NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Dinsdag 16 Februari 1886. K°. 39. Uitgevers: Gebroeders Muré. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Steze Courant verschijnt da® elijks, behalve op Zon- en Feestdagen. I 1.25. 1.60. ABOHFtlEüiEiT: Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 t ent. ADVERTENTIE Al: Van "16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 199" Jaargang. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dat ingevolge arl 8 der wel van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85) de verkiezing, ter vervulling der opengevallen plaatsen, tengevolge van bet vertrek uit de gemeente van den beer G. A. DE GEUS en van liet genomen ontslag door den heer Mr. S. EE POOLE, die in 1589 moesten altreden en van bel genomen ontslag door de heeren Mr. J. Th. BI)IJS. en I)r. E F. VAN DISSEL, die in J8S7 moeslen aftreden, zal plaatsheb ben op IMnsdas den lOen Februari 1896 van des morgens negen lot des na middags vier uren. En geschiedt biervan openbare kennisgeving door plaatsing iri de Lndscfie ourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. leiden, 23 Januari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 5 der Wet van den 28en Juni 1881 zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis, dat door SARA MARIV SEE WE, huisvrouw van Jo hannes Jacobus Van dei» Linbfn een adres is ingediend om vergunning lol verkoop van sterken drank in hel klein in hel perceel Groenesleeg no. 61. En geschiedt biervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lpulsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd. DE KANTER, Burgemeester. E. Kl.VI', Secretaris. Leiden, 15 Februari 1886. Morgen is de dag der verkiezing voor onzen gemeenteraad. Hadden wij verwacht, dat de stembus het strijdperk werd, waar beslist zoude wor den, in welke richting de gemeente voort aan zal worden bestuurd, in die verwach ting zijn wij deerlijk teleurgesteld. Terwijl wij toch reeds staan aan den voor avond der verkiezing, is er van strijd bij kans niets te bespeuren. Wel hebben de drie alhier bekende kies verenigingen verschillende candidaten ge steld, maar dit is zóó stil, zóó kalm en zóó traag in zijn werk gegaan, dat bet er veel van heeft, als of het een gewone ver kiezing gold. En wij mochten met het oog op de re denen, welke drie raadsleden, die het volle vertrouwen hunner kiezers bezatenbewo gen hebben tot nederlegging van hun man daat, dan toch wel aan deze verkiezing een buitengewoon karakter toekennen. Wij oordeelden, dat, nu het geldt de vraag: „bezuiniging of geldverspilling", nu van de beantwoording dezer gewichtige vraag het wel en wee onzer gemeente afhangt, een felle strijd ontbranden zou. Minnend den vrede haten wij hem, zoo hij bestendigt toestanden, die niet deugen. Strijd zuivert dan. Het ware een les geweest voor hen, die jaar in jaar uit het budget van uitgaven hooger opdrijven, zoo de kiezers na de kwestie zuiver gesteld te hebben, op den dag van morgen door het uitbrengen hunner stem protesteerden tegen het in onzen ge meenteraad heerschend stolsel. Maar het schijnt, dat het oogenblik voor dien strijd nog niet gekomen is. Inmiddels zullen wij op den door ons in geslagen weg voortgaan bestrijdend de voor stellen tot het doen van nuttelooze uitgaven en verdedigend de maatregelen die er toe leiden kunnen de inkomsten der gemeente te vermeerderen en daardoor haar finantiën op een beteren voet te brengen. 9tadinieuwi. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 4Sj 24.f 4.90 en 2.35, de laagste prijzen 43, 24.— 4.40 en 2.30. De luitenant ter zee der 2de klasse J. B. A. Jonckheer, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld en met 1 April daaraanvolgende gedetacheerd te Leiden. De luitenant ter zee der 2de klasse R. Posthumus Meyjes wordt met 1 April aanstaande gedetacheerd te Leiden. De kapt. C J. Vaillant, van het 2de reg. inf., is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4de reg. inf., en wordt alhier be last met het bevel over de 3de comp. 1ste bat. Van het 4de reg. inf. zijn aangewezen om van 1 April15 Juli a. s. bij de nor maal-schietschool te worden gedetacheerd de 2de luitt. W. II. Van Wieringhen Borski, te Delft, en W. D. A. Ophorst te Leiden. Blijkens het jaarlijksch verslag over den toestand der vereeniging „Uit Liefde" bestond de vereeniging op 31 December 1885 uit 229 gewone, 43 buitengewone en 16 damesleden en 1 donateur. De bestuurs leden werden allen herkozen. Uit de gewone contributiën en buitengewone bijdrage door eenige der leden, werden 17979 bons uit gereikt ter gezamenlijke waarden van f1211,365. De geinde gelden, die niet direct noodig waren voor eenige uitgaaf, werden tot f 1420.57 rentegevend belegd. De rekening en verantwoording over het •afgeloopen dienstjaar sloot met een saldo van f 7.93. Het bestuur beveelt echter steeds aan de leden samenwerking aan, opdat het doel der vereeniging steeds in ruimer kring bekend worde en haar streven ondersteuning vinde in den uitgebreidsten zin. De heer Maju gaf Zaterdagavond in de Stadsgehoorzaal zijn laatste optische voor stelling. Het publiek, dat vrij talrijk was opgekomen, moest echter een geruime poos wachten, voordat de voorstelling een aanvang nam. Zijn ongeduld en misnoegen hierover gaf het door voetgetrappel herhaaldelijk te kennen. Omstreeks acht uur werden de lichten in de zaal zoo goed als uitgedoofd en kregen wij een en ander betrekking heb bend op den loop der hemellichamen te aan schouwen. Het aanschouwelijk voorgestelde werd opgehelderd dooi' de mondelinge toe lichting van den heer Maju. In die toe lichting hadden wij gaarne gemist de vele duizelingwekkende getallen, waarop het auditorium wat al te ruim onthaald werd. De tableaux, die wij na de pauze te zien kregen, waren niet kwaad. De reproductie van het beroemde schilderij „Van der Werff" deed het Leidsche hart goed en ontlokte daverende toejuiching. Over het algemeen is onze indruk van de voorstelling geen gunstige. Het gegevene beantwoordde niet aan de gestelde verwach ting. De gewone algemeene vergadering van de vereeniging voor de statistiek in Neder land zal dit jaar plaats hebben 8 Mei, te Leiden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit al hier, de heer J. Hocke, geb. te Zonnemaire, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: „Vreemde lichamen in het oog". De eerstvolgende verzendingen van brievenmalen voor Curasao, langs den weg van New-York, zullen plaats vinden op 19 Februari, 5, 17, 26 Maart, 9, 21 en 30 April, 14 en 26 Mei en 4 en 18 Juni eerstkomende met den trein die 7,5 a. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. Door Z. M. den koning is de correc- tioneele gevangenisstraf van 4 jaar, bij ar rest van het gerechtshof te 's Gravenhage den 31 sten Dec. jl. wegens moed willigen doodslag opgelegd aan den ofliciersbediende van een der stoomschepen van de maatschappij Zeeland, veranderd in 2 jaar celstraf. De heer Ruys van Beerenbroek, lid van de tweede kamer, had Zaterdag het ongeluk te Maastricht uit te glijden en een been te breken. Hoewel de breuk niet ge vaarlijk is, zal echter de genezing eenigen tijd vorderen. Door de Rij nl. stoomtramweg-maat schappij werden in de maand Januari 1886 vervoerd 18024 reizigers. De opbrengst was: reizigersvervoer f 2467.61 goederen f 314.46; totaal f 2782.07, per dagkilo meter f 9 97. Gedurende de afgeloopen maand Jan. 1886 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 168,527 rei zigers, met eene opbrengst van f 148,368.39; FEUILLETON. 231.) „Een beetje zwak. Maar dat is niets. Ik heb hem zijn portie haver gegeven." „Zou het snel den afstand kunnen af leggen „Ik hoop van ja." „Dan moet je mij naar Parijs terug rij den. Om verschillende redenen geef ik de voorkeur aan jouw rijtuig boven den coupé. Maar verlies geen minuut. Rij zoo snel mogelijk. Ik ben genoodzaakt morgen Pa rijs voor een paar dagen te verlaten, en moet vroeg op." „Wees gerust. Het is nu negen uur. Yoor elf uur zijn wij in rue Grammont." „Dat alles is heel goed en wel," sprak Lory. „Maar ik zou wel willen weten wat ik met het paard en rijtuig moet uitvoeren." „Morgen kan Lory heel makkelijk het spul verkoopen," gaf Colibri als zijn mee- ning te kennen. „Ik dacht daar ook al over/' viel de lijfknecht hem in. „Om je te laten inrekenen door de politie, uilskuiken!" sprak de vicomte. „T Is waar, dat zou er wel eens op kun nen loopen," hernam Colibri. „Derhalve moeten wij wat anders doen om paard en rijtuig kwijt te raken. Wij laten het eenvoudig in den steek. Hier kan het evenwel niet blijven. Men zal zekerlijk nasporingen doen, om te weten te komen waar het jonge meisje is. En als hier in de buurt het spul gevonden wordt, zou men al spoedig daarin een aanwijzing hebben. Wat je moet doen Lory! is dit: Je rijdt, evenals wij, naar Parijs terug, en te Parijs kan je, waar je wil, paard en coupé stil letjes laten staan. Zij zullen wel hun weg vinden." IX. de valkentoren. Aurora was opgesloten geworden op de bovenste verdieping van een der twee to rentjes, die aan het jachthuis het uiterlijk gaven van een klein versterkt middeleeuwsch kasteel. Elk der torentjes droeg een bij zonderen naam. Dat, waar het jonge meisje zich bevond, heette de Valkentoren; het an dere de Damestoren. Eenige minuten nadat Lory en het be minnelijk echtpaar de Grappige en de Mot tige weggegaan waren, opende de gevangene weder hare oogen. Dadelijk ging zij over eind zitten en zag ontsteld in het rond. „Waar ben ik? Maar waar ben ik dan toch sprak zij binnensmonds. Zeker, dat kleine, enge, bijna ronde ver trek, een soort van chaoot, geleek in geen enkel opzicht op haar bevallige, gemakkelijke jonge-meisjeskauier, welke haar vader, die niets te mooi en te rijk achtte voor zijn aan gebeden dochter, met een Oostersche weelde had laten meubelen en versieren. Zij drukte haar beide handen tegen haar voorhoofd en bleef een oogenblik onbewe gelijk zitten, terwijl zij zich inspande om den draad harer gedachten te vatten en haar geheugen te hulp riep. Op eens sidderde zij, slaakte een kreet van angst en sprong ten bedde uit. „O," riep zij, vaalbleek van schrik, „de ellendelingen Bevende liep zij hare cel rond, tegen de mnren kloppende, zoekende naar een deur of naar een uitgang. Driemaal ging zij de deur voorbij zonder te vermoeden, dat daar een uitgang was, zoo behendig was deze in den muur verborgen. Te vergeefs zochten haar blikken een venster. Zij zag slechts op de hoogte van ongeveer twee meter, drie gatendie in den muur op gelijken afstand waren gemaakt. Deze drie openingen, aan de buitenzijde van glazen voorzien, waar schijnlijk om de koude, den wind, de sneeuw en den regen te beletten in den toren bin nen te dringen, geleken van buiten op schiet gaten. Zij waren zeker ter wille van den stijl aangebracht; want moeielijk viel het toch aan te nemen dat het huis gebouwd was met het oog op een belegdat het te doorstaan zou hebben. Hoe het zij, dit deel van het torentje ontving het licht door de schietgaten, die met hun drieën nog niet eens een enkel klein venster konden ver vangen. Het kostte Aurora geen moeite te be grijpen dat zij gekerkerd was. Maar waarom? Met welk doel? Wat had zij gedaan? Wie waren hare vijanden? Wat had zij te duch ten? Welke verschrikkelijke dingen moest zij vreezen? Achtereenvolgens legde zij zich zelve deze vragen voor, zonder een enkele er van te kunnen beantwoorden. En dit verdubbelde haar angst. Zij dacht aan haar vader, aan baarmoe der, aan haar onderwijzeres en ook aan den markies De Yerveine. {Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1