NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: AOVERTENTIEN: Woensdag 3 Februari 1886, N°. 28. 199. Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidscbe Courant Voor Leiden, per 3 maandenf 1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenh contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeo; 6. STADSNIEUWS. Daar van de firma Van Ribbink, Van Bork en C°.Van Reding en Van Capelle beiden te Amsterdam en van de Ned. Bell Telefoon-Maatschappij aanvragen zijn inge komen om vergunning voor den aanleg en de exploitatie van telefoonsche geleidingen in deze gemeente, geven burg. en weth. op het uitgebrachte rapport van de commissie van finantiën den gemeenteraad in over weging aan de firma Van RibbinkVan Bork en C.behoudens voor zooveel noodig de goedkeuring van de betrokken autoriteiten, concessie te verleenen voor den aanleg en de exploitatie van een telefoonnet voor den tijd van 15 jarenonder voorwaarden o. a. Dat aan den concessionaris in het alge meen wordt toegestaan, om gemeentegebouwen of inrichtingen tot steunpunten te gebruiken voor de toestellen der electro-telefonische geleidingenwelke moeten bestaan uit iso latoren met édn draad, zoomede van palen, waarvan de vorm en hoedanigheid door burg. en weth. moeten worden goedgekeurd, ten behoeve van die geleidingen te plaatsen op de openbare straat of op gemeente-eigen dommen, en draden te spannen over de openbare straten, wegen, pleinen en wate ren mits op zoodanige hoogte als door burg. en weth. zal worden bepaald. De concessionaris is verplicht tusschen het centraalbureau, tot welks oprichting hij zich verbindt, kosteloos verbindingen met bijlevering van de vereischte tïlephoon-toe- stellen te maken, te onderhouden en kosteloos te bedienen; het gebouw van het commis sariaat van politie en de woning van den directeur van het brandwezen. De uitvoering en het onderhoud moeten geschieden op de wijze door of vanwege burg. en weth. te bepalenook wat betreft den tijd van werken of de te nemen voor zorgen voor de instandhouding en de veilig heid van het verkeer of van de gebouwen. Tot zekerheid en waarborg voor de na koming van zijne verplichtingen uit deze concessie voortvloeiende, deponeert de con cessionaris bij den ontvanger der gemeente Leiden effectenten genoege en ter beoor deeling van burg. en weth., te zamen eene beurswaarde van f 100U bedragende; Burg. en weth. zijn gerechtigd om, wanneer de kosten van al hetgeen zij krachtens deze concessie aan den concessionaris in rekening kunnen brengen, niet door dezen op de eerste aanmaning worden voldaan, de gede poneerde effecten geheel of gedeeltelijk ter beurze van Amsterdam te doen verkoopen en uit de opbrengst zich het alzoo door den concessionaris verschuldigde te doen betalen. Door den concessionaris mag geen hooger bedrag worden gevorderd voor de aausluiling van een binnen de grenzen der gemeente gelegen perceel aan het Centraalbureau, met inbegrip van bediening en in gebruik- geving en onderhoud van alle daartoe noodige toestellen, dan van f 35 'sjaars. De concessionaris is verplicht om zoodra de eigenaar of gebruiker van een lokaal, binnen de gemeente gelegen verbinding aan het centraalbureau verlangt, daaraan gevolg te geven, tenzij burg. en weth., wegens de ligging van het lokaal buiten de bebouwde kom der gemeente, of de onmogelijkheid om het met het Centraalbureau te verbinden, daarvan ontheffing verleenen. Bij iedere nieuwe aansluiting kan de vooruitbetaling van den abonnementsprijs voor een jaar worden gevorderd. Eene verbinding moet worden gemaakt, waardoor de abonnenten, gedurende den nacht eene alarmschei in het politiebureau kunnen in beweging brengen en de politie op het centraalbureau onmiddellijk kan zien van welken abonnent dit alarmsignaal komt en zich met dezen kan in betrekking stellen waarvoor de toegang tot het centraalbureau gedurende den nacht aan de politie moet worden verleend. De dienstregeling zal niet dan met goed keuring van burg. en weth. worden vast gesteld. Nachtdienst kan eerst dan ver plichtend worden gesteldwanneer het aantal geabonneerden tot 250 is geklommen. Onder nachtdienst wordt verstaan, de dienst tus schen 's avonds elf en den volgenden morgen zeven uren. De concessie mag niet dan met goedkeu ring van den gemeenteraad aan een ander worden overgedragen. De concessie kan worden ingetrokken: wanneer zij niet binnen zes maanden nadat zij is verleend, zonder voorbehoud is aan vaard; wanneer niet binnen één jaar na de aanvaarding een centraalbureau is geopend en in exploitatie gebracht; wanneer niet binnen drie maanden na de eerste aanmaning daartoe, de aan de gemeente verschuldigde gelden zijn betaald of de waarborgsom is aangevuld of deze concessie zonder goed keuring van den gemeenteraad aan een ander is overgedragen; wanneer aan de voorwaarden niet wordt voldaan of de exploitatie naar het oordeel van den gemeenteraad op zoo onvoldoende wijze geschiedt, dat de intrek king gevorderd wordt. De concessie vervalt, wanneer de door de regeering verleende vergunning wordt ingetrokken. Burg. en weth. stellen aan den gemeen teraad voor na het advies van de commissie van beheer van het stedelijk museum be treffende de herstelling van de Morschpoort, de noodige machtiging te verleenen om tot herstelling over te gaan. Gisteren woonden wij voor de tweede maal de opvoering bij van Rosier Faassen's Remp/acant. Hoe wij over dit stuk en over de vertolking er van denken, hebben we reeds bij de vorige gelegenheid meêgedeeld. Door ongesteldheid van den heer Van Zuylen vervulde bij deze gelegenheid de heer Henri De Vries de hoofdrol. Wij ge- looven, dat het publiek geen reden heeft om over dezen ruil ontevreden te zijn. De heer De Vries is juist geschikt voor zulk een rol. Zijn spel was dan ook zeer goed, alleen in 't laatste bedrijf kwam het ons voor, dat hij wat minder van zijn orgaan had moeten vergen. Het spel van inevr. Coelingh - Vorderman wordt hoe langer hoe beter; mej. Vink zal wellicht, indien zij niet op haar hoede is, voor deze mededingster de vlag moeten strijken. Als een staaltje van echt Hollandsche trouw deelt men ons mede, dat Hendrik Johannus Duk en Reinier Bergman 37 J jaar bij de firma H. D. Hagemans en wijlen den heer D. Hagemans, fabrikant in sajetten, werkzaam zijn. Hedenmorgen ongeveer ure is in de St. Aagteustraat een begin van brand ontstaan door het uit de handen vallen van een petioleumlamp, waardoor eeuig bedde- goed is verbrand; met behulp der buren werd den brand door eenige emmers water gebluscht. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse Koningin Emma der Nederlanden, onder bevel van den ka pitein-luitenant ter zee H. Quispel, laatst komende van Batavia, in den namiddag van 31 Januari jl. te Capetown (Kaap de Goede Hoop) aangekomen. Aan boord was alles wel. [St. Cl.) Naar het D. v. Z.-H. en't Gr. meldt, is bij koninklijk besluit van 24 Januari 1886 N. 2, miss Saxton Winter, met in gang van den Isten Februari benoemd tot gouvernante van H. K. H. prinses Wilhel- rnina der Nederlanden. H. M. de koningin heeft het bescherm vrouwschap aanvaard over de vereeniging tot oprichting van kinderbewaarplaatsen. Met den ingenieur van den waterstaat, den heer Leemans, is de adjunct-ingenieur van den waterstaat, de heer Doffegniesnaar Engeland vertrokken om bij de lichting van het op 23 Jan. jl. bij Gravesend op de Theems gezonken stoomschip Edward Eccles tegenwoordig te zijn en om daarover ver slag uit te brengen. De Ned. Sport bevat een schrijven uit Hamburg, geteekend „L." van den vol genden inhoud: Vroeger in Holland zijnde, zag ik meer malen vlugge schaatsenrijders, doch hoorde altiid, dat is niets bij vergelijking met de Friezen, daarom verheugde mij de tijding dat die beroemde Friezen alhier zouden komen. Ik was zoo gelukkig Vrijdag en Zaterdag op het Heiligen Geist Feld de Friezen goed te kunnen ohserveeren en zoo het mij ver gund zij, u mijne classificatie mede te deelen, zoo zou ik ze als volgend rangschikken De Vries, de vlugste; Veninga, de taaiste; Kingma, de slimste; Bruinsma, de wildste; V. d. Berg, de krachtigste en Zijlstra, de luiste." Het pas afgetreden kabinet-Salisbury FEUILLETON. 221.) De graaf was niet bijster verwonderd, toen de portier van het huis, waar de mar kies woonde, hem mededeeldedat deze niet thuis was. Op de tweede vraag, die hij tot hem richtte, antwoordde de portier: De markies is gisterenavond om vijf uur vertrokken, zonder tegen zijn lijfknecht te zeggen waarheen hij ging. Hij heeft een klein valiesje meêgenomen Dit bewijst, dat hij niet voor een dag drie, vier terug zal komen. Ik was juist bij zijn kamerdeur, toen hij vertrok. Ik vond dat hij er vreemd uitzaghij was bleek en ongerust. Ik maakte mijn vrouw er opmerkzaam op, en zei haar: Zeer zeker is mijnheer De Verveine iets on aangenaams overkomen." De graaf behoefde niets meer te vernemen om zich voldoende ingelicht te achten. Geen twijfel was meer mogelijk Wal de portier hem had gezegd, versterkte hem in zijn overtuiging. Hij liet zich weder naar bou levard Haussmann rijden. #Ik weet nog niets," zei hij tot mevrouw Delorme, ik zoek.... Ik keer naar mijn huis terug, en zal waarschijnlijk den gan- schen dag niet uitgaan. Als u soms iets verneemt, moet u mij onverwijld Louis sturen." En hij ging weg zonder haar een enkel verwijt over baar gebrek aan toezicht toe te voegen. Zoodra hij op zijn kamer was gekomen, schreef de graaf een brief, dien hij toe vouwde. Hierna riep hij Theodoor. „Breng dien brief terstond weg," sprak hij tot bem, terwijl hij hem het papier over reikte. r Je zult dien eigenhandig aan mijn heer Serpin of aan diens vertegenwoordiger of opvolger geven, als er een andere direc teur is gekomen. Voor het geval, dat de persoonnaar wien ik vraag daar ismoet je met hein maar hier komen. Wat het ant woord ook zijn moge, je moet mij dat zon der dralen hrengen." Theodoor gewoon om den graaf lijdelijk te gehoorzamen, boog en verwijderde zich. De graaf nam weder de pen op en schreef een tweeden brief. Deze was aan het adres van den commissaris van politie te Neuilly. Voordat hij den omslag dicht lakte, stopte hij er een bankje van honderd franken in. Dat was de belooning door hem toegedacht aan de beide mannendie het paard en het rijtuig hadden teruggebracht. Na verloop vau een driekwartier kwam Theodoor terug. Hij bracht zijn meester een geschreven antwoord geteekend Serpin Co. Gabiron was nog altoos werkzaam bij de firma. Die onvergelijkelijke agent, die ten volle het vertrouwen verdiende, dat de heer Pierre Rousseau in hem stelde, was echter op het oogeublik juist voor de zaak uit. Maar tegen den middag zou hij op het bu reel terugkomen, en dan den last vinden onverwijld zich naar Rue de Rocher te be geven om te vernemen, wat de heer Pierre Rousseau hem op te dragen liad. „'t Is goed," sprak de graaf na dit ge lezen te hebben. „'t Is elf uur geslagen sprak Theodoor. „Wil mijnheer niet ontbijten?" „Ik heb geen honger," antwoordde de graaf. „Maar dat doet er niet toe. Ik zal mijn best doen om wat te eten." Hier is een andere brief," ging hij voort. „Vergeet niet dien straks te brengen naar het bureau van den commissaris van politie te Neuilly. Je zult niet wacbten totdat men je ondervraagt, en als men je eenige vra gen doet, zal je antwoorden, wat ook de waarheid is, dat je van niets weet." Hij stond open begaf zich naar de eet kamer. De tafel was gedekt, en Francesca stond reeds gereed het eten op te dragen. Precies te twaalf uur trad Gabironde bij uitnemendheid stipte man, de bureelen van de firma Serpin binnen. „De patroon moet u spreken," voegde hem de kashouder toe. Gabiron begaf zich onverwijld naar het kabinet van den directeur. „Zoo ben je daar," sprak deze tot hem. „Ik zat je te wachten. Herinner je je een ouden klant, voor wien je zoo wat een zes tien jaar geleden hebt gewerkt, en die Pierre Rousseau heet?" Gabiron gevoelde een trilling door zijn leden. „Heel goed," antwoordde hij. „Welnu, die mijnheer heeft ook een goe den indruk van je behouden. Hij heeft onze diensten opnieuw naodig. Hij is het, die mij verzocht je wederom te zijner beschik king te stellen. Heb je al getwaalfuurd?" „Nog niet." Doe het dan gauwen ga dan naar mijnheer Rousseau, die je wacht. Hier is zijn adres." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1