bergsteen. Zoo degelijk opgevat beloont het werk den meester. Bij deze schoonmaak zijn de overblijf selen der twaalf bisschoppelijke kerkinwij- dings-kruisen (A°. 1315) op de zuilen te voor schijn gekomen en gespaard gebleven. Ze weg te vwsschen zou te kort doen aan de kerk geschiedenis; ze zijn daarbij wel karakte ristiek. Hedenochtend ten 8 uren teekende de thermometer 20° Fahr.voor 1 Maart een respectabel cijfer. Het gebied van hooge drukking, dat zich oostwaarts bevond en ons bereikt heeft, gaat nu voorbij. De wind kruipt naar het zuidoosten en de barometer daalt. U N I "V KllllTEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. J. Pigeaud, geb. te Schiedam, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: yOver eiwitstoffen in sereuse vloeistoffen". BINNENLANDSC1IE BERICHTEN. De minister van marine brengt, met verwijzing naar de advertentie, voorkomende in de Sic. van 10 Febr., ter kennis van belanghebbenden, dat sollicitanten voor de betrekking van adjunct-verificateur van "srijks zeeinstrumenten uiterlijk den 15en Maart a. a hun verzoekschrift om daarvoor in aanmer king te komen, behooren in te zenden. De mededeeling van den miuister van justitie in zijne memorie van beantwoording, dat in Maart een wetsontwerp op het nota riaat bij den raad van state wordt ingediend, heeft het hoofdbestuur der Broederschap van candidaat-notarissen in Nederland aanleiding gegeven om zich te wenden tot den minister, met verzoek om in het nieuwe wetsontwerp zoo veel mogelijk den verplichten authentieken vorm (voornamelijk overdracht van vaste goederen) voor te schrijven, waardoor de kanker die het notariaat aankleeft, de zaak waarneming, oorzaak van zoo tal van mal versatiën door notarissen in de laatste jaren gepleegd, aanmerkelijk zou worden beteugeld. De regeering heeft eene uitvoerige memorie ingediend ter beantwoording van het afdeelingsverslag over het zalmtractaat, hetwelk krachtig wordt verdedigd. Uit Den Haag wordt aan de Middel burgse^ Ct. o. a. gemeld Voor het oog wordt trouwens heel veel gedaan vooral in de laatste jaren is Den Haag aanmerkelijk verfraaid. Het binnen hof is in den ouden stijl gerestaureerd en ziet er grootsch en aangenaam uit. En alsof die restauratie nog niet voldoende ware is het plein nu ook verfraaid door de be kende monumentale fonteingewijd aan den Roomsch-koning Willem II, een fontein, niet zonder water, zooals indertijd door on dankbare vitters werd geschreven; integen deel geeft zij te veel water, zoo dat op 's konings verjaardag slechts een deel van het getal straatpijpen den watervoorraad uit stortte; de bovenste bekken nam. zijn z66 gesteld, dat zij hun inhoud ver buiten het bassin zouden uitgieten, zoodat de argelooze wandelaars gevaar zouden loopen een koud stortbad te krijgen, waaraan vooral in dit jaargetijde nog al nadeelen verbonden zijn. ül' die inrichting der fontein voor het over leg van den ontwerper pleit is een vraag, die wij maar liever niet zullen beantwoor den; als men niet een Victor De Stuers is, heeft men van dergelijke kunstwerken geen verstand. Maar om op de versieringen der residentie terug te komen. Met welgevallen zien wij op onzen nieuwen stadhuisgevel, op het departement van justitie, op de pas sage, het front van de overdekte markt en zooveel ander schoons, in den laatsten tijd tot stand gebracht. Te Scheveningen gaat men steeds in die richting voort en weldra, zegt men, zal daar in de nabijheid ook een koninklijk verblijf worden gesticht. Wel is door betweters dat bericht tegensproken met de bewering, dat het gemeentebestuur nog geen aanvrage om afstand van grond had ontvangen, maar niet alle terreinen in en om de Scheveningsche boschjes behooren aan de gemeente; er ligt ook nog domeingrond, en zou het wonder zijn als de koning daarop zijn oog had gevestigd? Een nieuwe winkelgalerij wordt op dit oogenblik gebouwd langs de Heulstraat, uit komende in het Noordeinde, ongeveer tegen over het koninklijk paleia, naast het nieuwe gebouw voor het agentschap der Nedeiland- sche bank. Misschien ware het verstandiger geweest, aleorens die galerij te maken, eerst eens af te wachten hoe het met onze Passage Buitenhof-Spuistraat loopen zal; zoolang daarin nog zoovele winkels onverhuurd zijn, bestaat er niet veel kans dat de nieuwe galerij behoorlijk bezet zal worden. Het is een meer en meer doordringend kwaad in jt-i wbz m mm mm mzz mm *eg Den Haag om op speculatie te bouwen; en het leergeld, dat zoovele aannemers hebben betaald door het aanleggen van geheele straten, die nog slechts zeer sporadisch be woond en bevolkt zijn, schijnt nog niet vol doende af te schrikken. Men bouwt er maar op voort, alsof met de huizen en win kels ook de behoefte daaraan van zelve komen zal. Slechts een korten tijd heeft het werk stil gestaan, maar thans komt er weer meer leven in. Er wordt op die wijze heel wat kapitaal verloren, zoo o. a. in de beide panorama gebouwen het eene is reeds gesloten en het schoone doek van Mesdag, dat daarin te zien was, is verkocht; het andere lijdt een ziekelijk bestaan en tracht nu verbe tering aan te brengen door rondom wonin gen te duen bouwen, zoodat de monumen tale gevel voor het oog van den voorbij ganger. geheel verborgen zal zijn. Maar intusschen komen er weer wat dubbeltjes in kas door de opbrengst van den verkochten bouwgrond. Weldra zal ook de Hollandsche spoorweg maatschappij overgaan tot den bouw van een nieuw station; nu daaraan bestaat de behoefte reeds sedert jaren, evenals aaneen nieuwe sociëteitstent in het Bosch, waar voor dan ook nu plannen worden opge maakt. Wellicht zullen wij dus een vol gend jaar niet meer hulpeloos behoeven te blijven zitten, als een onweersbui de muziek der Grenadiers onverwachts komt afwisselen, maar zullen alle bezoekers behoorlijk een schuilplaats onder dak kunnen vinden; dat is echter een voorrecht, slechts voor een klein deel hunner weggelegd en wel voor de vlugsten en brutaalsten en voor hen, die de krachtigste armen bezitten. In een lijvig boekdeel heeft het wis kundig genootschap Een onvermoeide arbeid komt alles te boven" een compleet overzicht het licht doen zien van alle werken, door het Genootschap sedert IS 12 uitgegeven, ja zelfs van alle vraagstukken, in die jaren opgegeven en opgelost. Alles is systema tisch gerangschikt onder 12 hoofden, nl. algemeenheden, rekenkunde, stelkunde, stelkundige analyse, getallenleer, infinitesi maalrekening, theori der functiën, waar schijnlijkheids-rekening, meetkunde, analy tische meetkunde, beschrijvende meetkunde, toegepaste meetkunde en toepassing der wis kunde op natuurwetenschappen. Zooals het daar ligt, geeft deze kostbare verzameling een zichtbaar bewijs van de noeste vlijt en den onvermoeiden arbeid onzer Nederlandsche wiskundigen en vormt een uitvoerigen legger, waaruit de geschiedenis van de ontwikkeling der wiskunde in Ne derland gedurende de laatste halve eeuw duidelijk te lezen is. Prof F. J. v. d. Berg te Delft, prof. D. Bierens de Haan te Leiden en dr. D. Van Lankeren Matthes te Amsterdam hebben bijna 3 jaar besteed aan de bewerking van de 3937 nummers. (N.v.d'D.) Tot ambtenaar ter secretarie van Voor schoten is benoemd de heer Corns. Bosman, tot dusver als volontair daar werkzaam. Door den centralen raad van den Sociaal-democratischen bond in Nederland, is naar de Fabrieksbode meldt, tot den heer Van Marken, te Delft, het verzoek gericht een lokaal beschikbaar te stellen tot het houden van eene openbare vergadering. De heer Van Marken heeft hierop geantwoord, dat jde bedoelde lokalen niet worden ver huurd en door hem alleen beschikbaar wor den gesteld voor saaenKomsten, die naar zijne meening nut of genoegen kunnen schenken. De wijze echter waarop door dc woordvoerders van genoemden bond in ver- gadeiingen en in geschriften propaganda wordt gemaakt voor de beginselen der sociaal democratie komt hem voor zóó roekeloos en verderfelijk te zijn, dat hij, door de be schikbaarstelling van een lokaal tot het houden van eene openbare vergadering, niet den schijn op zich wil laden, alsof hij zou in stemmen met die wijze van strijdvoeren. Met den hond overtuigd van de noodzakelijkheid van ingrijpende wijzigingen in de maatschap pelijke verhouding, verwacht hij de (de heer v. M.) alleen verbetering van kalm overleg en van gelijdelijke hervormingvan de prac- tische toepassing der hoogste liefde en der hoogste wijsheid. De Sociaal-democratische bond daarentegen schijnt heil te verwachten van gewelddadige omwenteling; in zijne uitingen ontmoet men telkens eene prikkeling der hartstochten, eene prediking van bitte ren haat, die de heer Van Marken in de hoogste mate betreurt en afkeurt. Wie door zoodanige middelen zijn doel tracht te be reiken zal in hem steeds een beslist tegen stander ontmoeten." Wanneer de loting plaats heeft voor de nationale militie van de gemeenten om Brielle ziet men vaak menigeen, die aau Bach us geofferd heeft. Ook vele der Rozen- mzz mm u fsm /m. TW burgsche lotelingen loopen dan met linten en strikken versierd, op de manier der Paaschossen, als dwazen langs den weg. Gelukkig begiut het aantal van hen, die zoo zot zijn, hoe langer hoe minder te worden, maar toch zijn er nog te veel. Bleef het nu daarbij, dan kon men de schouders er over ophalen, maar erger, ja schandelijker is liet, dat men aan kinderen van 10 en 11 jaar jenever geeft. Vrijdag was bij zulk een gelegenheid een knaap van die jaren zóó dronkendat hij naar huis gebracht moest worden en den volgenden dag te ziek was om naar school te gaan. In den Parkschouw burg te Amsterdam heeft Zaterdagavond weder, voor het eerst in dezen winter, een bal masqué plaats ge had. Het is echter eveumin geslaagd als de vroegere bals. Het llbl. zegt er van: Zeer veel kellnersveel en keurig net ge dekte tafeltjes, niet veel toeschouwers, wei nig dansers, nog minder gecostumeerden en in 't geheel geen costumes, die door hunne pracht of keurigheid tot bijzondere vermelding aanleiding gaven, 't Infanterie- orkest, zeer goed bezet, deed opwekkende tonen genoeg liooren, maar de ware opge wektheid, die alleen eene goed gevulde danszaal geeft, ontbrak. Zooals gemeld is, werd Zaterdagavond de heer J. B.lid der firma B. Paleologo C., comm. in effecten te Amsterdam, aldaar in hechtenis genomen ten huize van den curator in het faillissement. De tweede helft van dit drama werd dienzelfden dag afgespeeld in de Meern nabij Utrecht. Daar toch bevonden zich, terwijl het medelid der firma, de heer P., zich in het buitenland bevond, reeds sinds eenige tijd diens jonge vrouw en hun nog geen jaar oud zijnd kind bij een geachte familie. Nu had, evenals van de teiugkomst hier te lande van B. de justitie vermoeden gekregen van het tijde lijk in de Meern aanwezig zijn van P.; de officier van justitie te Amsterdam zond daarop het bevel tot zijne inhechtenisneming aan het parket te Utrecht, dat den deur waarder II. opdroeg het ten uitvoer te leggen. Deze ging, van de noodige getuigen voor zien, naar de Meern, vond daar weldra het vermoeden zekerheid, en had nu de zeker niet aangename taak, om den verdachte aldaar weg te voeren uit zijn familiekring, en hem over te brengen naar het huis van arrest te Utrecht, waar hij verbleef tot Maandag, om toen, onder geleide van rijks politie, naar Amsterdam te worden over gebracht. UF.) Men schrijft aan De Tijd uit Volen- dam: De toestand alhier is wederom zeer treurig. Niet zoozeer, omdat tengevolge van het ijs de Zuiderzee niet bruikbaar is voor de visscherijdit toch is ietsdat men hier op het oogenblik gemeen heeft met alle visschersdorpen aan de Zuideizee, maar om dat als het open water wordt en er gele genheid is om te visschendoor het verbod van het gebruik van den zoogenaamden won- derkuil, waarmede men bier meer dan der- lig jaar gewoon was te visi-chen op haring en spiering, in de maanden Februari, Maart en April er nog eens als ware het een nieuwe winter, zal beginnen. \Yel zal men bij het verdwijnen van het ijs gaan beproeven, of er op de Noordzee iets te verdienen is, het geen gewoonlijk in het voorjaar niet veel oplevert en dan ook nog slechts door wei nig sterke schuiten of botlers kan gedaan worden, terwijl de grootste helft der schui ten of botters in de haven moeten blijven liggen, en zal men dit nog des te eerder gaan beproeven, omdat de nood dwingt, buitengewoon dwingt, maar nu, tot overmaat van ramp, en men begrijpt niet door welk gevoel gedrevenis men begonnen alhier met wettelijk geweld den achterstal- ligen hoofdehjken omslag te innen, terwijl de visschers al blij zijn, indien zij nog iets hebben om van te leven. Dienen zij verzoek schriften in om vermindering of kwijtschel ding, dan wijst men die te Edam, waar onder Volendam behoort, gewoonlijk van de hand, en gaan zijzelven daarheen, dan worden zij vrij lomp, ruw en onbeschoft be handeld. Tengevolge van een en ander dreigt de ellende hier zeer groot te worden. Vrijdag hielden te Nijmegen een paar hardloopers, H. Van Essen en IJ. Guhuen genaamdeen hardlooperij op de Groote Markt. Een hunner bedienden, die geld voor hen inzamelde, zekere Steinmetz, maakte zich vóór deu afloop met de bus, waarin hij de zuurverdiende penningen der beide hard loopers ingezameld had, uit de voeten en verwijderde zich naar Duitschland. Den hardloopers, die hunnen ontrouwen collectant na de ontdekking van het misdrijf in verschillende richtingen achtemazetten, mocht het, hoe snel zij ook liepen, niet ge lukken hem te achterhalen. Hij was zelfs den hardloopers te snel af. Den 24sten Februari zoo meldt de N. R. Ct. kwamen de raadsleden Bergharen bijeen, om eene vergadering houden. Zij keerden echter onverricht zake huiswaarts, omdat de burgemeest verzuimd had, de vergadering ter openbi kennis te brengenvolgens de gemeente^ Ten overstaan van notaris Koning Zuidhorn werd verkocht eene boerenph, te Saaksum met ongeveer 38 bunders la- voor f 27,500. Dezelfde plaats werdi 1877 verkocht voor ruim f 106,000. Men schrijft aan de N. R. Ct, u Roermond van den 27en dezer: De ju slit heeft zich van hier naar Helmond begevi tot onderzoek eener gehemzinnige zaak. Twi gezinnen aldaar begonnen plotseling lijden aan keelontsteking, aandoeningen vi het strottenhoofd, zware buikkrampen e stierven binnen eenige dagenop een drii tal lijders na, die nog misschien kunnenk houden blijven. Vreemd mag het genoeg wordtn, dat allenna het intreden der ziekti verschijnselen, door den neus spraken, e dat ook de neusvleugels bleken aangetast; zijn. Een der doctoren bleef aan vergift ging denken, en dit schijnt tot het onder zoek der justitie aanleiding gegeven te hel ben. Daar de begrafenis reeds eenigen tij geleden is geschied, zal het moeilijk zijni constateeren, of er al dan niet vergiftig» heeft plaats gehad, als men hier meter plantaardig gif te doen heeft. Twee dt lijken, één van een volwassen persoon r één van een vijfjarig kind, zijn hier aai gekomen, en zullen in de lokalen der hor gere burgerschool voorloopig worden onder zocht. YVordt het vermoeden bevestigd, dan a ook tot opgraving der andere lijken worde overgegaan. Een landbouwer, wonende op de hofsted Winnebroek, gemeente Vaals, wiens zake: in den laatsten tijd zeer varen achteruit gegaan en wiens vee, meubelen en akkergr reedschappen binnen eenige dagen zoude: worden verkocht, is met het vee, meubelei enz. de Belgische grenzen overgetrokken. D voornaamste der schuldeischers begaf zie: bij het vernemen dezer tijding dadelijk e naar toe, maar vond eene verlaten pacht hoeve. 's tllWEMI tCJE. Door Z. M. is C. J. Gonnet, te Haarlen met ingang van 1 April 1886, benoem tot archivaris in Noordholland en tot be- waarder van het paviljoen Welgelegen, me: machtiging om gelijktijdig de betrekkinge: van adjunct-archivaris en bibliothecaris de: gemeente Haarlem waar te nemen. Bij beschikking van den minister vu staat, minister van binnenlandsche zake: van 27 Februari 1886 n°. 558, afd. onder wijs, zijn benoemd in de commissiën, i: het voorjaar van 1886 belast met het af nemen der examens ter verkrijging van dt akte van bekwaamheid bedoeld in art 51 onder a van voorgeschreven wet, in Zuid- holland: tot lid en voorzitter, de school opziener in het district 's Gravenhage; tol leden de schoolopzieners in het district Dordrecht en in de arrondissementen 's Gra venhage, Rotterdam en Leiden; tot leden- plaatsvervangers, de schoolopzieners in het district Rotterdam en in de arrondissementet Gouda, Vlaardingen, Schiedam en Sommels- dijk. De minister van oorlog zal op 4 deze: geen audiëntie verleenen. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. EW«£LAND. De aangeklaagde leiders der socialisten verschenen Zaterdag opnieuw voor de recht bank van politie in de Bowstreet te Londen, Zij verzochten de oproeping van een aantal getuigen décharge, waaronder ook kolonel Henderson, gewezen chef der Londensche politie. De behandeling der zaak werd ten slotte verdaagd tot a. s. Woensdag. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 459 tegen 29 stemmen de ratificatie van het tractaat tusschën Frankrijk en Ma dagascar goedgekeurd. De minister van oorlog heeft de sterkte van het bezettingsleger, dat in Tonkin zal achterblijven, vastgesteld op 150U0 man. Generaal Warnet, de fungeerende opperbe velhebber, is met dit besluit iu kennis ge steld, en heeft de noodige instructiën ont vangen, om met de reorganisatie een aan vang te maken. Pronier, de man, die dezer dagen ge durende de zitting der Fransche kamer eenige revolverschoten loste en bijna den president Floquet getroffen hadis een gewezen piano fabrikant uit Algiers, en woonde sedert eeni gen tijd te Angers in Frankrijk. Bij een nader onderzoek in het hotel, waar hij ge*

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2