BUITENLANDSCHE BERICHTEN. vreemdeling een eigenaardig genot schen ken, alles in het werk stelt om dit ten bate der inwoners te doen behouden, schijnen onze beschreven vaderen aan zoo iets niet te denken. En toch één woord uit hunnen mond ware genoeg, om de sluizen te bedwingen en de brugwachters te machti gen, bij ingevallen vorst geen schip of boot meer door te laten. En dan zijn wij met ons netwerk van vaarten en ttrooinen in eens over de geheele provincie tot schaatsenrijden in staat. Er is gelukkig kans, dat het later nog eens zoo zal worden. Een belangstellende Eries heeft zich openlijk tot al zijne gewest- genooten gewend, om dien beteren toestand voortebereiden en ontving reeds een groot aantal blijken van medewerking. Naar men aan De Tijd, meldt, was het te Breda loopend gerucht, dat de bur gemeester dier stad niet weder voor een herbenoeming wenschte in aanmerking te komen, ongegrond; althans officieel is van zulk een plan niets bekend. Nader meldt men aan de N. R. Ct. uit Andel: De diefstal en inbraak ten na- deele van den heer C. Noorloos, landbouwer en ontvanger der gemeenteheeft vermoede lijk 's nachts tusschen 11 en 12 uurplaats gehad. De dieven hebben door middel van eenen beitel of breekijzer de sluiting van een venster vernield, hetwelk diende tot af sluiting van een raam, bestaande uit drie ruiten (zoogenaamd half schuifraamen zijn vervolgens door dat raam in de kamer ge komen waar zich de brandkast der gemeente bevindt. Eene in dat vertrek staande secre taire is zonder verbreking geopend en van al het zich daarin bevindende geld beroofd. Met eenen der in gemelde secretaire geborgen sleutels der brandkast is deze daarop geopend en leeggeplunderd. Men begroot het gestolen bedrag op f 10,000. Door het geopende raam hebben de dieven zich verwijderd, en bij hunne vlucht een zakje met omtrent f 150 voor dat raam verloren, hetwelk des morgens onder de sneeuw, welke eerst 's nachts tusschen 12 en 1 uur was gevallen, is teruggevonden. De heer Noorloos, die in eene aangrenzende kamer te bed lag schijnt op het gerucht der dieven ontwaakt te zijn, opende eene in de gang uitkomende deur, en ontving toen met een stomp voorwerp een slag of slagen, welke hem bewusteloos in de gang deden neerstorten. Des morgens werd hij door een zijner kinderen aldaar gevonden. Daar de man nog bewusteloos is en de dieven niets, wat eeuige aanwijzing kan geven, hebben achtergelaten, zal het de justitie, welke heden een onderzoek heeft ingesteld, niet gemakkelijk vallen de daders op te sporen. Als eene curiositeit deelt men aan de N. R. C. mede, dat Dinsdag te Maastricht een huwelijk voltrokken is tusschen den heer De Winter en mej. Zomer. De notaris die het huwelijkscontract had opgesteld, heette Herfst. Waarschijnlijk is het ook slechts toeval, dat dit huwelijk gesloten werd in de Lentemaand. Door de politie te Luik is aan die van Maastricht medegedeeld, dat Maandag in eerstgemelde stad zijn ontvreemd 22 bankbiljetten, elk van 1000 francs door twee personen, die vermoedelijk naar Ne derland de wijk hebben genomen. GRA VEIHAGE. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof voor den tijd van vier dagen den lichten rorw zal aannemen, ingaande Vrijdag den öden dezer, wegens het overlijden van Z. li. prins Nicolaas Erederik August, hertog van Oldenburg. Door Z. M. is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Ridder kerk, C. A. Molenaar, burgemeester der gemeente ÏJselmondetot notaris te Amster dam, H. J. Paris, candidaat-notaris aldaar; tot leeraar aan de rijkshoogere burgerschool te Alkmaar H. Tussenbroek; en is aanjhr. D. C. Van Lennep, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Buur- malsen. Door Z. M. is de heer W. M. Mertens, arts, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht. EWGËLAID. De zaak van de leiders der socialisten is naar het hof van assizen verwezen. De heeren Hyndraan, Burns, Champion en Williams zijn echter onder borgstelling in vrijheid gelaten. Gisteren werd te Glasgow door de eigenaars van Schotsche ijzersmederijen eene bijeenkomst gehouden, waarin het gevoelen bovendreef om de productie te beperken, mits ook de Engelsche patroons daarin toe stemmen. Men gelooft, dat, indien de firma K JC 3» SS WEM K2 Balckon van Middlesborough het voorstel aanneemt, de andere Engelsche firma's zul len volgen. Eene gedachtenwisseling tusschen de mogendheden, naar aanleiding van de cir culaire der Portewaarin deze antwoordt op de bezwaren van Rusland tegen de Turksch- Bulgaarsche overeenkomst, heeft de wen- schelijkheid doen inzien van eene nieuwe bijeenkomst der conferentie, welke plaats zal hebben na de sluiting van den vrede tusschen Servië en Bulgarije en de ontwa pening der wederzijdsche legers. De gezan ten der mogendheden te Constantinopel zul len omtrent den tijd van bijeenkomst der conferentie in deze stad in nader overleg treden. Over de Grieksche quaestie zal niet worden beraadslaagdde mogendheden zijn overigens vast besloten, dat de vrede op het Balkanschiereilaud zal worden hersteld en dat het tractaat van Berlijn enkel zal worden gewijzigd ten opzichte van de arti kelen die op Rumelië betrekking hebben. SPANJE. Nadat de geneesheeren den hertog van Sevilla hebben onderzocht en hem in zeer opgewonden toestand maar volstrekt niet ziek verklaarden, is bevel gegeven den her tog onmiddellijk naar Valencia te vervoeren, waar hij zijn straf zal ondergaan. ITALIË. De kardinaal Angelo Jacobini is op 2 dezer te Rome overleden. Hij werd op 25 April 1825 te Genzano geboren en in het consistorie van 27 Maart 1882 door den Paus tot kardinaal verheven. DU IT SC II LAND. De erfgroothertog van Baden is ern stig ziek. Hij lijdt aan hevige rheumatische koortsen. Blijft het hart onaangetast, dan mag men echter een geregeld verloop der ziekte verwachten. Aan een particulier schrijven uit Hei delberg ontleent de N. R. Cl. het volgende De feesten, die in den aanstaanden zomer ter herinnering aan het 500-jarig bestaan van onze hoogeschool zullen gevierd worden, leveren thans reeds het onderwerp tot de ge sprekken van den dag. Onlangs waren de teekeningen voor de feesthalle, die 140 meter lang zal worden en vijfduizend menschen moet kunnen bevatten, tentoongesteld. Het meest echter spreekt men van den historischen optocht. Ook daarvan waren de veelbelo vende teekeningen tentoongesteld. Volgens deze zal de optocht uit twaalf groepen be staan, welke alle op de geschiedenis der hoogeschool betrekking hebben. Dit zijn de volgende: 1) de oprichting der universiteit door den paltsgraaf Ruprecht in het jaar 1386; 2).. krijgstocht van Frederik den Zege rijke in 1460; 3) de humanistische school onder Otto Hendrik, den stichter van het naar hem genoemde gedeelte van het slot, en motieven van den Otto Heinrichsbau (1560); 4) /yPalatia jacunda", of hetgroote vat onder Johan Kasimir in 1584; 5) de intocht der keurvorstin Elisabeth, gemalin van Frederik den Vijfde (1613); 6) het Boheemsch gezantschap, dat in 1618 aan genoemden Erederik de kroon van hun land aanbood; 7) groepen en drachten uit den dertigjarigen oorlog; 8) een episode uit de regecring van keurvorst Karei Lodewijk (1660); 9) eene jachtstoet van keurvorst Karei Philips, 1720; 10) keurvorst Karei Theodoor in 1760; 11) de wederoprichting der hoogeschool door den keurvorst-mark- graaf-groothertog Karei Erederik van Baden in 1804-, en 12) de „Burschenschaft" van 1817. Meer dan tweeduizend personen zullen aan dezen optocht deelnemen. Ten einde de studenten niet door de hooge kosten, die aan deze feesten noodzakelijker wijze ver bonden zijn, af te schrikken, heeft de senaat het plan in overweging gegeven, om ge durende het aanstaande zomersemester geene college-gelden te heffen. Te Wurzburg en te Tubingen is bij soortgelijke feesten inder tijd hetzelfde gedaan. Natuurlijk zullen ook maaltijden, kom- mersen, uitstapjes in de heerlijke omstreken, eene verlichting van het slot en andere fees telijkheden niet achterwege blijven. Naar men zegt, heeft de groothertog van Baden het planallendie aan de hoogeschool verbonden zijn, in zijne beroemde tuinen te Schwetzingen te ontvangen en te onthalen, doch staat dit nog niet vast. De feesten zullen den le Augustus beginnen en zes tot zeven dagen duren. Een geheele dag is o. a. voor de verkondiging van de te verleenen doctoraten honoris causa" bepaald. Dr. Koch, docent in de geschiedenis te Heidelberg, heeft de opdracht gekregen, eene officieele geschiedenis der hoogeschool als feestgave te bewerken, en de redactie van het Algemeen Duitsche Kommersboek geeft bij deze gelegenheid eene bloemlezing der fraaiste en toepasselijkste studentenliederen, mi2 cd u w ran. met begeleiding van piano, welke voor zes kommersavonden berekend en gerangschikt zijn. IËRVIE. Van Mijatovitch is eene dépêche ont vangen, berichtende dat de vrede tusschen Servië en Bulgaiije is geteekend. A91EKIHA. De heer Manning, secretaris der schat kist, heeft in de kamer van afgevaardigden te Washington, het antwoord ingebonden op de motie van 4 Februari jl.waarbij nadere ophelderingen werden gevraagd om trent de politiek van het kabinet in zake de zilverquaestie. De heer Manning beweert dat de regeering zoo spoedig mogelijk tot het bimetallisme zal moeten terugkeeren, als het eenige middel om de vroegere waar deverhouding van het zilver te herstellen. Er bestaat eene internationale overeenkomst omtrent eene gemeenschappelijke waardever houding, met vrijheid van aanmunting zoowel voor goud als voor zilver. Om deze reden zal een samengaan van Europa en Amerika, zoolang de aanmunting van zilver niet wordt gestaakt, onmogelijk blijken. De New- York lier aidbevat een telegram betreffende het Panama-kanaal waarin gemeld wordt, dat de Eransche re- geeringscommissaris Rousseau heeft voorge steld het plan van een open kanaal te ver vangen door een kanaal met een reeks sluizen. Alsdan zou het Panama-kanaal, met een verdere uitgifte van 600 millioen frc. door middel eener loterij-leening, bin nen den door De Lesseps geraamden tijd voltooid kunnen worden. GEMEENTERAAD. De voorzitter opent ten twee ure de zitting. Aanwezig de heeren: De Fremery, Bool, Knappert, Kaiser, De Goeje, Zaaijer, Du Rieu, Le Poole, Van Hoeken, Driessen, krantz, Alma, Zaalberg, Juta, Van der Hoeven, Verster en De Laat de Kanter. Afwezig met kennisgeving de heeren: Nijkamp, Bredius, Van Dissel en Was. Ingekomen stukken. Missive van de gedeputeerde staten der provincie Zuid-llolland houdende mededee- ling, dat een bedrag van f 39063 aan de gemeente zal worden uitgekeerd als subsidie in de kosten lager onderwijs dienstjaar 1886. Voor kennisgeving aangenomen. De verzoeken van M. H. Lem om eervol ontslag uit de betrekking van 2en onder wijzer aan de school der 2e klasse voor jongens en meisjes en van W. G. Meijer uit de betrekking van eersten onderwijzer aan de jongensschool 2e klasse worden gesteld in handen van burg. en weth. Eveneens wordt in handen van burg. en weth. gesteld het verzoek van de Leidsche Buinwatermaatschappij om ook duinwater te mogen leveren aan de personen van de Haar lemmertrekvaart in verband met de levering van duinwater aan de boerderij van den heer Hartevelt. De voorzitter verzoekt de heeren Bool, Zaalberg en De Goeje de geloofsbrieven der op 17 Februari jl. benoemde leden van den gemeenteraad te onderzoeken. De geloofsbrieven worden door die heeren in orde bevonden en door den raad goed gekeurd. Aan de orde is de motie van den heer A. J. Krantz, luidende: De raad van oor deel dat door thans geen gas verbruikende bewoners der omliggende gemeenten een hooger gasprijs in het vervolg moet worden betaald, gaat over tot de orde van den dag. Gelijk men zich herinneren zal, staak ten in de vorige zitting de stemmen over deze motie. Overeenkomstig het gebruik wordt de motie niet opnieuw in discussie, maar onmiddellijk in stemming gebracht. Het resultaat er van is, dat de stemmen wederom staakten, zoodat ingevolge art. 50 der gemeentewet de motie geacht wordt niet te zijn aangenomen, gelijk de voor zitter dan ook verklaarde. De voorzitter stelt thans aan de orde het voorstel van het dagelijksch bestuur om aan commissarissen der gasfabriek te kennen te geven, dat de gemeenteraad het niet wen- schelijk acht verandering te brengen in de tot dusverre gevolgde wijze van gaslevering buiten de gemeente. De lieer Kaiser hooptdat het dagelijksch bestuur de door hem voorgestelde wijziging zal overnemen. De voorzitter verklaart namens het dage lijksch bestuur zich met die wijziging te kunnen vereenigen. De heer De Goeje vindt het hard om aan de omwonenden gas te onthouden. Het hun te leveren op gelijke voorwaarden, waarop de ingezetenen het verkrijgen, ware een pre mie stellen op het wonen buiten de grenzen der gemeente, daar men dan wel in de lus ten maar niet in de lasten der gemeente wilde deelen. Er blijft dus niets anders over, dan hun tegen verhoogden prijs het gas te leve ren. Spreker stelt ten dien einde een motie voor, waarin burg. en weth. worden uitge- noodigd een voorstel in den aangegeven zin bij den raad in te dienen. De motie wordt voldoende ondersteund. De voorzitter maakt echter bezwaar de motie in behandeling te brengen, omdat het onderwerp der motie niet aan de orde is, maar wel het voorstel van burg. en weth. Hij geeft den heer De Goeje in overweging zijn meening te formuleeren in een voorstel, opdat de raad den noodigen tijd hebbe het te beoordeelen. De heer De Goeje handhaaft zijn recht tot behandeling der motie, omdat het on derwerp den leden volstrekt niet vreemd is, daar het reeds meermalen in den raad be sproken is. De heer Zaaijer meent, dat in de uitdruk king yvoorloopig", voorkomend in de zin snede van het voorstel van burg. en weth. nom voorloopig geen verandering te brengen in de gevolgde gedragslijn" geen defini tieve beslissing besloten ligt. De heer De Goeje trekt na deze inter pretatie zijn motie in, aich het recht voor behoudend er later een voorstel van te maken. De heer Van der Hoeven stelt voor het voorstel van burg. en weth. aan te hou den, totdat het voorstel van den heer De Goeje behandeld wordt. De voorzitter repliceert en brengt in stem ming het voorstel van burg. en weth., dat met twaalf stemmen vóór en vier tegen wordt aangenomen. Tegen stemden de heeren Zaalberg, Van Hoeken, Verster en Van der Hoeven. Aan de orde is het voorstel tot wijziging van het reglement op de Plantenbeurs. De heer Kaiser acht het niet onwensche- lijk, dat de raad invloed uitoefene op de keuze der commissarissen en stelt daarom voor: benoeming door den raad uit een voordracht van commissarissen. De voorzitter meent, dat de zaak eigen lijk de gemeente niet aangaat, daar zij van geheel particulieren aard is. Hij acht dus benoeming door den raad niet wenschelijk. De heer Kaiser hecht aan zijn voorstel geen waarde en trekt het daarom in. De wijziging van het reglement wordt alsnu zonder hoofdelijke stemming en bloc aangenomen. Het voorstel betrekkelijk de regeling der aanstaande Paasch- en Pinkstervacantiën aan het Gymnasium wordt eveneens zonder hoof delijke stemming aangenomen, zoodat de Pinkstervacantie dit jaar vervalt en de Paasch- vacantie met een week wordt verlengd. Het verzoek van dr. J. Baert om ontslag als stadsgeneeskundige wordt onder dank betuiging voor de door hem aan de gemeente bewezen diensten zonder hoofdelijke stemming ingewilligd. Eveneens wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen het voorstel lot verhooging van den post der begrooting, dienst 1886, uitge trokken voor de demping der Zijdgracht. Het vermek van de Leidsche Duinwater- maatschappij om water te leveren voor een perceel aan de Haarleromertrekvaart wordt na een korte discussie en na eenige inlich tingen van den voorzitter met 15 stemmen tegen één ingewilligd. De heer Tan der Hoeven stemde tegen. De voorzitter stelt voor de orde der ver gadering te veranderenomdat de heer Cock die een vergadering van Rijnland bijwoont, nog ter raadsvergadering wenscht te komen. Niemand heeft hiertegen bezwaar. Het tweede suppletoir kohier der plaat selijke directe belastingen, dienst 1886, wordt vastgesteld. Het verzoek van den heer M. H. Lem om ontslag als tweede onderwijzer aan de leerschool wordt zonder hoofdelijke stem ming ingewilligd. De suppletoire staat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de be grooting dienst 1886 (kosten van aanleg van een park op de Ruïne) wordt vast gesteld. Het voorstel betrekkelijk de kosten van de hulpbanken der Bank van Leening en tot vermeerdering van het kapitaal der ge meente in die instelling wordt, nadat de voorzitter een vraag van den heer Driessen beantwoord had, onveranderd aangenomen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter de vergadering. PER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 4 Maart. Het Jour nal de Sl Pélersbourg schrijft, dat met be trekking tot de Turksch-Bulgaarsche schikking in de hoofdzaak overeenstemming tot stand gekomen schijnt te zijn, en alleen nog eenige nuancen in den vorm omtrent de wijze, waarop de eenheid van Bulgarije zal worden

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2