W JEQ K U WSB «3 H K2 «=2 O U R A. M TT« toe de poort te noemen een ^toonbeeld van kunstvaardigheid en kunstzin." In weerwil van de uitgebrachte rapporten en adviezen hopen wij dan ook, dat de raad niet het oog op de draagkracht van gemeente en burgerij niet tot het behoud, maar tot de wegruiming der poort besluiten moge. «TADSIVIEVIVS. Door Z. M. zijn benoemd tot voorzitter en burgelijke leden en hunne plaatsvervan gers in den militieraad voor de lichting der nationale militie voor 1380 in het 8de militie- district, tot voorzitter de hh. mr. A A. Van Bergen iJzendoorn, lid der provinciale staten; tot zijn plaatsvervanger 11. C. Martcvelt, lid der provinciale staten; tot lid mr. J. Bredius, lid van den gemeenteraad van Leiden; tot zijn plaatsvervanger mr. N. K. F. Land, lid van den gemeenteraad van Leiden. Daar het door het curatorium voor de gemeente-instelling voor de opleiding van O.l. ambtenalen wenschelijk wordt geacht, dat aan het hoofd der inrichting een direc teur worde geplaatst, zoo bevelen burg. en wetli. den gemeenteraad daarvoor aan de hooglecraar mr. P. A. Van der Lith. De commissie van financiën heelt geene bedenkingen op de staten van af- en over schrijving op de begrooting van de stads bank van leening, dienst lb85. Op advies van curatoren van het gymna sium geven burg. en weth. den raad in overweging art. 12 van de verordening van 5 Juni lis79, betredende de inrichting en het bestuur van het gymnasium, te wijzigen in: ^Curatoren zijn bevoegd, in overleg met deu rector, vergunning te verleenen om de lessen in één of twee der vakkenin ait. 2 irenocmd tot wederopzegging toe als toe hoorders bij te wonen. De toehoorders zijn aan de bepalingen omtrent de schooltucht onderworpen." Om tijdelijk te voorzien in de leiding van liet herhalings-onderwijs voor meisjes, wegens de ziekte van den onderwijzer O. B. Engeltjes, zoo worden door burg. en with., namens het hoofd der school, den raad aanbevolen: Ph. Rank, 2en onderwij zer aan de openb. school 4e kl. n°. 1. Daar bij adres van de afd. Leiden en om streken der Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde verzocht wordt ver andering te brengen in liet reglement op de plantenbeurs, zoo geven burg. en weth. in overweging het reglement te wijzigen. Burg. en weth. geven in overweging onder de door dc commissie van fabricage voorgestelde voorwaarden aan C. J. Dieben tot wederopzegging vergunning te verleenen om een buis te legden door het schuttersveld. Bij burg. en weth. bestaan geen bezwaar tot de overdracht van de pacht van de op brengst der tolgelden aan den Rijnsburger- vliet aan 11. L. Feun te Warmondzoo geven burg. en weth. den raad in overweging hen daartoe te machtigen. Burg en weth. geven den raad in overweging, met het oog op het laat invallen van het Pinksterfeest, te besluiten, dat de Pinkstervacantie aan het gymnasium dit jaar vervalt en de Paaschvacantic met eene week wordt verlengd. Bij de commissie van financiën bestaat geene bedenkingen tegen het voorstel van burg. en weth. tot het doen van herstellin gen aan den w alkant aan den Nieuwen Hijn. In verband het schrijven van burg. en weth. aan gedep. staten, ten aanzien van de uitbreiding dezer gemeente, is daarop het volgende geantwoord yNnar aanleiding uwer missive van 22 Januari jl. nc. 97, lubben wij de eer uw college mede te deelen dat het bij uwen brief van 4 Februari 1885 n°. 117, inge diend voorstel betrekkelijk eene uitbreiding van de grenzen uwer gemeente, onderzocht wordt." De beantwoording der vraag, welke de financieele gevolgen zullen zijn van het ver lies van een deel grondgebied door de om liggende gemeenten, vordert een tijdroovend onderzoek, waartoe plaatselijke opnemingen onvermijdelijk zijn." filet is derhalve niet mogelijk thans reeds te zeggen of uit het onderzoek zal blijken dat het mogelijk zal wezen op doelmatige wijze eene wijziging in de grensregeliug in het leven te roepen en zoo ja tegen welk tijdstip een voorstel daartoe kan worden te gemoi t gezien." Burg. en weth. geven naar aanleiding van bovenstaande den raad in overweging aan Commissarissen der Gasfabriek te kennen te geven, dat het niet wenschelijk geacht wordt verandering te brengen iu de tot dus verre gevolgde wijze van gaslevering buiten de gemeente. Aangaande de herstellingen aan de Morsch- poort meent de meerderheid van de com missie van financiën den raad te moeten advi- seeren de voorgestelde uitgave van ca. f 2 J00, noodig voor een behoorlijke restauratie, alles zins gerechtvaardigd; de minderheid daaren tegen is voor meerdere uitgaven tot behoud niet gerechtvaardigd en zou aan hare slech ting de voorkeur geven. Gisteren avond hield de heer Justus van Maurik eene lezing in 't lokaal van het Nut. De zaal was goed bezet en het was duide lijk, dat het publiek zich zijn opkomst geens zins bekhagde. De twee stukjes, die ons gisteren ten gehoore werden aangeboden, waren *Een Sint Nikolaasaiond" en HMu ziekkenners" welk laatste stuk we nog eens (nl. in de eetzaal der sociëteit Minerva) het genoegen hadden door den schrijver te hoorrn voordragen. Beiden stukken viden zeer in den smaak van 't publiek. Een luid applaus viel den spreker ten deel. Justus van Maurik is een echt llollandsch talent. In oorspronkelijkheid van ideeën kan menig beroemd schrijver de vergelijking met hem niet doorstaan. In hooge mate ver staat hij de kunst om de donkere en lichte kleuren op zijn palet te mengelen. Scherpe contrasten van het komische met het ernstige vindt men in zijne schetsen rijkelijk \er- tegenwoordigd. Geenszins kunnen wij meegaan met het oordeel, door een bekend letterkundige over J. v. M. uitgesproken, dat deze schrijver uitsluitend voor de k'vcht een goeden aanleg zou bezitten en dat b. v van zijn bundelUit het Volk de komische schets ken plezierreisje met hindernissen het best geslaagd zou zijn. Wij voor ons troffen m zijn ernstige novellen Mie de Por stereen menschen leren enz. pas sages voor, waarvan de oorspronkelijke schoonheid en de gevoelvolle ernst naar onze meening, konden wedijveren met het beste, wat onze letterkunde van deze eeuw heeft voortgebracht. De voordracht van den schrijver is onder houdend, maar laat toch te wenschen over Het komt ons voor, dat zijne stukken wel- licht beter zouden voldoen indien ze werden voorgedragen door iemanddie ze niet zelf geschreven had. De heer van xMaurik her ft, tiaar het ons toeschijnt, een te bescheiden karakter om op de be>te gedeelten van zijn werk den vereischten klemtoon te leggen. 11. BIS iN EiN LAN DSCIIE BEHI CUT EN. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat aan de rijkslandbouw- school te vervullen is de betrekking van alsistent, bekwaam in liet verrichten van scheikundige onderzoekingen. Jaarwedde f 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, gelieve zich vóór of op 20 Februari e. k. in persoon aan te melden bij den directeur der rijkslandbouw- school te Wageningen. In de St. Cl. brengt de minister van marine ter kennis van belanghebbenden, dat het voornemen bestaat, een adjunct verifi cateur van 's rijks zee-instrumenten aan te stellenop een jaarwedde van f 1 *00. Zij, die voor deze betrekking in aanmer king wenschen te komen, mogen hoogstens 25 jaar oud zijn en moeten voorts den graad bezitten van doctor in de wis- en natuur kunde of wel zich dien titel binnen eei.ige jaren, met waarneming van dienst, verwer ven, terwijl jij zich desgevordtrd aau een examen moeten onderwerpen. Belanghebbenden hebben zich hij g( zegeld verzoekschrift te wenden tot den minister van marine, met vermelding waar zij hebben gestudeerd, en onder overlegging van hunne geboorteakte, zoomede van een certificaat, door een bevoegd geneesheer afgegeven, waaruit blijkt, dat de sollicitant een goed gestel heeft. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van de tweede kamer der sta- ten-generaal in het kiesdistrict Maastricht is gekozen de heer L. F. II. C. Ruland (k.), burgemeester der gemeente Vaals, met 742 stemmen; de heer J. Kleuters, notaris te Meersen, verkreeg 34* stemmen. Men verneemt, dat de kapitein ter zee E. L. baron Van Heecker«Mi van Waliën als hersteld uit het hospitaal is ontslagen en de leiding der zaken als tijdelijk chef van het departement der marine in lndië weder op zi li heeft genomen. Dezer dagen viel te Lisse, bij aan komst van den postwagen, waarmede 's nachts uit Amsterdam de correspondentie naar Bot terdam vervoerd werd, een paard dood voor den wagen neer. Men meldt ons van daar, dat dit niet de eerste maal is dat op ge noemd traject een paard doodgereden wordt, en men voegt er tevens bij, dat dit ver oorzaakt wordt door de overdreven eischejj der snelheid, welke voor dit vervoer gestelj worden. Het rijtuig, een zware vierwielige wagen, inoet den afstand van Amsterdam naar Ilaarlnn, bijv., in 1 uur tijds afleggen eveneens dien van Haarlem naar Lisse, met inbegrip van den tijd die noodig is voor het af- en aanspannen op de wisselplaatsen, oponthoud arm de postkautoien aan die route enz. Voor elke vijf minuten te la'e aankomst betaalt de koetsier boete. De paarden moeten het dus ontgelden en w orden ui woeste vaart voortgezweept, tot groote ergernis van velen, die zHi af\ra^en of de/e spoed strikt, noodzakelijk is en ver eenigbaar mag lieetui niet een liefdeiijke be handeling van dieren. [N v.d.D) Eene Haagsche dame, die haar huis had verlaten, medenemende 4 kinderen en eene aanzienlijke som gelds, haren echtge noot toebehoorendeis te Madera a inge houden en reeds op de terugreis naar Ne derland. (iV. P. Cl Gisterenmiddag waagde zich twee knaap jes op liet ijs over een der slootjes achter het station van de Nederlandsche Rhijnspoor te 's 11 age, een hunner zonk er door. Ia-ven loos werd l.et tien-jarigen kind naar de ouderlijke woning in de llekkclaan terug gebracht. Gisterennamiddag is door de politie te Rotterdam een vreemdeling (Duitscher) aangehouden, wiens uitlevering ter zake van valschheid in geschrift door de Pruisische regeering aan de onze is aangevraagd. Uit Rotterdam wordt aau liet llll. gemeld: De inbrekers geven hier aau de politie veel werk. Nadat dezer dagen een paar verdachten waren in hechtenis geno men, meende men op het spoor te zijn van eene bende, die aau verscheiden ilieistallen van de laa ste dagen schuldig was, maar het is gebleken, dat er buitendien nog an deren zijn, die hun dievcnamhacht gere geld uitoefenen. Een paar dagen geleden is men des nachts aan het breken geweest van de winkelsluiting van het magazijn van Allan Co. (meubelen en hehangersaitike- len), aan het Westnieuwlaml. Gelukkig was dadr eene alarmbel aangebrachtdie begon te luiden, op het oogenblik dat de dieven hun doel om binnen te komen meen den te hebben bereikt. Btgrijpende, dat de Verraderlijke bel de bewoners zou waar schuwen, kozen de inbrekers het hazenpad. Te Dordrecht hebben dc lotelingrn eer gisteren weer eeiiige baldadigheden gepleegd. Na deu ganschen dag zingende over de stiaat geloopen te hebben, hebben zij des avonds eensklaps in een winkel op de Voor straat de luiten ingegooid. - Te llaailem is ingebroken en dufstal gepleegd ten huize van den koopman II. iu de Korte Houtstraat tijdens de bewoners afwezig waren. Uit een chiffonnière is een zakje met 1' 80 en een gouden ring gestolen. De b ruw lust te Ain-terdam begint sterk af te neinen. In 1885 werden 222 nieuwe perceelen gebouwd tegen 520 in lbbl, 633 in 1883 en 763 iu 1>82. Het anesteeren van een beschonken sigarenmaker nabij de Haarlemmersluis leidde Zondag-middag te Amsterdam tot een volks oploop en einstig verzet der te hoop grloo- pen menigte tegen de politie, die voor de overmacht hukken moest en aan wie haar arrestant met geweld werd ontnomen; op crg< rlijke wijze is daar Lij een der agenten mishandeld de dader hiervan is in hechtenis genomen. Als merkwaardigheid wordt uit Zui- lichem gemeld, dat daar bij den doop van haar achterkleinkind een overgrootmoeder tegenwoordig was. En de vrouw is nog zóó kras, dat op dit oogenblik niets belet, dat zij nog een volgend geslacht beleeft. V*er kinderen die gisteren te vier uur te Zoelmond uit de school kwamen, waag den zich op het broze ijs en vielen er door. Een hielp er zich zelf uit, een tweede werd gered, maar tie oveiige twee waren al ver dronken, toen zij op het droge werden ge haald. De wonden van tien onder-stationchef te Leeuwardenden lieer Vries, zijn, naar de leeuw. Cl. meldtgeheel gesloten. Zijn vertrek uit het stadsziekenhuis en tie aanvaar ding der hem opgedragen b« trekking van chef aau het station IdaaitlRuordahuhum wacht nog ulleen op de hein te verstrekken kunstbeenen en kunstarm (linkerarm) en zijne oefening in het gebiuik daarvan. Iu de laatste dage» werden ver-chei- dene boekhandelaren te Groningen tie dupe van handelingen van een 16 jarigen jongen, die zich onledig hield nut In t op naam van verschillende ingezetenen halen van boeken, als van Marryat en Verue, te^en afgifte van door hem zelf vervaardigde en val- schelijk onderteekende briefjes. De gemeente politie mocht er in slagen den bedrijver iu handen te krijgen, die bleek een oud bekende van baar te ziju. liet grootste gedeelte der op die wijze afgegeven boeken is in beslag genomen, en procesverbaal tegen den jongen, J. V. genaamd, opgemaakt. Ook is aldaar dezer dagen de hand ge legd op een jeugdigen bediende van den heer J. Allen, iu schoenen enz., aan de Yischinarkt. Deze persoon moet zich sedert geruimen tijd schuldig hebben gemaakt aan 't ontvreemden van allerlei soort schoenen ten natleele van zijn patroonwelkt artikelen ver beneden de waaide door hem aan helers werden overgedaan. Door een van die per sonen, waarschijnlijk door broodnijd gekweld, tiaar een ander wat meer geld voor liet aan gebodene besteedde en hij dus niet meer in aaunieikirg kwam, uioet tie zaak aan het licht zijn gebracht. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht nl dadelijk een en ander aan tien tlag, terwijl de verdachte spoetlig door de mam! zohk. Na de ont dekking is door hem reeds een paar malen bfproeid zich van het leven te berooven. Sedert jaren moet hij bij genoemde firma als kind des huizes zijn behand» hl. (P. CC.) Gisterennacht overbed te Goes tie heer Carl August Naven us Got:lob Friedrich Sicherer, geboren te Stuttgart, 21 Oct. 1807. Gedurende 40 jaar was hij te Leiden do cent in tie lioogd. taal. eerst aan de hoogere burgerschool, later aan l.et gymnasium. Nadat hem pens oen was verleend, sleet hij zijne laatste levensjaren in Goes. In ver- teiiiging met Akvcld vervaardigde hij het uitgebreide lioogd.-Nctl. en Ned.-lloogd. woordenboek. Van zijn hand is tevens een uitsteket.de en veel gebruikte lioogd. spraak kunst, voor Nethrlantleis bewerkt. [M Cl.). GRAVE\IIAG«. Door Z. M. is aai. G. Rosenthal te Am sterdam, verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van commandeur der Wasa-orde van Zweden. DoorZ. M. isjhr. A. R P. V. DeGi- rard de Mielc-t vau Coehoorn benoemd tot burgemeester der gemeente Made en Drim- melen. Door Z. M. zijn benoemd tot ont vangers der din cte bi lastingen en accijnzen: te Oss A. T. M.\uii Tliiel, te Boxmeer; te Makkum O B. Wendol, te Ileiloo; te Poetichem B. C. Charbon, te Alphen; te C.uyk J. Bioekhoffte Gennep; te Joure W. J. F. P. Lunzing, te Baard. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundige» dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. de student in de geneeskunde (arts,) A. C. F. Paté; en is de lieer mr B. 11. Van Delden, gewezen voorzitter van den landraad te Toe- ban (Uembang,) laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eei vol uit 's lauds dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. BUITEN LANUSCIIE BEIM CUT EN. KWCGL.AIV D. Verscheidene honderden personen ver zamelden zich gisteren wederom op het 'J'iafalgar-plein te Londen; in den namiddag nam het aantal aanwezigen voortdurend toe. De naburige winkds zijn alien gesloten en houden zich op eene herhaling der onlusten voorbereid. Eene sterke politiemacht is op de been en heeft het Trafalgar plein doen ontruimen en de toegangen algezetzij is meester van den toestand, zoudat iu dit gedeelte van de stad het gevaar voorloopig als geweken kan worden beschouwd. In de laatste dagen gaat het aan de dokken en in den omtrek van het Zeemans huis te Liverpool allesbehalve rustig toe. Er zijn veel meer matrozen om hunne dien sten aau te bieden dan plaatsen, eu in de meeste gevallen geven dan nog de gezag voerders de voorkeur aan v-eeindehnsen, en wel aan Nederlanders, Zweden en Noo- ren, die, volgens hen, tegen minder loon harder werken dan de Engclsche matrozen, en veel gewilliger zijn. De Engclsche zee lui hebben nu zulk rene vijandige houding tenenovcr de vreemdelingen aangenomen, dat men eiken dag ernstige ongeregeldheden vreest. FRAXKRIJ K. ïn de couloirs der kamer van afge vaardigden wordt medegedeeld, dat de heer De Freycinet heeft geweigerd een bepaalden (latum voor de verbanning der prinsen van Orleans vast 4e stellen en zich de vrijheid wensctit voor te behouden om i.aar omstan digheden te handelen. De onderteekenaren van het voorstel zouden daarop besloten hebben, niet van hun voornemen af te zien en het onlw irp tegen a. s. Donderdag onder de leden te verdeden. *PA\J E. In Madrid heeft een meeting der federalistische republikeinen plaats gehad, waaraan een 300 personen deelnamen. Toen

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2