BUITENLANDSCIIE BERICHTEN. den Door den heer dr. J. J. M. De Groot, tolk voor de Chineesche taal bij het gouver nement van Nederlandsch-Indië, zijn aan 's rijks Ethnographisch museum ten geschenke gegeven voorwerpen, afkomstig uit China. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. De hoofdofficier der marine, aan wien zal worden opgedragen alle voorbereidings maatregelen tot den oorlog en de zamen- werking met den generalen staf der land macht, zal werkzaam gesteld worden bij het depart, van marine, terwijl hem enkele offi cieren zullen worden toegevoegd. De marine staf, zooals deze afdeeling genoemd wordt, zal dus zijne vaste standplaats te 's Gra venhage krijgen. Tot rapporteurs voor het wetsontwerp op de conversie zijn gekozen de hh. Gilde- meester, Kops, Schimmelpenninck, Van der Loeff en Van Delden; tot rapporteurs voor het wets-ontwerp op de mijnconcessiën de hh. Kielstra, W. Van DedemVan Gen nep, Schimmelpenninck en Schimmelpen ninck van der Óye. Met het stoomschip Drenthe zal op 13 Maart a. s., 's namiddags te 3} uur, eene brievenmaal worden verzonden uit Rotterdam naar Padang en Batavia. De y. B. C. verneemt, dat de heer mr. W. Tonckens JLzn., te Groningen, naar Suriname zal worden uitgezonden, ten einde aldaar door den gouverneur te worden be noemd tot gouvernements-secretaris. Germanus Wielart, 21 jaren oud, lang 1.60 M., klein, bleek, gekleed in attila en stalmuts, huzaar bij het depot eskadron van het 3e reg. huzaren, wordt sedert 28 Februari jl. vermist. In tegenstelling met een bericht, voor komende in De Maatbode van 11. Woensdag, bevestigt de Meierijsche Ct.dat de levering der helmhoeden voor het Indisch leger reeds verscheiden dagen toegewezen is aan de Eindhovensche firma de weduwe C. J. Spoo renberg en Zoon. De heer J. C. Steenbergen, commis saris van politie in de 5e sectie te Amster dam, heeft, naar het N.v.d.D. meldt, om gezondheidsredenen, tegen 1° Mei zijn eer vol ontslag uit die betrekking koning aangevraagd. Een geval dat zeker weinig voorkomt werd dezer dagen door de rechtbank te Am sterdam beslist. De heer H. en zijne echtgenoote werden bij vonnis in 1878 uitgesproken op beider verzoek verklaard gescheiden van tafel en bed. De vrouw vestigde zich daarop in indië. Na verloop der vereischte vijfjaren dagvaardde de heer H. zijne echtgenoote tot ontbinding van het huwelijk. De vrouw ver scheen in rechten en verklaarde tegen dien eisch geen bezwaar te hebben. Ingevolge de wet beval de rechtbank vervolgens verschij ning van beide partijen voor een harer leden ten einde te trachten een verzoening te weeg te brengen. De vrouw verscheen niet en be antwoordde de oproeping met de mededee ling, dat zij zich niet wenschte te verzoe nen en dat alleen de groote afstand haar verhinderde dit persoonlijk te komen verkla ren. De rechtbank besliste nu, dat hoewel de wet het persoonlijk verschijnen van beide partijen uitdrukkelijk voorschrijft, toch we gens het wegblijven van ééne, de vordering niet mag worden ontzegden zulks te meer niet, waar als in casu ten duidelijkste ge- bleken was dat partijen geene verzoening wenschten. Op dien grond werd de ge vraagde ontbinding van het huwelijk uitge sproken. Door den nood gedrongen, waagde schipper Dijker het niet een jongentje op de Zuiderzee in een sloepje naar alikruiken te zoeken; zij geraakten echter met hun vaar tuigje tusscheu het ijs en na langdurig wor stelen op eene zandplaat de Grint geheeten. Hier zouden zij van honger en ellende zijn omgekomen indien niet door schipper Spits en eenige wakkere gezellen hulp verleend was. Onder de grootste koude en met boven matige inspanning werd hun bootje door 't ijs gebracht; meer dan anderhalf uur waadde men op de zandbank over en door het ijs, tot men het geluk had, de opvarenden tus- schen zich in aan boord te krijgen en aan wal te brengen. V<5<5r een paar dagen hebben wij ge meld dat de 90-jarige oud-strijder Mark, te Venendaal, gebrek leed. Thans wordt aan het Pad. gemeld dat de vereeniging van gep. onderofficieren en minderen van het Nederlaudsche leger verleden jaar zich het lot van M. heeft willen aantrekken, doch dit toen heeft gelaten, omdat de bur gemeester van Venendaal het volstrekt on- noodig achtte, daar M. geen hulp behoefde en geen gebrek leed. Te Herxen, gem. Wijhe, is dezer dagen overleden een 88-jarig landbouwer, die eene weduwe van bijna 91 jaren nalaat, welke in tweede huwelijk met hem ruim 54 jaren was gehuwd. Uit haar eerste huwelijk zijn nog drie kinderen in leven. - - Tegen den 19-jarigen A. Postma, uit Noordwolde, die in de cellulaire gevangi nis te Groningen den 12den December jl. ge tracht heeft den bewaarder Etmond te doo- den, door dezen bij het binnentreden van zijne cel eene houten vormflesch tegen het hoofd te werpen, is door den advocaat- generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden veroordeeling wegens poging tot moord tot zes jaren tuchthuisstraf geëischt. Uit Cortgene meldt men aan de M. Ct. het volgende: Vrijdag zijn van hier naar Amerika weer eenige personen vertrokken, thans een acht tal, waaronder eene vrouw van bijna 70- jarigen leeftijd met haar zoonschoondochter en hunne drie kinderen. Onder de anderen waren er twee, die de groote reis voor de tweede maal gingen ondernemen. Een van die twee was in 't najaar van '85 uit de nieuwe wereld hier gekomen om zijne fa milie te bezoeken. Voor een veertiental jaren was hij in betrekkelijk armoedigen toestand naar Amerika vertrokken, thans heeft hij het er zeer goed. In de eerste jaren was het voor hem echter alles behalvecouleur de rose"hardwerken moest hij, maar door vlijt en goed gedrag is hij nu zoo ver gevorderd, dat hij opzichter is in eene steenbakkerij. Over den toestand in Amerika, voor zoover hij dien heeft leeren kennen, liet hij op eenige uitzonderingen na zich zeer gunstig uit. Het is daar nog niet kwaad voor menschen, die goed kunnen en willen werken. De werkloonen zijn er betrekkelijk hoog en de eerste levensbehoeften betrekkelijk goedkoop. Velen denken evenwel dat zij daar ter stond werk zullen vinden en het valt den meesten natuurlijk tegen als zij merken, dat dit niet het geval is. Daarom worden, als ze daar pas zijn, noodkreten aangeheven, en ze zouden stellig de terugreis aanvaarden als hun het noodige geld daarvoor maar niet ontbrak. Het gebeurt niet zeldendat er landbouwers heen gaan, die door achter uitgang van zaken het hier niet konden uithouden. Zulken menschen gaat het daar niet te best. De voorraad is gewoonlijk verteerd voor dat er terdege verdiensten ge vonden z:jn. En, de landbouwers niet te ua gesproken, welke werkkrachten zijn het dan nog! De bedoelde persoon raadde ech ter niemand af of aan naar Amerika te gaan. De Amet. deelt het volgende mede Een timmerman te Eindhoven, oppassend werkman en huisvader, had een werk aan genomen van zekeren fabrikant aldaar, dat door hem solide en volgens accoord werd afgemaakt. Na afloop kwam de timmerman natuurlijk om zijn verdiend loon. De leke- ning werd gehaald en het geld geteld; de fabrikant verzoekt den man, de rekening te quiteeren. De timmerman, niet denkende aan de zegelwet, gebruikt geen plakzegel bij het afschrijven der rekening. Wat doet nu onze fabrikant? Hij dwingt, met de onge zegelde quitantie in de handen, den werk man om eene aanzieidijke korting toe te staan op zijn zuur verdiende penningen, I hem met vervolging dreigende, indien hij mocht weigeren. De timmerman, die ge- I heel en al te goeder trouw handelde, moest van den nood eene deugd maken en gaf toe. Dezer dagen had in de gemeente Herpen een onbegrijpelijke diefstal plaats. Iu de nabijheid van een boerenwoning, op de Gooi wijk, is des nachts op een stam staande eikenboom, ter dikte van ruim 1 M. in omtrek en ter lengte van ongeveer 16 voet, afgezaagd en ontvoerd, zonder dat eenig spoor is achtergebleven, langs welken weg en hoe het vervoer heeft plaats gehad. Wel bestaat het vermoeden, dat de ont voering is geschied over het ijs, maar geen enkel bewijs kan tot staving geleverd wor den. Vanwege de politie is een ernstig onderzoek ingesteld; doch tot heden nog zonder gunstig gevolg. Te Maastricht zal op de beide Pink sterdagen een groot festival gehouden wor den door de Vereeniging tot bevordering der veemarkten in vereeniging met de socië teit Apollo aldaar. Eei e som van. 2000 fr. zal besteed worden aan premiën voor mede werkende zang- en muziekgezelschappen. Twee eerste premiën, ieder groot 500 fr. zijn bestemd voor of worden verloot onder de zang- en muziekverenigingen uit ge meenten van meer dan 100Ó0 inwoners. Te Epen (Liraburg), waar veel bos- schen zijn, wemelt het van wild, voorna melijk konijnen. De schade, door deze dieren aan veldvruchten en houtgewas toe gebracht, is verschrikkelijk. De spruiten van het jonge hout zijn totaal afgebeten, en het dikkere tot op een meter hoogte van zijn bast beroofd, zoodat aan het laatste ook alle levenssap ontnomen is. Wat de eldvruchten betreftdeze zijn totaal afge graasd, de bouwlanden zien er uit alsof' ze dagelijks door een troep schapen worden beweid. Als een voorbeeld van gehechtheid van een hond aan zijn meester meldt men aan De Tijd het volgende: De heer B. S. te Oud-Valkenburg, had een taks, die hem steeds trouw vergezelde. Dezer dagen kwam genoemde heer plotseling te overlijden, en sedert was het met den levenslust van het anders zoo vroolijke dier gedaan; het deed niets dan huilen, weigerde alle voedsel en volgde weldra zijn meester in den dood. GltAVEXIIAGE. Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: J. P. Spren- gT van Eyk, te 's Gravenhage, groot-offi uier der orde van het Legioen van Eer; J C. Van de Poll, te Amsterdam, médaille d'honneur, hem geschonken door den presi dent der Fransche republiek; J. H. Lintz, te 's Gravenhage, ridder 1ste kl. der her togelijk Saksische Emestinische huisorde; mr. A. J. Enschedé, te Haarlem, officier d'académie, waartoe hij benoemd is door den minister van onderwijs, schoone kunsten en eerediensten in Fraukrijk; J. D. Doorman, te 's Gravenhage, onderscheidingsteekenen van de Bolivar-ordehem geschonken door den president der Vereenigde Staten van Venezuela. Door Z. M. is de heer dr. Z. T. Diehl, thans leeraar iu de scheikundt en natuurlijke geschiedenis aan de hoogere burgerschool te Zierikzee, met ingang van 16 Mei a. s., benoemd tot leeraar in de schei- en natuur kunde aan het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord. Door Z. M. is ontheffing verleend van de verplichting tot inwoning: aan den ont vanger van Aarlanderveen J. W. Beek, tot 1 Maart 1887 mits hij zich te Alphen vestige; aan den ontvanger van Breukelen- St. Pieters J. Van Huis, mits hij te Breu- kelen-Nijenrode gevestigd blijve. Door Z. M. is aan den commissaris der loodsentevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, G. Geerling, op zijn verzoek, wegens ziels- en lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen: benoemd tot commissaris der lood sen, tevens ontvanger der loodsgelden te Zierikzee, de heer J. Van Schelven, gewezen gezagvoerder ter koopvaardij. Door Z. M. is benoem 1 bij het wapen der infanterie, en wel bij het 1ste regiment, tot kapitein, de eerste-luitenant P. J. G. Le Corate, van het 7de regiment, en tol directeur van het post- en telegraafkantoor te Enschede, H. J. Doedens, thans in gelijke betrekking te Delftshaven. De minister van financiën zal op 11 en die van marine op 12 dezer geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer heeft de heer A. Van Dedem verlof bekomen om op een naderen dag een interpellatie te houden over den handel in kunstboter, en eenparig is aangenomen het ontwerp om de consulaire wetgeving in over eenstemming te brengen met het Strafwet boek. Met 33 tegen 25 stemmen is aan genomen de conclusie waarbij gemis van be langstelling der regeering voor de concessie aanvrage van den heer llartsen voor den spoorweg IJ.nuiden wordt betreurd. Eeu- parig is aangenomen de conclusie der cour missie in zake de dienstregeling van den spoorweg Almeloo—Zwolle, de minister be looide andermaal een onderzoek naar de ver betering bij den zomerdienst. De discussie over de invoeiiugswet van het Strafwetboek Morgen voortzetting. strijd met het organisch statuut voor Oost- Roemelië en met het traktaat van Berlijn. Tusschen de mogendheden worden over deze quaeslie onderhandelingen gevoerd. Intus- schen verzekert de heer Bryce, dat, zoolang deze onderhandelingen duren, aan de Oost- Roemelische grens geen invoerrechten zullen worden geheven. Het parlement nam na een debat van zeven uur, zonder hoofdelijke stemming, iu tweede lezing aan, de wet betreffende de kleine pachters in Schotland. Het Engelsche garnizoen, 300 man sterk werd te Yemethan omsingeld door een overmacht van rebellen. Prendergast rukt op Yemethan heden aan met een honderd- lal manschappen, en zal waarschijnlijk een geduchten tegenstand op zijn weg ontmoeten. Men wacht een ernstig gevecht zoodra de colonne te Yemethan zal zijn gearriveerd. Er zullen onmiddellijk troepen uitMandalay naar Yemethan vertrekken tot hulp. F K A N KR IJl K. De Turksche gezant te Parijs deelde mede, dat, om Frankrijks bezwaar tegen de overeenkomst weg te nemen, de geheele Rumelische tollinie zal worden opgeheven. De mandie de Parijsche beurs in op schudding bracht, heet niet Petrovitchmaar Charles Gallo. De man had reeds 5 jaren in de gevangenis doorgebracht wegens het uitgeven van valsche bankbiljetten. Het was zijn plan geweest na de beurs de kamer in de lucht te doen springen. Men vond in zijn kamers, rue Moufletard, anarchisti sche brochures, physische instrumenten en chemische preparaten. Gallo was een onecht kind. Zijn pogingen als valsche munter dateeren uit zijn jeugdin de gevangenis gedroeg hij zich goed en hij werd letterzetter te Nancy, toen hij die verliet. Maar hij sloot zich bij de anarchisten aan en liet zijn werk in den steek. 15 Febr. was hij naar Parijs gegaan. - Men zegt dat de ingenieur Blazy zijn ontslag heeft gevraagd bij de mijncompagnie te Decazeville, maar dat deze weigert hem te ontslaau. - Sedert eenige weken is de beroemde onderzoekingsreiziger Stanley ongesteld. Zijn tegenstander De Brazza is te Parijs op het ministerie van marine gevallen en heeft het sleutelbeen gebroken. SPANJE. Te Madrid is Zaterdag het huwelijk tusschen den zoon van den hertog van Mont- pensier en de infante Eulalia gesloten. Hoe wel nog ongesteld is de koningin-regentes bij de plechtigheid tegenwoordig geweest. Behalve de gravin van Parijs en de bruid droegen alle dames rouwkleeren. Het bruidskleed en de sluier der infante vertegenwoordigden een waarde van 160,000 francs. is aangevangen. UNUËLASID. De lieer Gladstone is verkouden en moet zijn kamer houden. De ministerraad vergaderde gisteren ten zijnen huize. In het lagerhuis verklaarde de heer Bryce, onder-secretaris voor buitenlandsche zaken, dat Duitschland zijne adhaesie had geschonken aan de op de llaagsche confe rentie voorgestelde bepalingen betreffende den handel in sterken drank op de Noord zee. De Engelsclie regeering onderhandelt thans met de Nederlandseiie, en houdt zich overtuigd, dat de conferentie weldra opnieuw zal worden bijeengeroepen. De heer Bryce deelde mede, dat aan de Zuidoostelijke grens van Ruemelië eene tol linie was gelrokken, waar een uitvoerrecht van anderhalf percent ad valorem op rund vee en schapen werd geheven. Dit was in DDITSC1LAND. De landdag begon gisteren de beraad slagingen over de begrooting van eeredienst. Bij de post voor de bezoldiging van den minister verklaarde de heer Windthorst, met het oog op de nieuwe kerkelijke voor stellen, er van af te zien, om zooals an ders, de klachten der Katholieken der tafel te brengen. Ook zal hij zich van iedere bespreking onthouden over de kerkelijke voorstellenom geen invloed uit te oefenen op de behandeling daarvan in het heeren- liuis. Het centrum staat nog altijd op het oude standpunt en hoopt, dat de behandeling in het heerenliuis tot een bevredigende op lossing zal leiden. Het huwelijk van den Wurtemberg- schen kroonprins zal den 12den April op het slot Buckeburg plaats hebben en zijn feestelijke intocht te Stuttgart 14 dagen later. KUHEIIE. Tengevolge van het votum van den senaat tegen het regeenngsontwerp betref fende de troonsopvolging, dreigt een minis- teriëele crisis. Eene openbare vergadering door al de oppositie-partijen te zamen gehouden, heeft eene motie aangenomen, waarbij de koning wordt verzocht constitutioneel tusschenbeideu te komen. BILGAKME. De telegrammen omtrent de Ooster- sche quaestie luiden zeer ongunstig. Rus land blijft aandringen op herziening van het 'i'urksch-Bulgaarsch verdrag. De Grieksche regeering zou hebben besloten met kracht van wapenen zijne eischen door te zetten. Als de vredesvloot de Grieksche vloot aan tastte zou laatstgenoemde zich tot het uiter ste verdedigen moeten. AHEKIKA. Op de zuidwester-spoorweglijn van Gould heeft het treinpersoneel zich aange sloten aan de arbeiders dier lijn, die het werk hebben gestaakt.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2