NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Sleze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Prijs per Nummer 10 ('ent. Zaterdag 30 Januari 1886, N°. 25. ADVERTENTIES: Bureel: Sclieepmakerssteeg; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. BIMENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Saurant J -i - ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden l.OO. 199e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbijen, enz., welke over liet afgeloopen jaar l»85 len laste der gemeelde eenige vor dering hebben, om limine rekeningen len spoedigste, uiterlijk vóór ulto. Januari e. k Ier Gemeeiile-Secrelarie (alileeling Fi nanciën) in te leveren. Burgemeesler en Wel houders voornoemd, DE K\NTEB, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Januari 1SS6. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van belangheb benden. dal ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke be lasting op de homlcn ieder bonder van een ol' meer honden, die aan die belasting onder hevig zijn, verplicht is. daarvan jaarlijks vóór of op den 3len Januari bij den gemeelde Ontvanger aangille Ie duendoor inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aan gever ondeiieekend biljet en dat bedoelde in schrijving* hiljellen voor bel dienstjaar IH86 kosteloos len kantore van den Gemeente-ont vanger verkrijgbaar zijn. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE K WIEIt, Burgemeesler. E. KISTSecretaris. Leiden, 5 Januari 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien arl. 5 der Wet van den 28en Juni 18-41 zooals die nader is gewijzigd; Brengen ter algemeene kennis, dal door ADIlltNA VERHOOG, weduwe van J. He Hruin, een adres is ingediend om vergunning tol verkoop van sterken drank in bel klem in liet perceel Nieuwe Beeslenniaikt no. 5. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lriilsche Cnuraut. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE K \NTER Burgemeester. E. KInT, Seci elans. Leiden, 29 Januari 1886. STADSNIEUWS. Met 1 Mei e. k. wordt de officier van gezondheid le klasse, de heer P. K. J. Pabst, van Vlissingen overgeplaatst naar Leiden. UNIVERSITEIT. Heden werd bevorderd lot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer II. Pinkhof, geb. te Rotterdam, verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: eenige hartgifteu." „Over de werking De Staats Crt. bevat de wet houdende wijzigingen in het Wetboek van Strafvor dering, en de wet houdende bepalingen tot uitvoering van de artikelen 38 en 39 van het Wetboek van Strafrecht. De Stoats-Cl. behelst het verslag over de werkzaamheden, verricht aan het Zoölo gisch Slation te Napels, van 1 September lot 1 December 1885, door J. H. Wakker, doctor in de plant- en dierkunde. Ingevolge Zr. Ms. besluit wordt met ingang van 16 Februari a. s.Zr. Ms. schroef- stoomschip 2e kl. J/ar«i>biiilen dienst gesteld; en Zr. Ms. zeilkorvet Nautilus, liggende te Ilellevoetsluis, als instructieschip voor boots- mansleerliugen in dienst gesteld en het be vel daarover opgedragen aan den kapitein- luitenant ter zee C. A. Le Bron de Vexela, en zulks onder eervolle ontheffing van het thans door hem gevoerde bevel over eerst- genoemden bodem. De kolonel-commandant G. Holtius, van het le reg. huzaren te Deventer, heeft pensioen aangevraagd. Voor de betrekking van directeur der Schielandsche tram meldden zich meer dan 70 sollicitanten aan, waaronder officieren, rechtsgeleerden, ingenieurs enz. Door de Rolterdamsche politie is Woensdagnacht een zeer gevaarlijk persoon aangehouden, terwijl hij met nog een ander zich door middel van braak toegang had weten te verschaffen tot een winkel aan de Hoogstraat aldaar. De tweede persoon wist door een raam te ontkomen. Men heeft gisterennacht ook getracht op de Wijnhaven in te breken. Men zal zich herinneren dat nu twee maanden geleden, bij een brand op den Kloveniersburgwal te Amsterdam, het lijk werd gevonden van den heer L'Amblé, en dat de justitie bij haar onderzoek aanleiding vond om aan te nemen, dat er misdaad moord, diefstal en tevens brandstichting had plaats gehad. Tol Dinsdag jl. was te vergeefs naar den vermoedelijken dader of daders gezocht. Maar eergisteren werd in de tram de aandacht van den kleedermaker, die L'Amblë's leverkleu rige jas had geleverd, getroffen door een kleedingstuk, dat sprekend op het geleverde geleek. De k leedermaker waarschuwde de politie, wrike nu den drager van de over jas spoedig opspoorde en tevens in zijne wo ning een onderzoek instelde, dat tot hoogst bezwarende ontdekkingen leidde. Er werden nl. verschillende voorwerpen gevonden, die aan den heer L. toebehoord hadden. De aangehoudene, op wien thans verden king rust, is genaamd Herman Liese; hij is afkomstig uit Westfaleu en is langen tijd te Zandvoort kastelein geweest vari het lleidelberger Vat dat indertijd op het tentoonstellingsterrein heeft gestaan, maar onlangs is afgebrand. De verzekeraars heb- den reeds aanleiding gevonden, ook omtrent dezen brand een rechterlijk onderzoek te vragen. Voor zoover wij weten heeft de aange houdene tot dusver geen bekentenis afgelegd, zoodat de mogelijkheid dat hij onschuldig is, nog niet is uitgesloten. (Ilbl.) Woensdagavond zijn bij een stalhouder in de Molenstraat te Nijmegen door een drietal commiezen en een agent van politie elf vaten spiritus in beslag genomen, welke even te voren met kar en paard uit Pruisen waren binnengesmokkeld. Op kar en paard is mede beslag gelegd. De onlangs uit het huis van arrest te Assen ontsnapte gevangene, Dittmer, welke sedert te vergeefs werd gezocht, moet, naar men verneemt, als kok op een Duitscli schip naar Amerika overgestoken zijn. De vorige week is te Veenhuizen eene vrouw aangekomendie voor de derde maal, telkens voor zes maanden, is opgezonden als veroordeeld wegens herhaalde overtreding der drankwet. In de crimineele zitting van het ge rechtshof te Leeuwarden is Gerrit Ooster veen, oud 22 jaren, boerenknecht te Vee- ningen, thans in hechtenis, schuldig ver klaard aan doodslag, voorafgegaan door eene overtreding der wet op de jacht en vis- scherij, en gepleegd om de ontdekking van die overtreding te voorkomen. Hij heeft den lSen October 1885 den onbezoldigden rijksveldwachter De Weerd met zijn geweer in het hart geschoten en hem daarna met zijn mes den hals doorgesneden. Deswege is hij veroordeeld tot 25 jaren tuchthuis straf. In de onmiddellijke nabijheid van Gorredijk heeft het ijs een slachtoffer ge- ëischt. Een zekeie J. de II. stak op eene plaats, waar des morgens nog verscheidene personen op schaatsen gereden hadden, van den eenen kant der vaart naar de andere over, toen plotseling het ijs brak en hij, niettegenstaande dadelijk aangewende pogin gen, slechts levenloos werti opgehaald. Hoe gevaarlijk hel is onvoorzichtig te zijn met kleine wondjes bleek dezer dagen weer te Brekelenkamp. De vrouw van den landman W., die zich in een der vingers had gesneden, verleende hulp aan eene andere vrouw, die aan open wonden lijdende was. Nadat vrouw W. hare hulp had ver leend bemerkte zij dat haar de hand ge weldig opzwol. De twee doctors, die er bij geroepen werden, verklaarden dat de arm moest worden afgezet. Hiertoe kon de vrouw echter niet besluiten. Intusschen nam de zwelling in zoo hevige mate toe, dat de vrouw reeds na twee dagen lijdens aan de gevolgen is bezweken. - Te Maastricht is in den afgeloopen nacht ingebroken ten huize van een bakker in de Bosehstraat. De dief of de dieven hebben de lade der toonbankwaarin zich ongeveer f 35 bevond, geledigd en eenige andere voorwerpen medegenomen. De politie doet onderzoek. 's GRAVENIIAGE. Door Z. M. is de heer W. Wyndham erkend en toegelaten als consul van Groot- Britannië en Ierland in Suriname, en de heer G. A. P. Brender a Brandis als consul van Portugal te Makasser. Door Z. M. is de officier van gezond heid 2de kl. dr. II. Zwaardemaker, gedurende den nog loopenden cursus, belast met het geven van onderwijs in physiologie, pa- FEU1LLETON. 218.) Maar waarheen was mevrouw Durand ge gaan? Zij was na haar eenvoudigen maaltijd ge bruikt te hebben, een bezoek gaan brengen aan mevrouw De Montesson, de jongste dochter van mijnheer Van Ossen, die haar des morgens verzocht had eens bij haar te komen. De Lasserre bracht een allernaarsten nacht door. Hij bleef bij mevrouw Delorme, maar weigerde volstandig gehoor te geven aan haar aandrang om wat rust te gaan nemen. Hij was te overspannen om een oog dicht te doen en bleef dus in zijn leunstoel zitlen aan zijn gedachten den vrijen loop latende. Allerlei middelen om zijn dochter terug le krijgen kwamen hem voor den geest. In de eeiste plaats de hulp der politie, welke hij kon inroepen. Doch hiervan zag hij af, hoe doeltreffend het ook was Immers, de zaak zou publiek worden Het gansche ver leden, dat hij zoo zorgvuldig bad verborgen gehoudenmoest dan bekend worden en zijn naam in opspraak brengen. Hij had zijn schande alleen gedragenvele jaren lang en wilde dit blijven doen, zonder zijn doch ter er in te laten deelen. Hij moest dus Delonne of Pierre Rousseau blijven. Ook andere middelen, die voor hem open stonden, verwierp hij Tegen zeven uur had hij nog geen besluit genomentoen op eens de portu r de kamer binnenstoof met den uitroep „Mevrouw, mijnheer, men brengt het rij tuig thuis." De graaf vloog de trappen af. Beneden stonden een politie-agent en een boschwach ter van het Bois de Boulogne. Louis was bezig het paard uit te spannen, terwijl hij het dier allerlei zoete naampjes gaf en het telkens liefkoosde, liet bevond zich in een allerbedroevendsten toestand. Met was uit geput, erg bestoven en tot aan den buik beslijkt. De Lasserre vernam dat men het rijtnig en het paard in het bosch had zien staan, geheel verlaten. De boschwachter had het dier bij den toom geleid naar het bureel van den commissaris van politie te Neuilly. Men onderzocht daar het rijtuig en had in een der zijtasschen een vierkant stuk papier gevondeDwaarop met een gebrekkige hand de naam en woonplaats van mevrouw Delorme geschreven waren. Dit papier gaf men den graaf. Men had dus het rijtuig thuis ge bracht. Op de vraag of mevrouw Delorme ook eenige aanwijzing wenschte te geven of een aanklacht te doen, antwoordde De Lasserre ontkennend. Hij voegde er bij, dat het achterlaten van paard en rijtuig het gevolg was van een vergissing van de zijde des koetsiers, waaraan men niet moest hechten en verzocht dit den commissaris mede te deelen. Ook zeide hij, dat hij zelf in den loop van den dag op hel bureel zou komen en be sloot met de woorden: „Wat u betreft, mijne heeren I ik dank u zeer. Mevrouw Delorme en ik zijn ge woon de diensten te erkennendie men ons bewijst. De commissaris van politie te Neuilly zal uit naam van mevrouw Delorme, elk een goede belooning ter hand stellen." De twee mannen groetten eerbiedig en verwijderden zich. Papa Chaminon, wien geen woord van het gesprokene ontgaan was, stond versteld over het antwooril van den graaf. „Nu nog mooier," sprak hij bij zich zelf, het hoofd schuddende. „De duivel haal me als ik er iets van begrijp." De graaf liet een huurrijtuig komen en be gaf zich naar de Rue Davy. VI. verkeerde koers. Wie moet u hebben?" vroeg de portier van het huis No. 6 Rue Davy, aan den heer De Lasserre, toen deze zich 's morgens wederom aanmeldde. „Mevrouw Durand," anlwoordde hij. „O ja, ik herken u, u is reeds gisteren avond geweest. Mevrouw Durand is thuis. Ik heb haar reeds gezegd, dat een oude heer er voor haar geweest was. Zij zal niet verrast worden door uw komst. Ga maar naar boven op de derde verdieping, de deur rechts." De graaf liep snel de trap op. Op het pottaal der derde verdieping aangeland, bleef hij een oogenblik staan om bij zijn adem te komen. Hij scheen kalm, maar zijn hart klopte of het barsten zou, en zijn blik stond woest. Daar hij geen schel zag, tikte hij aan. Bijna op hetzelfde oogenblik ging de deur open, en bij stond vlak voor zijn vrouw, die in ochtendgewaad was. De gravin liet een kreet vau verrassing ontglippen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1