NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze oliraiit verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nummer 10 ent. Vrijdag 29 Januari 1886, N°. 24. ADVERTENTIE»: Bureel: Scheepinakerssteeg; 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. "bLNNEiNLANDSCHE berichten. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. 199e Jeargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenik contantzonder rabatper regel 0.10. «TAD8HIEU1V8. Gisterenavond gaf de heer Maju de aangekondigde voorstelling in de gehoorzaal. Het vertoonde was in hooge mate belang rijk. Zeer kleine dieren, zooals de mug, den kever, de rups zagen wij in kolossale afmetingen op het witte doek verschijnen. Vooral de insekteu op de kaas zooals men ze zag rondkruipen en elkander bevechten, leverden een leerzaam zoo ook min of meer terugstuitend schouwspel op. Wat we na de pauze zagen, vonden we verreweg het minst belangrijk. De kleurverandering der figuren scheen intusscheii het publiek bi- zonder te vermaken. Wij willen op dit ge deelte van 't programma, als vermakelijk heid beschouwd, niets aanmerken, alleen komt het ons voor dat het in leerzaamheid niet met het voorgaande kon wedijveren. Jammer was het, dat het in de zaal zoo kelderachtig koud was, want, behalve dat er geen vuur was aangelegd, miste men er, wegens den aard der voorstelling, ook het gas. Ook jammer was het, dat de voor stelling van tijd tot tijd door rumoerige toeschouwers gestoord werd. Wanneer de heer Maju, zooals hij ons half en half als zijn plan heeft mede gedeeld, hier nog een of meer voorstelljnuen geeft, meenen wij te mogen voorspellen, dat de opkomst voldoende zal zijn. In dat geval zorge deze heer echter voor goede verwarming. Ook zouden wij hem in ge- moede aanraden zich in het spreken den geïmiteerd professorachligen toon af te wen nen, dus bv. niet zoo dikwijls de woorden „vermits" en „bewerkstelligen" te gebruiken. De zaken zelf zijn ongetwijfeld interessant genoeg, om den opschik van geleerde woor den uit de vorige eeuw te kunnen missen. Vrijdag 5 Februari aanstaande zal door eenige Leidsche studenten een tooneehoor- ttelling gegeven worden ten bate der kinder- bewaarplaals alhier, lieeds bij vroegere ge legenheden deelden wij mede, hoezeer deze jonge nuttige inrichting onze sympathie heeft. Een poging om deze goede zaak te steunen zal zeker algemeen worden toegejuicht. Dit is echter niet de eenige leden, die wij kun nen aanvoeren om liet publiek tot talrijke opkomst te bewegen. Neengelukkig kunnen wij buitendien nog uiededeelen, dat, naar onze stellige verwachting, de voorstelling op zich zelf beschouwd ruimschoots de moeite waard zal zijn. Wij hebben namelijk uit goede bron vernomen, dat eenige uitstekende acteurs onder de studenten, ex-leden van het Leidsch Studententooneeldie vroeger de meeste lauweren plukten, de hoofdrollen zullen ver vullen. De prijzen der plaatsen zijn geheel als gewoonlijk. Wij hopen niet alleen, maar durven ook vertrouwendat het lof waardig pogen der jongelieden niet beschaamd moge worden en dat een talrijk publiek de voorstelling zal bijwonen. Bij de regeering is bericht ontvangen dat Z. M. de koning der Belgen een jaar- lijkschen prijs van vijf-en-twintig duizend franken heeft uitgeloofd ter aanmoediging van de uitgave van voortbrengselen van den geest. Krachtens het besluit van Z. M. zal de prijs voor den 3n internationalen of ge- mengden wedstrijd in 1889 toegewezen wor den aan het beste werk over de vorderingen der electriciteit als beweegkracht en als middel tot verlichting, over de toepassingen welke daarvan zijn of kunnen gemaakt wor den en over de economische voordeden, welke kunnen voortspruiten uit het gebruik der electriciteit. Met het stoomschip Zuidbolland zal 30 Januari aanstaande, 's morgens te 9} uur, eene brievenmaal worden verzonden van Botterdam naar Padang en Batavia. Naar men verneemt heeft de minister van oorlog den korpscommandanten bevolen, alleen bij zeer gunstig gedrag onderofficieren toe te laten tot reëngagement voor den tijd van zes jaren. Wanneer zij politiekamer- straf hebben ondergaan in het laatste jaar hunner loopende verbintenis, zouden zij in het geheel niet tot reëngagement in aan merking komen. De besturen der verschillende spoor weg-maatschappijen hier te linde zullen den 30sien dezer in het administratie-gebouw van de II. IJ. S. M te Amsterdam samen komen om te spreken over de verwarming der 3de klasse-rijtuigen. Voor de Rolterdamsche rechtbank ston- cfen Dinsdag terecht twee kooplieden en een fabrikant van mineraalwater, beklaagd van overtreding van de wet van 1880 op de fabrieksmerkendoor het verkoopen van zg. Apollinariswater in opgekochte kruikjes van de „Apollinaris Company" te Londen. De eisch tegen elk der beklaagden was f 25 boete. Bij de heeren Boer en Timmers, in de Jonkerfransstraat te Rotterdam, is inden nacht van Dinsdag op Woensdag ingebroken. De dieven hebben eene som van f 800 aan bankpapier en specie meegenomen. Zij had den de deur van de brandkast stuk geslagen. B. Muis, oud 81 jaren, en B. De Mik, oud 85 jaren, hopen op 31 Januari 1888 te Giessen-Nieuwkerk hun 60-jarig huwelijk te vieren. Zij bezitten ruim 70 kinderenklein- en achterkleinkinderen. Sedert 11. Zaterdag wordt uit een ge sloten kelder gelegen onder de infanterie- kazerne te Haarlem een partij lood vermist (ongeveer 300 kilo). Daar dit terrein over dag en 's nachts door een schildwacht wordt bewaakt, is het onverklaarbaar op welke wijze die diefstal is gepleegd. Gisterennacht is te Haarlem brand ontstaan op het erf van den landbouwer A. De Koning in de Dubbele Buurt aldaar. Vermoedelijk ontstond hij door onvoorzich tigheid van iemand, die zich in een hooi- klamp, waarin de brand uitbrak, had te slapen gelegd. De boerderij die mede ge vaar liep, is door de spoedig opgodaagde hulp der brandweer gespaard gebleven. Alles is verzekerd. Voor de rechtbank te Amsterdam stonden gisteren terecht P. Blom, oud 34 jaar, van beroep letterzetter, geboren te Hoorn, en J. G. Eckhardt, oud 37 jaar, van beroep kleermaker, geboren te Amster dam, beiden aldaar woonachtig, ter zake dat zij in den avond van Dinsdag 24 Nov. jl. op het Waterlooplein te Amsterdam, toen eenige aldaar surveilleerendc agenten van politie den eersten beklaagde in het belang der openbare orde in verzekerde bewaring wilden brengen, zich, te zamen en in ver- eeniging met elkander; tegen die beambten feitelijk en gewelddadig hebben verzet; de eerste beklaagdedoor met geweld te rukken, te trekken en van zich af te weren; de tweede beklaagde door den eersten beklaagde met geweld tot zich te trekken en zoodoende te trachten den arrestant uit de handen der dienders te bevrijden. De bekl. Blcm begon ter terechtzitting dadelijk op beleedigenden toon over de politie te spreken en werd deswege door den voorzitter en het O. M. berispt. Bekl. beweert door de politie te zijn mishandeld en naar het bureau gesleurd, nadat hij op het Waterlooplein door een paar personen was gescholden. De bekl. Eckhardt ont kende evenzeer zijne schuld; hij is door de politie geslagen en in arrest gebracht, om« dat hij Blom zocht. De verklaringen van de politie-beambten, die ter terechtzitting werden gehoord, luidden echter geheel an ders. Volgens hen heeft Blom aan een per soon een klap toegebracht, en deswege werd bekl. in bewaring gebracht, iets dat met veel moeite gepaard ging. Het O. M. requireerde tegen ieder der beklaagden eene celstraf van 3 maanden. Voor het hof te Amsterdam stond eer gisteren terecht 8. H. S., beschuldigd van diefstal met buitenbraak en inklimming in een bewoond huis. Op den avond van Zon dag 15 Nov. jl. werd er nl. in den messen- winkel van II. C. Lippits, te Haarlem, in gebroken en eenige dozijnen messen benevens eenige andere voorwerpen, ontvreemd. De beschuldigde is in het bezit der gestolen voorwerpen geweestheeft ze verkocht en is toen naar Leiden gegaan. Hieruit en uit het feit dat bloedvlekken aan de gebroken glasruit (van den winkel waar de diefstal is begaan) en eene kleine verwonding aan de handen van den besch. zijn opgemerkt, meende het O. M.waargenomen door den adv.-gen. mr. Op ten Noort, zijne schuld te mogen bewezen beschouwen. Het requisitoir strekte tot veroordeeling tot 15 maanden celstraf. De besch. ontkende den diefstal te hebben gepleegdde verwondingen had hij bekomen bij een veclitpaftij te Leidende ontvreemde voorwerpen had hij van een onbekenden koopman gekocht. In eene vergadering van belangheb benden bij het bakkersvak, gisteren te Amster dam gehouden, werd besloten, de voorgenomen internationale tentoonstelling in Augustus FEUILLETON. 217.) fik ook begrijp er nu alles van. 't Is zoo klaar als de dag Mijn dochter is in een valstrik gelokt. Men moet haar ge schreven hebben. Hoe is haar die brief in handen gespeeld?.... O, de ellendelingen, de schurken!" Gedurende eenige oogenblikken bleef de graaf zwijgenoverstelpt van verontwaar diging. f De ellendeling, dien je Constant, noemt," hernam hij, „is een bezoldigd handlanger. Men heeft hem vooraf gewaarschuwd. Hij wist, dat mijn dochter van avond tusschcn vier en vijf naar Rue Davy zou rijden." „Ja, zeker wist hij dat, mijnheer!" „Dat heb jij hem toch niet gezegd?" „Neen, mijnheer! dat zweer ik u." „Trouwens, je kon dit niet doen. De juffrouw heeft je pas bij het wegrijden dit gelast." Juist, mijnheer! En ik stond met hem te praten, toen de juffrouw het huis uitkwam. Toen ging hij wat op zij, om niet door de juffrouw gezien te worden, en toen heeft hij verstaan wat zij zeide." „Ben je daar wel zeker van?" „Ileel zeker. Hij stond vlak er bij." De Lasserre liet het voorhoofd in zijn handen rusten. Overtuigd dat de man van wien hier spiake waseen handlanger was van zijn vrouw en van den vicomte De Sanzac, en aan den anderen kant, dat het jonge meisje naar de Rue Davy gelokt was, en haar me deplichtige door de gravin ingelicht, den dag en het uur wist, waarop ze daar zou komen, bracht de verklaring van den koet sier hem een weinig in de war. Maar als hij eens iets in zijn hoofd had, kwam hij er niet af. Hij bleef volkomen overtuigd, dat zijn vrouw de wegvoering had gepleegd. Hij gaf Louis een teekendat hij kon gaan. Hij wist genoeg. „U schijnt een beetje geruster," zei mevr. Delorme. „Ja," antwoordde hij. „Dat heb ik te danken aan betgeen ik vernomen heb. Aurora loopt geen het minste gevaar, en ik hoop haar morgen hier terug ie brengen." „Van al wat Louis u heeft gezegd, heb ik sltchts éen ding begrepen: Aurora is weggevoerd." „Dat staat bij mij zoo vast als een paal." „Waarom? Door wie?" „Ik weet het." „Kunt u mij niet zeggen?...." „Niets," viel hij haar in de rede. „U heeft niet gegeten. Laat opdoen." Mevrouw Delorme begreep, dat hij alleen wilde ziju. Nauwelijks had zij de kamer verlaten, of hij sprong van zijn stoel op en zijn oog schoot vonken, zijn vuisten balden zich en met een van woede trillende stem riep hij uit: „De ellendelingen! De schurken!... Zij, altoos zij IDe lafaardsde lafaards I En zonder dat ik iets wistzonder dat ik slechts eenig vermoeden had, hebben zij dat nieuwe schelmstuk kunnen beramen en uitvoeren! Mijn dochter! mijn arme dochter!" Een snik belette hem om voort te gaan. „Kom kotn I" hervatte hijzich oprich tende met een woeste geestkracht. „Het is thans geen tijd om te weeklagen, er moet gehandeld worden." Hij zag op de pendule. Half tien. Hij nam zijn hoed en ging uit. Ilij nam den eersten fiaker, dien hij tegen kwam en gelastte den koetsier hem naar Rue Davy No. 6 te rijden. Twintig minuten later kwam hij daar aan. Mevrouw Durand was niet thuis. «Dat wist ik wel," sprak De Lasserre bij zich zelf. En hardop voortgaande, vroeg hij aan den portier: „Hoe laat is zij uitgegaan?" „Om zeven uur zoowat." „Weet gij waar zij heengegaan is?" „Neen." „Ook niet hoe laat zij thuis komt?" „Evenmin. Als u haar spreken wil, moet u maar morgen terugkomen. Want's avonds wacht mevrouw Durand geen bezoeken van heeren af, begrijpt u. Moet ik zeggen wie er geweest is?" „Dat is niet noodig. Ik zal morgen och tend terugkomen." De Lasserre reed naar den boulevard Hauss- mann terug. Misschien hoopte, hij dat de schakers van Aurora, nadenkende over de gevolgen die hun handelwijze kon hebben, haar thuis hadden laten brengen. IJdele hoop. De afwezigheid van mevrouw Durand, die om zeven uur uitgegaan was, korten tijd na de wegvoering van het jonge meisje, versterkte hem in zijn overtuiging. Vree- selijk zou ditmaal zijn wraak wezen! Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1