BUITENLANDSCHE BERICHTEN. SE: K mb as c HM K M o Mc. ,-m -iw TT. bladen en 6 487 000 st. ander drukwerk, 752 000 aangeteekeude brieven, 440 000 postwissels tot een bedrag van f 6 963 000. Verder (postpakket) verzonden 416000 en ontvangen 253 000 pakjes. Aan de spaar bank werd f 948 164 ingelegd en f 686 555 terugbetaald. lie totaal omzet aan het kantoor beliep f 11 717 600, tegen f 3 080 000 in het jaar 1874 en f 6 219 300 in 1879. In eene Zondag te Amsterdam gehou den vergadering van het timmerliedenbond der sociaal democratische vereeniging liet een der sprekers zich vrij oneerbiedig over den burgemeester en de commissarissen van politie, in bet bijzonder over den beer Stork, uit. De voorzitter verhinderde daarop dien spreker verder te gaan door de vergadering te sluiten. De beer Wegener, uitgever van het blad Asmodée te Amsterdam, is door de arroudissemenls-rechtbank aldaar veroordeeld tot eene geldboete van flOO, subsidiair 14 dagen gevangenisstraf, wegens het opnemen van een artikel in die courant, inhoudende beleediging van een inspecteur van politie te Haarlem, waarvan de inzender bij hem niet bekend was. In een koffiehuis te Wormerveer zou Zondag te 12 uren eene vergadering van sociaal-democraten plaatshebben, waarineen der aanvoerders uit Den Haag zou spreken over „Macht gaat boven Recht." Volgens de aanplakbiljetten was het eene ledenver gadering met introductie; doch de intro- ductiebewijzen waren gratis aan het lokaal verkrijgbaar. Evenwel moest het heeten eene besloten vergadering. De politie verzocht toegang, en toen deze haar instantelijk geweigerd werd, verbood de burgemeester de vergadering. De voor zitter verklaarde daarop geen geweld te willen uitlokken, en protesteerend ging men uiteen. Zondag is nabij het station Wouden berg van de spoorweglijn AmersfoortNij megen gevonden het lijk van een onbekend man, waarschijnlijk Duitscher, die in den omtrek reeds een paar dagen had rondge- loopen, zoogenaamd handelend in glaswerk, maar onder zoo vreemde verhouding en met zoo vreemde vragen en uitdrukkingen, dat enkelen hem voor krankzinnig hielden. Pa tent en andere papierenbij hem gevonden, waren in orde. Waarschijnlijk is hij door de kou bevangen en is neergevallen om zoo te bevriezen. De geneesheer van Woudenberg kon alleen zijn dood constateeren. Een broodje werd mede in zijn zak gevonden. Er heeft zich eene commissie gevormd, om een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen op het graf van wijlen den hoogleeraar P. Harting. Twee vrouwen uit Renkum, die dezer dagen te Wageningen waren gaan bedelen, hadden daar zulk een grooten voorraad aan leveusmiddelen, geld enz. opgedaan, dat zij voor haar gemak met den tram naar haar woningen terugkeerden. Drie jongens uit Deventer, 9, 11 en 12 jaar oud, die op marktdagen aan dames en dienstboden haar portemonnaie met geld ontrolden, zijn, als hebbende gehandeld zon der oordeel des onderscheids, vrijgesproken van diefstal. De Zutfenscbe rechtbank heeft echter bevolen, dat zij tot hun 19e jaar naar een verbeterhuis zullen worden ge zonden. In de crimineele zitting van het ge rechtshof te Leeuwarden is gisteren E. B. oud 49 jaren, vroeger bakkersknecht, zon der vaste woonplaats, thans in hechtenis, schuldig verklaard aan voorwaardelijke be dreiging met moord, gepleegd bij onder teekend geschrift, omdat hij zijnen vader, na dezen even tevoren om geldelijken bij stand te hebben gevraagd, met het leven bedreigd heeft, indien deze hem niet hielp. Omdat besch.zoover bekend is, nog geen rechterlijk vonniB te zijnen laste heeft, legde het hof hem eene lichtere straf op, dan in het algemeen bij de wet tegen dit misdrl f is bedreigden veroordeelde hem tot 2 jaren celstraf. Men meldt aan de N. R. Ct. uit Bols- wardEen gezelschap van negen jonge per sonen kwam aanrijden van eene tamelijk vertrouwbare vaart naar de stadsgracht. Zij reden over eene plek, door de politie als gevaarlijk aangeduid, het ijs bezweek, en met groote moeite zijn alle negen gered. Gelukkig was het in de nabijheid van eene reeks arbeiderswoningen. Drie mannen vooral waagden zich, en het gelukte eindelijk, allen aan toegestoken ladders uit het water te sleepen, waarin zij tot den hals gezakt waren. In de arbeiderswoningen vonden zij liefderijke verpleging. Uit Knijpe wordt aan de N. R. Ct. gemeld dat te Ileerenveen een anonieme brochure bij verscheiden ingezetenen door een onbekende is verspreid gewordenbe vattende eenige lage aantijgingen tegen het kamerlid Heldt. 't Geheel droeg een sociaal democratisch karakter. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is onder Zaamslag, op de hofstede van den landman Daniel Wolfert, een vrijend paar, dat zich bevond in een kamertje zon der schoorsteen, hetwelk verwarmd werd met briquetten, gestikt gevonden. Bij de ont dekking gaf de jongen nog teekenen van leven. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen doch bij de komst van den dok ter was ook hij reeds overleden. Alle po gingen om zoowel bij hem als bij het meisje de levensgeesten op te wekken, bleven vruch teloos. Te Kaatsheuvel heeft een dochter hare moeder, die haar over haar lange uitblijven des avonds beknorde, een schop tegen het onderlijf toegebracht, met het ongelukkige gevolg, dat de vrouw den volgenden och tend is overleden. Naar men zegt, is de daderes niet wel bij het hoofd. Te Baarland is een kind geboren met 6 vingers aan iedere hand en even zooveel teenen aan eiken voet. Zaterdag ochtend werd van Zundert, zijne woonplaats, gevankelijk naar Breda overgebracht de als kippendief bekende P. Van Nijnatten, die ofschoon eerst 22 jaren tellendeal onderscheidene malen met politie en justitie kennis maakte. Hij toch w as het, die v<5<5r ongeveer een paar jaren aan zijne geleiders wist te ontsnappen, doch zich daarna zelf vrijwillig aanmeldde, en ook daarna, wegens een ander misdrijf, ander maal eene veroordeeling onderging. In den laatsten tijd schijnt hij zijn bedrijf van kippen dief weder op ruime schaal te hebben uit geoefend maar zich niet alleen met kippen tevreden te hebben gesteld. Donderdag-avond althans had hij het voornemen bij E Van Geel, in zijne woonplaats, een mud haver te stelen. Door laatstgenoemde evenwel werd dit tijdig ontdekt, die hemtoen hij op den loop ging, achterhaalde en hem aan de politie overleverde, tengevolge waarvan bij voorloopig in eene bewaarplaats voor ge vangenen te Zundert werd geplaatst. Toen hij door de rijkspolitie naar Breda zou worden getransporteerd, bleek het dat hij, door het uit- en wegbreken van steenengetracht had zich te bevrijden, 't geen hem nochtans moeilijk moet zijn gevallen. De landbouwer B.te Eisden, die Zaterdag de markt te Maastricht had be zocht en dien avond niet naar zijne woning was teruggekeerd, is Zondag nabij Ileuchem dood op den weg gevonden. Naast het lijk lag eene bijna ledige jeneverflesch, die B. vóór zijn vertrek uit Maastricht had laten vullen. Hij schijnt in beschonken toestand in slaap gevallen en van koude omgekomen te zijn. In den gemeenteraad van Maastricht is door het lid mr. Gustave Tripels een voorstel gedaan, om den heer H. Pijls, burgemeester, in zijne betrekking van lid van den gemeenteraad te schorsen, als heb bende gehandeld in strijd met het laatste lid van Art. 24 der gemeentewet, dat wil zeggen: middellijk of onmiddellijk deelgeno men te hebben aan leveringen ten behoeve der gemeente. >s GBATEKHAGE. Door Z. M. is aan de loodskweekeling 2de kl. T. Luidinga, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het Zilveren Kruis van Verdienste, hem door zijne keizer lijke en koninklijke apostolische majesteit, den keizer van Oostenrijk, koning van Hongarije en Bohemen geschonken. Door Z. M. is belast met het bevel over het 2de reg. huzaren de luit. kolonel G. J. IJssel de Schepper, van het 1ste reg. huzaren. De luitenants ter zee 2de kl. J. D. Heyning, P. C. W. Van de Velde en C. C. Zegers Rijser, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat, handel en nijverheid zal op 28 dezer, geen audiëntie verleenen. BELG1E. De Congo-regeering heeft volgens een telegram uit Brussel aan de Köln. Zeit. aan de regeeringen te Berlijn, Parijs, Den Haag en Lissabon het voorstel gericht tot instelling van eene gemeenschappelijke com missie, belast met de definitieve regeling der Midden-Afrikaansche grenzen. ENGELAN D. De debatten in het lagerhuis over het adres van antwoord op de troonrede werden voortgezet. Het amendement van Barclay, strekkende lot verbetering van het lot der landpachterswerd verworpen met 211 tegen 183 stemmen. De parnellislen stemden met de heer Chamberlain met de minderheid, lord Harlington en de lieer Goschen met de meerderheid. In het lagerhuis werd door den heer Robert Bourke, secretaris bij het ministerie van buitenlandsche zaken, medegedeeld dat de zes groote mogendheden, op voorstel van Engeland, te Athene eene collectieve nota hebben overgegeven, waarbij verklaard wordt dat de aanval Ier zee tegen Turkije niet zal worden toegestaan. Het antwoord der Griek- sche regeering is nog niet ontvangen. Aan de Time» wordt uit Mandalay, Birmah's hoofdstad, gemeld, dat er bij het fusilleeren van opslandelingen gedurig erger lijke looneelen plaats hebben, daar de pro voost-maarschalk, die een vurig liefhebber van photografeeren is; er op gesteld is oin photografien van de te fusilleeren personen te nemen, juist op het oogenblik als zij den kogel verwachten, Daardoor gebenrt het somtijds, dat, nadat allen ter executie ge reed staan, de gevangenen nog eenige mi nuten in die positie worden gelatentotdat de photografie genomen is. Dat dit een voor de soldaten en voor alle toeschouwers demoraliseerend schouwspel is, laat zich, naar de berichtgever opmerkt, lichtelijk be grijpen. De minister Churchill heeft ter stond telegrafisch onderzoek gedaan. EB AAI KRIJK. In de couloirs der kamer van afge vaardigden wordt medegedeeld, dat onder de leden der uiterste linkerzijde verdeeldheid heerscht ten opzichte van den omvang van het amnestie-voorstel. Velen hunner willen de verkiezings-delicten uitzonderen. De rechterzijde besloot echter, zich bij de meer uitgebreide opvatting van de amnestie aan te sluiten. Volgens den Matin bevindt zich de kroonprins van Portugal niet enkel voor zaken te Parijs. Er zou lil. sprake zijn van een aanstaand huwelijk tusschen den prins en de dochter van den graaf van Parijs. De Fransrhe studrnfen hebben eene vereeniging opgericht, wier bestuur bij den minister van onderwijs, Goblet, is toegela ten. De minister verklaarde zich zeer met hun streven ingenomen, bood hun een lokaal om te vergaderen aan, beloofde hun boeken en werd donateur voor 200 francs 's jaars. Aan de vereeniging hebben zich negentien faculteiten of scholen aangesloten; zij geeft een bulletin uit, getiteld: „l'Université de Paris". Haar doel is vooral, zamenwerking en gezamenlijke studie der Eranschen te be vorderen, eenigszins in tegenstelling met de tallooze vreemdelingen die van de Parijsche hoogescholen profiteeren. OEITICHLAKD. De prinses Malhilde Von Turn en Taxis, weduwe van prins Maximiliaan en schoonmoeder van den regeerenden prins, is te Meran in den ouderdom van 71 jaren gestorven. Uit Wilhelmshaven wordt gemeld: Het pantserschip Prim Prieilrich Carl zal ten spoedigste worden uitgerust om, naar men verneemt, naar den Piraeus te stevenen. Men hondt een plotselinge verandering in de regeering van Beieren niet voor on mogelijk. De vermoedelijke opvolger van koning Lodewijk II is prins Lodewijk, de oudste zoon van prins Luilpold. Koning Lodewijk is meer dan ooit in zich zelf ge keerd en uit geloofwaatdige bron verneemt mendat de koningin-moeder voornemens is Munchen voor goed te verlaten om zich in een der koninklijke residenties Bam berg of Aschaffenburg terug te trekken. DENEMARKEN. De heer Berg, voorzitter van het Deensche Folkething, heeft de hem opge legde gevangenisstraf aanvaard. GRIEKENLAND. De vijf andere groote mogendheden hebben eene collectieve nota overgelegd aan den heer Deliyannis, waarin zij de nota van Engeland goedkeuren. De Grieksche regeering heeft te Ver- viers 100,000 meter laken besteld voor leger uniformen de levering moet einde Maart plaats hebben. De vertegenwoordigers van al de mo gendheden hebben in last gekregen, bij het Grieksche gouvernement stappen te doen om een oorlog ter zee tusschen Turkije en Grie kenland te voorkomen. Een blokkade van het arsenaal van Salamine door een Engelsche vloot vreezende, is de Grieksche vloot naar elders verplaatst met een volledige wapening. Algemeen denkt men, dat de verschijning van Engelsche schepen in de Grieksche wateren de crisis zal doen losbarsten. De minister Deliyannis heeft aan lord Salisbury getelegrafeerd, dat een demonstratie ter zee tegen Griekenland strijden zou met de waardigheid des konings en de onafhanke lijkheid des lands en derhalve de vijandelijk heden tusschen Turkije en Griekenland zou doen uitbarsten. PER TELEGRAAF. LONDEN26 Jan. De Timet hoopt dat de aan Griekenland gegeven waarschuwing, hoewel de helleensche regeering overmoedig er op heeft geantwoord, zal blijken voldoende te zijn om de handhaving van den vrede te verzekeren. Mocht dit niet het geval wezen dan zal aan die regeering weldra op onmis kenbare wijze worden onder het oog gebracht dat de groote mogendheden van Europa niet den spot met zich laten drijven. LAATSTE BERICHTEN. Z. M. de koning heeft den kolonel- kommandant der dienstd. schutterij te'sGra- venhage, K. J. G. Baron Van Hardenbroek van Berg-Ambacht, adjudant in buitengewo nen dienst, benoemd tot kommandeur der orde van den Gouden Leeuw van het huis van Nassau. Door Z. M. zijn benoemd tot ontvan ger: der dir. bel. en ace. te Breskens, J. Noë, thans te Amstenrade; der dir. bel. en ace. te AkkrumB. Kokthans der dir. hel., invoerr. en acc. te Terschelling; der dir. bel., invoerr. en acc. te Almeloo, W. 11. J. Van Hien, thans der dir. bel. en acc. te Onderdendam. Z. M. de koning laat zich nog zooveel mogelijk dagelijks in den voormiddag per rijtuig naar „Klein Zorgvliet" brengen om op dat uitgestrekte terrein eenigeu tijd te wandelen. Aan een nieuwe straat te 'sllage, tegenover de Jan Steenstraat, is de naam gegeven van Hannemanstraat naar den schil der Adriaan Hanneman (1601-1668) van wiens hand o. a. zijn het schoorsteenstuk in de trouwkamer op het raadhuis, voorstel lende de „geblinddoekte Gerechtigheid" en een voorstelling van „de Vrede" voor de vergaderzaal van de staten van Holland. De onderwijzer P. werkzaam aan een der gemeentescholen te Scheveningendie reeds voor den tijd van vier weken in zijn betrekking was geschorst, heeft aan den ge meenteraad ontslag verzocht. Op voorstel van burg. en weth. van 's Hage heelt de raad op dat verzoek een uiet-eervol ontslag gegeven. De opbrengst van het personenvervoer der N.-Z. Hollandsche stoomtramweg-maat schappij HaarlemLeiden bedroeg in de maand December 1885 f3817; het goede renvervoer bedroeg f 203, zijnde over het totaal f 4.63 per dag-kilometer. De heer mr. H. J. Brouwers, lid van de tweede kamer der staten-generaal voor het kiesdistrict Roermondheeft geweigerd voor de candidatuur dier kamer voor het kiesdistiict Maastricht in aanmerking te komen. SCHEEPSTIJDINGEN. Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Mar seille 25 Jan. De Soenda, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 25 Jan. GEMENGDE BERICHTEN. Een jacht-avontuur uit Heeze, volgens de Meiereisc/ie Ct.: „Een vos," lispelde hij tusschen de tandenterwijl hij den haan van zijn geweer overhaalde en zich in pos tuur zette. „Een vos," herhaalde hij een behendig schutter dezer gemeente met kloppend hart. Reintje is zich van geen gevaar bewust; onbezonnen loopt hij den dreigenden vuurgloed tegemoet. Nog een oogenblik paf! het schot valt, en reintje, die nog in eenige stuiptrekkingen tegen den dood ligt te worstelen, wordt in triomf op de schouders geladen van den goed geoe- fenden schutter, en dan naar het dorp ge bracht, om in 't openbaar gewogen te wor den. Reeds lag de vos in de waag, toen een omstander, die weieens meer een voi gezien had, bij hoog en bij laag verklaarde, dat de jager een hond geschoten had. En waarlijk 't was een schaapshond, die van de weg geraakt was. Het vlek Aiguilles, hoofdplaats van het arrondissement Briaufon, een der gemeen ten die het dichtst bij de llaliaansche grenzen liggen, is bijna geheel een prooi der vlammen geworden. Van de 120 huizen zijn er 90 door een brand vernieldwaarvan de oorzaak onbekend ia. Al deze huizen waren van

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2