ml* te: m mm s mz mm tez «3 my mm. jm. iw tt*. vooral het oog gevestigd te houden op de militairen, welke eventueel die vergaderingen mochten bijwonen, en zoo mogelijk nota te nemen van hun wapennummer." Deze lastgeving is op de politie overge dragen. De visscherij met den zalmzegen op de Nieuwe Merwede is opnieuw voorloopig gestaakt. 40 arbeiders hebben hun ontslag gekregen. Bij vonnis der correctioneele kamer van de rechtbank te Zwolle is J. G. Hart- dorff, metaaldraaier te Zwolle, die, gelijk men weet, bij het kantongerecht is veroor deeld tot f 6 boete wegens het verwekken van nachtelijk burengerucht, en van welke zaak nog een nasleep is te verwachten in de vervolging tegen den jeugdigen Ester wegens meineed, vrijgesproken. In het vonnis is o. a. overwogen, „dat echter, terwijl aan den beklaagde bij dagvaarding niet is ten laste gelegd, dat hij ten tijde en ter plaatse als bij de akte van dagvaarding vermeld te zamen met een aantal andere personen rust- verstorend zoude gezongen en geschreeuwd hebben, niet wettig en overtuigend is be wezen, dat de beklaagde zelf in bedoelden avond op of nabij de Deventerstraat te Zwolle zóó luidruchtig heeft gezongen of geschreeuwd, dat daardoor de rust der inwoners verstoord kon worden." Dat in de Drentsche dorpen nog veel ruwheid heerscht, blijkt helaas dikwijls ge noeg bij de zittingen der rechtbank te Assen. Een nieuw voorbeeld daarvan is het vol gende J. V.een fatsoenlijk boerenmeisje, te Nijensleek, begaf zich met haar vrijer naar Steenwijk ter Lichtmis-markt. Op haar terug reis deed ze nog even het koffiehuis van den heer Nijk aldaar aan en ontmoette daar een jongen, met wien ze verkeerd had. Deze nam daaruit aanleiding om haar met 5 andere jongens te volgen. Op de hoogte van den Kadijk werd haar een zoo geweldige slag toegebracht, dat zij in de diepe Wetering viel, waarin haar vrijer haar werd nagewor pen. De laffe aanranders volgden intusschen hun weg, zonder meer naar hunne slacht offers om te ziendie zich met veel moeite toch nog hebben weten te redden. Doodelijk verschrikt en zeer ontdaan keerde het meisje weer naar Steenwijk terug, heeft daar bij vrienden gelogeerd en is den volgenden dag per rijtuig naar de ouderlijke woning terug gebracht. Tegen de bedrijvers van dat schandaal is proces-verbaal opgemaakt. In de Ass. Cl. lezen wij betreffende den schaatsen wedstrijd te Groningen het volgende Werd onlangs gemeld dat Bruinsma te Hamburg met veel „bluf' was aange komen, ook hier op de baan was hij niet van „bluf" misdeeld, door met zijn lange jas de baan op en neer te rijden, terwijl er telkens een hoerahlangs de baan klonk, toen Bruinsma beide ritten tegen v. d. Zee verloor, die wel ongeveer 3 a 4 meter vroe ger de baan aflegde. Iloewel de heer Hes- •elink terecht begreep, zich niet tegen Wybe De "Vries te kunnen meten, werd er toch aan de baan beweerd dat de heer Hesselink wel tegen Bruinsma kon rijden. Te Grouw heeft Donderdag op de Pikmeer eene hardrijderij op schaatsen plaats gehad, waar de vermaardste hardrijders zich met elkander hebben gemeten. Ten aan- schouwe van eene overgioote menigte werd de prijs eindelijk behaald door Merk Kingma van Grouw broeder van den bekenden Bene dict us Kingina, overwinnaar te Christiania; de premie door den bekenden Pieter Bruinsma van De Lemmer, onlangs gesignaleerd als „de wildste" rijder uit Eriesland. Een doofstomme marskramer uit Grouw had Vrijdag morgen, bij het overgaan van eene vaart in de nabijheid van Koordahuizum het ongeluk door het ijs te zakken en te verdrinken. 's CrRATElVHAGE. Door Z. M. is benoemd tot notaris te Kruiningen, C. Prins, cand. notaris te Tiel. Door Z. M. zijn, de heeren A. W. Van Eeghen, mr. N. J. Den Tex en mr. H. L. M. Luden voor den tijd van vier jaren opnieuw benoemd tot commissarissen van het entrepotdok te Amsterdam. Door Z. M* is 's konings adjudant in buitengewonen dienst, de schout-bij-nacht P. H. P. Van Alplien, op zijn verzoek, op pensioen gesteld, en bevorderd: tot schout bij-nacht, de kapit. ter zee J. B. A. De Josselin de Jong en W. J. Scholten van Asehat; tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee J. C. Joekes en D. J. Weys; tot kapt.-luit. ter zee, de luitenants ter zee 1ste kl. H. J. De Wal en O. C. A. J. Moreau; tot luit. ter zee 1ste kl. de luitt. ter zee 2de kl. II. Slot en W. J. De Bruyne; en ii de schout-bij-nacht W. J. Scholten van Aschafc, op zijn verzoek, op pensioen gesteld. Door Z. M. zijn de heeren M. J. Kleijer en C. Winkler, artsen, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het per soneel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië. Door den minister van koloniën is de heer A. C. H. Pleyte ter beschikking ge steld van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Gisterenmiddag tusschen 3£- en 5.J ure zijn aan II. M. de koningin voorgesteld verschillende secretarissen en attaclié's van gezantschappensommigen met hunne dames. Deze week zijn wederom opruiende geschriften in druk op de openbare stiaat rondgedeeld, vooral onder de lotelingen van de aanstaande militie-lichting voor wien de inhoud meer bepaaldelijk bestemd was. Naar aanleiding daarvan is, naar wij ver nemen, aan de politie gelast de verspreiding van papieren met die oproerige taal, voortaan op straat te beletten door ze desnoods in beslag te nemen. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BELGIE. In de kamer van vertegenwoordigers is de begrooting van oorlog besproken. Met 70 tegen 52 stemmen zijn de amendementen van den minister van oorlog, tot het weder onder de wapensroepen der klassen van militieplichtigen die reeds ontslagen waren, aangenomen. Deze maatregel is het begin voor de vorming der legerreserve. Te Brussel heeft een bijeenkomst van bankiers, ook buitenlandsche, plaats gehad met het oog op een preinieleening van den Congo-Slaat; van Brussel gingen sommige der onderhandelaars naar Parijs. ENGELAND. Sedert Donderdag trekken werklieden van de fabrieken in gebreide goederen te Leicester, die het werk gestaakt hebben, met gejoel door de straten. Gisteren zijn de wanordelijkheden toegenomen. De werksta kers werpen in de fabrieken de ruiten in, en verbrijzelen de machines. Zij worden te stoutmoediger door het onvoldoend aantal der politiemacht; ten einde hen tot orde te brengen, vragen de autoriteiten aan de na burige steden om hulp. De onlusten te Leicester zijn gisteren morgen nog ernstiger hervat dan eergisteren avond. De oproermakers hebben een aantal winkels bezoebt en er de ruiten ingeworpen. De menigte wierp de politieagenten met steenen. De ongeregeldheden waren nog steeds toenemendtoen te half twee de autoriteiten eene gewapende burgerwacht wisten bijeen te brengen ten einde hen te helpen in het herstellen der orde. De volksoploopen hielden den geheelen avond aan. De politie versterkt zich uit de naburige stedeD. De toestand is zoo ernstig, dat de overheid toch besloot om troepen aan te vragen. De politie is, na versterking ver kregen te hebben, er in geslaagd om de op roerlingen te verstrooien zonder militaire hulp. Zeven en twintig arrestatiën hadden er plaats. De patroons hebben enkele conces sies gedaan en stellen voor om andere strijd punten aan een scheidsgericht te onder werpen. De tijdingen uit Soedan zijn ontrus tend. De Arabieren hebben een verwoeden aanval op Soeakin gedaan, die werd afge slagen. FRAN KR IJ K. Te Parijs woont de 102-jarige graaf Guerin de Tencin, oud-ordonnance-officier van Napoleon 1. Hij wandelt, wanneer het goed weer is, eiken dag in den tuin van het Luxembourg. SPANJE. Tusschen de Spaansche en Duitsche regeeringen zijn onderhandelingen aange knoopt, bedoelende eene Europeesche con ferentie uit te lokken om gemeenschappe lijke maatregelen tegen het socialisme te nemen. Uit Madrid wordt aan den Temps ge meld, dat de onlusten van Londen er een diepen indruk op de politieke kringen ge maakt hebben. Te Madrid zijn de werk lieden zonder werk zeer talrijk, evenals in al de groote steden van Spanje; men vreest dat de vereenigingen het voorbeeld der En- gelsche socialisten zullen volgen. ITA LIE. De Opinione bevat een heftig artikel over de speelbank te Monte-Carlo, die door het blad de pestbuil van zuidelijk Europa wordt genoemd. De inrichting levert aan hare eigenaars een inkomen op van negen tien millioen francs, waarvan volgens de Opinione minstens zeven millioen zijn bijeen geschraapt ten koste van den ondergang van Italiaausche familiën. Italië, zoo verzekert het Romeinsche blad, verlangt vurig de uit roeiing van dit kwaad, en hoopt dat Frank rijk, welks vazal de vorst van Monaco is, het niet langer zal dulden. DUITICHL AND. De rijksdag voleindigde de derde lezing der begrooting en van bet leenings-ontwerp; alles bleef bijna geheel gelijk aan de tweede lezing. Van de gevraagde 800,000 mark voor den bouw van een adviesjacht, die in de tweede lezing geweigerd werden, werd thans 600,000 mark toegestaan. Hiertegen werd echter een gelijk bedrag op andere posten geschrapt, met name op de marine- werken te Ellenbeck, Kiel en Wilhelmshaven. De Duitsche industriëelen zijn over het geheel niet voor deelneming aan de wereldtentoonstelling te Parijs; zij achten de economische toestanden niet gunstig. Uit Eberfeld wordt gemeld: De Vi ler/elder Zeilung meldt, dat eene stoom boot, onder leiding van den algemeenen ver tegenwoordiger der Deutsch-Ostafrikanische Gesellschaft, assessor Lukas, vertrokken, de vlag dezer maatschappij heeft gehesc.hen te Gazi, ten zuiden van de Mombat, die als de sleutel van het Kili-Mandjaro-gebied te beschouwen is. De sultan van Zanzibar heeft echter troepen gezonden en de vlag weder doen verwijderen. RUSLAND. Rusland verklaarde, met de mogend heden rechtstreeks over de Oostersche- quaeslie te zullen onderhandelen. Een nieuwe conferentie zou alleen de wijze van uitvoering der besluiten regelen. De inzegening van het lijk van Aksa- kow had gisteren plaats. Zijn overbrenging naar het station geschiedde zonder uiterlijke praal. Een talrijke volksmenigte uit alle klassen bewoog zich in den stoet. Heden wordt het lijk in de Troitna van het klooster Sergiew bijgezet. SERVIE. Servie wapent zich koortsachtig. De Porte heeft daarvan reeds opheldering ge vraagd. 218 tegen 4 stemmen (118 leden bleven buiten stemming) gekozen Von Heereman en tot tweeden onder-voorzitter Von Benda met 276 tegen 3 stemmen, terwijl 32 leden niet aan de stemming deelnamen. LAATSTE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. LONDEN, 13 Pebr. Op last van den minister van binnenlandsche zaken zal een commissie benoemd worden, tot onderzoek naar den oorsprong en den aard der gebeur tenissen van jl. Maandag en naar de hou ding der politie. De heer Childers zal voor zitter dezer commissie zijn. Naar men zegt heeft de regeering beslo ten, geene maatregelen tegen de hoofden der socialisten te nemen. LONDEN, 13 Eebr. De Weener corres pondent van de Times verneemt uit officieele bron uit Belgrado, dat koning Milan defi nitief besloten heeft vrede met Bulgarije te sluiten, en dat onmiddellijk, nadat de vrede gesloten is, het leger weder op voet van vrede gebracht zal worden. De minis ter Garaschanin zal aftreden en Mijotovics hoofd van bet nieuwe kabinet zijn. NEWCASTLE, 12 Febr. Morley, secre taris van Ierland, is herkozen met 11,110 stemmen, tegen 8449 op den conservatief llamond uitgebracht. LONDEN, 12 Febr. Vierde dépêche, 11 uur des avonds, liet is der politie, die versterking had gekregen, gelukt, om de muitelingen te Leicester uit elkander te ja gen, zonder dat de hulp der militaire macht behoefde ingeroepen te worden; 27 personen zijn in hechtenis genomen. De eigenaars der weverijen en fabrieken hebben eenige concession gedaan, en stellen voor om de andere twistpunten aan een scheidsrechter lijke uitspraak te onderwerpen. LONDEN, 13 Febr. {Part iel.JD.v.N.) Het verzet tegen de wet openhaart zich in gansch Engelandin vele steden worden meetings van werkeloozen gehouden, die tot groote bezorgdheid aanleiding geven. Te Leicester hebben zich tegen middernacht de oproerige bewegingen herhaald. Eene wan hopige volksmenigte vocht met groote dap perheid, maar werd ten slotte door de politie uiteengejaagd. Het besluit der regeering, om de leiders der socialisten niet te ver volgen wordt over het algemeen scherp af gekeurd. BERLIJN, 13 Februari. Door Eethuis van afgevaardigden is de heer v. Köller (de aftredende voorzitter) met 314 tegen 2 stem men tot eersten president herkozen; 27 leden onthielden zich van stemming. De heer Von Köller bedankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en verklaarde zich hereid om het voorzitter schap weer te aanvaarden. Tot eersten onder-voorzitter werd met Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de heer mr. S. Le Poole ook bedankt voor de candidatuur van de kiesvereeniging „Recht voor Allen" en zal hij zich geene benoeming voor den gemeenteraad meer kunnen laten welgevallen. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de physiologie en histologie aan de universiteit te Leiden, dr. W. Einthoven, zal den 24e dezer maand zijn ambt aanvaarden met het houden van eene inauguratie-rede. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Kampen J. Brune, thans te Oss; te Heerlen, J. W. A. Dautzenberg, thans te Waalwijk; te Vianen LI. S. Van Sloten, thans te Raalte en is aan H. Lambers, op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Beerta. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van J. J., sjouwer te 's Hage en J. L. O schoen maker te Leiden, waarvoor zij jl. Donder dag terecht stonden. Hei hof heeft den eersten 1 jaar luckthuisslrafopgelegdmaar den tweeden bij gebrek aau bewijs vrijge sproken. In de daarna door het hof gehouden correctioneele terechtzitting stond terecht de Delftsche student A. J. J. v. D., die zich bezwaard gevoelde door eene veroordeeling van 15 dagen celstraf en f8 boete hem door de rechtbank te dezer stede opgelegd ter zake van het toebrengen van een slag aan den koetsier H. in den nacht van 10 op 11 Oct. toen eenige jongelui zich aan den Hofsingel in den stal van H. aan eenige baldadigheden schuldig maakten. De bekl. ontkende den slag te hebben gegeven, terwijl door een getuige décharge werd verklaard dat door hein aan een koet sier een klap was toegebracht. Advocaat mr. Van Gigcli was van mee ning dat het ten laste gelegde niet naar eisch van rechter was bewezen. Het gold hier de identiteit van een klap en daarvoor i was zeer moeielijk het bewijs te leveren. Voor de rechtbank had een der getuigen verklaard dal hij een slag had toegebracht, thans was door een getuige opgegeven dat hij en niet bekl. een ander had geslagen en nu geloofde pleiter dat er voldoende grond bestond om, ook met het oog op het slecht verlichte terrein, waarop de moeilijkheden plaats hadden, aan de schuld van bekl. te twijfelen. Op grond daarvan strekte zijne conclusie tot vernietiging van het vonnis en vrijspraak van bekl. Adv.-gen. jhr. mr. De Savornin Lobman oordeelde voldoende bewezen dat bekl. den klap had toegebracht. Hij achtte het von nis juist gewezen en requireerde bevestiging van het vonnis. Naar wij vernemen bestaat het voor nemen om binnenkort, voorloopig op één baanvak, ook de rijtuigen derde klasse van de llollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij verdeelen in compartimenten waarin wel te en die waarin niet gerookt mag worden. Onder Krabbendijke werden vierstroo- pers vervolgd door een rijksveldwachter en een jachtopziener. Een der stroopers schoot op zijne vervolgers, zoodat beiden werden gewond. Men zegt, dat de misdadigers thuis behooren te Biezelinge, en dat hunne namen aan de politie bekend zijn. SCHOOL- EN KERKNIEUWS. Ds. M. LI. Bolkestein, pred. te Hierden (cl. Harderwijk) heeft voor het beroep naar Valkenburg (cl. Leiden) bedankt. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Zuid-Hollandvan Rot terdam naar Java, arriveerde heden te Mar seille. De Samarang, van Java naar Rotterdam, arriveerde heden te Marseille. De Voorwaartsvan Batavia naar Amster dam, passeerde St. Vincent 12 Febr. 330ste Staatsloterij. Vijfje Klasse. Trtkking van 13 Februari. Prijs van 1500: N°. 1053 en premie ƒ30000. 13308 (niet. maar premie van ƒ3000). 200: 14974. Prijzen van 70 1302 4223 7002 12453 14500 17521 19244 2104 5202 7928 12556 15009 17525 19.94 38117 5308 8i'16 12816 16109 18453 20254 4822 6426 9J23 14529 17074 18694 20920 3979 6536 12068 14591

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2