BUITENLAiNDSCHK BERICHTEN. de 400 bekeuringen gedaan, waarvan 180 met wildstrikken. Troepen van 6 tot 20 man liepen de duinstreek plat, waartegen een paar veldwachters weinig vermochten. Hier waren het geen landbouwers, die van te veel wild schade hadden, en hier of daar een haas bemachtigdenmaar georganiseerde benden, met vooruitgeschoven posten om tegen een naderenden veldwachter te waar schuwen, stedelingen van het minste allooi die van stroopen leven, dit werk het ge- heele jaar volhouden en het jachtveld geheel dreigen te ontvolken. De handelaar in brandstoffen v. L. uit Voorburg, die eergisteren voor zaken naar *s Oravenhage moesthad het ongeluk d >or zijn eigen kar overreden te worden. Zijn paard schrikte en sloeg op hol, waarop de man van het voertuig sprong ten einde het dier te grijpen. Hij struikelde echter en viel, met het gevolg dat de kar hem over het lichaam ging en zoodanig kwetste dat hij reeds gisterennacht aan de gevolgen is overleden. - In de zitting der arr.-rechtbank te Rotterdam van gisterenmorgen werden A. J. K., C. K. K. en K. A. O. O., wonende te Rotterdam, beklaagd van overtreding der wet op de fabrieksmerken, vrijgesproken van het hun ten laste gelegde. Tusschen een bezoeker van een her berg in de Raamstraat te Rotterdam en den kastelein, ontstond twist over het bedrag der verteering, zij werden spoedig handge meen, zoodal de politie tusschen beide moest komen. De politie wilde den bezoe ker, die beschonken was, arresteeren; het aanwezige publick trok partij voor den be zoeker, zoodat de politie zich verplicht zag den sabel te trekken. Onderwijl werd de beschonkene begeleid door een 25-tal agen ten van politie naar het bureau gebracht, lil de Weste Wagenstraat .kwam het bijna tot een gevecht tusschen de politie en de burgers. Met veel moeite gelukte het der politie eindelijk den man naar het bureau in de Pauwensteeg te brengen, waar hem de gelegenheid werd geschonken om zich over de juistheid der rekening van den kastelein na te denken. Maatholle Te Oostvoome (Z.-U.) is een zonder linge diefstal gepleegd Een 84-jarig grijs aard, die van wege de gemeente bedeeld werd en een afzonderlijk vertrek bewoonde, kwain dezer dagen te sterven. De kist met liet lijk werd in zijne vroegere woning be waard, om den volgenden dag begraven te worden. Den volgenden morgen echter was de kist spoorloos verdwenen, en eerst na lang zoeken vond men die terug in een niet meer gebruikt wordend lokaal der ge meenteschool. Eenige voorname handelsfirma's te Amsterdam hebben een adres gericht aan den minister van waterstaat enz., waarin zij met aandrang verzoeken, bij de vaststelling van de zomerdienst die maatregelen te nemen als noodig zijn om den loop van den Vlis- singschen posttrein te versnellen en door vermindering van oponthoud het later ver trek uit Amsterdam mogelijk te maken. Op eene 11. Zondag gehouden verga dering van de afdeeling Zaanstreek van den „Netl. Rond voor algemeen kies- en stem recht", is met groote meerderheid van stem men de volgende motie aangenomen: „De vergadering, overwegende, dat de heer Heldt zich op zijne verkiezingsreis schuldig heeft gemaakt aan schending van art. 1 der sta tuten van den bond, welk artikel hij als lid, maar bovenal door zijn optreden als spreker van den bond, zoowel bij de natio nale demonstratie als vroeger, onderschreven heeft, erkent ten volle het recht der alge- mcene vergadering om den heer Heldt als lid te roieeren, en acht het een betreurens waardig teeken, dat deze beginsel-quaestie door sommigen tot eene personen-quaestie gemaakt wordt". Naar men aan het U. D. mededeelt, is in een nadere bijeenkomst der gecommit teerden uit verschillende besturen besloten, den aanvang der feestelijkheden ter viering van het 50e. lustrum der Utrechtsche hooge- scliool eene week later te stellenen dus op Maandag 28 Juni. Te Lunteren had Zaterdag jl. een on geval plaats, dat treurige gevolgen had kun nen hebben. Zekere W. 11. was op den z. g. Luiitersclien berg bezig met het delven van grind, en wel op eene diepte van verschei dene meters, toen plotseling eene groote massa zand naar beneden stortte, zoodat hij geheel werd bedolven. Gelukkig was hij niet alleen en wisten zij, die op korten af stand werkzaam warén, ongeveer waar W. II. zich moest bevinden. Terstond werden alle pogingen tot redding in het werk ge steld en toen men het hoofd van II. gena derd was, kon men het opruimen van het zand met meer kracht voortzetten. Het bleek ■r.-. E: W 95S - w dat H., wiens gelaat reeds geheel blauw was geworden en die ook bloed opgaf, nog juist bijtijds van een wissen dood was gered. De gemeenteraad van Maastricht heeft Maandag, overeenkomstig het rapport der speciale commissie, het voorstel van mr Tripels, om art. 26 op den lieer Pijls als raadslid toe te passenmet algemeene stem men, op die van den voorsteller na, onge grond verklaard. Voor de geldleening ten behoeve van de waterleiding te Maastricht, is daar ter stede geen enkele inschrijver gevonden. Te Gulpen zijn Vrijdagnacht door eenige kwaadwilligen, met een flobert geweer, verschillende straatlantarens stuk geschoten. De politie heeft een onderzoek ingesteld, en vermeent de daders op 't spoor te zijn. GK.VVEXIIIGK. Door Z. M. is aan den heer Z. Middel koop, op zijn daartoe gedaan verzoek, eeivjjl ontslag verleend als kantonrechter-plaatsver- vanger te Oirschot. Door Z. M. is benoemd tot substituut- griffier bij de arr.-rechtbank te Groningen, mr. J. G. Van der Hoop, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantun- gerecnlen in het arr. Groningen, ter stand plaats Groningen. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, is: met ingang van 1 Maait a. s aan C. Postnia, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter van den waterstaat 8de kl.met ingang van 1 April a s. bevorderd tot op zichter van den waterstaat 8de kl. E 11 Droste, thans opzichter 4de kl en benoemd lot opzichter van den waterstaat 4de kl. J. N. O. Mink, te Rotterdam. De luitenant Ier zee 2de kl. L. A. Van Asperen van der Velde, dienende aan boord van Zr. Ms instructieschip Mortlis, wordt met 16 dezer op non activiteit gesteld. De luitenant ter zee le kl W G. Van Nes, de luitenants ter zee 2de kl. J. J. W. II. Van der Toorn, 11. lierman, VV. C. J. Smit en D. A. P. Koning, de officier van gezondheid 1ste kl. bij de zeemacht VV. Meybooui en de officier van administratie 2e kl. E. 11. M. Rant, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip JJarnir, worden met 16 dezer overgeplaatst aan boord van Zr. Ms. instructieschip Nautilus, eerstgenoemde als lste officier. De adjunct-administrateur J. Van Gorsel wordt met 16 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. instructieschip Nuuli/us. BKLGIK. Uit Brussel wordt aan het Berl. Ta- geblatt gemeld, dat verscheidene honderden arbeiders naar den Congo zijn verlrokken, om deel te nemen aan de werkzaamheden tot aanleg van spoorwegen in die streken, Te Glons (nabij Luik) heeft Donder dag, in tegenwoordigheid van een aantal llollandsche en Belgische ingenieurs, aan nemers en andeie deskundigen, de beproe ving plaats gehad van een nieuw graalwerk- tuig door den heer D. Andries^ens vervaar digd voor de werken aan het Panama-kanaal. Dit werktuig verplaatst 4 00 il 5H0 kubiek meter grond per uur. liet werkt bij wijze van stoom-baggermnchine. De proefneming moet op de uitstckendste wijze hebben vol daan. De heeren Van Mattum, Van Seters en Bekker, mede-aannemers \an liet door- gravingswerkbehoorden onder de aanwe zigen, met de civiel-ingenieurs, de lieeren Reintjes, Van der Made en IJartog, alsmede de ingenieurs van den waterstaatde herren Van Dissel, Schnebbelie, Van llooff en Keu- renaer, en de lieer Smulders, aannemer te U crecht. Het schijnt volgens het Handelt- blad van Antio. dat de gezondheid van den koning sedert eenigen tijd veel te wen- schen overlaat. Niet alleen het gure jaar getijde is hiervan de reden, doch ook de zorgen over den Congo-staat verontrusten zeer den koning. Tot hiertoe heeft hij met zijn persoonlijk vermogen al die uitgaven kunnen dekken, doch het oogenblik is gekomen, dat eene macht ge geldelijke tusschenkoinst noodzake lijk worJt, oin hem toe te laten zijne onder neming voort te zetten. Tot nu toe is men er niet in geslaagd die geldelijke onder steuning te vinden. Vandaar de bekommer nissen en de onrust, die op het vermoeid gelaat van den koniig te lezen staan. Personen, die Z. M. sedert eenige weken niet meer hadden gezien, stonden verbaasd over de verandering, die zij in hem bemerk ten: zijn haar is meer vergrijsd, zijn gang wordt moeielijker en sleepender. -WLJ -wntL zm. M TT. ENGELAND. Het gerucht, dat lord Granville door de koningin naar Osborne zou zijn ontbo den, wordt tegengesproken. Volgens de Times eischt de Chinee- sclie regeering niet slechts eene jaarlijksche schatting van Birmah, maar ook eene uit breiding der Chineesche grenzen tot vijftig mijlen ten zuidwesten van Bhamo. De Brit- sche regeering verwerpt deze eischen. Aan de Standard wordt uit Belgrado gemeld, dat de Serviërs bezig zijn met het aanleggen van verschansingen aan de Turksch- Maeedonische grens. in llydepark werd Zondag een groote meeting van werkeloozen gehouden, ten doel hebbende de aandacht van het publiek te vestigen op den nood onder de arbeidende bevolking van de hoofdstad. Vele deel nemers aan de manifestatie droegen banieren met het opschrift: //geeft ons werk of brood". Op den terngmarsch van het park maakten de deelnemers, ongeveer tut 3U00 aange groeid, voor «leCarlton-club balt en zongen het bekende klaaglied der werkeloozen: V\ ij hebben geen werk enz." Hun weg voort zettende, bielden zij andermaal stil voor Carlton llouse-'leirace en maakten daar voor het huis, waar Gladstone bij zijn nicht lo geert, een soortgelijke manifestatie. De poli tie liet de lieden bedaard hun gang gaan. De rust werd geen oogenblik gestoord. Koning Theebau woont te Arcot in een huis, dat aan de regeering van Madras behoort, met zijne moeder en zijne twee vrouwen met gevolg. Evenals dat aan het hof van Birmah het geval was, zijn alle kamers verschillend geverfd. Om het huis is een tuin. Veel afleiding heeft de ex- koning niet. De koningin-moeder moet uit het paleis een aantal bartn goud en zakken inet kostbare robijnen enz. hebbeu mede genomen. FR Al' 14 HIJ K. De Cri du Peuple schrijft omtrent de begrafenis van den lieer VYatriii het volgende. //Bij liet vooibijgaan van het lijk bleven alle hoofden gedekt. Het algemeen gevoelen der menigte gaf zich in aardigheden lucht. Men lachte. De uitvaart had liet aanzien van een volksfeest. Er waren zeer vele vrouwen onder de menigte. De stoet be stond bijna geheel uit de militaire, admi nistrative en gemeentelijke autoriteiten. De s.ippen van het lijkkleed werden door mijn- beambten gedragen. Alles bij elkaar om streeks honderd personen, lieden, die niet anders konden dan rnedegaan. Geen enkel werkman volgde het lijk. Eenstemmig keuit uien het in den burgemeester af, dat bij voor den druk der maatschappij en der re geering ge/wicht is en dezen uittartenden optocht heeft toegestaan. Algemeen wordt deze te midden eener algemeene vijandschap gehouden uitvaart de tweede terechtstelling van Watrin genoemd." De vorst van Montenegro is van Parijs naar Petersburg virtrokken, om den C'zaar te bezoeken. SPAXJE Einde Maart wordt de bevalling der koningin verwacht. liet orgaan vanZorilla, „El Progeso" en Carvajal, de verdediger van den hertog van 8evilla, zullen worden vervolgd wegens liet, in strijd me» de wet, puUiceeren van den tekst der pleidooien en der door de ollieierrn voor den krijgsraad afgelegde ge tuigenissen, zonder daartoe te voren mach tiging te hebben gevraagd. Men denkt dat het vonnis tegen deu hertog zal worden voltrokken. DUITICIILAXD. Volgens dc Germania zou eene Pool- sche vrouw, van Russische afkomst, uit Silezië verwijderd zijn ondanks haar 104- jarigen leeftijd. TtlKKIJE De keizerlijke irade, waarbij de tusschen Turkije en Bulgarije tot stand gekomen schikking wordt bekrachtigd, is gisteren afgekondigd; de daarop betrekking hebbende stukken zijn door den heer Tzanoff en Kia- uiil-paclia onderteekend. De Porte heeft eene circulaire tot de mogendheden gericht, waarin zij van de getrutteii regeling kennis geeft. PER TELEGRAAF. LONDEN, 3 l'Ybr. liet kabinet is nog niet defi litief samengesteld. In de verdee ling der portefeuilles zijn verscheidene ver anderingen g-komen, doch uiterlijk morgen wordt (le oflieieele lijst der nieuwe ministers verwacht. Wat het departement van bui tenlandsche zaken betreft, is liet nog on zeker wie aan liet hoofd daarvan slaan zal: lord Rosebery of lord Kimberlcy. LONDEN, 3 Febr. De Times verneemt, dat de tusschen Bulgarije en Turkije ge sloten overeenkomst de volgende bepalingen inhoudt: 1°. Beide partijen erkennen dat het tractant van Berlijn van kracht blijft, met uitzondering alleen van die punten welke tengevolge van de nieuwe schikking gewijzigd moeten worden. 2°. Het organieke statuut (de grondwet) van Bulgarije wordt her zien. 3°. Eenige Turksche dorpen in Oost-Ru- melië blijven aan de Porte onderworpen. 4°. Vorst Alexander wordt tot gouverneur van Oust-Rumelië benoemd voor den tijd van vijf jaren. 5°. De sultan is tot zijne her benoeming bevoegd, zonder dat het noodig is de mogendheden te raadplegen. 6°. De \orst neemt de verplichting op zich de Tur ken te verdedigen. BERLIJN, 3 Febr. Bij den rijksdag is ingekomen het door graaf Herbert Von Bis marck en baron De Coureel, gezant van Frankrijk, onderteekende protokol dd. 24 December jl betreffende de Duitsclie en Fransclie bezittingen in West-Afrika en in de Zuidzee. Bij deze overeenkomst doet - Duitseblandten behoeve van Frankrijk, in de Biafra-baai afstand van alle rechten van souveremiteit en van protectoraat over het grondgebied ten zuiden van de rivier Congo. Frankiijk ziet af van alle aanspraken op liet bezit van grondgebied noordwaarts van dezelfde lijn. Op de Slaverkust erkent Frank rijk Duitschlaiid's protectoraat over bet Tongo-gebied en doet afstand van alle rech ten op liet gebied van Pirto Seguro en Klein-Popo. Een gemengde commissie zal de grenzen van beider/ijdsch grondgebied vaststellen. "Wat de kust van Senegambië betrclt ziet Duitsebland af van alle aanspra ken op het gebied tusschen Rio Nunez en Mel- lacarec, inzonderheid dat van Koba Kabita. Met betrekking tot de Zuidzee neemt Duitseh- lnnd de verplichting op zich, niets te doen wat Frankiijk zou kunnen belemmeren in het bezetten van de eilanden onder den wind" (de Antillen) zoowel als van de Nieuwe Hebriden. PARIJS, 3 Februari. In het antwoord van de Grieskche regeering wordt gezegd, dat elke inbreuk op de vrije beschikking over de Ilelleenselie strijdkrachtenonver- eenigbaar is met de zelfstandigheid van den Griekse hen staat. De verantwoordelijkheid voor mogelijke conflicten wordt bijgevolg van de hand gewezen. Men houdt liet er voor, dat de Grieksche regeering met dit antwoord alleen uitstel tracht te verkrijgen. LAATSTE BERICHTE*. Ingedeeld bij het 4de reg. inf. de lste luit. G. J. baron Van Slingelandt, uit West-lndie teruggekeerd, alwaar hij gede tacheerd is geweest; te Leeuwarden de bij liet 4- e reg. inf. geplaatste lste luit. kwar- tierm. C. L. D. Mounier; de 2de luit. R. A. Le Fèvre. Naar de Ned. Finverneemt, zouden er omtrent eene conversie van onze staats schuld reeds voorloopige zamensprekingen zijn gehouden tusschen den minister van financiën en liet consortium, dat. de leening van 18S4 heeft overgenomen, hetwelk be stond uit de Ned. Handelmaatschappij, de Amsterdamsche Succursale der Banque de Paris des Pays-Bas en de Amsterdamsche Bank. Baron Sauzma-Jeltschbuitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van het Duitsche keizerrijk bij liet Nederlandsche hof, zal in d ze en de volgende maand het corps diplomatique en verschillende autori teiten een reeks van diners aanbieden. liet eerste zal a. s. Zaterdag door ZExc. gegeven worden. Bij arrest van heden deed het hof te Amsterdam uitspraak in de zaak tegui M. E. v. L. en A. N. R., het meisje en den jongeling die in de woning van de moeder van de eerste eenige gouden voorwerpen stalen. Het meisje werd gestraft met 9 maanden cel, de jongen met 18 maanden. GEMENGDE BERICHTEN Men meldt aan de N. B. C. uit Brus sel, dat gisterenochtend te Maksenseel, bij Asscbe, in de Belgische provincie Brabant, eene misdaad is gepleegd. Een man heeft zijne vrouw, zijne drie kinderen en zijn ouden schoonvader met liet hanglood van eene klok doodgeslagen. De moordenaar is in handen der justitie. Ann boord van het Engelsclie oorlog schip Clarencedat zoowel voor discipliiie- als instructievaartnig dient en op de Mersey bij Liverpool ligt, had verleden Maandag een opstand plaats. Verscheidene jongelieden kwamen tegen hunne officieren in verzet, en in de toen ontstane worsteling, waarbij

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2