NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 ('ent. Zaterdag 23 Januari 1886, N°. 19. Bureel: Sclieepmakersstce»; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. nk. den 09 55 52 58 12 12 >8 !3 7 0 7 3 Leidsche Courant Deze Courant verschijnt <1 aeIijksbeha 1 ve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. AOVERTENTIEN: Van 6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, ik contant, zonder rabat, per regel 0.10. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. Te ongeveer 2 uur hedennaroiddag is een 17-jarige jongen genaamd J. B. die zich met schaatsenrijden op den Plantsoen-singel vermaakte, door bet ijs gezakt. Lenige oogenblikken later werd hij door twee stads werkers levenloos opgehaald, hetwelk bleek doordien een geneeskundige alle mogelijke moeite in het werk heeft gesteld, doch te vergeefs om de levensgeesten weder op te wekken. B INNEN LANDSCHE BERICHTEN. De Slaat»-Ct. behelst het verslag der commissie van 1S851886 belast met het afnemen van bet practisch examen van apotheker. Bli'kens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire, onder bevel van den kapitein ter zee W. baron Van Hpgen- dorp, adjudant des konings in gewonen dienst, laatst komende van Curapao, den 20sten dezer te St. Thomas gearriveerd. Genoemde cominandeerende officier had het voornemen de zuidelijker gelegen eilanden te bezoeken en zou vermoedelijk 11 Februari a s. te Martinique zijn. St Cl.) De minister van waterstaat, de heer Van den Bergh, moet, naar wij vernemen, sedert eenige dagen wegens ongesteldheid zijn kamer houden. liet is onzeker, of hij zelf zijn begrooling in de eerste kamer zal komen verdedigen. Zijn ongesteldheid is even wel niet van ernstigen aard en verhindert hem niet de loopende zaken van zijn depar tement persoonlijk af te doen. \Vad) Naar het ifeekblad v. h. Bechl mede deelt, bestaat bij den minister van justitie het voornemen, de rechterplaats in de arr- reehtbank te Heerenveen, opengevallen door de leiioeniing van mr. .T. Koning tot pre sident, voorloopig onvervuld te laten. De hoofdagent-recbercheurder Haagsche politie, Van de Rhee, en de brigadier-majoor der rijksveldwachtDriessen, te Voorburg, heiben in den afgeloopen nacht eene belang rijke arrestatie gedaan. Het is bun gelukt aan te houden de personen van K., vroeger blee- ker te Rijswijk, tnaus te 's-Gravenhage aan den Z. W. Buitensingel wonende, enW., sjou werman, mede te 's-Hage woonachtig. Dit tweetal had bij nacht uit het magazijn van de heeren Koechlin aan de Geestbrug een partij van ongeveer honderd balen bloein ontvreemd, het gestolene per schuil naar Leiden vervoerd en aldaar aan verschillende bakkers verkocht. In den afgeloopen nacht werden de gebr. Oudenaarden aan het toepad te Kra- lingen door het aanhoudend geblaf van een houd gewekt uit hun slaap. Daar de hond niet ophield met bl/.. dacht men aan onraad in de buurt. J 1 komende, bespeurden zij echter nP-v zoekendat er iemand aan het toep/ het ijs was gezakt. Het gelukte I "J-tféiT drenkeling met veel moeite op droge te krijgen, en brachten zij hem dl- i naar hunne woning. Nadat de (1 renkelwas verwarmd en van droge kleeren voorzien kwam hij tot zijn bewustzijn, waarna zij hem naar zijne woning te Kappelle a. d. IJsel geleidden. De man was door dronkenschap in de'vaart geloopen, en zou, zoo de hond nietgt aar- schuwd had, het leven er bij hebben schoten. Gisterenavond omstreeks acht uut- brak er brand uit op de 2de verdieping vah per ceel 192 op de Prinsengracht te Amsterdam Een petr ileum-lianglainp, die van liet pla fond naar omlaag stortte, was daarvan de oorzaak. De vlammen sloegen weldra naar buiten uit, maar de brandweer was zoo snel aanwezig dat zij spoedig bedwongen werden. Bij het ongeval zat de bewoner van de ka mer aan een tafel te schrijvenhoewel hij geen persoonlijk letsel bekwamzijn toch al zijn kleedingstukken en zijn linnengoed verbrand. IJ. De V., wonende in een gang op de Slottrwegsluis te Amsterdam, werd dooreen deurwaarder uit zijn woning gezet, daar hij zeer vergeetachtig was betreffende het be talen van huur. Terwijl 's mans boedel op straat stond, stak hij er den brand in, tot groot genoegen van de omstanders, die blijk baar veel pleizier hadden in de opslaande vlammen. De brandmeester maakte een einde aan bet schandaaltje, door de bran dende voorwerpen in het water te werpen. De bekende wonderdoctor Sirie, te Wageningen, die onlangs wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunst veroor deeld werd tot eene maand celstraf, heeft op zijn gedaan verzoek van Z. M. den koning eene vermindering van straf gekregen tot acht dagen celstraf. Eergisteren stond voor de arrondisse- ments-rechthank te Arnhem iemand terecht, wegens het uitoefenen van de geneeskunde, zonder daartoe de bij de wet vereischte be voegdheid te bezitten. Eene vrouw uit lijmegen, D. T., beweerde namelijk in het bezit te zijn van een middel, om lijders aan kankerziekte, wanneer die nog niet te ver gevorderd was, te genezen. Het middel bestond uit een zakjegevuld inet iets waar van de samenstelling een geheim was; dit zakje moet op de ziekte plaats worden ge legd, de patient moest twaalf uren achtereen wakker blijven, waarna het zakje in den grond begraven moet worden. Verschillende personen uit Nijmegen zelf of uit naburige plaatsen, hadden deze vrouw om raad komen vragen; geld werd door deze voor haar hulp echter niet gevraagd. Door het O M. werd tegen deze vrouw, die reeds vroeger wegens hetzelfde feit ver oordeeld was geweest, eene geldboete van f75, subsidiair 14 dagen gerequiieerd. Tegen Johanna C.die als winkel juffrouw in dienst was geweest in een mode winkel in de Rijnstraat te Arnhem, en die zich in die betrekking, in den loop van het vorige jaar, achtereenvolgens had schul dig gemaakt aan het ontvreemden van on geveer f 200 aan geld, benevens andere goederen, werd door het O. M. zes maanden cellulaire gevangenisstraf gerequireerd. Aan den Heeseltsche» dijk, onder Tielwerd gisteren het lijk van een man gevonden. Waarschijnlijk is hij uitgegleden, zoodai hij met het hoofd op de bazallsteenen is terechtgekomen. In den achterhoek van Gelderland zijn een aantal werklieden en geëmployeerden van den rijkswaterstaat aan het sneeuw ploegen met twee paarden. Vijf 4 zes voet sneeuw is daar op de meeste plaatsen ge vallen. Tot aan de Pruisische grens wordt zij opgeruimd. De belasting op het geslacht levert te Wilp en in omliggende plaatsen groote moeilijkheden opvooral voor de vele worst- makerijen. Volgens de wet mag niemand ineer dan 50 kilogram ongezouten vleesch in zijn huis of werkplaats aanwezig hebben, dat niet do r bewijzen van eigen aangifte of door bewijzen van herkomst is gedekt. De worstfabrikanten doen inkoopen voor hun fabrikaat van geslachte varkens en vleesch van door particulieren geslachte runderen. Nu doet zich niet zelden het geval voor, dat om bijzondere reden misschien 5 of 6 personen binnen korten tijd per kruiwagen ieder 4-5 4 49 kilogram vleesch bij den worst- fabrikaut brengendat zij zonder geleibiljet kunnen vervoerenzoodat dan de fabrikant veel meer vleesch heeft, dan hij volgens de wet mag hebben, zonder door eenig docu ment te zijn gedekt. Meermalen is, vooral door de fabrikantende vraag geopperd hoe daarmede moet worden gehandeld? De lagere ambtenaren weten hierop geen vol doend antwoord te geven. In Wilp, Voorst, Twello, enz. zijn een aantal worstmakerijendie grooten last daar van ondervinden. Daar de ambtenaren zelf niet weten, hoe in die gevallen te handelen, zien zij meestal door de vingers; maar dit neemt niet weg, dat dergelijke toestand toch onhoudbaar is. (AT. R. Ct.) In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de vereeniging /Scheepvaart en Handel" te Meppel, werd o. a. besloten, aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid te verzoeken: dat worde opge ruimd eene voor de schipperij zoo hinder lijke spoorbrug bij Leiden, in de Zijl, die, naar werd medegedeeld, niet wordt gebruikt. Op de beurs te Groningen begrootte men gisteren de passiva der firma Hund C°. op 21 millioen, de activa op een J daarvan. Naar verzekerd wordt, heeft een firma te Groningen Donderdag 11. bij ilund C°. f 25,000 gestort. Toen een der fir manten Maandag kwam om het geld terug te halen, werd hem medegedeeld, dat de boedel fout was. De firma heeft zich nu genoodzaakt gezien hare boeken over te geven. Een bank te Amsterdamvele Israëlieten te Groningen en vele firma's in Groninger land zijn, volgens de As». Cl., bij deze zaak betrokken. Over den geheelen omvang FEUILLETON. 212.) Men liet hem azijn ruiken, besproeide zijn gelaat met koud water. Louis sliep al toos door. Eindelijk werd hij wakker. Waar ben ik? Waar ben ik?" vroeg hij. „Je ziet het wel." Hij bleef een oogenblik versuft voor zich heen staren, met het hoofd in de handen. Op eens sprong hij opals door een veer in beweging gebracht. „Mijn rijtuig!... de juffrouw 1riep hij. „Wat blief?" „Het gelaat van Louis werd doodsbleek. „O, mijn God!" riep hij uit. „Maar hoe ben ik dan toch zoo ingeslapen? Waar om? Juffrouw, heb ik lang geslapen?" „Meer dan twee uren." „Meer dan twee uren!" riep de arme Louis op wauliopendeu toon uit. „En mijn rijtuig en de juffrouw?...." Met wankelende schreden ijlde hij de ka mer uit. „U vergeet uw overjas en uw hoed," voegde de kasteleines hem toe. „'t Is waar, ik vergeet alles." De juffrouw gaf hem de beide voorwer pen aan. „Dat," sprak hij met een afwijzend ge baar," „dat is van mijn kameraad. Ik had een mantel en een hoed met gouden band." „Nu nog mooier!" sprak de juffrouw. "Nu denk je waarachtig, dat je koetsier bent." „Maar ik, ik ben de koetsier! Waar is mijn kameraad?" „Al lang vertrokken." „Vertrokken?" Is bij vertrokken?" *Ja." «En is u de koetsier van dat eigen rij tuig?" „Maar dat heb ik u al zoo dikwijls ge zegd." „In dat geval, jongenlief! begin ik de zaak Ie begrijpen. Daar je kameraad je zoo vast zag ingeslapen en je niet wakker kon krijgen, heeft hij je mantel en je hoed genomen en is in jou plaats gaan zitten op den bok. Al meer dan twee uren geleden, is het rijtuig weggereden. Louis gaf zich met zijn vuist een slag voor het voorhoof!. „Daar heb je het. Daar heb je het," riep bij. „Ik ben als een beest gaan slapen en Constant beeft in mijn plaats de juffrouw naar buis gereden." En bij vertrok ijlings. IV. EEN DONDEHSLAG. Het werd duister, en toen Aurora niet thuis kwam begon mevrouw Delorme daar over zich eenigszins te verwonderen. Doch daar zij dacht, dat graaf De Lasserre zijn dochter om de eene of andere reden had laten blijven, was het eerst na verloop van een groot half uur, dat zij ongerust werd. Zij wist niet wat zij er van moest denken. Het was onmogelijk, dat de graaf Aurora zoo lang had gehouden, hij, die haar al toos aanbeval om toch voor den donker huis waarts te kceren, als zij een wandeling ge daan had. Was dan soms het jonge meisje door een plotselinge ongesteldheid ten huize liaars vaders overvallen? Maar in dat gevai zou de graaf haar onverwijld toch een bood schap hebben gezonden. Geen twijfel! Er was Aurora iets overkomen. Te Parijs heb ben er talrijke ongelukken met rijtuigen plaats: een wiel of as van den coupé zou kunnen gebroken wezen. Misschien was wel de coupé in bofsing gekomen met een ander rijtuig en omgevallen. Maar ais er iets dergelijks gebeurd was, hoe kwam het dan dat zij niet reeds daarvan bericiit had gekregen? De afstand tusschen den boulevard Hauss- mann en de Rue de Roche was niet groot. Wie weet? Wellicht was het paard, dat ge woonlijk mak was, schichtig geworden en op hol gegaan. Mevrouw Delorme vond deze gissing de waarschijnlijkste. En toen, zeer gejaagd, werkelijk verontrust, met een angst, die iedere oogenblik toenamzag zij in haar verbeelding het paard, over den een of an deren onoverkomelijk en hinderpaal struikelen en vallen, het rijtuig in stukken de koet sier van den bok geslingerd, en Aurora roer loos uitgestrekt, gewond, misschien doodl Als een waanzinnige liep zij alle kamers op en ncêr. De keukenmeid en Elisa, niet minder on gerust, lagen met haar hoofd uit de ramen te kijken of haar jonge meesteres ook aan kwam. Eindelijk kon mevrouw Delorme het niet langer uithouden. Zij moest, het mocht kosten wat het wilde, een einde maken aan die vreeselijke spanning. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1