NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 8 Februari 1886. N°. 32. ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepinakerssteeg Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berieliten. nationale militie. Blnnenlandsche berichten. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door liet geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meerj 0.15. Groole letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, it contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199, Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden dal ingevolge art 8 der wet van 29 Juni 1851 [Staatsblad no. 85) de verkiezing, ter vervulling der opengevallen plaatsen, tengevolge van bel vertrek uit de gemeente van den beer G. A. DE GEUS en van liet genomen ontslag door den lieer Mr. S. LE POULE, die in 1*89 moesten altreden en van bet genomen ontslag door de lieeren Mr. J. Tb. BLIJS, en Dr. E F. VAN DISSEL, die in 1887 moesten altreden zal plaats heb ben op Illnsdag don I6en Februari 1&4G van des morgens negen tot des na middags vier uren. En geschiedt lueivan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche ouratit. burgemeester en Wethouders voornoemd DE KXNTEIt, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 23 Januari 1886. bi)ItgliuEKSTER es WKTIIOUDKHS tan LEIDEN, Gezien art. 9 van lift koninklijk Iml-IuiI van den 17<Jen Dfrcifibcr 1861, Staatsblad n". 127); Breivcn bij «leze Ier algi-ineriie kennis «lat de ingezet enendie verlangen inorlileii als vrijwilli gers hij «Ie nationale indiiie op te treden, zich daar toe vóór den l*lr0 Mjari aangaande ter geiiicenlc- seeielarie behooieii aan te geve.i. De liepalingen der wet van den 19 0 Aiignstiis 18ül (Staatsblad n°. 72), l»« tiekk« li|k <le nationale militie, rijn (en aanzien van de vrijwilligers de volgende; •Art. 11. Om vrijwilliger Inj de militie te zijn, moei inen ongehuwd of kimlciloos wetluuiiaar en ingezeten wezen, vou<ts lichamelijk voor «len dienst geseliikl, ten minste 1.5Ü meter lang, op den lslen Januari van liet jaar derojiticdmg als vrijwillig,r liet 2()»te jaar ingetreden zij» bel 35'te jaar niet vol bracht hebben, tot op het tijdstip «Ier ..ptrcdmg aan zijne verplichtingen ten aan/.ien vMn de militie, zoo ver ilie te vervullen waren, voldaan en een goed zedelijk gclrag liehhen geleid. liet hezit van die verei-ehten, met uitzondering Tan «Ie lichamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte, wordt liewezen door een getuigschrift van den Burgemeester der woonplaats. Art. 12. Hij. die voor de militie is ingeschreven, wordt slechts als vrijwilliger toegelaten voor de ge meente, in welke hij ingeschreven is, tenzij hij geene verplichtingen ten aanzien van de inilitic ineer te vervullen hehlie. Art. 13. Hij. «lic hij de zeemacht, hij het leger hier te lande, of hij het krijgsvolk in 's Itijks over- xeesche bezittingen heeft gediendwordt niet als vrij williger bij de militie toegelaten, tenzij hij, hij het verlaten van den dienst, tichalve ecu bewijs van onl- slarvan den bevelhehher, onder wien hij laatstelijk heeft gediendeen getuigschrift hchbe ontvangen, inhoudende, «lat hij zich gedurende zijn diensttijd goe«l heeft g«nlragen. Hij kan, heeft hij dit ontvangen, tot dat zijn veertigste jaar volbracht is, als vrijwilliger hij de militie wonlen toegolati'ii." ij«l«»rs wordt ter kermis van de helanghehbenden gebracht, dat tot het opmaken van liet getuigschrift, bedoeld hij hmengenoemd art. 11 «Ier w«-t dagelijks, uitgezondenl «Ie Zondag, van «les voor middags negen tot des iiamidrhigs vier uien, ter sccretuiie «lezer ge- imviite de gelegen|i«'id hc-taat. Eu ge-chicdt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K WTEH, Burgemeester. K. KIST, Secreturis. Leiden, G Februari 188G. L)e Burgpmnesler van Leiden Brengt Ier kennis van de mgezelonon dat de landmeter van de, le klasse van bel kadaster belast met den velddienst in bet arrondissement LEIDEN, bet voornemen heelt deze ge- mcente te bezoeken tot bet opmeten van de kadastrale verandeitngcn voor hel loopende dienstjaar. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTEH. Leiden, 6 Februari 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag, den II Februari 1886, waarin o. a. behandeld zal worden bel voor stel betrekkelijk den aanleg van een telefoon. MTA»»NIEIJ1VI. Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen de dienstbode C. L., die, slechts enkele dagen bij den bakker De K. in dienst zijnde, zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal van goederen en geld. Een en ander is in beslag genomen. lieden namiddag ten 2} uur is een begin van brand ontstaan in een binnenkamer ten huize vau zekeren D. aan den Ouden Singel, doch door spoedige hulp gebluscht. De brand is ontstaan door het loslaten der kachelpijp, waardoor het behangsel vlam vatte. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 55 tot 82 volwassen personen en 13 tot 28 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 6 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtheritis aangegeven. Overleden aan makelen 1. De Smeden- en Koperslagers-Vereeni- ging *Nut door Vriendschap'' zal a. s. Maan dag in het lokaal Ephraim haar veertiende jaarfeest vieren. De heer Maju, gevolg gevend aan een tot hem gericht verzoek zal den 11 den en 13den dezer maand in de Stadsgehoorzaal populaire wetenschappelijke voorstellingen geven hoofdzakelijk voor de leerlingen der verschillende inrichtingen van onderwijs. Dat soortgelijke voorstellingen, leerzaam en aange naam voor de jeugdelders een goed onthaal hebben gevonden, blijkt uit de gunstige beoordeeling, voorkomend in de Ilaarlemsche Courant. //Wij kunnen met genoegen mededeelen, dat de proeven, d or den heer Maju ge nomen als volkomen geslaagd zijn te be schouwen. Wij bedoelen niet alleen, dat beide voorstellingen, jl. Vrijdag en Zaterdag gegeven, wat liet leerzame betreft, volko men aan het verwachte doel hebben beant woord, maar ook wat de belangstelling aan gaat, waarvan de groote opkomst van jonge- heeren en jongedames getuigenis gaf. Door die betoonde belangstelling mogen wij ver wachten, dat meer dergelijke leerzame voor stellingen en voordrachten uit de rijke ver zameling van den heer Maju in het verschiet liggen. Vooral hopen wij de onzichtbare wereld door liet microscoop te zien. Onder de bezoekers merkten wij met genoegen op de leerlingen van de kweekscholen voor onder wijzers en onderwijzeressen; waarom wij met reden mogen onderstellendat de directeur en de directrice dier beide instellingen het nuttige en leerzame daarvan op prijs stelden, en waarlijk, het was schoon en wel de moeite waard, den heer Maju in zijn populaire voordracht over den loop der planetenover de zon, de maan en de aarde, hun ouder lingen stand en wentelingen, eb en vloed, de jaargetijden, de maanstanden enz. te vol gen te duidelijker nog was deze voordracht omdat een en ander we.d toegelicht door een 30tal zeer groote lichtbeelden, die, ge deeltelijk beweegbaar, een duidelijk denk beeld konden geven van wat er in het hemel ruim omgaat; vervolgens prachtige licht beelden over land- en volkenkunde, vader- landsche historie, enz., enz. Dat een en ander bij de jeugd ontboezemingen uitlokte die in handgeklap en bravo's overgingen, was geen wonder. Gedurende de voorstelling heerschten de grootste stilte en attentie. Het is zeker, dat de indrukken, op die avonden verkregenvruchten zullen dragen, wanneer de heeren onderwijzers bij hunne lessen daar later op zullen terugkomen." Op grond van di ebeoordeeling hopen wij dat de aanstaande voorstellingen door het jonge geslacht druk bezocht mogen worden. Bij kon. besluit van 28 Januari II. ia thans bepaald, dat het besluit van 7 Sep tember 1885 voorloopig buiten uitvoering zal blijven en mitsdien de bestaande dienst doende en rustende schutterijen voorshands op den tegenwoordigen voet zullen blijven. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastin gen, invoerrechten en accijnzen, dat wegen* het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Tholen, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich nog tot 15 Februari e. k. daarvoor bij het departement van finan ciën kunnen aanmelden. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatscourant opgenomen statenbetreffende: I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de maand September en de eerste liegen maanden van 1885, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beiden voor gaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Samarang en Soerabaija, gedurende de maand Sep tember en de vorige maanden van 1885 te zamen. Bij de op gisteren aan het departement, van waterstaat, handel en nijverheid te FEUILLETON. 225.) fik dank u. Ik geloof niet dat ik iets van belang vergeten heb; alle inlichtingen die ik u verstrekken kan heb ik u gegeven." Oabiron boog eerbiedig op die woorden en verliet het vertrek. Toen hij op de straat was, rekte hij zijn hals uit, wierp een vluclt- tigen blik om zich heen en met den neus in de lucht, scheen hij den wind op te snuiven. Daarna stak hij zijn handen in zijn zak ken en begon hij flink door te stappen. /Vreemd! heel vreemdsprak hij oij zich zelf. „Waarom verschuilt de graaf DeLas- serre zich op den b ndevard llaussmann on der den naam van Delorme, de rue de Ro- cher dien van Pieire Rousseaudien hij zes tien jaar geleden aangenomen had? Sedert acht dagen tracht ik die vraag op te lossen maar het gelukt mii niet. Iemand, die eenige malen millionair is en graaf op den koop toe, verbergt zich niet zoo, zonder er toe gedwongen te wezen. £r is zeker iets verschrikkelijks in zijn verleden. Wat?.... Ja, dat is het juist.... Hij verbergt zich en hij verbergt zijn dochter, ziedaar het feit. En hij gaat zoover van zijn dochter wijs te maken, dat mevrouw Deloime haar moeder is. Ja, ja, dat alles is al lieel vreemd. Anne vader! Hoe ontroerd was hij daareven, toen hij mij over zijn kind sprak Hoe moest hij zich geweld aandoen om de dikke tranen, die ik in zijn oogen zag pa relen, te beletten naar beneden te vallen. Onder de rijken, onder lien, die men het meest benijdt, zijn er rampzaligen, en de graaf De Lasserre is er een van. En mis schien nog veel rampzaliger dan men wel deukt.... Ik had licht kunnen zeggen: /.maar schrei dan toch, als u dat lucht Kan gevenvoor mij behoeft ge u zeiven geen dwang aan te doen. Ik weet dat u graaf De l.asserre zijt, en dat juffrouw Aurora uw dochter is...." Ik heb mij ingehouden. Ik heb wel gedaan. Men moet nooit laten merken dat men te veel weet." Hij is bepaald veel verouderd. En in weerwil daarvan, bezit hij toch een zeer zeldzame geestkracht. Als hij gelukkiggeweest was, zou hij een man zijn om honderd jaar te w orden Ik herinner mij het nog alsof het gisteren was, toen hij Parijs verliet, nu zestien jaar geleden, bewoonde hij een slecht gemeubelde kamer. Daar ben ik bij hem geweest. Hij had toen juist, ik weet dit pas sedert eenige dagen," liet prachtige huis verlaten in de Rue de Berridat kort daarop verkocht is. Waar waren toen de gravin De Lasserre en hun klein dochtertje? Waarom heeft de graaf het spoor van den vicomte De Sanzac tot Mentone gevolgd? Hier brak Uabiron eensklaps zijn alleen spraak af. „De duivel," dus ging hij voort, terwijl hij zijn hoofd voorover hoog, „ik geloof dat ik het begin te raden. Ja, ja, dat zal het weten. De gravin geschaakt met haar dochter! Want die lieve vicomte is nooit iets anders geweest dan hij op den huidigen dag is: een waie deugniet" Dit alles is zoo duidelijk als de dag. In- tusschen heb ik het recht niet de geheimen van mijnheer De Lasserre te doorvorschen. Als ik in zijn levensboek een oogje sla, dan is het enkel en alleen uit belangstelling voor hem. Hij trekt mij aan die man; ik voel voor hem waarlijk eenige genegenheid. Is dat omdat hij ongelukkig is, en ik een he kel heb aan dien vicomte? Misschien.... Neen, ik loog zoo even niet, toen ik zeide dat hij op mijn toewijding kon rekenen.... Hij heeft mij een goede belooning toege zegd. Maar daar doe ik het niet om. Ik zou voor hem werken, al verdiende ik er geen rooden cent meê. En de gravin? Wat is er van haar, van die arme vrouw geworden? Ik ken den vi comte. Na verloop van een jaar, van eenige maanden misschien, had hij genoeg van haar en heeft hij haar laaghartig verlaten, 't Is altoos op dergelijke wijze, dat zulke geschie denissen afloopen. En dan wil men nog beweren, dat de vrouwen altoos geneigd zijn te geloovendat zij eeuwig bemind zullen wordenAls zij maar eens een enkel oogen blikje zich de moeite gaven te denken aan wat haar te wachten staat, zouden er niet zooveelEen gravin is een vrouw als elke andere. Maar om het even, 'lis hard.... Zij heeft dit niet kunnen veidragen. Arme vrouw 1 Zij moet dood wezen! Zestien jaren geleden was het de moeder. Thans de doch ter.... Waarachtig, het loopt den graaf niet med. Hij is ouder een ongunstig ge sternte geboren. En thans, laat ons van den stand van zaken eens rekenschap geven, en trachten mij een heldere voorstelling te maken van wat ik te doen heb. Wordt vervolfd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1