NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIES: Woensdag 10 Februari 1886. N°. 34. 199° Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDKiK. Leidssk Oourant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. Unreel.- Scheepmakerssteeg; ft. Stads-Bcriciitcn. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, »p Donderdag 11 Februari 1886, des namiddags te twee «nr. Onderwerpen: Voordiacht Int aanvulling van hel Regle ment van de Gemeente inricti'ing voor de opleiding van O. 1. Ambtenaren. (13) 2. Benoeming van een Directeur van voor melde instelling (13) 3. Vooidraclit betrekkelijk de herstelling van een gedeelte walkant aan den Nteu wen Rijn. (4 eu 23) 4. Verzoek van Slevr. J. J. Iltibreclil-Ver- sler, om ontslag als regentes van bel II. G. ol' Arme Wees- en Kmileibuis. (tl) Stalen van af- en overschrijving op de begiooling der Bank van Leaning dienst 1885. (14) Voorstel betrekkelijk de levering van gas aan ingezetenen van de omliggende ge- meenten. (213 van 1885 en 2fï) 7. Voorstel lol wijziging van art. 12 der Verordening betredende de inrichting en liet bestuur van liet Gymnasium. (17) 8. Verzoek van C. J. Bielien, oin een huis te leggen door liet Schuttersveld. (20) 9. Voorstel betrekkelijk de overdracht van de pacht van de opbiengst der tolgelden aan den Rijnsbiiigervtiet. (21) 10. Idem hein kkelijk de herstelling van de Morschpoort (II en 21) 11. Idem betrekkelijk hei verleenen van con- cessie voor den aanleg eu de exploitatie van een lelel'ooti. (10) 5. 0. a T A D S A' I E li W S. In de maand Januari 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren: 147 kinderen, als: 75 zoons en 72 dochters, waaron der zijn begrepen 2 tweelinggeboorten over leden 86 personenvan welke 5 elders woonachtigals13 mannen16 vrouwen 82 zoons en 25 dochters; daarenboven ais levenloos aangegeven 9. Gehuwd 15 paren. Gisterenavond werd in het lokaal „Epliraim" door de smeden- en koperslagers- vereeniging „Nut door Vriendschap" lianr veertiende jaarfeest gevierd. Omstreeks half negen leidde het bestuur met de banieren van het sinidsgild en de vereeniging onder de opwekkende tonen van een flink orkest den beschermheer, den heer J. Van dei Drift naar de voor hem bestemde eereplaats. Vervolgens trad, nadat het tooneelgordijn was opgehaald, de voorzitter, de heer W. P. Van der Drift, vergezeld door twee leden van het bestuur, voor het voetlicht, heette in welgekozen bewoordingen allen welkom en sprak ziin leedwezen uit, dat zoo weinig donateurs tegenwoordig waren. Uit het kort maar zakelijk verslag, dat hierop door den secretaris, den heer A. C. Bonte, werd uit gebracht, bleek, dat het ledental verminderd was en oogenblikkelijk slechts uit 62 bestond dat de vereeniging drie eereleden en 1S donateurs telde en dat de finantiëele toestand hoogst gunstig te noemen was. Nadat liet bestuur het tooneel verlaten had, nam de eigenlijk gezegde feest viering onder het aanheffen van het .Welkomslied" een aanvang. Het gezel schap .Van der Vank-Solser" voor dezen feestavond geëngageerd voerde de onder scheidene nummers van het programma op verdienstelijke wijze uit. .Ilct zangvogeltje", een operette en „een lastige schoonpapa" een blijspel in één bedrijf, onmogelijke, maar toch vermakelijke stukjes werden, terwijl de lachspieren der toeschouwers in voortdurende beweging waren, vlug en goed afgespeeld. De komiek Michel Solser" was vaak onbetaalbaar en oogste vooral in het nummer „de twee Gardissen van koning Kakatoe" veel lauweren in. Wat de dames Josephine en Rosalie betreft zij zongen niet kwaad en speelden vrij goed. Zij wisten door zang en spel het publiek te amuseeren. Wij kunnen dan ook dit gezelschap den vereeiiigin- gen, die haar leden en genoodigden een ge noeglijken avond willen verschatten geruste- lijk aanbevelen. De feestavond werd met een bal, dat tot laat in den morgen duurde, besloten. Wij eindigen dit verslag met den wensch voor de vereeniging, dat zij in krachten moge win nen, en met een dankbetuiging aan het geacht bestuur voor de meer dan gastvrije ontvangst. Hedennamiddag te ongeveer een uur zijn buiten de voormalige Wiltepoort de kleederen van een 20-jarig meisje, genaamd J. v. d. W.doordien zij te dicht bij de locomotief der stoomtram kwam, door daar uit vliegende vonken in brand geraaktdoch door het trampersoneel met behulp van de waterleidingslang gebluscht, zoodat zij met den schrik is vrijgekomen, en tot herstel daarna opgenomen bij den lieer De A.aan de voormalige Wittepoort woonachtig. BINNENLANDSC1IE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat liet saldo van 's rijks schatkist op 6 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ14,288,970.875 en bij de betaalmeesters ƒ1,558,467.72. Te zamen 15,847,488.595. In de Slaa/tcouranl van 9 Februari is opgenomen bet verslag, uitgebracht aan den minister van binnenl. zaken door de commissie, in 1885 belast met het afnemen der examens in de Engelsche taal, middel baar onderwijs, naar aanleiding van het kon. besl. van 9 Aug. 1879 (Stl/l. N® 149). Ingevolge bijzonderen last van Z. M. ,den koning heeft de jongstbenoemde ordon- nance-officier des konings, de 1ste luit. der cavalerie jhr. Boreel, zich naar Deventer begeven ten einde uit naam van Z. M. aan den gepensioneerden kolonel van het aldaar garnizoen houdende regement hussaren llol- tius, de onderscheidingsteekenen te overhan digen van adjudant van Z. M. in buitenge wonen dienst en kommandeur der orde van de Eikenkroon. Als officier der hussaren diende luit. Boreel laatstelijk bij het corps dat ouder bevel stond van kolonel Hollius. Mr. Van Gilze wijst in de „Vragen des Tijds" op hetgeen hij, niet ten onrechte, noemt een struikelblok voor grondwetsher ziening. In zijn streven om aan de grondwet zooveel bestendigheid mogelijk te schenken heeft de grondwetgever iii 1848 de bepaling van art. 107 opgenomen, waarbij eene meer derheid van twee derden der stemmen ge vorderd wordt voor eene verandering. liet doel om de grondwet duurzaam te makenis daardoor voorbijgestreefden nog grooter gevaar dan eene lichtvaardige wijzi ging is daaidoor in het leven geroepen. Aan eene minderheid is eene buitensporige macht verleend, waaidoor de geleidelijke ontwikke ling van het staatswezen wordt tegengehou den. Hij betreurt liet dat de minister Heems kerk tiians niet meer, gelijk hij vroeger erkende, voor eene verandering van dat artikel is. „Art. 197, al. 2, zegt mr. Van Gilze, laat aan het meest gewetenlooze obstructio- nisine vrij spel; zij geeft aan een onvader landslievende minderheid het wapen in de hand om zelfs de noodzakelijkste hervormin gen te verhinderen om het algemeen belang en het nationaal welzijn voor de bevrediging van de onbillijkste wonsclien, voor de vol doening van de onbeschaamdste eischen ten offer te brengen; oin alleen uit bekrompen partijzucht het land aan het gevaar van revo lutie bloot te stellen. Het voor ons bedaarde Nederland geringere gevaar voor een licht vaardige grondwetsherziening heeft men in 1848 willen keeren en daarvoor heeft men het veel grooter gevaar in het leven geroe pen dat een revolutionaire of eigenzinnige minderheid door haar koppig obstruclionisine de rust van het land verstoort en oorzaak wordt dat de nationale meerderheid, ten einde raad, zich langs revolutionairen weg datgene verschaft wat, volgens de parlemen taire beginselen, niets meer dan haar recht is." ilij geeft in overweging om, teneinde lichtvaardige grondwetsverandering te voor komen en toch aan liet obstructionisme geen vrij spel te geven, de volgende bepaling op te nemen. „Na afkondiging der wet, dat wijziging der grondwet verplicht isworden er op de bij kamerontbinding voorgeschreven wijze verkiezingen uitgeschreven voor twee grond- wetkamers, bestaande uit een gelijk getal leden en op dezelfde wijze verkozen als de kamers der staten-generaal. Verkiesbaar is ieder, die voor de gewone kamers verkies baar isook de leden der staten-generaal. Deze grondwetkamers behandelen, zonder recht van amendement, die in eersten aan leg vastgestelde grondwetswijzigingen en be slissen elk afzonderlijk, bij volstrekte meer derheid van stemmen der voltallige ksmer. Zoolang de grondwetkamers bijeen zijn, worden de zittingen van de stalen generaal geschorst." Evenals voor het wapen der inf. zal ook voor de cavalerie worden vervaardigd een handboek voor de miliciens, die tot dit wapen behooren. De zamenstelling is FEUILLETON. 227.) De paarden bleven in gestrekten elraf loo- pen, zoodat de coupé en de fiaker, die hem op den voet volgde spoedig den grootcn straatweg bereikten. Een eind voorbij Epinay begon het paard van den coupé een oogenblik te stappen, klaarblijkelijk om niet te ver den fiaker acuter zich te latendie midden op den weg bleef stil houden. Eluks trad een man, die daar wachtte, op het voertuig van Colibri tne, opende het portier zonder een woord te uilen, en ging in den wagen zitten. Dadelijk zeiten de beide paarden het we der in galop. Het was volslagen nacht geworden; een sombere nacht, zonder mauiiliclit of sterge- flonker, en dien een zware mist nog duis terder maakte. De beide lantaarns, die men aangestoken hadwierpen een flauwen glans in den coupé. Aurora zat in een hoek gedoken met halfgeloken oogen in gepeins verdiept. Lie felijke heelden doemden op voor haar geest; want ieder oogenblik ploo de een vriendelijk lachje bate lippen. Zij droomde, zooals zij zeer dikwijls deed als zij alleen was, van een heerlijke toekomst, die zij hoopte te zien aanbreken. Die toekomst was zoo vol van schoone beloften en verborg haar de zor gen en moeilijkheden, den kommer, bet verdriet, de teleurstellingen en ontgooche lingen, die dit leven al te vaak aanbiedt. Met uitzondering van bet Bois de Bou logne, de Chainps-Elysees, waar zij geregeld baar rijtoertjes maakte en de voornaamste boulevards, kende Aurora, gelijk we weten Parijs niet. Zij was slechts eenmaal naar Batignolles gegaan. Misschien bad zij wel eens een platte grond van Parijs onder de ongen gehad. Maar zij zou zeker niet heb ben kunnen zeggen of Batignolles in liet zuidelijke dan wel in het noordelijk gedeelte der siad wordt aangetroffen, en nog minder hoever de boulevard llaussinaun van de Kue Davy af was. De coupé reed omstreeks drie kwartier voort, zonder dat zij er aan gedacht had zich te verwonderen over den langen duur der rit. Zij had zich evenmin rekenschap gegeven van den tijd die er verloopen was. Op zijn best had zij bespeurddat het don ker was geworden. Op eens kreeg het rijtuig een schok; het stootte tegen een steen. liet jonge meisje ontwaakte uit haar droo- merijen, opende de oogën en richtte zich overeind. „Maar neen," sprak zij binnensmonds, „wij zijn er niet. Ik vind dat het wel wat lang duurt, liet is volslagen nacht. Moe der zal ongerust zijn." Zij zag door het glas van het portier naar huiten. „'t Is zonderling," zei ze, „ik zie geen huizen, geen licht." Zij stak het hoofd vooruit, drukte haar gelaat tegen het glas en keek. Niets dan hoornen; groote schimmendie elkander schenen na te loopen. Aurora was niet bang; tegen wil en dank rilde zij toch. Zij zag naar een anderen kant. Hetzelfde verschijnsel. Zij begin onuerust te worden. Zij kreeg een gevoel alsof haar een gevaar, dat zij I nog niet kende, dreigde. „Maar waar zijn wij dan tochvroeg zij met kloppend hart en benauwde stem. Zij klopte op het voorpaneel van den coupé S en riep: „Louis! Louis!" Op dat oogenblik lag Louis te snorken in het wijnhuis, en de ellendeling, die op zijn plaats zat, wachtte zich wel te ant woorden. Toen zij geen antwoord ontving, klopte zij op nieuw en riep harder: a Louis 1 Louis!" Evenmin als den eersten keer, kwam er antwoord. „Maar is hij dan ingeslapen!" vroeg zij zich af. En nn klopte zij nog harder, met ge sloten vuist. Altoos hetzelfde stilzwijgen. „Louis, hou op! ik wil het, ik gelast het." In stede van te antwoorden, legde Lory, die zich hield alsof hij meende te bespeuien dat het paard niet hard genoeg liep, de zweep er over, en de coupé reed met een duizelingwekkende vaart vourt. Eensklaps verving een hevige angst bij Aurora de ongerustheid van straks. Zij werd akelig bleek en begon te beven. Tevergeefs poogde zij zich zelve gerust te stellen. Al lerlei soort van schrikbeelden rezen er voor haar op. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1