."■La «3 O TEC. m.. TW T«. Uit. IJmuiden bericht men, dat het stoomschip Jakairavan de slooinvaart-maat- schappij »Insulinde", daar sinds gisteren in de buitenhaven ligt. Het kwam het laatst van Londen, en heeft nog aan boord 20 balen lompen, te Marseille, waar onlangs de cholera woedde, ingeladen. Daar de in voer van lompen nog steeds verboden is, wordt op nadere orders gewacht. De balen lompen -rijn bestemd voor Hamburg. Een Monnikendamsche grappenmaker heeft gisteren eenige honderden oin den tuin geleid. Hij had nl. laten rondroepen: dat om 4 ure de beroemde kunst- en snelrijder Kristoo op het Slinkevuil (een breed water) zou optreden. Niettegenstaande de beet- nemerij nog al tamelijk in 'toog loopend was, o. a. door de onmogelijkheid van uitvoe ring, tengevolge vau het zwakke ijs, was toch een groot aantal nieuwsgierigen komen opdagen, die 'tten slotte nog al vroolijk opnamen. Te Nieuwebrug viel aan de bemanning van de stoomboot De drie gemeenten een slecht onthaal ten deel. De boot verbrijzelde nl. het ijs, en de ingezetenen van Nieuwe brug zagen dit met leede oogen aan. Men kwam van woorden tot daden, en 't regende steenen op de stoomboot totdat de kapitein het sein tot ^achteruit" gaf. In Nov. 1882 verzocht de heer H. A. v. d. W.agent der Arnhemsche Hypo theekbank voor Nederland, aan zijn princi paal, aan R. te T. op eerste hypotheek f 28000 te verstrekken. De directie liet aan den agent de keuze van taxateurs over, en deze, twee landbouwers te T., schatten de waarde van het pand op f 40040, waarhij v. d. W. nog opmerkte, dat zij zeer eer lijk en bekwaam waren en, overeenkomsiig de statuten, voor ongunstige omstandigheden de waarde hadden bepaald. Na herhaalde verzekeringen van v. d. W. omtrent de soliditeit gaf de bank f 28000; maar in Maart 1885 bracht de grond, krachtens on herroepelijke volmacht publiek verkocht, zuii er slechts f 14825 op. Nu beweert de directie, dat de taxateurs dus hun taak, heizij uit onkunde of om andere redenen, slecht hebben vervuld, en dat ile agent de Bank door valsclie voor spiegelingen en onware opgaven heeft mis leid, en zij heeft daarom tegen ben een eisch tot schadevergoeding ingesteld, die dezer dagen bij de Rechtbank te Groningen aanhangig werd gemaakt. Wegens de vorst heeft sedert den 21 dezer op Urk geen verzending of ontvangst van brieven enz. plaats gehad. Te Deventer heeft zich eene vereeni- ging gevormddie ten doel heeft afgesneden sigarenpunten en gebruikte capsules, die in den regel worden weggeworpen, van de in gezetenen in ontvangst te nemen en te ver knopen, ten einde de opbrengst te doen strekken ten bate van verwaarloosde kinderen. Voor de rechtbank te Zwolle is eene treurige zaak aanhangig. Zekere Hartdortf werd door de politie gearresteerd omdat hij zong. Een jong menscliEster, verklaarde, toen de zaak voor het kantongerecht behan deld werd, dat zijn kamtraqd niet had ge zongen. Hoewel hij nog geen achttien jaar is en dus niet onder eede kan worden ge hoord wordt zijn valsch getuigenis door hem zeiven thans als valsch erkend ver volgd. Op zijn misdrijf wordt eene tucht huisstraf van vijf tot tien jaar gesteld, ter wijl tegen Ilartdortf slechts eene boete van f 6 geëischt is. \ijf jaar tuchthuisstraf te wagen om een ander eene boete van f 6 te besparenis wel een treurig voorbeeld vau jeugdige onbezon nenheid. {Arnh. Ct.) De Prov. Gr. Ct., die tot nu toe geen woord gerept had van de financieele onge lukken die te Groningen plaatsgrepen, schrijft thans: Wij verklaren naar waarheid, dat zijwier oordeel in de aangelegenheden van den han lel beteekenis heeft, ons als hunne stellige meening te kennen gavendat van de financieele ramp, die trouwens groot ge noeg is, het laatste bedrijf is afgespeeld." Gisterenmiddag circa 3 uur zakten drie jongensverpleegden van het doofstom men-instituut te llalder onder Vuclit, die zich nog met eene slede op het ijs vermaak ten, er door, met het gevolg dat een van hen levenloos werd opgehaald. De beide anderen wer len gered. Uit Ginneken deelt men aan De ilaat- lode het volgende mede: Op de Dreef aan onze grenzen op Bel gisch grondgebied is in de rivier de Mark een weleerw. pater Capucijn verdronken. Ziehier hoe het ongeluk zich heeft toege dragen. De rivier is buiten hare oevers geweest en gedeeltelijk torgevrozeu, zoodat het plant soen bij bet vallende water van het ijs veel te lijden had; om dat gevaarlijk werk niet aan zijn medebroeders toe te vertrouwen, had hij zich zelf belast de schollen ijs weg te steken. Bij dien arbeid is hij door een of ander toeval uitgegleden en te water geraakt; op zijn geroop kwam spoedig hulp opdagen, terwijl hij nog boven dreef en met zijn arm sloeg; intusschen was hij echter door den snellen stroom inedegesleepl en de sloot voorbij gedreven, zoodat men achter om moest om weder aan de rivier te komen; in dat tijdsverloop was zijn habijt door nat geworden, en zag men hem van verre zinken, totdat hij niet weder bovenkwam en het onmogelijk was hem te redden; toen hij opgevischt werd, had hij opgehouden te leven. Het is de weleerw. pater Gardiaan van het klooster, oud 38 jaren. Door de ambtenaren te Heijen, bij Gennep, is in den avond van 27 Jan. jl. aangehaald een kar, waarop heimelijk waren geborgen negen fustjes spiritus, ongeveer 340 liter, welke uit Pruisen waren binnenge smokkeld. Kar, paard en spiritus zijn in beslag genomen en tegen den vervoerder, een inwoner van Sambeekis proces-verbaal opgemaakt. GRAVEN II AGE. Door Z. M. is aan uiej. Th. Giglber- ger, geb. te Freising (Duitschlaud,) thans wonende te Echt, mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning verleend tot bet geven van lager onderwijs. Door Z. M. is overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers, de kapitein jhr. W. G. Van der Wijck, van het 8ste regiment infanterie. Ingevolge machtiging des konings wordt Zr. Ms. schroefstoomscnip 4de kl. Jaca liggende te Hellevoetsluis, bestemd voor den Indischen militairen dienst, met 16 Februari a. s. in dienst gesteld, en het bevel over dien bodem opgedragen aan den luitenant ter zee 1ste kl. C. Hoffmann. Met 16 Februari aanstaande worden geplaatst aan boord van Zr. Ms schroef- stoomscliip 4de kl. Javade luitPiiant ter zee 1ste kl. K. J. Bal, als 1 ste i (Beierde luitenants ter zee 2de kl. G. F' G. Gobius, J. G. A. Goedhart en M. W. llouck; de officier van gezondheid 1ste kl. bij de zee macht G. Poolman en de officier van admi nistratie 2de kl. J. J. Van Diemen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. BELG1E. In de Donderdag gehouden zitling der kamer heeft in den loop der be raadslagingen de heer Wagener zich be klaagd over de douane der lijn Gent-Ter- neuzenwelke het gebruik der Vlaamsche taal voor verzendbrieven verboden had. De minister verklaarde, dat de ambtenaar, die zich aan dit misbruik van gezag had schul dig gemaakt, thans gestraft was. Een ander lid sprak den wensch uit, dat alle douanebeambten in de Vlaamsche stre ken zich van de taal dier streken zouden bedienen; bij erkende echter, dat dit vrij wat bezwaren in had, omdat de meesten dezer lieden in de Waalsche gewesten tehuis behoorden. ENGELAND. De avondbladen berichten, dat de koningin hel ontslag van het kabinet Salis bury aangenomen heeft. Toch was, tot gisterenmiddag drie uur, de heer Gladstone nog niet bij de koningin ontboden, volgens een later bericht droeg de koningin den heer Gladstone de vorming van een nieuw ministerie op. De uitslag van de verkiezing in het zuidelijk district van Edinburg ter vervan ging van den overleden heer Harrison (libe raal), is geweest dat verkozen is Childers (liberaal) met 402D stemmen legen Polwarth (conservatief) die 1730 stemmen verkreeg. De berichten uit Athene zijn tegen strijdig. De Grieksche regeering schijnt evenwel geneigd, de oorlogstoerustingen eenigen tijd te staken om het kabinet-Gladstone niet terstond te bemoeilijken. De Natal-Gaeette behelst een brief van de regeering aan dfn president en an dere overheden der boerenrepubliek iu Zoe- loeland, waarin hun kennis gegeven wordt dat de Britsche regeering geenerlei rechten der boeren op landerijen en anderzins er kent, als strijdende met de rechten der koningin en der Zoeloe's. De Britsche re geering zal ook geene bezetting van Santa- luciabaai of omstreken door de boeren ge- doogeu. Een telegram uit Durban meldt: Te Ladysmith, in Natal, vernielde 11. Zaterdag een hooge vloed 37 huizen. Vier inboor lingen verdronken. ERANKRIJ K. De commissie van onderzoek voor het amnestie-voorstelverwierp alle entegoriën aan welke Rocliefort amnestie bad willen verleenen, en benoemde een rapporteur om tegen liet ontwerp te concludeeren. Het blijkt, dat de ingenieur Watrain bij het oproer te Decazeville vermoord is, on.dat hij de stukken weigerde te teckenen welke de mijnwerkers hein voorlegden en waarop zij hun eischen ontvouwd hadden. SPANJE. Gisteren hebben te Madrid oproerige bewegingen van werklieden plaats gehad, du: aan den prefect werk vroegen. De pre fect beloofde werk te vers.-haü'eiiwaarop de menigte rustig uiteenging. Generaal F'ajardo te Carthagena is aan zijn wonden overleden. 20 der arrestanten zijn wegens gebrek aan bewijzen op vrije voeten gesteld. OVITSCIILAND. In den Pruisischen landdag werd gis teren de beraadslaging over het voorstel- Achenbach voortgezet. Nadat de afgevaardigde Stablewski de be wering, dat de Polen met geweld de gren zen van Pruisen trachten te wijzigen en de hoop op herstel van het Poolsclie rijk nog niet hebben opgegeven, als onbewezen en onbewijsbaar had gebrandmerkt, verklaarde minister Von Puttkamer, dat het sireven van de Polen tot herstel hunner onafhan kelijkheid als landverraad moest worden be schouwd. De regeering is niet vernetnens inbreuk te maken op de Poolsehe taal of den l'ool- schen godsdienst; zij wil alleen eene gevaar lijke beweging onderdrukken en een dam opwerpen tegen de enorme uitbreiding van de Poolsehe nationaliteit in Posen, Opper- Silezië en in Oost-Pruisen. i>e heer Von Bismarck weerlegt de bewe- tingen van den afgevaardigde Von Windlhorst, in diens rede van errgisteren uilgesproken, en betoogde dat herstel van het Poolsehe rijk langs wettelijkeu weg met mogelijk zal zijn. Ook moet hij opkomen tegen het gezegde van den afgevaardigde Richter, die eergisteren in den rijksdag verklaarde, dat de rijkskan selier zou hebben gedreigd met een staats- slreek, indien liet alcohol-monopolie mocht worden verworpen. Deze bewering is volkomen onwaar; indien de rijksdag het monopolie verwerpt, dan zal de Pruisische regerring de belasting op liet gedistilleerd langs anderen weg productiever trachten te maken. Wat het alcohol-monopolie betreft, denkl de regeering er niet aan, den rijksdag te doen ontbinden. De president las daarop een pas inge diend voorstel van de Duitsch-vrijzinnige partij voor, waarin een nauwkeurig onder zoek wordt verlangd naar alle vooistellen, die op de bevordering en handhaving van het Duitsche element iu de oustelijke pro vinciën betrekking hebben. lieden zal liet debat worden voortgezet. -Aan de Kö/niache wordt uit Weenen geseind: »Mijn vermoede»eergisteren ver meld, als zou het Enaelsclie Middellandsche Zee-eskader, dat Zaterdag hevel ontving om naar Kreta te stoomen, er nu reeds zijn, heelt zich niet verwezenlijkt. De schepen van het eskader zijn verstruoid in de havens ven Genua, SpezziaMalla, Alexandiië; het moet zich nog vereenigen en zal eerst den 3lsten Januari voor Kreta aankomen. Tegelijk verwacht men daar de aankomst van het Oostenrijksche eskader (een fregat en twee korvetten), en van lietItaliaausche (drie paiitserschcpen). TURKIJE. De heer White heeft van lord Salis bury de mededeeling ontvangen van de door lord Salisbury zelve onrlerteekende iustruc- tiënaan admiraal Hay gegeven. Het voornaamste punt dezer instructiën is de last om geweld Ie gebruiken tegen de Grieken, overal waar zij de Turken zouden willen aanvallen. Het Engelschc adviesjacht Ilelicon en een Oostenrijksch ooilogschip zijn voor Suda aangekomen. Heden komt het Engelsche eskader. Ifficieel wordt tegengesproken dat Rado- witz ooit in het paleis of bij de porie tegen White zou hebben geïntrigeerd. Engeland staat niet meer geïsoleerd te Koustaiitinopel. Vooral de Russische gezant graaf Nelidotf, verkeert met liite op zeer vriendschappelijke» voet. GRIEKENLAND. Een bijvoegsel van de officieele courant verklaart dat het telegram uit Parijs, be trekking hebbende op eene verandering der houding van bet Grieksche kabinet in vrede- lievenden lin enz., geheel en al van grond ontbloot is. Het voegt er bij dat het mini», terie niets gedaan heeft, dat aanleiding kon geven tot -deze bewering. GEMENGDE BERICHTEN Omtrent het in de lucht vliegen van een buskruitmagazijn te Kiew, wordt liet volgende gemeld. Zaterdag morgen te negen uur werd in sommige deelen van de stad Kiew eene zoo heiige ontploffing gehoord, alsof een vijan- 1 (lelijk leger begon de stad te bombardeeren. liet bleek weldra, dat de geheele geweer- afdeeling van het arsenaal der stad iu de i lucht was gevlogen. De ontploffing vond plaats in de uit twee 1 overdekte lokalen bestaande gieterijwaarin ongeveer twaalf millioen patronen werden I bewaard. De arheidslokalen bestaan eigen- j lijk uit drie verblijven en wel uit de loods I waar de kogels worden gemaakt en twee 1 magazijnen van geweren. Daar er den vorigen dag niets te werken was geweest, waren de magazijnen gesloten gebleven. Zaterdag te liegen uur 's morgens kwamen zeven soldaten aan het magazijn, om kogels op te stapelen, maar zij waren nog niet aan het werktoen de ontploffing volgde. De explosie was zóó hevig, dat de puin- hoopen naar alle zijden en tot op een af- I stand van zeshonderd meters werden wegge slingerd. Vier der soldaten weiden in stuk- I ken gereten en drie werden zeer zwaar ge kwetst. De kogels die met het gebouw in de lucht vlogen, liggen over eer.e groote opper vlakte op den grond verbreid; stukken van daken, brokken ijzer, steenen en andere voorwerpen liggen overal iu het rond en versperren den weg naar de plaats van het onheil. Op vierhonderd meters afstand wer- den licliaamsdeelen der omgekomen soldaten gevonden. De oorzaak van het vreeselijk ongeval, waardoor ook verscheidene woonhuizen in de omgeving schade leden, is lot nog toe niet bekend en men meent te moeten aan nemen dat vau een misdaad uit politieke beweegredenen sprake is. De aangerichte schade kon ook nog niet worden nagegaan; volgens de berichten van sommigenzouden meer dan zeven soldaten slachtoffers van de ontploffing zijn geworden. Dezer dagen heeft in de Borinage, op het grondgebied der Belgische gemeente Malplaquet, een gevecht tussche» Fransche tol-cominiezen en smokkelaars plaats gehad. Het had de aandacht getrokken, dat een anrtal personen zich langs verschillende wegen naar België begaf. De douaiicnposten werden verdubbeld en 's nachts 1 uur zag een twaalf- lal commiezen een legertje van omtrent i50 smokkelaars terugkomen. Zij marscheerden in gesloten gelederen en schenen aan een re gelmatig bevelhebberschap te gehoorzamen. Blijf staan! klonk het hevel der douanen, maar niemand gehoorzaamde. Zij waren allen met gereedschap gewapend en een gevecht moest oiivermi'delijk volgen. De douanen zouden weldra overrompeld zijn; maar gelukkig werd hun getal met 6 man van een naburigen post versterkt en de smokkelaars moesten nu het veld ruimen. Een commies heeft een steek in de borst bekomen; een ander is aan het hoofd ge wond, en een derde is een vinger afgebeten. De smokkelaars liebben 12 hunner mannen verloren, die in de gevangenis van Avesnes opgesloten zijn. Er werden 170 kilogr. koffie, een hoeveelheid tabak en andere goederen gevonden, allen artikelen waarop in Frankrijk zware inkomende rechten drukken. liet toppunt van onbeschaamdheid is dezer dagen door een dief te Londen bereikt die iemand niet enkel bestal, maar hem bovendien aanklaagde. De heer Chapman, stalmeester van den hertog van Cambridge, kwam den 5en Janu ari uit het opera-gebouw te Londen, toen hij eensklaps sterk aan zijn horlogeketting voelde rukken en onmiddellijk een man luid vloekend zag wegsnellen. Den 20sten dezer maand klaagde die vluch teling den heer Chapman wegens het toe brengen van zware lichamelijke verwonding aan. Het horloge dat de schavuit had ge stolen, had een zeer kunstig mechanisme en op het oogenblik dat de zakkenroller het slal, drong een scherpe peil iu zijn hand door en bracht hem eene zware verwonding toe, die verlamming der spieren van ue hand tengevolge had. rLaat men mij maar straffen," riep de dief, „maar laat hij ook straf krijgen I" Zijn wensch werd niet vervuld; de rech ter oordeelde dat de heer Chapman het recht had zijn tigendoui te beschermen op de wijze die hem goeddacht; de dief kreeg echter zes maanden dwangarbeid. In Avignon ia een arrestatie gedaan, die betrekking beeft tot den moord op den

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2