BUITENLANDSC1IE BERICHTEN. k m mm mss <C3 mm k: u a. w tt« 4 November 1885 in de ouderlijke woning te Haarlem overleden is. Gelijk reeds vroeger vermeld werd, is er twijfel gerezen, of de beklaagde wel geheel toerekenbaar te achten is, en of niet alle of een deel der door haar gepleegde feiten op rekening gesteld moeten worden van aan vallen van krankzinnigheid, waaraan zij lij dende zou zijn. Het gerechtshof te Amster dam zal deze netelige vraag thans te beant woorden hebben. C.) Thans heeft ook de Hanoversche spoorwegmaatschappij van den heer Beynes te Haarlem prijsopgave van spoorwegrijtuigen gevraagd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteren na drie uren discussie de beslissing over den gasthuisbouw weder verdaagd, met het oog op de bezuinigingen, die in de brochure van dr. Berns zijn aangegeven. Op de bank der beschuldigden ver scheen gisteren voor het gerechtshof te Am sterdam A. v. H., oud 51 jaar, in vrijheid beschuldigd van valschheid in geschriften van koophandel en het desbewust gebruik maken daarvan. De besch. had nl. in den loop van 1885 vervaardigd drie promessen aan order en die valschelijk onderteekend met eens anders naam. Daarna heeft besch. die valsche stukken ter disconteering doen op zenden naar den agent der Nederlandsche llank te Utrecht. De disconteering geschiedde, maar zij bracht tevens het gepleegde mis drijf aan het licht. Besch. bekende het ten laste gelegde. Een der getuigen verklaarde dat de bank volstrekt geen nadeel heeft geleden, daar het papier tijdig ingetrokken is. De besch., dus verklaarde die getuige, was in de laat ste jaren sterk achteruitgegaan, door eene te zijnen nadeele gepleegde wissel ruiterij. liet O. M., waargenomen door den advoc.- gcn. mr. Jolles, requireerde 6 maanden cel. Als verdediger trad, op uitdrukkelijk ver zoek van eemge handelsvrienden van den beschuldigde, op mr L. II Kuhn Jr., ad vocaat te Amsterdam. Pleiter legde over een schrijven van eenige crediteuren van besch., die verklaarden dat zij hem immer als een eerlijk en rechtschapen man hadden leeren kennen, die in zijne zaken was achter uitgegaan door een te groot vertrouwen dat hij in anderen gesteld had. Toen hij in décadence geraakte, hebben zijne crediteuren geen faillissement aangevraagdmaar genoe gen genomen met eene geleidelijke liqui datie zijner zaken. Pleiter drong op eene zachte straf voor den ongelukkigen huis vader aan. Naar het D. r. Nverneemt zullen Lieze en Jochems, die, als verdacht van eene rol gespeeld te hebben in den moord van L'Amblé, zijn gevangen genomen, voor- loopig in hechtenis blijven. Deze beweert dat Jochems een der verkoopers is van jns, horloge, ketting en friseerijzerterwijl Jochems stokstijf volhoudt, dat hij Lieze nooit heeft gezien. Maandag is nog een ander gehoord, een te Amsterdam woonach- tig jongmensch. Men maakte aan het hoofd bureau van politie zijn portret om dit bij verdere nasporingen te gebruiken. Dinsdag werden te Amsterdam twee moederlooze meisjes, van 6 en 8 jaren, bij de politie gebracht, daar hun vader tijdens hunne afwezigheid den gehcelen inboedel had verkocht. De kinderen werden naar de grootmoeder gebracht, die ze ook wegzond, en nu zoekt de politie naar den vader. Op het Frederiksplein te Amsterdam is gisteren nacht flink gevochten. Een twaalital heeren wilden eenige koet siers, die met hun rijtuigen er stonden te wachten om de genoodigden eener danspartij huiswaarts te brengen, noodzaken eerst met hen een ritje te maken. De koetsiers weigerden, de anderen hiel den aan, van woorden kwam het tot daden, en een koetsier ontving een slag op zijn oog, dat het bloed er uit vloeide, terwijl een ander van den bok van zijn rijtuig werd gesleurd. De komst der politie maakte een einde aan den strijd. Het Geïll Politienieuws bevat de vol gende w aa rsch u w i ng Oj) het gebied van bedrogom geen ander woord te bezigen, is door eenige personen hier ter stede weder iets nieuws bedacht, eene speculatie op het gevoel van dieren vrienden en liefhebbers van kanarievogels. Slechts eene advertentie in het Nieuws van den bag is genoeg om een aardig voordeel te behalen. Zoo geschiedde ook dezer dagen. In genoemd blad werd ten geschenke aan geboden een Saksische kanarievogel, door eene naar Iudië vertrekkende familie. De kosten der advertentie moesten natuurlijk door den ontvanger van den gevederden zanger betaald worden, echter geheel ten voortleele van de linnenmeiddie het vogeltje altijd had opgepast. Iemand schreef op de advertentie, vroeg de voorkeur, en jawel, reeds den volgenden dag kwamen er aan zijne woning twee mannen (honden- en vogelkoopers) met een mooi geel vogeltje. Het kooitje werd terug verzocht, tevens eene quitantie vertoond van de advertentiekosten, ten bedrage van f *2.80zoodat met inbe grip van de nog geschonken fooi voor de linnenmeid, het kanarietje zoo wat betaald was. Later bleek echter dat het vogeltje een pop was, hoogstens 25 h 50 cent waard. Iutusschen is gebleken dat een der mannen een kistje bij zich droeg waarin een groot aantal vogels was (waarschijnlijk alle van naar Indië vertrekkende familiën) terwijl de tweede een aardig pakje brieven in de hand had, allen van liefhebbers, die op zijne ad vertentie hadden gereflecteerd en nog be zocht moesten worden. Op dezelfde wijze handelen sommigen met honden. Uitsluitend aan dierenvrienden wordt dan voor f 17.50 of f 12.50 een ras hond te koop aangeboden, met inbegrip van halsband en ketting, gewoonlijk een fraai exemplaar, ziekte gehad, mak bij kinderen, trouw, niet zelden van op deze of gene tentoonstelling bekroonde ouders. En wat leveren zij dan? Of een gewoon exemplaar zonder eenige handelswaarde, of ee,n hond w aarvan zij het eigendomsrecht zeer moeilijk zouden kunnen bewijzen. De juffrouw van de Chr. bewaarschool te Zaandam heeft zich, naar het 1 Ibl. ver neemt, in cassatie begeven tegen 't vonnis der rechtbank, waarbij zij met bevestiging van het vonnis van het kantongerecht te Zaandam, is veroordeeld wegens het niet voorhanden hebben van de door de wet vereischte vaccine-briefjrs in hare school. Nu de verplaatsing van het Gym nasium te Zetten niet zal geschieden, heeft de directeur van gemelde inrichting, naar men meldt, het plan gevormd oui woningen te laten bouwen voor de leeraars. Reeds zijn door hem eenige bunders grond gekocht, zoodat men de aanbesteding over eenige maanden verwacht. Gisterenmiddag ging mr. Moens als officier van justitie, vergezeld van den rechter van instructie en den griffier, naar Emmen, ten einde gerechtelijk te doen schouwen het lijk van A. Oosting, daar vermoeden bestaat, dat haar man (met wien ze vrij oneenig leefde wegens het misbruik van sterken drank dat zij maakte) haar al twistenile in het vaarwater, niet \;er van hare woning, geworpen zoude hebben, waar uit het lijk is opgevischt. Volgens de N. R. Ct. is in de jongste raadsvergadering van Bergharen nog iets voorgevallen, dat de aandacht verdient. Door den burgemeester werd aan de orde gesteld advies op een adres van den ge- meente-secietaris aan Z. M. den koning, houdende verzoek om te Druten te mogen gaan wonen. Alle aanwezigen verklaarden er zich tegen, voornamelijk op grond, dat de burgemeester onbedreven is in de ge meente-administratie. Het advies werd daarop gewijzigd en daarin o. a. opgenomen, dat de raad de verandering van woonplaats van den secretaris niet zoo bezwaarlijk zou vin den, wanneer Bergharen maar een bekwamen burgemeester bezat. D. II.te Aalden, gem. Zweeloo, een van de 15 boerenjongens, die de ineid van Jan Koops aMaar /lieten trouwen", is gis teren door de arrondisseinents rechtbank te Assen veroordeeld tot een celstraf van 2 maanden. De tweede beklaagde werd vrij gesproken wegens gebrek aan bewijs. Te Tjulleberd, eene veenkolonie in Friesland, hield de werkelooze bevolking sedert eenige dagen optochten met ketel muziek en gepaard met bedreigingen. Uit Heerenveen is cxtra-politie gerequireerd. De uitgeversfirma J. B. Wolters, te Groningen, heeft aan haar personeel, be staande uit 80 personen, dezer dagen een aangename verrassing bereid. Aan alle knechts werd verzocht hun ouderdom op te geven, waarna ieder van hen van den patroon een aantal guldens, gelijkstaande met het getal zijner jaren, als geschenk ontving. Een knaapje van 14 jaar, dat voor eenige jaren in dienst was getreden, ontving 114, een bejaarde knecht van Cl jaar f64. Als een klein staaltje van den tegen woordige» overvloed van onderwijzers, deelt de N. Br. Ct. mede, dat voor de betrekking van hulponderwijzer, aan een der armen scholen te Breda zich niet minder dan 23 sollicitanten hebben aangemeld, terwijl men een paar jaar geleden moeite had bij eene bestaande vacature een voordracht van drie sollicitanten op te maken. In de school te Lunteren huisvest sedert geruimen tijd een wilde duif, die geheel tam geworden is. Zij eet het zaad uit de handen der kinderen, die dit gaarne voor het diertje meebrengen, daar het aller lieveling is. Zij zet zich op de lei of op het hoofd der kleinen en blijft daar zitten tot men het verwijdert. Uit de bijzonderheden door de Prov. Limb, en Maaslr. Ct. medegedeeld betref fende den brand in de Muntstraat te Maas tricht, die drie menschenlrvens \ordeide, blijkt dat de echtgenoote van den lieer llamoir nog tijd genoeg had om te ontvluchten, maar het slachtoffer van haar moederliefde geworden is. Helaas, dat haar zelfopofiënng niet baten mocht! Men heeft het verkoolde lijk der 30-jarige vrouw, met het ontzielde lichaam van haar oudste dochter in den rechter arm, bij het venster gevonden. De kleine 3 jarige Josephine zat overeind in haar bedje en was door den rook gestikt De oorzaak van den brand schijnt, volgens genoemd bladniet geweest te zijn het gieten van petroleum in een kachel. Ver moedelijk is de ramp ontstaan doordien de kachel pijp het behangsel van den schoorsteen vlam heeft doen vatten, maar met zekerheid weet men niets. Gisteren ochtend, half elf ure, wer den de stoffelijke overblijfsels der slachtoffers van den brand op 1 Februari te Maastricht ter aarde besteld. Eene opeengedrongene menigte had plaats genomen van liet Bur gerhospitaal, waar zich de lijken bevonden, tot aan de deur van de Sint Servaaskerk alwaar de lijkdienst zoude plaats hebben. Op de gebruikelijke wijze, voorafgegaan door geestelijken, volgden de drie kisten, gedekt met kransen, bevattende de moeder en hare beide kinderen. Tal van familieledenburen, leden van den gemeenteraadvrienden en belangstellenden maakten deel uit van dezen treurigen stoet. Zaterdag avond heeft nabij Schin-op- Geul (Limburg) eene poging tot moord plaats gehad op een inwoner van Krekclbuseh. Door een onbekende werd een geweerschot op hem gelo?t, waardoor hij meer dan 100 hagelkorrels in de bovenbeenen bekwam. De wonden zijn niet gevaarlijk. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. 's GRAVEMIAGK. Door Z. M. is A. P. Gips, te Schie dam, voor het tijdvak van 8 Febraari tot en met 31 December 1886, bei.oemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Bergen op Zoom. Door Z. M. is aan den heer Emile Carmier Adam, op zijn ver/oekeervol ont slag verleend als consul der Nederlanden te Boulogne sur Mer, en is de markies De Ripert-Monclar erkend en toegelaten als consul-generaal van Frankrijk te Amsterdam. BELGIK. De kamer heeft het door den senaat aangenomen amendement op de auteurswet waarbij de eigendom van telegraphische nieuwsberichten weid verzekerd, weder ver worpen. E\GËLA\D. liet B. v. N. bevat de ofïiciëele lijst van liet nieuwe kabinet., door de koningin goed gekeurd. Eerste lord der schatkist en pre mier, Gladstone; lord kanselier, sir Farrer Herschel!; president van den Privy Council, lord Spencer; I lome-SecrelaryChildtrs buitenlandsche zaken, lord Rosehcry; kolo niën, lord Granvile; Indië, lord Kimberley; kanselier van den Exchequer, 1 larcourt; oor log, Campbell-Bannerman; eerste lord der admiraliteit, lord Ripon; president van den Local Government BoardChamberlain; secretaris van staat voor Schotland, Treve- lyan; president van den Board of Trade, Mundella; secretaris van staat voor Ierland, John Morley, lord Steward, graaf Sydney; secretaris van staat voor de schatkist, Arnold Morley; Attorney-general, Russell. De Engelsche vloot onder admiraal Ilay is in Suda-baai bij Creta aangekomen en vond daar reeds eenige Italiaansclie en Oostenrijksche oorlogsschepen. De Duitsche en Fransche schepen zijn nog onder weg, maar vermoedelijk zal het eskader, dat on der bevel van den Engelschen admiraal wordt gesteldspoedig sterk genoeg zijn om de verschillende Turksclie havens tegen een aan val der Grieksche vloot te beschermen. Ook ligt de Turksclie vloot, onder IIobait-pacha, gereed. De vloot bestaat uit een fregat en vijf corvelten. De Standard verneemt uit Belgrado, dat de Serviërs groote versterkingswerken rondom Nisch aanleggen. De schatkist van den staat Texas heeft tijdelijk hare betalingen gestaakt. FKAMHR IJ K. De Freycinet deelde aau de commis sie uit de kamer, belast met het onderzoek van de petities, mede, dat hij met den vorst van Monaco onderhandelt over de afschaffing van de speelbank. De commissie besloot, den minister te verzoeken die on derhandelingen voort te zetten. Aan liet Journal des Bébats wordt uit Berlijn het volgende gemeld: Men ver-1 zekert, dat Frankrijk uit eigen beweging tel Athene stappen in vredelievende» geest heeft I gedaan en verklaard, dat Griekenland niet op zijn steun moest rekenen, indien het eene oorlogzuchtige houding bleef aanne-1 men. Frankrijk zal echter geen deel nemen I aan de demonstratie ter zee of aan eenige I andere dwangmiddelen der mogendheden. Er is eene maatschappij opgericht om Parijs en Boulogne sur Mer door een kanaal I te verhinden. Het kapitaal bedraagt 800 millioen fr. en men rekent op een gemid- I deld jaarlijksch vervoer van 18 millioen ton over een weg van 300 kilometer. De alge- meene raad van de Seine heeft nog geen besluit genomen. ITA LIE. De Italiaansche generaal Gênéde I opperbevelhebber te Massoeah, heeft bericht! gekregen van den Abyssinischen generaal I Kas Aloela, dat koning Johannes bereid is om liet Italiaansche gezantschap te Adua I met de gebruikelijke plechtigheid te ont- I vangen. Nu de Abyssinische vorst, ondanks I zijn toorn over de bezetting van Massoeah, I de Italianen nog wil ontvangen, hoopt men I te Rome, dat verdere moeielijkheden met de Abyssiniërs zullen worden vermeden. DÜITICIILAND. Naar de Kreuz-Zeit. mededeelt is de Duitsche regeering voornemens de zittingen I van den rijksdag vdór Paschen, na behan-I deling van het alcohol-monopolie en de socialistenwet, te verdagen. O ܧTE R IJ K. Eenige dagen geleden opende de kei- zer van Oostenrijk vergezeld van den kroon prins en acht aartshertogen, de op kosten! van Z. M., trr plaatse waar het Hingthea- I ter stond, gebouwde Boete-stichting. Het is een prachtig gebouw in gothischen stijl met Italiaansche renaissance motievenont worpen door den bouwmeester van het Weeuer raadhuis Friedr. Schmidt. De stich ting zal aan liefdadige doeleinden gew ijd zijn. Te Weenen meent men opgemeikt te hebben, dat, sedert lord Salisbury zijn ont slag heelt ingjdiend, de voor het behoud van den vrede zoo noodige eendracht tus- schen de mogendheden tegenover Giieken- land niet inecr in haar geheelen omvang bestaat. Rusland scheen aan de demon stratie ter z«e een scherp karakter te heb ben willen gevenmaar is daarover niet met de Engelsche regeeiing tot eenstem migheid gekomen. SER VIE. Koning Milan van Ser\ië is naar Bel grado teruggekeerd, ten einde persoonlijke besprekingen met de vertegenwoordigers der groote mogendheden gemakkelijker te kun nen maken. Terwijl de Servische regeering bezig is haar antwoord op de tweede collectieve nota der mogendheden in gereedheid te bren gen, werd te Belgrado namens de Russi sche regcering eene derde nota overhandigd, waarin op zeer dreigenden toon de ontwa pening der Servische troepen wordt geeischt. liet voorbeeld van Rusland zou door de overige mogendheden worden gevolgd Men verneemt, dat Servië de tweede nota der mogendheden in denzelfden zin als de eerste zal beantwoorden, en er op zal wijzen, dat eene demobilisatie onmogelijk is, nu de vredesonderhandelingen pas zijn begonnen. PER TELEGRAAF. BRUSSEL, 3 Febr. De conservatieve vereeniging hoeft hedenavond den heer Becrnaert, hoofd van het kabineteen feest maal aangeboden. Al de ministers, de voorzitters der kamer cn 71 leden van het parlement, benevens gedelegeerden van al de Katholieke vereenigingen in het land waren tegenwoordig. In antwoord op een toast gaf de heer Beernaert een schets van het politiek programma der regeering, dat terugkeer tot de eendrachtsbegrippen van 1830 tot grondslag heeft. Hij hoopt deze politiek in de wetten te doen opnemen, en verklaarde dat de conservatieve partij, die door en van de vrijheid leeft, de vrijheid van allen wil beschermen. LON DEN4 Febr. De samenstelling van het nieuwe kabinet wordt door de och tendbladen oeer het algemeen nog al gunstig beoordeeld. Alleen de Times vreest dat de regeering niet als krachtig kan beschouwd worden. Den meesten bijval verwerft de benoeming van lord Roseberry; zij strekt ten waarborg voor de handhaving der goede betrekkingen met Duitscbland.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2