BUITENLANDSCHE BERICHTEN. "ml.a -wb2 m 3» s *c: -mm ~wei mz mm mj e «l a. ru tt. aldaar besloten de contributie voor alle ltden der sociëteit tot dertig gulden te verhoogen. Tevens werd de bepaling van het reglement, waarbij een sortie van vijftig gulden kan geheven worden van ieder die, in de stad blijvende wonen, voor het lidmaatschap be dankt, onveranderd gelaten. Een of meer leden der sociëteit bedank ten nadat een en ander had plaats gevon den, voor hun lidmaatschap. Na de wijzi gingen, die in het reglement waren gebracht, meende men van zijn kant niet gehouden te zijn de sortie van vijftig gulden te be talen. Dientengevolge werd door het be stuur der sociëteit voor het kantongerecht te Arnhem een rechtsvordering tegen een harer leden ingesteld. Bij uitvoerig gemotiveerd vonnis werd eer gisteren door den kantonrechter, jhr. mr. Scliuurbeque Boeije in deze zaak uitspraak gedaan, waarbij o. a., werd overwogen, dat gedaagde, eenmaal als lid tot de sociëteit zijnde toegetreden, daardoor gebonden was aan het reglement der sociëteit en de wij zigingen, later in dat reglement gebracht; dat de minderheid der leden dus onderwor pen was aan de besluiten door de meerder heid genomen; dat gedaagde gehouden was, volgens art. 10 van liet reglement, na zijn bedanken voor zijn lidmaatschap, f 50 sortie te betalenweshalve de ingestelde eisch aan de Qroote Sociëteit werd toegewezen. (Jrnh. Ct.) Bij het station Dederasvaart kwam Dinsdag ochtend een rijtuig aan uit Grams- bergen. Toen het portier werd geopend schrikte men niet weinig doordien de vier personen, die daarin zaten, ge heel bedwelmd en bewusteloos waren, ten gevolge van eene stoof met walmende kolen. Door het aanwende van doelmatige middelen mocht het gelukken hen allen weer bij te brengen. De bekende schaatsenrijders Pieter Bruinsma en B. King ma zijn geslagen door een nieuwen hardrijder, Cloo, van Nijehaske, een jongeling van nog geen 28 jaren. -Gisteren heeft het gerechtshof te 's Hertcgenbosch uitspraak gedaan in zake tegen Bernard Zalagooud 26 jarenscheeps timmerman, geboren te Parijs, laatst verblijf houdende te Londen, waarvan wij reeds vroeger melding maakten; het hof heeft overwogen, dat de feiten moeten worden gequalificeerd een voudige diefstallen, diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming, diefstal in een bewoond huis door middel van bin- nenbraak, diefstal in een bewoond huis door middel van inklimming en van een valschen sleutel; schuldig verklaard aan medeplich tigheid aan die diefstallen door heling van de gestolen voorwerpen en aan moed willige mishandeling en verwondig van be dienende beambten in de uitoefening van hun dienst; vrijgesproken van hetgeen hem meer ten laste is gelegddan bewezen ver klaard, en hem veroordeeld tot tuchthuis straf voor den tijd van zeven jaren, met bevel dat dit arrest bij extract zal worden aangeslagen te 's HertogenboschBreda, Klundert en Etten. De heer R,., grondeigenaar te Gin- neken, is wegens ongebouwde eigendommen naar een belastbare opbrengst van 7 centen aangeslagen voor 1 cent 14 pCt.). Het papier van het aanslagbiljet geeft het rijk; het rondbrengen van het biljet kost den ontvanger l£ cent en de aanslag in de grondbelasting is invorderbaar in 10 gelijke termijnen. Wordt gevraagd: hoe moet de belasting schuldige het laatste aanleggen en welke revenuen trekt het rijk van die 14 pCt. (zegge veertien percent) der belastbare op brengst. NBr. Cl.) Het schoone vogelpark der heeren Jurgens te Osch is eergisterennacht leeg geplunderd. (N. B. Ct.) De Hollandsche fabrieken, die zich over de Duitsche grenzen verplaatst hebben, zijn, volgens het Venl. W., de volgende: Naar Kaldenkirchen verplaatsten zich: de leerlooierij van Wiener, uit Venloo; de pannen fabrieken van Kamp Van der Ven, uit Echt, en Van Theeuwen Laumans, uit Tegelen; de cognacfabriek Van Damen Palmen, uit Reuver; de steenhouwerijen van H. Goossens en P. J. Berger, uit Ven loo; de diinet- en flanelfabriek van de ge broeders Swagemakers, uit Tilburg; en de steenhouwerij van Lamers, uit Venloo. Naar Gronau verplaatste zich de wolfabriek van Stroink. De firma Mommers v/ stigde zich te Lisieuxterwijl de patentoliefabriek van Alberdingk, te Leeuwarden, op het punt staat naar Duitschland te verhuizen. Indien die allen het hier bij het vrije handelsstelsel zoo goed hadden, waarom trekken zij dan naar een land, waar protectie heerscht? GRAVËNHAGE. Door Z. M. is aan den kapitein F. G. A. Scherer, van den staf der artillerie, werk zaam bij het departement van oorlog, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van de Kroon van Rumenië, hem geschonken door Z. M. den koning van Rumenië. De luitenant ter zee 2de kl. E. A. Steinmetz, dienende aan boord van Zr. Ms. stoomschip Arubawordt met den lsten Maart a. s. overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, en met dien datum vervangen door den luitenant ter zee 2de L. E. Van Diggelen. Ook omtrent het verzoek van beurt schippers om voor hen een abonnement open stellen voor te betalen havengeld, blijven B. en VV., na het advies van de kamer van koophandel te hebben ingewonnenongunstig preadviseeren. Burg. en weth. hebben ongunstig ge preadviseerd op het verzoek van Th. Ch. Magnenat te Amsterdamom een velocipède- besteldienst in te richten. Zij achten zulk een dienst in deze gemeente overtollig. Een ondernemend restauratiehouder is op de gedachte gekomen in een daartoe in te richten vaartuig op het zeestrand te Scheveningen eene Indische restauratie op te richten. De commissie voor de plaatselijke werken had hem reeds een standplaats aan gewezen over het Hotel Garni, doch burg en weth. hebben zijn verzoek afgewezen. De ondernemer L. B. Van Sprew, die reeds de huur zijner woning had opgezegd en ver schillende aankoopen had gedaan, heeft zich nu tot den gemeenteraad gewend. Den 4n Maart zal door de vereenigde vergadering van Delfland eene definitieve beslissing worden genomen over de bijdrage van dat waterschap aan onze gemeente, in zake het groote plan der waterverversching. BELGIË. Zooals we reeds vroeger meldden vor dert de belangstelling voor den Congo-staat van koning Leopold zeer veel geld. Daar om heeft hij besloten bezuiniging in te voeren. Twee derde gedeelte van het, on getwijfeld ook voor een deel geheel over bodig dienstpersoneelis aangezegd om een anderen dienst te zoeken. De opperstal meester baron Lunden kreeg opdracht, de paar honderd paaiden uit te zoeken, die onnoodigerwijs heel veel haver opeten en daarom verkocht zullen worden. De vele galadiners wer< en afgeschaft en de lakeien kregeu de minder aangename tijding, dat voortaan hun middagmaal niet uit vijf, maar uit drie gerechten zal bestaan. Op het paleis heerscht tengevolge van deze maatregelen eenige ontevredenheid maar de koning bespaart thans ieder jaar twee millioendie hij op het altaar der wetenschap kan offeren. De zuinigheids- politiek van het hof vormt, gedurende eenigen tijd, het onderwerp van alle te Brussel gehouden gesprekken. ENGELAND. In het hoogerhuis zeide lord Thurlow, dat de regeering niet voornemens was, pu blieke bijeenkomsten en optochten op open bare wegen en pleinen voor onwettig te verklaren. In het lagerhuis verklaarde de heer Bryce, onder-secrttaris voor buitenlandsche zaken, dat de regeering, naar aanleiding van het Fransch-Chineesch traktaat, en krachtens het reeds voor Engeland bedon gen recht, om te worden behandeld op den voet der meest bevoorrechte natie, voor de Engelsche onderdanen al de privilegiën had geëischt, die bij het tractaat aan Fransche onderdanen zouden worden toegestaan. De minister van binnenlaudsche zaken, Childers, deelde mede, dat de regeering een wetsontwerp voorbereidt tot het verleenen van schadeloosstelling aan de slachtoffers der ongeregeldhedendie op 8 Februari te Lon den plaats hadden. De heer Trevelyan heeft het ontwerp van wet ingediendbetreffende den toestand der kleine boeren in Schotland. Het ontwerp bevat deze bepalingen: duurzaamheid der pacht; vaststelling van eene billijke pacht som; vergoeding voor aangebrachte verbete ringen; uitbreiding van de te verpachten hoeveelheid gronds door dwang tot verpach ten; toezicht op de uitvoering der wet door eene commissie van drie leden. Het ont werp werd voor de eerste maal gelezen en zal in behandeling worden genomen. De prins van Wales zal te Cannes den eersten steen leggen voor een gedenkteeken ter eere van zijn aldaar overleden broeder, den hertog van Albany. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft de beraadslagingen over het tractaat met Mada gascar aangevangen. De minister-president De Freycinet verzette zich tegen ieder uit stel der behandeling. „Het tractaat" zoo beweerde hij //geeft ons voldoening, zelfs met het oog op de oplossing, naar welke wij altijd hebben gestreefd. Indien wij thans de onderhandelingen heropenden, zou dit ons de verplichting opleggenom die tot een goed einde-te voeren, of den oorlog te her nieuwen." De heer De Freycinet was over tuigd, dat onder den invloed van Frankrijk groote vorderingen zouden worden gemaakt, zonder dat men tot kanonnen en schroot de toevlucht behoefde te nemen. De beraad slaging werd daarop verdaagd. Te Vigeois, in het Fransche depar tement Corrèze, hebben Zondag ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De werk lieden die aan den spoorweg Brive-Limoges werkten, hadden in de herberg de meubelen stuk geslagen en wilden deze niet betalen. Een viertal gendarmes kwam tusschenbeiden en voerden eenige belhamers mede; waarop de overige werklieden, zeshonderd in getal, zich om de vier gendarmes drongen en hen met steenen en stokken mishandelden. De gendarmes brachten hen gevangen in de kazerne; de weg daarheen, 150 meters, kostte hun drie uur werks. De werklieden belegerden toen de kazerne, en maakten zich gereed om haar af te breken. De bri gadier deed met zijne mannen een uitval en wist, geholpen door de bevolking van het dorp, nog een paar wegwerkers binnen te krijgen en op te sluiten. 's Avonds kwam er versterking, zoodat de orde hersteld is. Yolgens een telegram aan het Journ. des Délats uit Berlijn, zijn alle vreemde werklieden die aan de rijkswerven en dokken te Berlijn werkzaam waren, ten gevolge van het proces-Saurow ontslagen. SP AN J E. Het hoog militair gerechtshof te Ma drid heeft het vonnis bevestigd, waarbij de hertog van Sevilla veroordeeld is tot acht jaren gevangenisstraf en tot het verlies van zijn graad in het leger. DLlTiCllLAND. De landdag zette gisteren de behan deling voort van het ontwerp betreffende de dienstregeling van de leeraren aan de volks scholen in de oostelijke provinciën. De ver gadering verwees de zaak naar eene bijzon dere commissie. Eveneens het verdere ont werp tot bescherming van het Duitsche element in die provinciën betreffende het schoolverzuim. De minister van onderwijs had het laatstgenoemd ontwerp warm ver dedigd. K U J9I E N I E. De conferentie blijft hare besluiten geheimhoudeu. Men gelooft, dat Madjid- pacha en de heer Gueschoff een artikel hebben voorgesteld, dat van het Servische niet veel verschilt. Mijatovich rapporteerde naar Belgrado, dat zijn indruk gunstig was. De vrede schijnt zeker te zijn. I KR VIE. Eene ministerieelc crisis schijnt onver- vermijdeli'k. Men beweert, dat Garaschanin zal altreden, en dat Pirotchanatz met de vorming van een Kabinet zai worden belast. T IJ R K IJ E. Eene overeenstemming sehijnt tot stand gekomen te zijn tusschen de Porte en de Banque Ottomane, welke laatste er in zou hebben toegestemd, haar credietpost van 1\ millioen lires van 80 op 41) pCt. terug te brengen, op voorwaarde, dat de betaling zal geschieden in titels tegen 5 pCt. rente met 1 pCt. amortisatie. PER TELEGRAAF. WASHINGTON, 25 Febr. De commis sie "ror de handelsaangelegenheden heeft bij het huis van Afgevaardigden een rap port ingediend, houdende praeadvies tot aanneming van het ontwerp van wet, waarbij de regeering gemachtigd wordt haren steun te verleenen aan het plan van een spoorweg, bestemd om schepen over de landengte van Tehua-./.eepec te vervoeren. LAATSTE BERICHTEN. II. K. IJ. mevrouw de hertogin, wed. van Albany, zuster van II. M. de koningin der Nederlanden, is hedenvoormiddag ten 10} ure uit Londen via Vlissingen te 's Hage aangekomen. tl. M. de koningin was met gevolg aan het station alwaar eene hartelijke ontmoe ting en verwelkoming tusschen de beide zusters plaats had. De gemalin van wijlen den zoon van II. M. de koningin van Engeland droeg rouw- kleeding. Ter begroeting van H. K. H. waren aan het station nog aanwezig graaf Schimmel- penninck, opper-kamerheer en grootmeester van het koninklijk huis; de Engelsche ge zant aan ons hof, sir Stuart en de minister van buitenlandsche zaken, jhr. Yan Kar- nebeek. De koningin en haar zuster begaven zich in een galakoets naar het paleis, alwaar het bruine kwartier, uitzicht gevende op het Noordeinde, ter beschikking van de logeer gast hunner majesteiten gesteld is. Haar gevolg bestaat uit een dame en heer der Engelsche hofhouding, die mede in het koninklijk paleis verblijf houden. De jonge weduwe denkt vermoedelijk nog tot a. s. Maandag in de residentie te vertoeven. 11. M. de koningin is heden, na het déjeuner met de hertogin van Albany uit gereden om een uitstapje door de stad en omstreken te maken. Heden gebruikte het koninklijk gezin het middagmaal en familie met de hertogin. H. M. zal hare zuster morgen vergezellen op een bezoek aan de stad Amsterdam, waarheen de vorstelijke personen zich in den voormiddag begeven om nog voor dinertijd in de hofstad terug te keeren. De hertogin-weduwe zal Maandag a. s. ten 4 u. 20 per Rijnspoor de residentie ver laten de reis aannemende naar Bentheim. De met 11. K. II. alhier aangekomen en in het prinsenkwartier ten paleize logeerende leden van haar huis, zijn lady Collins, hof dame en sir Collins, kamerheer. De heer mr. L. H, Ruyssenaers, nieuwbenoemd zaakgelastigde der Ned. re geering te Lissabon laatstelijk gezantschap- raad te Paiijs, is heden te 's Hage aange komen en heeft intrek genomen in het „hotel den Ouden Doelen." Aan het station der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te 's Hage staat een spoorwegrijtuig, voorzien van een nood seintoestel ten behoeve van passagiers, die wegens gevaar, bij ongevallen of om andere noodzakelijke redenen, den trein willen laten stoppen. Ten dien einde bevindt zich bui ten het rijtuig boven het portierraam een gespannen koperdraad. Aan dezen draad tiekkende stopt de trein plotseling. De zijde aan welke de draad loopt is in den waggon door de punt van een pijl aangewezen. Deze noodrem, alleen te gebruiken voor treinen met den Westinghouserem in wer king, is aan het einde van iederen wagen bevestigd. De lucht, die zich in de buizen, aangesloten met het Westmghouse-toestel ouder het rijtuig, bevindt wordt aangesloten door middel vau een kraan, boven aan den trein zichtbaar. Die kraan met een dun touwtje aan een ijzeren staafje vastgehecht om beweging ge durende het rijdeu te voorkomen is ver bonden met het koperdraad langs den bui tenwand gespannen. Een flinke ruk aan den draad is voldoende om het touw te ver breken, de kraan opent zich en de lucht ontsnaptwaardoor de trein tot stilstand wordt gebracht. Proeven met dit toestel genomen leverden het verrassende resultaat dat de trein in 12 h 15 seconden na opening van de kraan op bovengemelde wijze stopte. Het spreekt van zelf dat de spoorweg maatschappij het middel slechts in de uiterste gevallen wenscht te zien aangewend. Hieraan wordt het publiek herinnerd in de gebruiks-aanw ijzing op een bordje in de wagens opgehangen. De pas?agier, die den trein buiten nood zaak doet stoppen wordt onverbiddelijk uit den trein verwijderd, op welk afgelegen punt die zich ook bevinde. Het groote nut van dit middel berust wel voornamelijk in de eenvoudige, weinig omslachtige wijze waarop het is toe te passen. Aan het bestuur van het Koning- Willemfonds, door de Nederlanders te Lon den opgericht tot het verleenen van onder stand aan hulpbehoevende landgenootenis door Jhr. Roëll een gift van f 500 gezon den, ten einde deze onmiddellijk onder de behoeftige Nederlanders te Londen te ver- deelen. Sedert de laatste opgave der bijdra gen van de burgerij voor een te stichten akademiegebouw te Utrecht is dit cijfer tot bijna f 50000 gestegen. De aanmaak en levering der costumes voor de maskerade is opgedragen aan den costumier J. N. Mulder aldaar. IJ et plan bestaat het feestterrein electrisch te verlichten. Wegens voldoende inteekening kan, de vroeger vermelde gedenkpenning thans vervaardigd worden door den heer C. J. Begeer te Utrecht. Zij geeft aan de eene zijde te zien een vrouwenbeeld, de wetenschap en verlichting voorstellende met een bran denden fakkel in de rechterhand. De tegen-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2