BIMENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLAN ÜSCHE BERICHTEN. een drietal uitstekende «olisten bogen, in de eerste plaats zeker op den man, wiens stem altijd even jeugdig en frisch schijnt te blijven, den hier zoo wel bekenden De Goey. Hoe heerlijk klonk zijn omvangrijk metaalgeluid in het schoone HBusslied'' van You Beethoven, in de solo in Leiden's Ontzet: Mijn eenig kind trok mee ten strijd enz. De heer F. Driessenwiens schoone bari- tonstem ook reeds menigmaal door de Stads- zaal klonk, boeide ons ten zeerste doorzijn edele, warme voordracht, vooral van de baritonpartij in Brambach's //Die Macht des Gesanges". Last not least is 't ons een aangename taak openlijk onzen dank te kunnen uit spreken aan den heer Hoos uit Ruhrort, voor zijn aangrijpende voordracht van het bekende: O Isis und Osiris enz. uit de ,/Zauberflöte", waarbij we zijn bijzonder zware, volle basstem konden bewonderen. Men schrijft ons: New-York heeft voor deze week storm voorspeld uit den Atlantischen Oceaan, en hoewei van de tien voorspellingen er acht uitkomen, zal men zich nu wel vergist hebben. De wind blijft onveranderlijk Noordoost, de koude neemt toe en als men den barometer raadpleegt neigt het weer nog niet tot storm uit het Zuidwesten, bijgevolg tot zachter temperatuur. De meteorologen hadden Zuidoosten wind verwacht en zij vermelden dat in het zuiden (Biarritz en Nizza) de temperatuur veel hooger is dan noordelijk. Onder al het nieuws over het weer, is het laatste vol komen juist. De St.-Ct. bevat het verslag der com missie, in 1885 belast met het afnemen der akte-examens in de Fransche taal, middel baar onderwijs, naar aanleiding van het kon. besluit van 9 Aug. 1879, Slbln°. 149). Zaterdagavond werd in het Criterion- Hotel te Londenter eere van 's konings verjaardag, het gewone jaarlijksche diner der Nederlandsche Vereeniging gegevenon der voorzitterschap van graaf Van Bijlandt, den Nederlandscheu gezant bij het hof van St. James. De traditioneele speeches op koningin Victoria en vooral die op onzen koning werden luide toegejuicht, de laatste gevolgd door het aanheffen van het ^Wien Neêr- landsch Bloed". De mededeeling van graaf Van Bijlandt, dat 's konings gezondheid tegenwoordig niets te wenschen overlaat, werd met groote geestdrift ontvangen. Overigens handelden de andere redevoe ringen voornamelijk over de groote behoefte onder de in Londen woonachtige arme Ne derlanders, en de schrale middelen van het gKoning Willem Fonds". Een bepaald beroep op uwe portemonnaiezeide graaf Van Bij landt, doe ik niet gaarne, doch terzelfder- tijd mocht hij den bestaanden treurigen toe stand bij eene gelegenheid als dezeniet verzwijgen. Ds. Scheltema vertelde hoe het Ned. consulaat, waar de vergaderingen van het fonds gehouden worden, 11. Donderdag let terlijk bestorrad is geworden. Bijna zestig personen meldden zich voor onderstand aan en men hielp voor zoover het de geldmiddelen toeliet, maar toen de vergadering was af- geloopenwas er bedroefd weinig meer in de kas. Op den Rijnspoorweg worden sedert eenige dagen proeven genomen ter verwar ming der 8e kl.-rijtuigen door middel van kachels. Deze proeven schijnen tot dusver aan de verwachting te beantwoorden. De kachel neemt weinig ruimte in van de coupé, waarin zij geplaatst is, en verwarmt vol doende ook de andere coupé's, in welker wanden openingen zijn gemaakt voor het doorstroomen der vei warmde lucht. NR. C.) Gisterenochtend heeft er op de rivier voor Rotterdam eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot Maasnymph IF en de sleepboot Snip. Eerstgenoemde boot be kwam geen schade, doch van de laatste werd het berghout zwaar beschadigd. Per soonlijke ongelukken hebben niets plaats gehad. Naar men beweert is de aanbieder van het vervalschte loterijbriefje te Haarlem, in Velsen gearresteerd. Sedert de vorige week heeft het ijs, zoo ver men van Urk zien kan, geene ver andering ondergaan. De ijsschuit die den 16den dezer van hier met de brieven naar Kampen vertrok, is den 17den daaraanvol gende teruggekomen. Naar het U. D. verneemt is gebleken dat de giften, geschonken of toegezegd door Utrecht's ingezetenen voor het op te richten academiegebouw, tot heden bereikt hebben de som van ongeveer f 48,000. IE m. c: m bes Tot adj. commies 1ste klasse aan de provinciale griffie van Gelderland, 1ste afd. is benoemd de heer inr. W. ridder Van Rappaid, waarnemend griffier aan het kan tongerecht te 's Gravenhage en advocaat bij den hoogen raad der Nederlanden. Eenigen tijd geleden zijn ergens in Holland enkele personen hevig ongesteld geworden ten gevolge van het gebruik van vleesch, dat afkomstig was van een koe, die aan vingewandsvuur" geleden had. Men ziet daaruit van hoeveel belang voor de ge zondheid het is, dat het vleesch van zulk een koe afgekeurd en door de politie voor de consumtie onbruikbaar gemaakt wordt. Ondanks de krasse maatregelen gelukt haar dit laatste echter niet altijd. Wij vernemen althans uit zeer goede bron dat alhier (Arn hem) Zaterdag een koe, die aan ingewands- vuur geleden had en daarom afgekeurd en op de gebruikelijke wijze op den Galgenberg onder den grond gestopt werd, na met petro leum overgoten te zijn, dat die koe..,, werkelijk nog gestolen is. Zeker, de sma ken verschillen veelmaar het is toch haast niet te gelooven, dat er nog meuschen ge vonden worden, die hun gevoel van walging zoozeer weten te bedwingendat zij het over zich kunnen verkrijgen, zich te goed te doen aan het hall bedorven, van petro leum doortrokken en naar petroleum riekend vleesch van zulk een koe. Of zouden er in onze schoone provincie soms ook hier of daar z/petroleuses" wonen? Intusschen doet de politie haar best om deze duistere zaak tot klaarheid te brengen. (De Poel) Door wijlen mej. M. E. Croll, dezer dagen te Oosterbeek overleden, is aan de bekende weesinrichting te Neerbosch, gele gateerd de som van f 500U, vrij van het recht van successie. Door de vrouwen-vereeniging „Persis" te Amsterdam is ten voordeele van de wees inrichting te Neerbosch een bazaar gehou den die de zeer aanzienlijke som van f 8000, heeft opgebracht. Uit Dieren wordt van 23 Febr. aan de Arnk. Cl. gemeldHeden voormiddag is van hier gevankelijk naar Arnhem getran sporteerd zekere B. Sn., woonachtig onder Spankeren, wien aangezegd was zijne ge huurde woning op gisteren te moeten ont ruimen, maar die zich op de komst van den eigenaar, vergezeld van zekeren Bos, met een mes en een geladen geweer in verzet heeft gesteld. Na twee schoten op deze personen te hebben gelost, waarvan een trof, heeft Bos twee of drie sneden met het mes bekomen. Inmiddels was de hulp der politie ingeroepen, die hem heden nacht alhier in verzekerde bewaring heeft gebracht, om hem vervolgens aan de justitie ter be schikking te stellen. Nader meldt de Asser Ct.} dat de directie der Asser Ijzergieterij nog geen besluit genomen heeft omtrent eene verla ging van loonen. Men schrijft aan het D. vN.Ten gevolge der langdurige stremming van het scheepvaartverkeer begint zich te Leeuwar den behoefte aan brandstof te doen gevoelen. Eene lading lange of zoogenaamde fabrieks- turf, waarvan de prijs gewoonlijk f 4 f 5 per 1000 stuks bedraagt, werd binnen een paar dagen tegen f 12.50 per 1000, bij kleine partijtjes, uitverkocht. Bij deze turf- schaarschte vinden ook turf briquettes, an ders niet zeer gewilde brandstof, gretig af nemers. Maandagnacht brandde een boerderij af onder het bij Breda gelegen Rijsbergen. Ware het kleinste kind uit het gezin niet wakker geworden en had de moeder het schreeuwen niet gehoord, dan hadden de bewoners zich wellicht niet meer kunnen redden, daar het dak boven hun hoofden in lichte laaie stond. Nu kon inensch en vee zich nog bijtijds redden. Alles is ver zekerd. Zekere Van der Wielen, te Veldhoven (N.-B.), vond bij het afbreken van een ouden muur twintig zilveren muntstukken grooter dan een rijksdaalder. Twee daarvan vertoonen aan de eene zijde een kruis met kroon en het omschrift Albertus et Isabelle Dei Grat: de keerzijde draagt een wapen met het opschrift Archid Aust Duces Burg Brab. De andere deels met kruisen wapen, deels met wapen en borstbeeld voorziene muntstukken hebben tot omschriften: Pbill 111 I Carol II D. G. Hisp et lndiar Ren en Archid. Aust. Dun Burg Brab. of, in plaats van het laatste woord: Co Flan Dom Tor., enz. 'lot staving der bewering dat deland- bouw in Limburg in kwijnenden toestand verkeert, kan wel strekken, dat in het jongste nummer van den Limburger Courier niet minder dan 73 vee- en akker-verkoo- pingen worden aangekondigd, waarvan de aanleiding alleen te vinden is in de ver- koopers die het akkerbedrijf niet langer zullen uitoefenen. «2 U R. rn>. M TT« Dindagavond werd de koopman V., te Aken, op den weg leidende van Gulpen naar het station Wylre, door een tot heden onbekend gebleven persoon aangevallen, blijkbaar met het doel om hem van zijn geld te berooven; na eene krachtdadige ver dediging, waarbij hij echter vier wonden aan het hoofd bekwam, gelukte het hem eindelijk aan den booswicht te ontsnappen. De politie is met het feit in kennis gesteld en doet ijverig onderzoek. 's GKAVOIIIGK Door Z. M. is de majoor der cavalerie J. C. Rijnbende, thans op non-activiteit, op zijn aanvrage op pensioen gesteld en aan genoemden hoofdofficier de rang verleend van luit.-kolonel. Door Z. M. zijn bij het wapen der artillerie benoemd: bij den staf van het wapen, tot luit.-kolonel, de majoor M. Van Aken, van dien staf, toegevoegd aan den commandant der vesting-artillerie; bij het lste regiment vesting-artillerie, tot kapitein, de le luitenant H. Thesingh, van de de instructie-compagnie; bij het 8de regiment vesting-artillerie tot kolonel, de luit.-kolonel H. M. Steenberghecommandant van het korps; tot majoor, de kapitein jhr. V. A. De Pesters, van het korps rijdende artillerie; bij het 4de regiment vesting-artillerie, tot commandant van het korps, de luit.-kolonel H. W. Van Marie, van het 8de regiment vesting-artillerie; bij het wapen der cavalerie, bij den staf van het wapen, tot kolonel de luit.-kolonel S. J. Von Huguenin, van het 2de regiment huzaren, belast met het bevel over de rij- en hoefsmidschoolzullende hij in zijnen nieuwen rang belast zijn met zijn tegenwoordig bevel en tevens met het toe zicht over het eskadron ordonnansen; bij het lste regiment huzaren, tot luit.-kolonel, de majoor J. M. G. Raudhare, van het korps; tot majoor, de ritmeester jhr. P. Gevaerts, van het 2de regiment huzarentot le luite nant, de 2e luitenants R. li. O. Schlmge- maun en W. H. Peters, beiden van het korps; bij het 2de regiment huzaren, tot majoor, de ritmeester C. G. G. Vertholen de Balve de Bruneton, van het 8de regiment huzaren; tot ritmeester, de le luitenant A. F. M. graaf Van der Duyn van Maasdam, van het lste regiment huzarenbij het 8de regiment huzaren, tot ritmeester, de le luitenant C. L. B. A. Loisel, van het 2de regiment huzaren; bij het eskadron ordonnansen, tot le luitenant, de 2e luitenant, A. 1. Storm de Grave, van dat eskadron; en is belast met het bevel over het lste regiment huzaren, de luit.-kolonel P. N. J. Thirion, van het 3de regiment huzaren. H. K. H. de hertogin weduwe van Albany zal Vrijdagmorgen a. s. ten 10 ure 4l min. uit Vlissingen alhier aankomen met een gevolg van twee personen. De zuster van onze koningin begeeft zich na hare aankomst naar het paleis van UH. MM. en hoopt tot Zaterdag in de residentie te vertoeven om dan naar Bentheim te ver trekken, ten bezoeke van hare zuster, ge huwd met den vorst van Bentheim. BELGIË. De Belgische minister van oorlog heeft de trommels weder bij het leger ingevoerd en den zeventienden dezer maand trokken de tamboers plechtstatig de hoofdstad binnen, waar twaalf jaar lang geen tromgeroffel ge hoord en de nieuwsgierigheid dus groot was. Het regiment grenadieis rukte tot dit doel met volle muziek en zesendertig tam boers uitnadat het onderweg door de Koningin onder tromgeroffel was geïnspec teerd, marcheerde het des middags Brussel binnen. De minister van oorlog reed met ver scheidene generaals aan de spitse van het regiment; daarop volgde, gewapend meteen reusachtige staf, de kolossale tamboer-majoor De Munck, die in vroeger jaren tamboer en later vigilante-koetsier te Mechelen was en thans tot tamboer-majoor is gepromoveerd, hij hanteerde zijn staf met grandezza en er werd naar hartelust getrommeld en geblazen. Achter het regiment marcheerden de overige tamboer-majoors; ook de majoorsche De Munck maakte bij deze //Première" deel van den stoet uit. De aangeklaagde hoofden der socialis tische partij verschenen gisteren andermaal voor de rechtbank van politie in Bowstreet te Londen Het verhoor der getuigen, door den procureur des konings opgeroepen, werd voortgezet, en de behandeling der zaak daar na verdaagd tot a. s. Zaterdag. De Times weerspreekt uit goede bron het bericht in buitenlandsche couranten, dat de koning van Griekenland voornemens zou zijn te abdikeeren. FRANKRIJK. In het Théatre du Chateau d'Eau t« Parijs werd Zondag een meeting van socia- listen gehouden. Basly presideerde. Boyer, afgevaardigde voor Marseille, dreigde de regeering met ondergang, indien zij doof bleef voor de grieven der werklieden. Motie? werden aangenomen om bij de kameraante dringen op het vaststellen van een minimum, loon in elk ambacht, buitengewone loom- verlagingen in tijden van depressie onwettig te verklaren en den werktijd van 10 of 12 uren op 8 uren daags te brengen, zonder schade voor den werkman! OV1TIC1ILAND. In den Pruisischen landdag werdec gisteren de beraadslagingen voortgezet over het wetsontwerp tot regeling der benoe mingen en werkzaamheden van onderwijzers aan de volksscholen in de oostelijke pro vinciën. De minister van onderwijs verklaarde, dat de regeering de Polen in hunne voort- durende aanvallen op de bestaande orde van zaken niet ongestoord hun gang kan laten gaan; zij moet een vast en duidelijk om schreven standpunt in deze quaestie innemen, Wanneer op het gebied van het onderwijs misslagen mochten zijn begaandan zijn deze uitsluitend te wijten aan de weifelende j houding, die tot dusverre werd aangenomen, De besie methode om twee volkeren tot elkaar te brengen, bestaat in het voorschrij. ven van een gemeenschappelijke taal. Dit doel is echter nog niet bereikt. Telkens blijkt het, dat een deel der manschappen die tot de reserve behooren en wederom voor den militairen dienst worden opgeroepen, de Duitsche taal heeft verleerd; het aantal jongelieden, die eenvoudig beweren dat de kennis der Duitsche taal hun vreemd is, neemt gaandeweg toe. Het is derhalve noodzakelijk, dat voortaan alle onderwijzers aan de volksscholen de Duitsche taal machtig zijn, en dat zij van elke afhankelijkheid van het Poolsche verkeer en van Poolsche litteratuur worden bevrijd. Onderwijzers, wier ongeschiktheid gebleken is, moeten in andere betrekkingen worden overgeplaatst, waar zij met meer vrucht werkzaam kun nen zijn. De regeering is tegenover de Poolsche beweging, die niet schroomt om zelfs van ongeoorloofde middelen gebruik te maken, tot een dergelijk optreden volkomen gerech tigd. Zij zal echter noch den gemeenten, noch den bezitters van landgoederen onrecht aandoen; haar streven is niet gericht op reactie, doch op vooruitgang op elk gebied. Het debat werd ten slotte tot heden verdaagd. De conservatieve en nationaal- liberale sprekers verklaarden zich voor liet ontwerp, die van het centrum er tegen. De afgevaardigde \'irchow verklaarde, dat de vrijzinnige partij bereid zou zijn, bij de behandeling van het ontwerp in de com missie, een onderzoek in te stellen naar de middelen, om de Duitsche taal ook bij de Poolsche bevolking ingang te doen vinden, Volgens de jongste volkstelling heeft het koninkrijk Pruisen 28,314,032 in woners. In de laatste 5 jaar is de bevol king met 1,034,921 inwoners vermeerderd. BVLGARIJ E. De Servische voorstellen, waarbij her stel wordt gevraagd van den toestand véór 14 November, hebben hier een ongunstigen indruk teweeggebracht. Op dat tijdstip waren de diplomatieke betrekkingen afgebroken, de grenzen gesloten, en het leger was mobiel gemaakt. De Bulgaarsche regeering heeft haren gedelegeerde iustructiën gezonden, om sluiting van den vrede, herstel der diplo matieke betrekkingen en ontwapening der troepen te vragen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 25 Febr. Lord Salisbury begeeft zich, tot herstel zijner gezondheid, naar het vasteland. LAATSTE BERICHTEN. Tengevolge der opdracht van het be vel over het le regiment huzaren aan lui tenant-kolonel P. N. J. Thirion, van het derde, is er sprake van de overplaatsing bij de veld-escadrons van laatsgemeld corps te 'silage, van den majoor F. Ypey, thans commandant van het depot 3e regt. huzaren te Leiden. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed heden, in zijne aan de crimineele kamer voorafgegane correctioneele terechtzitting, uitspraak in de zaken jl. Zaterdag behandeld. Het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij de arbeider E. 8. uit Ouddorp ver oordeeld is tot 3 maanden celstraf wegens het toebrengen eener verwonding met een mes aan een arbeider, werd door het hof bevestigd.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2