BUITENLANDSCHE BERICHTEN. liet huis van arre9t overgebracht, die ver dacht wordt zich aan oplichting door middel van valschlieid in een omlerhandsch geschrift te hebben schuldig gemaakt. Voor de rechtbank te Amsterdam werd gisteren de zaak behandeld van den sociaal democraat Fortuyn, die beschuldigd wordt smaadwoorden gebezigd te hebben tegen de openbare autoriteiten in eene openbare bij eenkomst op 24 November 11. Vier getui gen waren gedagvaardw aaronder zich be vonden de verslaggevers van het Ilandcltllad en het Jtagbl. v. Nederland, liet openbaar ministerie eischte schuldigverklaring en als straf f250 boete, subsidiair twee maanden gevangenisstraf, benevens de kosten van het geding. De uitspraak is op heden over acht dagen bepaald. De beklaagde verde digde zichzelf en ontkende de bedoeling tot beleediging. Wanneer hij in de uiteenge jaagde v< rgadering ill het Café Zincken had kunnen spreken, zou dit gebleken zijn. De kroonprinses van Zweden is gis terenavond te Amsterdam aangekomen en aan het Ainstel*hotel afgestapt. Aan ongeveer 50 personen op de rijks-marinewerl te Den Helder is mededee- ling gedaan, dat zij zich moeten voorberei den op een aanstaand ontslag. Eene vrouw te Barneveld, die in geen te beste verstandhouding met haren man leefde, wist dezen over te halen, met eene koe naar de markt te Nijkerk te gaan. Toen hij weg was, liet zij al het huisraad op wagens laden en verkocht het vee, waarna zij zich verwijderde. Men kan zich voor stellen, hoe vreemd de man stond te kijken toen hij, 's namiddags terugkeereude, het huis zoo goed als ledig vond. Men schrijft aan de N. X. Ct.: Er bevindt zich op het oogenblik in Drente een Amerikaan (geboren Nederlander), gekomen, om op last van een der Amerikaansche sta ten land ten verkoop aan te bieden. De voordeelige voorwaarden doen menisreen tot vertri k naar de nieuwe wereld besluiten. Eén landbouwer o. m. heeft het voornemen zijne vaste goederen, ter waarde van onge veer f 100,000, te gelde te maken, om daarna het land te verlaten. In de crimineele zitting van het ge rechtshof te Leeuwarden, gepresideerd door den heer mr. W. Terpstra, is het arrest uitgesproken tegen H. S.oud 81 jaren, laatstelijk postbode, wonende te Nnordwolde, thans in hechtenis, die terecht heeft gestaan terzake van: 1". dat hij in of omstreeks Sept. 1884 een bedrag van i 18 45, hem door den arbeider Br. te Wateren, meteen postwissel trr hand gesteld om te verzenden heeft verduisterd; 2°. een postrepu van 1 Sept. 1884 ad f 1.25 heeft veranderd in een van 4 Sept. 1884 ad f 13.45, en 3°. dit vervalschte repu aan den arbeider Br. heeft doen terhand stellen. liet hof achtte het feit subs. 1°. bewezen doch heeft, ofschoon de vervalsching van het reQu van f 1.25 in een van f 18.45 be wezen verklarende, niet het volkomen bewijs verkregen dat die vervalsching is gepleegd door besch., en evenmin dat hij van dit valsche stuk gebruik heeft gemaakt; spreekt hem mitsdien vrij van het 2e en 3e feit; verklaart besch. aan het le feit schuldigen veroordeelt hem, ouder aanneming van ver zachtende omstandigheden, tot 6 maanden celstraf en f 3 boete. Maandag kwam in een hotel te Mid delburg een Duitscher, van beroep hout snijder en van veertigjarigen leeftijd. Hij zeide van Darmstadt te komen en voornemens te wezen naar Londen te gaan. Dinsdag verklaarde hij onwel te zijn, wat ook uit zijn doen en l.iten bleek. Gisteren namid dag maakte hij door een revolverschot een einde aan zijn leven. Men zegt dat hij ain zwaarmoedigheid leed. Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. (M. Ct Opnieuw heeft men te Bergen-op-Zoom beproefd in te breken; ditmaal in de ijzer gieterij der firma Boqier, Nerinci en Richter. Door uitsnijding van eene ruit, heeft men zich toegang verschaft en daarna pogingen gedaan om de brandkast te openen. Of schoon deze blijkbaar met kracht werden aangewendslaagde men gelukkigerwijze niet. CR.IVE\II1GK. Door Z. M. is aan jhr. mr. A. F. O. Van Sasse van IJsselt, op zijn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter-plaalsvervanger te 's Hertogen- busch, en is aan den heer L. P. Rietstap, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1886, eervol ontslag verleend als notaris te Rotterdam. Door Z. M. zijn bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid bevor derd; tot commies, de adjunct commies II. T. Kloinpé; en tot adjunct-commies, de lste klerk M. Lavies. Het hof hield zich gisteren bezig met het onderzoek van den brutaleu diefstal ge pleegd ten huize en ten nadeele van mevr. de wed. II. aan den Westersingel te Rot terdam, in den avond van Zondag 16 Au gustus jl. Besch. was de DuiUcher W. S.geboren te Hernsheim, kleermaker van beroep, wo nende te Brussel, die op zeer vriendschap- pelijken voet stoud met zekere M. De G., een vroegere dienstbode van de bestolene, die, toen zij met hem te Rotterdam ver toefde, het huis van haar vroegere meestere» had aangewezen en hein met de inrichting er van had op de hoogte gesteld. Die vroegere dienstbode, brgeerig naar de be zittingen van mevr. II., spoorde den besch. aan om te trachten het huis binnen te dringen en dan diefstal te plegen. Op den genoem den dag zou volgens haar de villa aau deu Westersiiigel door de bewoonsters zijn ver laten en daarom oordeelde zij toen het ge schikte oogenblik gekomeu om een slag te slaan. De besch. liet zich bepraten en ge volg gevende aan het gemaakte planver trok hij van Brussel naar Rotterdammede nemende verschillende breekwerktuigeu en een grooten zak om het een en ander in te bergen. Des avonds tussclien 10 en 11 uur kwam hij aan de woning van mevr. II., die naar zijne meening uit de stad was, maar die met huishoudster en dienstbode naar den schouwburg was gegaan; hij wist door het wegbreken van een ijzeren vlechtwerk voor een raam van het sousterreiu, toegang tot verschillende vertrekken der woning te ver krijgen. lu de slaapkamer van mevrouw gekomen, ontstak hij een kaars en nam uit een openstaande spiegelkast een kistje, waar uit bijna het te hebben opengebroken zich een groot aantal bijouterieën en kost baarheden toeeigende, terwijl hij den mede- gebrachten zak volstopte mei kh edingstukken, welke hij uit een kleerkast had gehaald. Hiermede bezig zijnde, doch nog. niet vol daan, daar hij ook de geldswaardeu dacht te stelen, werd hij opgeschrikt door gerucht in huis. Mevr. eu hare huisgenooteii waren teruggekomen. De huishoudster, die, hoven- komende, lucht van kaarsvet en veibrande lucifers rook, keek eens goed rond en ont dekte den besch., die zich achter de gor dijnen van een ledekant had verborgen. Hevig verschrikt liep de julvrouw gillende de kamer uit maar had de tegenwoordigheid van geest de kamer af te sluiten. De inbreker die zich daardoor in de val zag, sprong uit het openslaande raam dat op din achtertuin uitzag en kwam daardoor met achterlating van den gevulden zak op het balkon van de bel-étage, terwijl hij door een tweeden sprong van eene aanmerkelijke hoogte in den tuin belandde, doch tevens een beenbreuk ver kreeg, die hem, nadat hij zich nog vier tuinen ver tot in dien van den heer R. had voortgesleept eindelijk noodzaakte, niet verder te gaan. De voorwerpen die hij in zijn zakken bij zich had geborgen begrod hij daar onder een boom met de bedoeling, om wanneer alles goed afliep, ze later weg te balen. Daarna kon bij zich nog op deu weg begeven, maar zijn been was hem zoo hinderlijk geworden dat hij ten slotte moest blijven liggen. De politie, die hem's mor gens zonder iets bij zich, maar inet een ge broken been vond liggen, droeg hem naar het bureau, alwaar hel bleek, dut hij de dader was van den reeds bekend geworden diefstal. Besch. bekende volledig den diefstal onder de medegedeelde omstandigheden te hebben bedreven. Volgens getuigenis van mevr. II., was al 'tgeen haar was ontvreemd, ter terecht zitting voorhanden, zoodat haar door dien diefstal geen nadeel was veroorzaakt. Advocaat-gen. jhr. mr. De Savornin Lob man eischte schuldigverklaring aau diefstal bij nacht in een bewoond huis, met buiten- braak en inklimming, en veroordeeliug van besch. tot 5 jaren tuchthuisstraf. Mr. Van Bell, die in deze zaak als ver dediger optradmeende dat er na de afge legde bekentenis in deze niet veel te zeggen viel. Hij geloofde dat deze man gezwicht was voor de verleiding van een kwade genius, van eene vrouw, die van hem wenschte ont slagen ve zijn en die hem er zoo duchtig had laten inloopen, want zij wist zeer goed dat mevr. 11. niet uit de stad was. Overigens wees pleiter er op, dat geen nadeel was geleden terwijl hij, ook met het oog op het ongeval dat besch. reeds dadelijk trof, het hof verzocht een veel mindere straf uit te sprrken dau door het O M. was geëischt. 's llofs uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Gisterennamiddag werd in de sloot lang» de Maliebaan achter het wachthuis bij de Bosclibrug, door den commandant van de wacht het lijk drijvende gevonden van eene vrouwongeveer 35 jaren oud en ar moedig gekleed. Het lijk dat, naar deu staat van ontbinding te oordeelen, reeds verscheidene dagen in het water gelegen moet hebben, is door de politie naar de begraafplaats overgebracht. GN tail. tv D. zitting van het hoogerhuis De zitting van het hoogerhuis is tot Maandag, die van het lagerhuis tot Zater dag verdaagd. In lut lagerhuis zijn reeds de voorbereidende maatregelen getroffen voor de nieuwe verkiezingen, ter vuorzieuing in de vacatures die door de benoemingen der nieuwe ministers zijn veroorzaakt. De heer Gladstone heeft een manifest gericht tot zijne kiezeis in Midlothian, waarin hij hen uitnoodigt bij de aanstaande verkiezingen zijn mandaat ais afgevaardigde te hernieuwen. In het mr.uifest wordt o. a. gezegd, dat het vóór alles de taak der regeering zal zijn zich een oordcel te vormen over den inaal- schappelijken toestand van Ierland, inzon derheid wat de agrarische misdaden, de nakoming der bestaande paclitcontracten, den invloed der gedrukte prijzen op dm landbouw en de persoonlijke vrijheid betreft. Het is onmogelijkzonder dit voorafgaand onderzoek, de regeling der politieke aange legenheden op doortastende wijze ter hand te nemende heer Gladstone houdt echter zijne hoop gevestigd op het ernstige voor nemen van hel nieuwe kabinet, om nauw keurig te onderzoeken of het niet uitvoer baar zal zijn eene proef te nemen niet de eene of andere nieuwe methode, ten einde aan de heerscliende crisis tegemoet te ko men en in de sociale en politieke behoeften van Ierland te voorzien op de eene of andere wijze, die meer waaiborgen van duurzaam heid aanbiedt dan de nieuwe wetgeving tot beteugeling van misdrijven. De regeering zal ricze taak aanvaarden met een levendig besef van de veraut woor delijkheid die op haar rustzij zal zich niet lichtvaardig vleien met een gunstigen uitslag van hare pogingen, doch gevoelt zich diep doordrongen van het gewicht der groote beginselen, die aan haar streven ten grondslag liggen. De Standard verneemt uit Athene, dat de Christenbevolking van Creta beslo ten heeft een adres, waarin de vereeniuiug met Griekenland wordt verzocht, te over handigen aan de bevelhebbers der vreemde vloten, die voor Creta ten anker liggen. Der Daily Newt wordt uit Aleian- drië gemeld, dat de dood gewaande Osman Digna zich ophoudt in den omtrek van Soeakin, en daar aanzienlijke strijdkrachten voor eeuen aanval op die stad bijceutrekt. t'RAVKHIJ K. De kamer van afgevaardigden heeft zich met de conclusiën tot verkoop der kroondiamanten vereenigd. Een voorstel tot verbanning der prinsen van Orleans is in gediend. Ilet plan voor de Parijsche tentoon stelling van 1889 is thans een stap gevor derd. De min. I.ockroy stelt voor een com missie van uitvoering en controle van 200 leden, uit kamer, senaat, enz., te vormen, en een commissie van drie leden voor de lei ding van de werkzaamheden. De tentoon stelling zal worden gehouden op het Marsveld en er zal een prijsvraag worden uitgeschre ven voor de plannen. Het kapitaal zal rO millioen frs. zijn, waarvan 12 door den staat8 door de stad Parijs zullen worden verstrekt. PORTUGAL. In verschillende bladen wordt melding gemaakt van eene ophanden zijde minislrt- eele crisis. DUITSCUL AND. Prins Von Bisinarck heeft het volgende schrijven dd. 2 Februari in de Helcht Am. geplaatst: ,Naar aanleiding van het debat in het huis van afgevaardigden zijn mij zoovele adressen en telegrammen van in stemming toegezonden, dat ik buiten staat ben, ook verder elk van die betuigingen in het bijzonder te beantwoorden. Allen, die mij door de verklaring hunner instem ming met de nationale doeleinden onzer politiek verblijd hebben, verzoek ik mijn iunigsten (tank langs dezeu weg te willen aannemen." Uit Cannes komt het bericht van drn dood van den erfprins 1-eopold van Anhall. Zijne ouders waren, op de tijding van zijn zorgwekkenden toestand, eenige dagen gele den naar Cannes vertrokken eu kwamen daar nog tijdig genoeg aan otn hun zoon véér zijn dood nog te zien. De prins was 30 jaren oud en in 1884 met eene dochter van den landgraaf van Hessen gehuwd. Hij laat eene dochter na, zoodat de troonopvol ging op zijn één jaar jongereu broeder Frie- drich overgaat. RUSLAND. De krijgsraad te Warschau heeft uit spraak gedaan in de bekende zaak der 29 personen, beschuldigd van hoofd aanleggen te zijn van de geheime revolutionnaire-soci. alistische comités, die de Russische regeering op het spoor is gekomen. De krijgsraad zag in die comités eene vertakking van het nihilistisch bondgenootschap, de »Narodnaj» Wolja" (de wil de» volkvooral ook om dat deze comités een reeks van moorden of pogingen tot moord liet uitvoeren. De edelman Kuninlzky werd, als hoofdleider met vijf anderen (een gewezen vrederechter, een kapitein der genie en drie burgers) ter dood verooi deeld. 'Iwee van dezen ontvingen van den Czaar gratie; de vier overigen zijn ter dood gebracht. De twee van de dood straf vrijgestelden zijn tot 20 jaren negen tien andere tot 16 jaren dwangarbeid ver oordeeld, één tot ld eu één tot 8 jaren. Twee, van wie één 2de luitenant was, zijn naar Siberië gezonden De Czaar echter heeft den straftijd van verscheidene veroor deelden verkort. IERTIE. De eerste bijeenkomst van de gevol machtigden voor de vredesonderhandelingen tussclien Servië en Bulgarije heeft gisteren plaats gehad. Na de w ederzijdsche uitwis- seling der volmachten werd de tweede bijeen komst op a. s. Zaterdag bepaald. De Turksch-Bulgaarsche overeenkomst wekt groote verbittering iu Servie. De koning en de ministers verklaren zich niet meer gebondeu te achten aan het Berlijnsche tractaat. TURKIJE. Het grootste deel der Turksche troepen,! die in Albanië en aan de grenzen van Servii en Bulgarije waren geconcentreerd, zijn naar de Grieks- he grenzen overgeplaatst. PER TELEGRAAF. LONDEN; 5 Febr. Dally Newt meldt! dat de koningin, op raad van Gladstone,! een nieuwen onderkoning van Ierland be-1 noemen zal. ST. PETERSBURG, 5 Febr. Het Jour-1 nal de Sl. Pétertlourg trekt in twijfel of door de uitgevaardigde iradé van den Sultan I reeds de overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije gesanclionneerd kan zijn. Eene! internationale handeling toch kan eerst na toestemming van alle contracteerende par tijen gesactionneerd worden. De iradé kan j dus hoogstens deze beteekenis hebben, dat I de Purte den vorst machtigt om de over eenkomst aan de mogendheden mede te dee- f leu en de toestemming van deze te vragen. I LAATSTE BERICUTEV. Ten opzichte van het bezwaarschrift van C. Blansjnar te Leiden tegen zijn aan slag in deu hoofdelijken omslag der gemeente Leiderdorp, dienst 1885, hebben gedepu teerde staten van Zuid-Holland verklaard, dat, vermits C. Blansjaar voornoemd in de gemeente Leiderdorp zijn verblijf heeft, hij dus terecht volgens art. 245 al. 1 der ge- meentewrl in den hoofdelijken omslag aldaar j is aangeslagen, op grond waarvan aan zijn verzoek oin als belastingschuldige van het kohier der gemeente Leiderdorp, dienst! I8V5 te worden afgevoerd, niet kan worden j voldaan en het alzoo wordt afgewezen. Heden stond voor het gerechtshof te 's Ilage terecht de arbeider J. A. S. uit Soeter- woudeo nder beschuldiging van diefstal van 7 lammeren uit eene behoorlijk geslotea weide van den bouwman v. B.in den namiddag van 20 Nov. jl. Besch. bekende de schapen te hebben ont- vreemd. Hij had ze voor f40 verkocht, maar de kooper had hem tot den diefstal aangespoord en slechts f 10 betaald. Van dat geld w aren door hem eenige schulden I voldaan, het overige had hij verteerd. De kooper verklaarde onder eede de scha pen voor f 70 le hebben gekocht en weer sprak het beweren van besch. dat hij hen I tot het plegen van den diefstal zou hebben aangezet. De eisch van het openb. min. strekte tot I veroordeeling van besch. tot 2 jaren celstraf. De verdediger jhr. mr. Roell vond geea vrijheid om aan de juistheid van ouder I eede afgelegde verklaringen te twijfelen en j bepaalde er zich toe voor zijn cliënt 's hofs clementie in te roepen. De uitspraak in deze zaak is bepaald op aanstaanden Donderdag. Bij den lioogen raad is lieden door de heeren Ollet en Willuiar aanhangig ge maakt een actie tegen den staat ter zak» van het waarborgkapitaal voor de lijn Bot terdam-Munster.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2