*j isA. i^a -*-• 's Ilage gehouden aanbesteding vanhet onderhouden en herstellen van het post- en telegraafgebouw te Noordwijk, zijn ontvan gen de volgende inschrijvingen: W. Van Scliaikte Noordwijk f644,00; E. Plas, te Noordwijk f560,00; Q. Van der Uaad, te Noordwijk f555,55; C. Alkemade jr. te Noordwijk f 544,00. Naar aanleiding van de geruchten om trent conversie onzer staatsschuld, kan met eenigen grond worden verzekerddat werke lijk bij onze regeering in overweging zijn plannen tot converteering van onze 2 3 en 4 percents schuldbrieven in een 6} per- cents-fonds, met de bedoeling om aldus een aanzienlijke som aan rente te besparen. In dien deze overwegingen mochten leiden tot de indiening van een bepaald plan aan de staten-generaal zou zegt men het voornemen bestaan vrijheid te geven tot af lossing van de tegenwoordige certificaten AVetkl. Schuld, indien de houders dit moch ten verkiezen. Volgens paiticuliere berichten is tegen woordig opperbevelhebber der Atjehers zekere Triest kolk gedeserteerd sergeant-majoor van ons Indisch leger. In 1873 was hij cadet der infanterie te Breda en als buitengewoon bekwaam bekend. Zijn vader hertrouwde tegen Eriesekolk's zin, en om dezen nu verdriet aan te doen en zoo voor zijn hu welijk te stralfen, deserteerde de cadet, zijn wapen medenemende, en werd niet-eervol omslagen en streng gestraft. I.ater nam hij te Harderwijk dienst als koloniaal. Aan zijn kennis wordt o. a. toegeschrevendat de Atjehers tegenwoordig bruggen aanleggen geheel op Europeesclie manier eu even goed uls door onze troepen. (Ati Ct Door de geneesk. staatscommissie te Amsterdam, zijn gisteren tot arts bevorderd de hoeren II. Ten Gate lloedemaker en J. 11. Van Gennep, med.-doctorandi. Naar aan de N. R. Cl. uit Berlijn gemeld wordt, is in den Rciduauzc'igcr het ollicieele Duitsche rijksblad, uit den iloniteur officiel du commerce van 31 De cember 1885 eene lijst overgenomen, de namen van 133 firma's bevattende, welke zich te Botterdam met zwendelarijen zouden inlaten eu die door de Rolterdamsche politie aan den Eranschen consul alhier medege deeld zouden zijn. De .oude Kees", de bekende beerin der Rolterdamsche diergaarde, is in den ouderdom van ruim 30 jaren gestorven, liet dier zat alleen in een hoktegenover de beeren en de hyena s. Naar aanleiding van in den laatsten tijd opgenomen berichtenvolgens welke «en zeker getal werklieden te Feienoord was ontslagen, wordt ons van zeer vertrouwbare zijde medegedeeld, dat die berichten, zon der toelichting, een zeer scheeve voorstelling geven van den toestand. Er valt namelijk uit op te maken, dat te Feienoord meer en meer gebrek aan werk komt. Dit nu is volstrekt niet het geval, integendeelin den loop van den winter is er steeds volop werk geweest. Zijn er nu en dan eenige werk lieden ontslagen, van den anderen kant werden ook herhaaldelijk nieuwe aangesteld. (Tjd). De heer F. C. Magnenat heeft zijne concessie-aanvraag ter oprichting van een véloci; èile-besteldienst te Amsterdam inge trokken. De heeren C. De Brmjn Zn., te Amsterdam, eigenaren van de op 1 Nov. jl. buiten werking gestelde gasfabriek, heb ben bun werkvolk, dal. sedert in liet genot bleef van het volle loon, ontslagen onder toekenning van het halve loon tot 1 Wei e. k. Toen Donderdagavond de lezing van prof. Van Hamel in de Vrije gemeente te Amsterdam was afgeloopen, trok een troepje socialisten, die deze samenkomst hadden bijgewoond, onder het zingen van het zoo genaamde vrijheidslied" van daar door de Leidsche straat tot op den Ileiligenweg, waar zij eenige politieagenten ontmoetten, die hun het zingen verboden. Men maakte rechtsomkeert en trok langs den Singel verder de stad in. In de Kalverstraat ont stond wederom eene botsing. De agent van politie der Ie sectie, Bolle, vermaande de menigte om uiteen te gaanaan welke ver maning echter niet werd voldaan, zoodat de agent een der aanvoerders trachtte te arresteeren. Hij ontving hierbij echter een hevigen slag met een stok in het gelaat, waardoor zijn neusbeen zoo goed als ver brijzel! werd. De man moest van de ver dere vervulling van zijn dienst afzien en onmiddellijk naar het gasthuis worden ver voerd, waarin hij opgenomen werd. De commissaris van politie der 1ste sectie, mr. E. Van Kaalte, stelde onmiddellijk een gestreng onderzoek in, en naar aanleiding daarvan werden gisterenmorgen twee personen ia hechtenis genomen en verboord. Onder hen is de bekende colporteur van Recht voor Allen, De Zwart, die op de Prinsen gracht door drie rechercheurs van het hoofd bureau werd aangehouden en onmiddellijk wegens zijn verzet geboeid naar het bureau werd gebracht. Beide gearresteerden ont kennen hun schuld en zijn voorloopig op vrije voeten gelaten. (A.) Op St. Nicolaasavond werden te Zwolle door eenige jongens, aangevoerd door den 19-jarigen W. P. Hartzdorff, nabij het sta tion de glazen straatlantaarns vernield; ver volgens verbrijzelde een hunner met een bierglas een spiegelruit in de woning van den kantonrechter, terwijl daarna W. P. Hartzdorff eene glasruit stuk sloeg in de Walstraat. Donderdag stonden daarvan 3 beklaagden terecht voor de rechtbank te Zwolle. De officier van justitie requireerde voor den 14-jarigen J. \V. M. voor het ternielen \an de ruiten ecner lantaarn; en voor den 16-jari- gen G. J. B.wegens het inwerpen eener spiegelruit, elk eene cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen, met aanneming van verzach tende omstandigheden als gehandeld heb bende onder den invloed van W. P Hartz dorff. Voor W. P. Hartsdoiff requireerde het O. M. een cellulaire gevangenisstraf van 6 maanden. De uitspraak zal den 1 lden Pebr. geschieden. De arbeider Gerrit Oosterveen, uit Veilingen, die den l8den Oclober den rijks veldwachter E. De Weerd heeft gedood, is in cassatie gekomen tegen het vonnis van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbij hij is veroordeeld tot 25 jaren tuchthuisstraf. In de grootere dorpen in het noorden van Friesland begint gebrek aan werk ie komen. Evenals in de voorgaande jaren, is de voorraad vlas te spoedig ui»geput. Ti Ferwerd loopen reeds verscheidene arbeiders ledig en ook elders ziet bet er niet gun stig uit. Sedert Zondag jl. zijn uit Goes drie jongelieden van 16 ISjarigen leeftijd en van verschillende ouders spoorloos verdwe nen. liet laatst zijn zij Zondag in den omtrek van het station gezien. De oudeis verkeeren natuurlijk in verregaande onge- rusiheid. (O. C.) Verleden Zaterdag was een meisje van ongeveer 16 jaren, een kind van behoeftige ouders, aan het houtsprokkelen in een der bosschen te Maarheeze, van de hoogwclgeb. freules Van Tuyll van Serooskerken \au Heeze. Eensklaps verschenen in het ver schiet een paar maréchaussees; het meisje zette het op de vlucht en kwam, achter volgd door een der gerechtsdienaars, in een diepe watersloot terecht. Tengevolge van dit onvrijwillig koud bad en waaischijnlijk tevens van den schrik is het meisje reeds 's anderendaags overleden. Naar het gerucht loopt, zal, volgens de N, R. Ct., in den gemeenteraad te Maas tricht die het voorstel van den heer Ti ipels, om den heer Pijls, burgemeester, als lid van den raad te schorsen wegens middel lijke deelneming aan leveringen ten behoeve der gemeente, met algemeene stemmen op dat van den voorsteller na heeft verworpen, het voorstel gedaan worden, om den lieer Tripels zelf nis zoodanig te schorsen, omdat hij, in strijd met al. 1 van art. 24, als advocaat is werkzaam geweest in ecu rechts geding, waarin de gemeente betrokken was. De heer Tripels namelijk heelt in de pioce- dure over het straatgeld voor den lioogen ra2d, in cassatie van de beslissing door het hof in Noord-Brabant, de onwettigheid tegen de gemeente als advocaat volgehoudenook nadat hij lid van den raad is geworden. Wat groot er is, de onnoozelheid of de par tijzucht, wordt hier in 't midden gelaten. Wen meldt uit Maastricht: De berichten van de Boven-Maas worden gunstiger; overal wordt sterke val waarge nomen. Ook hier is het water aanmerkelijk gevallen en de rivier binnen hare oevers teruggekeerd, 't Begon ook tijd te worden. Reeds waren de dorpen HeugemBorgharen en Itteren overstroomd en van het verkeer afgesneden. Over den weg naar Scharn en den rijweg naar Nijmegen stroomde een breede Maasarin. Te Smeermaas dreigde een dijk door te brekenmet veel moeite heeft men hem kunnen behouden. In de stad is wel geen water gezien, maar tal van kelders waren en zijn nog vol water, liet nieuwe gedeelte van het stadspark stond blank en het scheelde weinig, of Mans en Jeker waren daar ineengeloopen. All.rwege staan de fabrieken en molens, die door liet water der genoemde rivieren gedreven wor den, nog stil. Ook de scheepvaart onder vindt vertraging, daar de stoombooten op het zijkanaal Luik niet kunnen bereikeu, maar te Herstal moeten lossen. 's GKAVEVIIAGE. Door Z. M. is, met ingang van 1 Sep tember 1886, aan W. E. V. Govers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lecraar aan de rijks hoogere burgerschool te Yenloo. Door Z. M is de kolonel G. Holtius, commandant van het 1ste regiment huzaren, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld; en is die kolonel benoemd tot Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst. Door Z. M. is de heerW. Leendertz. arts, benoemd tot officier van gezomlheid 2de kl. bij het personeel van den gtneesk. dienst van het leger in Ned.-lndië, en zijn de heeren E. P. Bcuzinger en II. L. Harms, tijdelijk, dat is voor den tijd van ijf jaar, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het leger in Ned. Indië. 1111 MM. de koning en de koningin woonden gisterenavond in den Kon. Hull Schouwburg de voorstelling bij van Marga- retlia Ga ut hier, gegeven door de leden van de kon. vereen. Het NederlandschTooneel." Tot het gevolg behoorden de hofdames, baronesse Van lttersum, en jonkvrouwe Va» de Toll, en de heeren: ridder Huyssen van Kaltendijke, kamerheer; baron an Tuyll van Serooskerken, ordonnance-oüicier en De Ranitz, adjudant. Z. K. II. prins Albreclit van Pruisen, regent van Biunswijk, zal in het aanstaande seizoen vier weken (van 15 Juli tot 15 Augustus) te Scheveningen komen dooi- Local Governement", en de heer Iieneagu tot kanselier van het hertogdom Lancaster benoemd. Volgens een door Daily Newë medegedeeld gerucht zou lord Granville ge heim zegelbewaarder worden, en de porte feuille van buitenlandsche zaken overdragen aan lord Roseberrydie als minister van buitenlandsche zaken in het kabinet zitting krijgt. LAATSTE BERICHTE*. brengen en dan Hotel d'Orange. verblijf houden in het BU IT EN LA N BSCIIE B EB I CUT EN ENCÜLA I». Graaf Aberdeen is tot onderkoning van Ierland benut-md, graaf Kenmore tot lord Chamberlainlord olveston tot minis ter van posterijen, Graaf Mor ley tot minister van openbare werken en de heer Plajfair tot minister van onderwijs. FKANHRIJ K. De Fransche minister van oorlog, gene raal Boulanger, heeft liet ontslag van gene raal Schmitz gedaleerd op 3 Februariter wijl op 4 Februari de termijn van diens kommaiido zou verstreken zijn, ten einde aldus wel te doen uitkomen dat de maatre gel alleen een gevolg zijner hooge ontevre denheid was. Men verneemt dat generaal SchmPz als kommandant van liet 9«le legercorps vervan gen zal worden door generaal Tliibaudin Door dezen officier, wiens reputatie van trouw aan zijn eerewoord zoo verdacht is, die zich liet vinden om de prinsen uit het leger te bannen, en wiens geschrijf in de bladen hem als een zeer weinig respectabel man heeft doen kennen, aan het hoofd van het corps te plaatsen, zal de republiek zeker het ontslag in massa der officieren van goede familie bevorderen. Aan dezen blijft dan niets over, dan eene restauratie af te wachten, in plaats van ook onder de repu bliek, gelijk zij gewoon waren, hun vader land te dienen. DUITSCIIL A*D. De Duitsche bondsraad heeft reeds zijne goedkeuring gehecht aan het wetsont werp der regeenng, om den duur der socia listenwet met vijf jaren te verlengen. TVRKIJK. Behalve Ruslandhebben alle mogend heden reeds mondeling hunne instemming met de beschikkingen omtrent Oosl-Rumelië te kennen gegeven. In de Bulgaarsch-Turksche overeen komst is een maximum van 100,600 man voor hulptroepen aan Turkije tijdens den oorlog bepaald. GRIEHEl'LAIVD. In een onderhoud van den Griekschen gezant te Londen met den heer Gladstone, herhaalde deze laatste de hoop, dat Grie kenland den vrede niet zou verstoren. Naar dien Gladstone het Europeesclie concert niet kan verbreken, zal de Grieksche regcering erkennen de onmogelijkheid om raad te ge ven; indien de lieer Gladstone er in toe stemde, zou het de ondergang van het land zijn. De tot buitengewoon adjudant des ko- nings benoemde kolonel der catalerie Holtius, thans gepensionneerdis door Z. M.den ko- ning-groothertog tevens bevorderd tot kom- wandeur der orde van de Eikenkroon. Het voor ontwerp tot verlenging der concessie van de Nederland .*che Rijnspoor wegmaatschappij is met de opmerkingen van den raad van state bij de regeering terug ontvangen. De zaak zal dus weldra in den vonn van een wetsvoorstel bij de staten- generaal worden aanhangig gemaakt. Zijn wij goed ingelicht, dan berust de concessie verlenging in hoofdzaak op dezelfde grondslagen als de overeenkomst voor eenige jaren nut de Ilollandsche spoorwegmaat schappij aangegaan, waarbij ook het recht van naasting van de spoorwegen voor den staat is erkend. Gisteren werd door baron Van Was- senaer van Catwijck, lid van de tweede ka mer, te s Hage, wederom eene soiree gege ven, waaroj) vele dames en heeren uit de koninklijke hofkringen en uit het corps di plomatique verschenen waren. De Verzekeriitgslode deelt mede dat als medewerker van dat blad is toegetreden Dr. Euiile Brusa, hoogleeruar aan de lioo- geschool te Turijn, vroeger in gelijke betrek- King aan de universiteit te Amsterdam. De kellner Simon Jocheras, als ver dacht van medeplichtigheid aan den op L'Amblee vermoedelijk gepleegde» moord, gepaard met brandstichting en diefstal, ia naar liet llhl. verneemt uit preventieve hech tenis ontslagen. De aanhouding van Her mann Liese is door de rechtbank te Am sterdam bekrachtigd. Naar het L'tr. Daghl. verneemt, heeft dezer dagen bij de kas van het bureau in het station der Rijnspoorwegmaatschappij te Utrecht, waar, behalve kaartjes voor den Rijnspoorweg, ook die voor den Staat9- en CVntraalsjjoorweg worden afgegeven, eene opneming plaats gehad, waarbij een tekort van ongeveer f 3000 aan den dag moet ge komen zijn. Verder omtrent deze zaak verspreide ge ruchten zijn, naar aan het Utr. Daghl. van goederhaud wordt verzekerd, ^volkomen onwaar." SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Sumatravan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 5 Februari. De Voorwan ris, van Batavia naar Am sterdam, pnssperde gisteren Kaap Corso. De Samarangvan Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port Said. GEMENG DE BERICHTEN 1»ER TELEGRAAF. BELGRADO, 6 Febr. De lijding van de overeenkomst tusschen Turkije en Bul garije heeft hier groole ontmoediging te weeg gebracht, daar zij bewijst, dat de mogendheden vast besloten zijn, om zich tegen iedere hervatting der vijandelijk heden te verzit tui, en dat zij de Bulgaarsche unie erkennen. LONDEN, 6 Febr. De heer James Bryce is tot onder-secretaris van staat l ij het de partement van buitenlandsche zaken, de heer Wadehouse tot onder-secretaris van staat bij het departement van koloniën, de heer Collmgs tot secretaris van de Board of Volgens een te Limerick ontvangen telegramis het stoomschip Ruimer bij Kilkee Bay verongelukt en de uit 16 man bestaande equipage daarbij omgekomen. De Fulmer was op weg naar Limerick met steenkolen en was Donderdags vertrokken. Men ver onderstelt dat liet schip in den storm van Zondag op de kust gestrand is. Een red- dingooci en eenige wrakstukken zijn door den kustwachter opgevischt. Te Saint-Queiitin is eene werkstaking uitgebarsten, waaraan reeds 1500 werklieden deelnemen. Men vreest dat al de wevers zich zullen aaneensluiten. Zij vragen ver mindering van arbeidsuren, verhooging van loon en afschaffing der boeten. Er zijn troepen heengezonden om wanordelijk heden te voorkomen. Eenige lotelingen die Zaterdag te Val- Ion (Ardéche)aan de loting hadden deel« genomenwilden bij het terugkeeren de rivier, de Anlèche, oversteken en namen daartoe plaats in twee boutjes. Een daar van kantelde om en vier der lotelingen ver» dronken. De anderen konden gered worden. Blijkens de volkstelling op 1 Dec. 1S85 in Pruisen gehouden, is de l.evolking van Berlijn gestegen tot 1,315,54-7, waar onder 683,608 vrouwen, zoodat liet getal mannen ruim 50 000 minder bedraagt. Sedert 1881 is de bevolking met 193,217 vermeerderd, waarbij 104,107 vrouwen. Berlijn telt 25,744 bewoonde huizen, 459 onbewoonde, en 835 ^beweegbare" wonin-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2