NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Iheze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Xon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 9 Februari 1886. N°. 33. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. "BTCNEKLAKDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant i i Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, h contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Sclieepmakerssteeg 6. 199e Jaargang. Stiids-Berirliten. De Voorzitlcr van den Gemeenteraad van Leiden nnodigt bij deze, krachtens art. 7, 2e alinea der Wet v.in 4 Juli Id.iO Slantsldail no. 37), ile inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij eldcr* tn de directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 1 Sen Fe bruari e. k. door overlegging der aanslag biljetten ter Secretarie dezer gemeenteIe doen blijken len einde zoo noodig littn reclil Ie he wijzen om, hij de jaarlijksche herziening der l'yslen van kiesbevoegdeudaarop te worden geplaatst. tn geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, l)K KANTE li. Leiden, 5 Februari 1886. STADSNIEUWS. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes bij partijen van 100, 511, lil en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 42 20.50, f 4.10 en f 2.05, de laagste prijzen f *0, 19.50, 3.90 en 2.05. Hedenavond ten acht ure zal de kies- vereeniging ^Nederland en Oranje" met het oog op de aanstaande gemeenteraadsver kiezing een vergadering houden. Een groote levendigheid heerschle heden op de straten. Veel volks wis op de been teneinde de koddige costumes te zien, waarin ter ecre van den dies natalïs onzir universiteit vele studenten zich vertoonden. In tal van rijtuigen doorkruisten zij de met vlaggen getooide stad. Het carillon speelde van een tot twee uren. De sociëteiten zijn, zooals gewoonlijk, geëmancipeerd. Hedenavond diner der ge zamenlijke hoogletraren in het hotel du Lion d'Or, waar hun door het Studenten corps de gebruikelijke sernadc zal gebracht worden. De opbrengst der tooneelvoorstelling door de studenten ten behoeve van de kin derbewaarplaats gegevenheeft na aftrek der onkoslen ruim f 40U opgebracht. UNIVERSITEIT. Ter plechtige viering van den 311 den verjaardag der stichting van de Leidsche hoogeschoolhield de rector-magnificus dr. J. P. N. Land eene redevoering in het groot auditorium van het academiegebouw, Over de oude en de nieuwe universiteit." In een afzonderlijk bijvoegsel der Staatscourant wordt medegedeeld een tabel, bevattende de statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood, in Nederland, over November 1885. Naar het D. v. N. verneemt, zal er van liberale zijde ook een adres aan de tweede kamer der staten genetaal gericht worden, door vooistanders van de regeling van het lager onderwijs bij gewone wet. De heer C. Croll, klerk bij het de partement van binneiilandsche zaken, is bij ministerieele resolutie geschorst tot 31 Maart e. k. De aanleiding tot deze schorsing is ge legen in de voortdurende medewerking van den heer Croll aan de propaganda voor de sociaal-democratische partij. Reeds vóór zijn schorsing was hij voor het alternatief gesteld om of als klerk aan het departement of als lid van den centralen raad van den sociaal-democratischen bond te bedanken; hij had echter geweigerd zoowel het een als het ander te doen, zich beroe pende op art. 6 der Grondwet, (verklarende dat ieder Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is) in verband met art. 10 (recht van vereeiiiging en vergadering). Bij de schorsing is den ambtenaar aan gezegd dat hij tot 31 Maart gelegenheid heeft om tusschen zijn medewerking in de socialistische partij of zijn betrekking aan het departement te kiezen. (Fad) De opbrengst van het personenvervoer der Noord Zuiditollandsclie stoomtramweg maatschappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand Januari 1S8G, f 3,722.68; het goederenvervoer bedroeg f 246.11, zijnde over liet totaal f 4.57 per dagkilometer. Volgens liet jaarboekje der koninklijke Nederlandsche marine 1886 bestaat het korps zeeofficieren uit: 2 vice-admiraals, 4 schou- leii-bij-nacht26 kapts. ter zee, 3b kapt.- luits. ter zee, 120 luits. ter zee le kl., 191 luits. ter zee 2e kl. Het korps mari niers heelt: 1 kol.-comin., 3 luit.-kols.15 kapts., 16 1 e-luils.13 2e-luits., 1 luit.- koi.-intendant, 2 kapt.-kwartierm.2 le luit.-kwartierm. en 1 kapt.-adm. van kleeding. De geneeskndige dienst bestaat uit: 1 in specteur, 2 dir. off van gez. le kl., 4 dir. off. van gez. 2e kl., 27 off. van gez. le kl., 28 off. van gez. 2e kl.11 vreemde geneesk., tijdelijk off. van gez. 2e kl., 1 apoth. le kl.2 apoth. 2e kl. De admi nistratie heeft: 1 hoodinspecleur, 2 inspec teurs, 24 off., le kl., 51 off., 2e kl., 1 off. 3e k). en 7 adjunct-administrateurs. De stoomvaartdienst heeft: 5 off.-machinist le kl. en 5 off -mach. 2 kl. Het korps inge nieurs telt1 hoofd-ing.adviseur voor scheepsbouw, 3 hoofd-ing., 3 ing. le kl. en 6 ing. 2e kl. Uit Scheveningen meldt men aan de N. R. Ct.In de laatste dagen heeft het gerucht de ronde gedaan, dat Z. M. de koning grond in de Scheveningsche boschjes zou hebben aangekocht. Reeds wist men te vertellen, dat de heer Eberson, architect, de opdracht had bekomen, een project voor ee»;s vil)» te ontwerpen. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat er bij het gemeentebestuur van 's Gra- venhage van deze plannen niets bekend is, welk bestuur liet toch zon moeten weten als bezittende het eigendomsrecht van de gronden, die gekozen zouden zijn. Voor de betrekking van hoofd der openbare school 2a te Delft hebben zich niet minder dan 129 sollicitanten aangemeld. Uit Rotterdam is dezer dagen meege troond een handelsreiziger, die ontelbare be stellingen van oesters vooi zijn patrooneen Eranschman, had ontvangen. Jammer echter, dat de talrijke bestellingen werden terug gezonden omdat zij fictief w aren en de bedoelde oesterkoopman met een oplichter te doen haddie hem geld afhandig wilde maken. Om hem nu in den val te krijgen, was er niets anders op, dan dat de patroon zijn ijverigen reiziger ging opzoeken te Rotter dam, waar hij zich bevond. Hij betuigde zijn dankbaarheid en wilde hem thans een tournee door Eiigeland opdragen. Toen zij samen te Brussel waren aangekomen, pakte de politie, die behoorlijk op de hoogte was, den ijverigen reiziger in, die toen bleek een gevaarlijk sujet te zijn met eenige crimineele vonnissen te zijnen laste. Door het omvallen van een brandend petroleumtoestel is Vrijdagavond ten huize van mejuff. L. in de Brouwerstraat te Haarlem eene felle brand uitgebroken, die echter door krachtige hulp der buren i9 geblusckt. Een bovenachterkamer is bijna geheel en een al- coof gedeeltelijk uitgebrand. De politie met haar slangeuwagen spoedig tegenwoordig, heeft niet gewerkt. De schade is vrij be langrijk maar alles verzekerd. De gearresteerde Lieze heeft bekend I.amblé te Amsterdam vermoord en een medeplichtige te hebben. Het horloge met ketting, de portemonnaie en de portefeuille van Lamblé heeft hij op de Prins Hendrik kade tegenover de Schipperstraat in het water geworpen. Hiernaar wordt thans den ganschen dag gevischt, natuurlijk onder toe vloed van honderden nieuwsgierigen. Op Lieze's kamer zijn gevonden een fantassie- pak met zwart vest van Lambld. Jochems is ontslagen. De politie eet haar onderzoek voort. Een felle brand brak gisterenavond uit in het huis no. 42 van de Haarlem merstraat te Amsterdam, een winkel in par fumerieën, spiritus enz. Het gansche huia stond ras in lichte laaie zoodat de bewoners haast moesten maken om het lijf te bergen. Het omvallen der petroleumlamp is weder om de oorzaak. Een der bewoners wilde zijn kind een springtouw overreiken; dit bleef aan de lamp hakendie op den grond viel en de brand veroorzaakte. Het perceel is geheel uitgebrand. In de Valkenburgerstraat te Amster dam stortte Zalerdsgmiddag een steiger van een in aanbouw zijnd perceel in. Vier werklieden, die zich er op bevonden, vielen neer en werden zwaar gekwetst naar het Gasthuis gebracht. Te Andijk is dezer dagen getracht een soc.-democratischen bond op te richten. Reeds hadden ongeveer 50 personen de be lofte gedaan de voorloopige vergadering in 't logement „De Krimper" te zullen bij wonen doch toen de tijd voor het houden der vergadering zou worden bepaald, achtte FEUILLETON. 226.) De markies De Verveine wist klaarblijke lijk niet, dal juffrouw Aurora Delorme de dochter ia van graaf De Lasserre. Tot over de ooren verliefd op Auroradie hij voor een burger meisje houdtdat hij niet wil huwen, heeft hij bij zich zeiven gezegd, zooala die brave markiezen uit den ouden tijd: Welnu zij zal toch de mijne wezen! En zoo is, hetzij met of zonder haar toe stemming, het jonge meisje geschaakt, en het is waarschijnlijk, dat op dit oogenlilik... Maar koin, zou bij dien jongen markies De Verveine, die een edel karakter moet heb ben en zooveel op heeft met de eer, wel het denkbeeld zijn gerezen om het jonge meisje te schaken? Gabiron schudde met het hoofd en bleef een oogeublik in gepeins terzonken. elk zou wel mijn hoof I er onder willen verwedden," hernain hij, zijn stille alleen spraak voortzettende, »dat die De Sanzac de hand iu het spel heeft. Het was niet voor zich zelf, dat hij my inlichtingen heeft doen inwinnen betreffende mevrouw Delorme en de juffrouw. Van dien dag af, heb ik wel begrepen, dat hij de een of andere fiel terij in den zin had. Waarom? Wel ver duiveld, omdat hij den graaf De Lasserre haat, naar wien hij mij overal heeft doen zoekenmaanden lang. 't Is een wraak oefening, de wraakoefening van een ellen deling. Maar een schelm wordt zoo gemak kelijk een misdadiger. Geen twijfel! Daar is hier sprake van een sedert lang beraamde wraakoefening. De vieomte heeft den mar kies opgestookt en gebruikt hem als werk tuig. O, die schurk, hij heeft zich wel ge wacht zijn vriend te zeggen, dat Aurora de dochter is van graaf De Lasserre...." Men moet toch erkennen, dat D« Sanzac duivels bij de pinken is. Hij treft zijn vijand, wreekt zich, terwijl hij een ander de kastanjes uit het vuur laat halen, zoodat hij, wat er ook gebeurt, zeggen kanik weet van niets, ik heb niets gedaan, ik ben zoo on schuldig als een pasgeboren kind.... Stop, 1 viconite! Gabiron is er ook nog. Hij zal i ook op u het oog houden. Wij zullen zien, wij zullen zien.... Hij liep nog een oogeublik te peinzen en ging toen voort I «Ik heb mij met mevrouw Delorme niet in te laten. Maar de onderwijzeres is er nog. Een onderwijzeres, die men haar ontslag geeft, die men wegjaagt, want zij is be paald weggejaagd spelt weinig goeds. De graaf heeft mij niet gezegdwaarom hij ge noopt was haar te ontslaan. Maar hij moet toch iets heel bijzonders hebben ontdekt. Niets bewijst, dat die mevrouw Durand geen medeplichtige is. Een onderwijzeres, dat i9 arme troef. Dat droomt van een beter lot, van fraaie kleederen, van juweelen, enz. Er zijn lieden die voor het lieve geld tot alles in staat zijn. God weet hoeveel ik er gezien en gekend heb, van die men- schen." t,'t Ia mogelijkdat ik het mis heb. Maar te dien opzichte is alles mij geoorloofd, 't Is nog iemand, die men niet uit het oog moet verliezen. Zij woont Rue Davy. Ik iieh haar adres opgeschreven. Het zou mis schien niet kwaad zijn, als ik haar eens een klein bezoek ging brengen. Ik zal daar eens over deuken. Inmiddels moet ik we- ten of de markies te Parijs binnen eenige dagen zal terugkomen, dan wel, of hij, zooals de vieomte eertij Is, zich door zijn lijfknecht het benoodigde zal doen nazenden. Kijk, kijk. 't Zou wel aardig zijn, als ik door datzelfde middel weder slaagde. Maar waarom niet? Is het niet de vieomte, die de beele zaak heeft beknipt? Die zal hem wel van raad hebben gediend. En hoe leep hij is, zooveel verschillende koorden heeft hij niet op zijn boog. Ongemerkt had Gabiron den boulevard Ilaussinann bereikt. Zooals hij reeds gedaan had, toen hij de woning van De Lasserre verliet stak hij zijn neus in de lucht en scheen hij den wind te willen ondervragen. Daarna keek hij op zijn horloge. tl eel goed," sprak hij binnensmonds. ,Ik heb nog wat tijd. Laat ons dan den koetsier van mevr. Delorme al vast maar eens in het verhoor nemen." En een einde makende aan zijn overleg gingen, liep hij met versnelden pas op het huis aan, waar papa Chaminon met de be waking der deur belast was. VIII. HET JACHTHUIS. Zooals wij verhaald hebben, hadden de beide bandieten, die Aurora op zulk een vermetele wijze ontvoerd hadden, Parijs door de poort van Clignaucourt verlaten. (Wordt vervtl/d.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1