken aan de verdwijving van dal residu van vorige eeuwen 1 Vad Naar de DordrecliLsclie Court, van goed ingelichte zijde verneemt, zal de zeven en vijftigste algemeene vergadering der maat schappij tot bevordering der Toonkunst, dit jaar aldaar op Zaterdag 5 Juni a. s. onder leiding van den directeur der afd. Dordrecht, den heer W. Kes, gehouden worden, liet daaraan verbonden tweedaagsch huishoudelijk muziekfeest zal plaats vinden op 5 en 6 Juni en bestaan in één avond en één middag-concert. Het piogiamma van den eersten dag bevat: //Grosse Messe", in B Moll voor 4 solostemmen, achtstemmig koor, orchest en orgel, van Albert Bekker. en 9e Sunfonie met slotkoor Hymne in der Freude"), van L. Von Beethoven. Den tweeden dag zullen worden ten gehoore ge bracht //Anthem", voor achtstemmig koor en orchest, van G. F. Handel, Liederen voor sopraanvioloncel-concert van W. Kes, Vorspiel und Tristan's Liebestad uit /Tristan «ca mm «cj mm. a. rw tt. und Isolde", en le koor uit het „Triumph- lied" van Johannes Brahms, voor dubbel koor en orchest. De Rotlerdamsche tooneelrecensent van de Amsterdammer berichtte de vorige week dat de Nieuwe Rotlerdamsche Schouwburg- uiaatschappijdirectie Alex. Faassen, in staat van likwidatie verkeert. De artisten spelen thans voor eigen rekening. Rotter dam is inderdaad voor tooneeldirecties geen gelukaanbrengster; voor twee gezelschappen is er zeker geen plaats, en voor één ook slechts dan, als het gezelschap niet terug schrikt voor wat gepeperds nu en dan. Immers het beschaafde publiek, hoezeer cok ijverend voor een eigen gezelschap en bereid nog al eens in de beurs te tasten, loopt niet druk naar den Ilollandschfn schouw burg: De Rotterdammers zijn huiszittend van aard en de kooplieden maken er een lansen werkdag. Zoo komt er van//Uitgaan" niet heel veel. L)e aangekondigde „monster-meeting" in het Volkspark te Amsterdam is, dankzij het krachtig optreden der politie, gistreen rustig afgeloopen. In drie lokalen tegelijk werd gesproken door Domela Nieuwenhuis, Van der Stadt en Fortuynterwijl een zekere Ileijer in de open lucht tot de verzamelde menigte het woord richtte. Alle sprekers behandelden hetzelfde onder werp: het heerschtnd gebrek aan werk en de middelen om daarin te voorzien, dooi vanwege rijks- en gemeentebestuur groote werken te doen uitvoeren. De rede van Van der Stadt was weder een gewone variatie op het socialistisch thema; Fortuyn redeneerde kalmer en beval o. a. stappen bij de re geering aan ter verkrijging van een wet op den arbeid. Volgens het te voren opgemaakt plan werd overal dezelfde motie aangenomen, om een adres aan den gemeenteraad te richten, waarin werd aangedrongen opliet doen bouwen van arbeiderswoningen, op werkdagen van 10 uur tegen 20 cent per uur, om geen rente te hellen van in de banken van leening verpande goederen, voorts om panden beneden de waarde van 10 gulden terug te geven, om door een inkomsten-belasting de rijken in aile behoeften te doen voorzien, en eindelijk om aan de behoeftigeu dagelijks levensbe hoeften te verschalfen. Tegen tien uur stroomden reeds honderden naar het Volkspark, die omstreeks 11 uur tot 4 k 5000 personenvoor het rneerendeel nieuwsgierigen, waren aangegroeid. Naar „in lompen gehulden" zocht uien tevergeefs. De hoofdcommissaris mr. Van Doesburgh met eenige agenten en rechercheurs woonde de redevoeringen bij, die zich door niets belangiijks kenmerkten. Te 12 uur werd het adres aan den raad ten stadhuize afge geven. Een groote menigte volgde de woordvoer ders langs Bloem- en Leliegrachten en door de Damstraat naar het YVaterlooplein. De politie wist de menigte tot verspreiden te noodzaken, door hier en daar nauwe wegen, als de Bloemgracht, Molsteeg enz., af te zetten. Op de brug bij de Baangracht kwam het voornamelijk door het gedrang tot een kleine botsing, waarbij voor een oogenblik van de stok werd gebruik- gemaakt. De gansclie politiemacht is den geheelen dag op de beengedurig trekken sterke politie-pa- trouilles door de stad. (7 Op eene achterkamer in de Tweede Boomdwarsstraat te Amsterdam is eene vrouw dood op haar bed gevonden, onder omstan digheden, die kennisgeving van het feit aan den ollicier van justitie geboden. Zondagavond had in de Schilderstraat te Arnhem een begin van brand plaats, die toevallig door een voorbijganger ontiiekl en spoedig geblusclit was. liet bleek dat drie kinderen, twee van twaalf jaar en een van een jaar, door de moeder alleen te huis waren gelalen, en verlof hadden pannekoekjes te bakken, als ze maar voorzichtig waren! De Urker post, die in bijna 14 dagen niet te Kampen was geweest, is Maandag middag aldaar weder aangekomen. Naar de koene postschippers mededeelden hadden zij ditmaal eene tamelijk moeilijke reis; de zee was vol ijs. Zij zijn dien morgen zeer vroeg, mede voorzien van een goeden voor raad levensmiddelen, met hunne ijsschuit van den Ketel in zee gestoken. Men schrijft' aan de W. R. Ct. uit Drente: Naar aanleiding eener mededeeling over de houtsnijkunst, kunnen wij het vol- geude, misschien eenig belang inboezemende ten opzichte der daarin bedoelde zaak, mel den: De houtsnijkunst blijkt alhier voor eene halve eeuw eene door enkelen tot eene aanzienlijke hoogte opgevoerde kunst te zijn geweest, waarvan de sporen nog aanwezig zijn. Voorwerpen, bij de landbouwers nog in eigendom, kunnën dit bewijzen, die tevens van de gewoonten en den volksaard van onze plattelandsbewoners uit vroegeren tijd getui gen. Wij kennen als zoodanig o. a. een bo- termerkerljewelks heft kunstig getralied is uitgesneden en waarin een beweegbaar balletje aanwezig is. Dit voorwerp dient nog voor het aanbrengen van bloemen en versierselen bij het opmaken van stukboter. Dit botermerkertje is van den lateren tijd, blijkens liet daarop aanwezige jaartal 1855, en werd door eenen bij schrijver dezes goed bekenden man vervaardigd, die slechts in het bezit van ééne hand was. Het kunst stukje wordt nog dikwijls bewondeid. Zoogenaamde „breischeden" zijn hier aan wezig, waarop de bewijzen van vergevor derde oefening in deze kunst aanwezig zijn. Zij zijn meest alle uit de jaren 1820 tot 1840 afkomstig. Thans verneemt men van zoodanige houL snijkunst weinig of niets meer. De liefde voor de voorvaderlijke zeden en gewoonten is grootendeels als geweken te beschouwen, en de veelvuldige aanbiedingen van verschil lende productie hebben ook hier de zucht naar gemak en gerief dermate doen toene men, dat men zich om zoo iets niet meer bekommert. Den 17 Januari jl. kwam een 15- jarige te Dongjum in de herberg van J. V., en vroeg een glas brandewijn, wat hem gegeven werd door de vrouw van den kas telein. Eenige andere bezoekers, de boeren knechts B. S., I). F. en M. l)e V. schenen er zooveel aardigheid in te vinden dat die jongen een glas brandewijn gebruikte, dat /.ij hem tracteerden. Binnen een uur had die knaap 7 of 8 borrels gebruikt en moest toen dronken naar huis woiden gebracht. De vader, vernemende wat er gebeurd was, heeft daarvan aangifte gedaan bij de politie, en nu heeft de rechtbank te Leeuwarden ilie kasteleinsche, wegens het toedienen van sterken drank aan iemand beneden de 16jaren, veroordeeld tot f 25 boete of 7 dagen ge vangenisstraf, en de drie boerenknechts, wegens het dronken maken van een kind beneden de 16 jaren, ieder tot 21 dagen celstraf. Welke ook de beweegredenen zijn, naar het schijnt is den jongelieden uit Goes, die onlangs een zwerftocht naar België maakten, die lust tot een nieuw uitstapje nog niet ontnomen. Althans zijn twee hunner sinds eenige dagen opnieuw ver dwenen en wordt er naar hen onderzocht. Volgens geruchten zouden zij ditmaal de omstreken van Luik met hun bezoek ver- ceren. (G. Crt.) Uit Rozendaal worden thans veel ko nijnen naar België vervoerd. liet vleesch dezer dieren blijft te Antwerpen, terwijl de huid naar Londen wordt gezonden voor bontwerkers. Verscheiden lieden, die er thans uitsluitend hun werk van maken, de dieren op te koopen, kunnen hiermede eeu groot dagloon verdienen waarvan zij dan ook zooveel mogelijk profiteeren. Dat de lieer F. J. M. Ileylaerts, lid van den gemeenteraad te Breda, het voor nemen heeft, zijn mandaat neer te leggen, oui de kiezers uitspraak te laten doen in het nog steeds tusschen hem en den voor zitter van den raad aanhangige bekende ge schil wordt door de N. Bred en Oosterh. Ct. minstens genomen zeer voorbarig geacht. GKimHAGË. De kapitein ter zee J. M. L. A. P. Wirix, uit Oost-lndië in Nederland teruggekeerd, is op iion-activiteit gesteld. De minister van koloniën zal op 12 dezer geen audiëntie verleenen. Maandagavond overleed, in den ouder dom van bijna 86 jaren, de heer L. J. H. ridder De van der Schueren, oud-referen daris bij het voormalige departement van Rooinscli-Katholieken eeredienst. EHG£LA1VD. Volgens een parlementaire statistiek is de Engelsche staatsschuld sinds 1857 van 837,144,597 pd. st. op 746,423,964 pd. st. verminderd. Naar men verneemt, hebben de voort gezette krijgstoerustingen van Griekenland en de oorlogzuchtige stemming der bevol king, de ernstige bezorgdheid der Euro- peesche kabinetten gaande gemaakt. Men vreest dat deze genoodzaakt zullen worden, tot krachtiger maatregelen dan eene vloot- demonstratie hunne toevlucht te nemen. Bijgevolg is tot Griekenland de waar schuwing gericht dat, indien liet voortgaat met den vrede te schenden en Turkije ge weld aan te doen, de mogendheden andere maatregelen zullen netnen en het land ten prooi zullen geven aan de kastijding, waar toe Turkije alsdan ongetwijfeld zal overgaan. De Grieksche regeering heeft niettemin geweigerd aan den eisch tot ontwapening

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2