NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)eze Courant verschijnt d a g e 1 ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 2 Maart 1886. N°, 51. AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nuuuner 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per rege1 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. 199c Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelei op arl. 228 der wel van 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85); Brengen Ier kennis van belanghebbenden dal alle vorderingen len laste der gemeente, over het jaar 1885, vóór ol op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden lijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTËKBurgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 13 Februari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien artikel 6. 2de alinea der Verordening van II November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen Ier algemeene kennis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der 3e en 4e klasse zal plaats hebben van den 1 lot en met 13 Maart e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsleeg, op de Binnenveslgrachl aan hel Planlsuen, in de Van-der-Werfslraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee lol twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- slraat, Rapenburg, Nieuwsleeg, Zouneveldsteeg, Ketelboetersleeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechlscbe brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt. van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserslraat, Rapenburg, Nieuwsleeg, ZonneveldsleegKetel boetersleeg, Korte Korenbrugsleeg. Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oosldwarsgrachl. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 25 Februari 1886. ZEEMILITIE. BURGEMEESTER on WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 150 der Wet op de Naiionale Mi litie, van den 19"1" Augustus 1861[Staatsblad 72); Noodigen de lotelmgen deier gemeente, die verlan gen bij de ZEEMILITIE le dienen, uil zich daartoe aan te melden vóór den 1'**° April aanstaande, opeen der werkdagen, tusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden dat het overbodig ia voor het vervolg, verzoeken orn inlijving bij de ZEEMILITIE tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan bui ten beschikking zullen worden gehoudendat der halve belanghebbenden, van het verlangen om bij de ZEEMILITIE te worden geplaatst, uilsluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K ANTKR, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1886. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881, zooals die nader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kennis, dat door EVA JACOBA HILLENAAR, wonende aan de Rijnstraat no. 18, en door JEKEMIAS VAN OOSTEN, wonende aan de Morschstraat no. 13, adressen zijn ingediend om vergunning lol verkoop van sterken drank in hel klein resp. in de perceelen Utrechlsche Veer no. 18 en Morschstraat no. 13. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. RIST, Secretaris. Leiden, 1 Maart 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 4 Maart 1886, des namiddags te twee uur Onderwerpen: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der op 17 Februari jl. benoemde leden van den Gemeenteraad. 2. Motie van den heer A. J. Kranlz lui dende: «De Raad van oordeel dal door de thans geen gas verbruikende bewoners de omliggende gemeenten een hooger gas prijs in hel vervolg moet worden be laald gaat over tol de orde van den dag", waaromtrent in de zitting van 11 Februari jl. de stemmen hebben geslaakt, en hel betrekkelijk voorstel van Burg. en Welh. (213 van 1885 en 26). 3. Voorstel lot wijziging van het reglement op de Planlenbeurs. (19). 4. Idem betrekkelijk de regeling der aan slaande Paascb- en Pinkslervacanliën aan hel Gymnasium. (22) 5. Verzoek van Dr. J. Baert, om ontslag als stadsgeneeskundige. (24). 6. Voorstel lol verhooging van den post der begrooting, dienst 1886, uitgetrokken voor de demping der Zijdgrachl. (29 en 37). 7. Verzoek van de Leidsche Duinwater- maatschappij om water le leveren voor een perceel aan de Haarlemmerlrek- vaart. (30). 8. Voorstel betrekkelijk de kosten van de hulpbanken der Bank van Leening en lol vermeerdering van het kapitaal der gemeente in die Instelling. (31 en 38). 9. Tweede Suppletoir Kohier der Plaatse lijke Directe belasting, dienst 1886. (32). 10. Verzoek van M. II. Lein, om ontslag als tweede onderwijzer aan de Leer school. (33). 11. Suppleloire staat van begrooting en slaat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1886. (Kosten van aanleg van een park op de Ruïne). (36 en 38). STADSNIEUW I. Bij de op heden gehouden openbare rerkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 43, J 24.5.10 en 2.45, de laagste prijzen 42, ƒ21.— 4.70 en 2.25. Men deelt ons het volgende mede: De Sint-Pancras of Hooglandsche kerk al hier is sedert Pinksteren voor de godsdienst oefening gesloten geweest. Met eene geheele vernieuwing en uitbreiding vau de zitplaatsen in het schip der kerk was alstoen begonnen gelijk reeds breedvoerig indertijd werd ge meld. Gisterenochtend weergalmden weder de eerste kerkklokstoonendie ten bedehuize opriepen en eene groote schare trok de ge opende deuren der kerk binnen om de vol tooide zitplaatsen iu gebruik te nemen. Ds. E. César Segers vervulde de predikbeurt. Hij nam tot tekstwoordenOpenbaring XIV, vers 6. In zijne rede schetste spreker van de wording dezer kerk af hare lotgevallen en verande ringen. Ook haren luister en de sierlijkheid der herstelde ramen in het koor en de licht beuken. Hij deed de schoonheid van haren bouw uitkomen (hoewel door de troebelen der tijden slechts koor en dwarspand vol tooid waren), en wenschte de gemeente ge luk met eene zoo doelmatige verbetering als ten aanzien van de zitplaatsen was volvoerd. Met aandacht werd de spreker gevolgd, want menigeen mocht daarbij veel belang rijks vernemen dat tevens onbekend was en bijgevolg vooroordeelen wegnam. De betimmering van de vernieuwde zit plaatsen voldoet bij zooveel meer ruimte, algemeen, en den heer T. Los, als aanne mer, komt voor dat solide werk lof toe. Ten andere heeft de commissie voor het behoud en de herstelling van het zoogenaamde doophek, de regeeringsbank en den preek stoel, met kunde, smaak en oordeel gehan deld. Deze stukken toch waren verminkt en verwaarloosd; de preekstoel vooral was schier ontoonbaar. Het zuivere eikenhout is weder aan het licht gebracht, het snijwerk van het een en ander, zooals pijlers, consols en balusters bijgewerkt. De preekstoel rust op een voet van bergsteen en zijn nieuwe leuning is verdienstelijk onder den beitel van een bekwaam werkman in overeenstem ming gebracht met het overige. Het oor spronkelijke, fraaie eikenhout vertoont zich weder zonder inmenging van den verfkwast, in zijn natuurstaat. Zulk een herstelling is belangrijk, maar niet minder dat de wit sellaag van al den gehouwen steen der graad bogen zuilenkapiteelendraagkorvenbase menten en pijlers der kerk is wegge nomen. De voegen zijn daarbij met eene zacht roode tint aangeduid, hetgeen leven digheid bijzet aan de fraaie kleur van den FEUILLETON. 241.) Zij wachtte. Zij had zich in haar bere kening niet vergist. Even voor vieren klopte men aan haar deur; het was de portier, die het antwoord van juffrouw Latrade bracht. Zoodra deze de deur wederom achter zich ge sloten had, brak zij den omslag open. Ziehier wat het jonge meisje haar schreef „Lieve beste mevrouw Durand! „Van ganscher harte uwe verontschul digingen aangenomen. „Toch zou ik zeer gelukkig geweest zijnu even terug te zien. is onge steld, en ik ben treurig, zeer treurig, om niet te zeggen zeer bedroefd. Ik smeek u er om, kom mij eens bezoe ken, zoodra gij kunt. „Ik heb behoefte aan een vriendelijke vertroostende toespraak, en om bij een oprechte vriendin mijn hait uit te stor ten. „O, wat heeft men gelijkmet te zeggen, dat geld geen geluk aanbrengt. „Er is heel wat gebeurt sedert uw be zoek. Ik ga niet trouwen. Maar ik kan u thans er niets meer van zeggen; ik zal u alles nader vertellen, als ik het geluk zal hebben u te outvangen. „U vraagt me het adres van den vi- comte De Sanzac. Hij woont Rue Grara- mont No. 17. Maar het schijnt dat hij op het oogenblik niet te Parijs is. Mijn vader heeft mij straks gezegd, dat hij van morgen met mijnen broeder voor een paar dagen uit de stad is gegaan. Zonder het te willen, heeft de vi- comte De Sanzac mij veel leed gedaan. Uw voormalige leerling en vriendin, die u hartelijk omhelst, Adèle Latrade. „Dat is toch zonderling," sprak de gra vin bij zich zelve, na den brief gelezen te hebben. Zou de zoon van Latrade de me deplichtige van den vicomte zijn? Dat komt mij al zeer onwaarschijnlijk voor. Maar met een ellendeling als De Sanzac is alles mo gelijk." Hoewel zij er thans bijna zeker van was, dat zij den vicomte niet thuis zou vinden, ging zij uit om zich naar zijn woning te begeven. Zij nam een rijtuig en liet zich naar Rue Grammont brengen. Van den portier vernam zij, dat de vi comte des morgens vroeg vertrokken was, om, naar zijn zeggen, den dag te Rouaan bij een zijner vrienden door te brengen. Zijn dienstbode denkt, voegde hij er bij, dat hij van avond of van nacht zal terug komen, maar om bijna onmiddellijk voor eenigen tijd op reis te gaan; want hij heeft last gegeven allerlei zaken in te pakkendie hij wil medenemen. „Dank usprak de gravin. „Wil mevrouw ook haar kaartje geven? „'t Is onnoodig," antwoordde zij. „Ik zal morgen ochtend bijtijds terugkomen." Zij verliet het huis, betaalde den koet sier en begaf zich te voet naar het boven gedeelte van den boulevard Haussmann. Zij wilde nauwkeurige inlichtingen trachten te verwerven nopens hetgeen sedert den vorigen middag geschied was. Hiertoe rekende zij op de echtelieden Chaminon, die steeds zich zeer voorkomend jegens haar gedragen hadden. Het kostte haar veel zich in. dat huis te ▼ertoonen, waar haar man haar eeuige da gen te voren smadelijk had weggejaagd. Maar het gold haar dochter. Het gelukte haar dien schroom te overwinnenen haar tegenzin te fnuiken. Op een oogenblik, dat zij niemand op de plaats zagsloop zij ter sluiks in de portierskamer. De Chamir.ons lieten een kreet van ver bazing ontglippen, toen zij de onderwijzeres herkenden. „Ik heb vernomen, dat juffrouw Aurora gisteren middag verdwenen is," sprak zij. „Gij weet hoe groot mijn genegenheid voor mijne lieve leerlinge was; ik behoef u niet te zeggen dat ik in de smart van mijnheer en mevrouw Delorme deel Daar ik mij herinnerde hoe goed gij altoos voor mij ge weest zijt, heb ik gedacht, dat gij niet wei geren zoudt mij te zeggen wat gij betreffende die smartelijke gebeurtenis weet. Daarom ben ik u komen opzoeken." „Men heeft ons dringend verzocht er niet over te sprekenantwoordde de vrouw. „Maar met u, mevrouw Durand, is het wat anders. Men kent u en mag wel te genover u er over praten. Wat denkt jij er van, Chaminon?" „Je weet wel, dat ik altoos denk net als jij." „Vertel dan maar aan mevrouw, wat je weet. Chaminon liet zich dat geen tweemaal zeggen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1