~wlj WB2 m mm s mz: mm ms: mzz mm u /m. iw tt logo als de heer Barnasconi, na terugkeer in ons land, op bevel der rechtbank, in hechtenis gesteld. Als iets zeldzaams vermeld het Hbl. dat op Snippenschrik (aan den Amstelveenschen- weg) te Amsterdam, waar een aantal dieren vreedzaam samen leven in hetzelfde vertrek, honden, katten en een pratende ekster, ge lijktijdig uit één bakje eten, eene duif hare eieren gelegd heeft op het deurkozijn binnen de woonkamer en eene andere duif in het kippenhok hare jongen uitbroeidt, terwijl een paar kippen geregeld de eieren in het hondenhok leggen. Cornelis Dito, te Helder en elders terecht bekend als „de held in stormgevaar7', een man, die meer menschenlevens redde dan bij jaren heeft mogen leven, is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. op 54- jarigen leeftijd aldaar overleden. Bij het heengaan van dezen edelen men- ■chenviiend, vinden wij het niet ongepast, een zijner stoutmoedigste daden in herinne ring te brengen: Den 10en Januari 1852 strandde voor Taiga het Nederlandsche kofschip Gezina Jantina, van Rouaan met koolzaad naar Amsterdam bestemd en bemand met kapitein H. Rosema, diens zoon en drie matrozen, 't Was zwaar stormweder en niemaud dacht er aan, dat de schipbreukelingen levend 'i strand zouden bereiken. Toch wilden eenige mannen een poging tot redding wagen; de reddingboot werd te water gebracht, doch slechts op geringen afstand sloeg deze vol water en tegen 7t strand terug. Tot twee malen ging de boot opnieuw in de branding, en telkens drongen de woedende golven haar tot den terugtocht; men moest het opgeven. Hartverscheurend waren de noodkreten, die van de Gezina Jantina het strand bereikten. Dit kon Cornelis Dito niet langer aanhooren, hij wilde, hij moest nog eene poging doen oui de arme schepelingen te redden. Hij bond zich een lijn om 't lichaam, waarvan het einde aan de kust werd gehoudensprong, ondanks men hem van deze wanhopige daad wilde terughouden, in de kokende zee en wist het schip zwemmende, door de golven heen duikend, te bereiken, dat nu in ge meenschap was gebracht met den wal. Aan het strand werd de reddingboot aan de lijn bevestigd en onder commando van Dito werd de boot naar het schip opgei rokken. Bijna was het doel bereikt, de boot was reeds kort bij het schip, men was er reeds op bedacht om in te stappendaar brak de lijn, de golven zweepten de boot ont redderd naar het strand terug, de verbinding was verbroken. Dito liet echter de moed niet zinken, hij vond nog een ander reddings middel. Met vereende krachten werd een groot stuk hout, waaraan Dito een loglijn en vervolgens een tros had bevestigdover boord geworpen, en, bestuurd door de gol ven, had dit weldra 't strand bereikt en was men weder in gemeenschap. Nu moesten man voor man zich aan de lijn laten binden en in de branding springenwaarop, opeen sein van Dito, men aan 't strand de lijn zou binnenhalen. Een der matrozen was de eerste, die zich op deze wijze in zee begaf en behouden aan land werd gehaald. De andere opvarenden, hierdoor gesterkt, volg den zijn voorbeeld en weldra stonden allen levend onder de strandbewoners. Dito zelf was de laatste die van boord ging en toen hij het strand bereikte, was er aan hoera geroep en gelukwenschingen als het ware geen einde; men droeg hem op de armen. Dito bleef echter kalm en met van blijd schap betraande oogen ging hij naar zijne woning. Worden vaak de heldendaden geroemd van hen, die hunne natuurgenooten op het slagveld nedervelden, veel grooter roem ver dient voorzeker het streven van den man, die niet zocht te verderven maar die trachtte anderen in 't leven te houden. Zacht ruste de assche van den eenvoudigen, maar edelen menschenvriend, die bij zijn verscheiden een zoo schoon verleden ach terliet! Helder»che Ct. -Wijlen mej. M. E. Grol, onlangs te Oosterbeek (gem. Renkum) overleden, heeft aan de inrichtingen Asyl Steenbeek, Talitha Kumi en Bethel te Zetten, elk een legaat vermaakt, groot f500, vrij van het recht van successie. Te Veenendaal heeft de justitie van Arnhem een onderzoek in loco ingesteld naar den aldaar plaats gehad hebbenden diefstal ten kantore van de Veenendaalsche stoomspinnerij en weverij. Verscheidene per sonen zijn gehoord. Een slagersjongen, die gisterenmiddag te Arnhem door het ijs zakte, werd door een man met één arm gered, De Asser. Ct. verneemt, dat de direc tie der Asser Ijzergieterij, om aan het bij die inrichting bestaande tekort tegemoet te komen, besloten heeft de arbeidsloonen welker regeling in vroegere gunstige jaren heeft plaats gehad, te herzien en tot een lager bedrag terug te brengen, daar de mindere inkomsten het bestendigen dier hooge loonen niet veroorloven. Op sommige plaatsen in het zuiden van Drente heeft men een zeer eigenaardige gewoonte om „Sint-Pietersdag" te vieren, jonggehuwden van 't vorige jaar ontvan gen dan bezoek van de jeugd uit hun buurt, zingende Daar komen wij knapen en meisjes aan, Al om Smt-Pieter den bal uit te slaan. Waart gij in onze gilde gebleven, Dan hoefdet gij Sint-Pieters-bal niet te [geven. Middelerwijl mengen de jeugdige echte lieden zich onder het vroolijke troepje en strooien centen uit. Terwijl daarop 't grab belen plaats grijpt, begiet de man de kin deren met water, waardoor velen van hen een nat pak krijgen. Dit belet niet, dat het jonge volkje veel pret heeft en zingende zich terugtrekt. (N. JR. Ct.) In de gemeente Yerseke gaat een adres aan Z. M. den Koning rond, om daar een notaris te benoemen. De gemeente overtreft met 3500 zielen, de bevolking van Krui- ningen, Kapelle en 's Gravenpolderallen standplaatsen van notarissen, terwijl in het district Middelburg, volgens het zielental, nog voor 4 notarissen plaats is; dit getal bedraagt nl. ruim 155,000, en daar op elke 4000 zielen een notaris kan benoemd wor den, zouden er 88 moeten zijn, terwijl er slechts 34 zijn. Een tweetal als heeren gekleede per sonen kwamen dezer dagen bij een rijtuig verhuurder te Udenhout en verzochten met een barouchet naar Oisterwijk aan het hotel te worden gebracht. Bij aankomst zoude men den bedongen prijs voldoen. Ter be stemder plaats gekomen opent de voerman het portier met den bekenden uitroep „as je blieft heeren." Hij krijgt geen antwoord, terwijl ook geen der beiden zich haasten uittestappen. Hij ziet in het rijtuig dat ledig is. Het bleek dat de voerman de dupe is geworden van twee schavuiten die ge makkelijk en om niet den weg naar Oister wijk hadden willen afleggen en een kwartier voor de bestemde plaats ongemerkt onder het rijden waren uitgestegen. GRAVENIIAGE. Door Z. M. is de eerste-luitenant L. C. Dijxhoom, van het 2de regiment vesting artillerie, bestemd om voor den tijd van drie jaren te worden gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië. Door Z. M. is de heer C. J. Van Diermen, arts, benoemd tot officier van ge zondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.- indië. a Door Z. M. is de met verlof hier te lande aanwezige 1ste luitenant dpr infanterie S. Mesch, wegens lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. De hertogin van Albany, zuster van H. M. de koningin, wordt, zoo meldt men nader, Vrijdag alhier verwacht. Graaf Kapnist ontving het grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassau en niet het grootkruis van den Nederl. Leeuw. BUITEN LANDSCHE BERICHTEN. BELUIK. Men meldt dd. 20 Februari uit Mon tevideo aan de Indép. beige: Uraguay wordt door eene omwenteling bedreigd. Een deel der bevolking is in opstand gekomen tegen den president Santos, dien men er van ver denkt, zelf zijn opvolger te willen benoemen. Thomas Gomenioro, de revolutionaire can- didaat voor het presidentschap, is aan boord van een vreemd oorlogsschip te Buenos Ayres aangekomen. Men zegt, dat hij over 5000 man, drie Krupp-batterijen en eenige cava lerie beschikt. De meerderheid van het volk en de vreedzame, in de republiek ge vestigde vreemdelingen zijn voor eene revo lutie. Het gouvernement Santos neemt maatregelen om zich te verdedigen. De president zal zelf het leger aanvoeren. Van eene hoogte wordt de geheele baai electrisch verlicht om eene nachtelijke overrompeling te voorkomen. ENGELAND. Jn het lagerhuis verklaarde de onder secretaris voor buitenlandsche zaken, de heer Bryce, dat de regeering het tegenwoordige oogenblik volstrekt niet gunstig achtte voor eene toenadering tot den sultan, ten einde van dezen afstand van grondgebied ten be hoeve van Griekenland te verkrijgen. Het fonds voor de werkeloozen te Londen was Zaterdag tot 58.000 pd. st. ge klommen. Het aantal personen, dat de meeting in Hyde-park Zondag bijwoonde, wordt op 50000 geschat, waaronder het gemeen be trekkelijk zwak was vertegenwoordigd, en hieraan wordt het toegeschreven dat het veel rustiger toeging dan op den 8en. In Londen loopt opnieuw het gerucht, dat koning George ten gunste van zijn zoon Constantinos afstand zou doen van den troon. FR ANKRIJK. De totale waarde der te verkoopen kroondiamanten woidt op 7.959.500 fr. ge schat. SPANJE. Het huwelijk der Spaansche infante Eulaliadat aanstaanden Zaterdag zou plaats hebben, is, wegens ongesteldheid der prin ses, voorloopig uitgesteld. ITA LIE. Paus Leo XIII, die den 2den der volgende maand zijn 78ste levensjaar in treedt, herdacht jl. Zaterdag den dag, waarop hij acht jaren geleden met zijne hooge waar digheid werd bekleed. De gezondheid van den H. Vader laat niets te wenschen over. DUITSCIIL AND. Bij den Duitschen bondsraad is inge komen een wetsontwerpvolgens hetwelk kunstboter voortaan alleen onder nadrukke lijke en in 't oog loopende aanwijzing als zoodanig mag worden te koop aangeboden en verkocht. De landdag heeft gisteren de beraad slagingen voortgezet over de wet betreffende de vestiging van Duitsche kolonisten in de Poolsche provinciën des rijks, en het ont werp gesteld in handen eener commissie van 21 leden. Bij het debat spraken leden van het Cen trum, Polen en Duitsch-vrijzinnigen tegen het ontwerp, conservatieven en nationaal- liberalen er vóór. De minister van land bouw, dr. Lucius, wees op de gevaren der sedert dertig jaren uitmuntend georganiseerde Poolsche agitatie, die dringend en spoedig voorziening eischte. Wilde men de koloni satie voorbereiden door eene nieuwe regeling van het bestuur der districten en der platte landsgemeenten, dan zouden hiervoor tien tallen van jaren noodig zijn. De regeering was volstrekt niet voornemens, partij te trekken van de mogelijke benarde financicele omstandigheden van Poolsche grondbezitters. De minister bestreed de opvatting, volgens welke het ontwerp eene schending der grond wet in zich zou sluiten, indien echter de meerderheid hiertegen bepaalde waarborgen eischte, was de regeering bereid die te geven. De redacteur van het conservatieve Kie/er TageblattPrehl, is in hechtenis genomen. Men heeft ontdekt, dat hij een jaar lang met den onlangs wegens hoog verraad veroordeelden oud-kapitein Sarauw brieven heeft gewisseld. OOSTEN RIJ K. Aan de Neue Freie Presse wordt uit Constantinopel bericht, dat tusschen Grieken land en Servië eene overeenkomst bestaat, om gemeenschappelijk op te treden tegen eene vergrooting van Bulgarije, of, indien deze vergrooting door de mogendheden wordt goedgekeurd, om compensatie in grondgebied te verkrijgen. In Griekenland houdt men het er voor, zoo verzekert de berichtgever, dat Engeland, indien op het Balkanschier eiland op nieuw een oorlog uitbreekt, het eiland Creta zal bezetten, en dat het de demonstratie in de Soeda-baai alleen als voorwendsel heeft gebiuikt, om zijne vloot in de Middeliandsche Zee te versterken. RL #1 EN IE. De Servische afgevaardigde te Bucha rest verklaarde, dat Servië onder den drang der mogendheden zich bepalen zal tot de behandeling van een eenig artikel, verkla rende dat de vrede tusschen Servië en Bul garije is hersteld. PER TELEGRAAF. LONDEN, 24 Febr. In het zooeven verschenen rapport der commissie, die met het onderzoek naar de rustverstoringen in het Westend was belast, wordt de houding der politie scherp gelaakt. De commissie is van oordeel, dat de maatregelen, door de politie bij die gelegenheid genomen, on voldoende en niet goed ontworpen zijn ge weest. Als conclusie van het rapport wordt verklaard, dat het beheer en de reorgani satie der politie een zeer grondig onderzoek vereischen. BERLIJN, 24 Febr. Bij den Pruisischen landdag werd heden door de regeering een wetsontwerp ingediend, waarbij 200,UÜÜ Mark wordt gevraagd voor de oprichting en het onderhoud van herhalingsscholen, tot versterking van het Duitsche element in de provinciën We»t-Pruisen en Posen. Yoor alle werklieden beneden den leeftijd van 18 jaren, zal op plaatsen waar herha lingsscholen bestaanhet schoolbezoek ver plicht worden gesteld. WEENEN, 24 Febr. De mogendheden zijn bereid, de Turksch-Bulgaarsche over eenkomst voorloopig te bekrachtigen, zon der de resultaten af te wachten van het onderzoekdat aan de herziening van het Oost-Roemelische statuut zal moeten voor afgaan. Alleen omtrent de quaestie der herbenoeming van vorst Alexander, om de 5 jaren, moet nu nog overeenstemming worden verkregen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn benoemd; tot lste luit. plaatselijk adjudant te Leiden, de 2e luit. pi. adj. II. K. Van Diepenbrugge; tot majoor bij het tweede regiment huzaren, de ritmeester Vertholen en tot waarnemend com mandant bij het eerste reg. huzaren de luit. kolonel Thirionbeiden van het derde reg. huzaren. Bij het derde reg. huzaren tot rit meester de eerste luit. Loisel, van het tweede reg. huzaren. De kapitein-intendant Roldanus wordt bij het departement van oorlog werkzaam gesteld als hoofd van het bureellegerver- pleging, ter vervanging van den tot ma joor-intendant bevorderden kapitein E. Van Gendt, die geplaatst is in de 3e militaire afdeeling. Tegen den korporaal B., van het re giment grenadiers en jagers te 'sHage is eene klacht opgemaakt wegens mishandeling van een burgerpersoon. De afd. wis- en natuurkundige weten schappen der kon. academie van wetenschap pen te Amsterdam, zal eene gewone verga dering houden op Zaterdag 27 Februari e. k. GEMENGDE BEHFCm^NT" Nadat te Berlijn in den laatsten tijd herhaaldelijk wedstrijden op het ijs zijn ge houden is in het uiterste westen der stad een ijsbaanpachter op het vernuftige denkbeeld gekomen, een hardrijderij met verplicht ge bruik van Hollandsche pijpen uit te schrijven! Wie aan de wedstrijd deelnam, kreeg in iedere hand twee pijpen, die hij aan het dunne boveneinde moest vasthouden. Zoodra de klok had geslagenwerd een sein gegeven, en dan ging het er op los. Wie dan het eerst de baan van 1400 meter had afgereden zonder dat een der pijpen was gebroken, kreeg als prijs een flesch Champagne (merk Roederer). Deze aardigheid, hier tot nog toe geheel onbekend, viel zoozeer in den smaak, dat het, zooals in de aankondiging heette: llollandische Thonpfeifenwettschlitt- schuhlaufen niet slechts een buitengewoon succès hadmaar ook op algemeen verlangen herhaald zal worden. Te Hamburg wordt eene zonderlinge procedure gevoerd. Peter Koch en Simon Schlomer, beiden veekoopers uit llolstein en Jutland, speelden onlangs in den spoor trein zittende, sechs uud sechzig. Schlomer verloor en was boos over zijn verlies en maakte de opmerking dat hij wel met Koch, wat fortuin betrof, zou willen ruilen. Koch antwoordde dat Schlomer dan een slecht zaakje zou maken en ten slotte kwamen beide mannen overeen van vermogen te ruilen en zij gaven er elkander de hand op. Schlomer had de geheele zaak als een grapje beschouwd, maar Koch vatte die heel ernstig op en riep zich op getuigen. Naar de verdediger van Schlomer meedeelde, was het vermogen van den eischer van niet do mmste beteekeuis, terwijl zijn cliënt ver scheiden honderd-duizenden bezit. Het gerechtshof stelde de zaak voorloopig uit, ten einde eerst nog meerdere getuigen te kunnen oproepen. In een der schouwburgen te Brussel staakte Zondagavond het orkest plotseling het werkde heeren verkozen niet te spelen voor eene directie die niet betaalde en zij gingen heen. Groot kabaal onder het pu bliek, dat niet tot de hoogste standen be hoorde; men eischte zijn geld terug, totdat de directeur de muziekanten wist over te halen voort te spelen. Maar voor het pu bliek was nu de pret te gauw uit en men begon liet nu den tooneelspelers zoo lastig te maken, dat zij op hun beurt bedankten. Weer werd het geld teruggeeischt, maar de recette was reeds gebruikt om de muzie kanten te betalen; de directeur was dus radeloos. De artisten hadden medelijden met hem en de voorstelling werd toch weder voortgezet. Een fluitist te Brussel, Charles ge naamd heeft een vernuftig toestel voor het copiëeren van muziek en een ander voor het liniëeren van notenpapier uitgevonden. Beidemoeten zeer goed werken en zullen zeker opgang maken.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2