E: m b se «3 3> c: - c. A. ms ran justitie gezonden, waarin krachtig werd aangedrongen om wettelijke voorschriften te geven, onder bedreiging van straf, zoo dal kunstboter niet anders mag vervoerd of verkocht wordendan op zoodanige wijze verpakt dat duidelijk blijkt dat de verpak king kunstboter bevat. Jeanne Lorette schijnt zich in de ge vangenis te Arnhem uitstekend te ge dragen. Door de zorg van eenige dames houdt zij zich onledig met allerlei hand wet ken en hare poes, waaraan zij blijkbaar zeer gehecht is. Tijdens haar verblijf in den ilaag had zij aldaar een tam gemaakte muis in eene flesch, doch deze heeft hare gevangenis niet met de nieuwe willen ver ruilen. (A. Cl.) De milicien der artillerie D., beschuldigd van stroopen en van het verwonden van den jachtopziener des konings te Baarnis veroordeeld tot 2 jaar celstraf. Het 14-jarige meisje H. v. d. B., dat sedert den 18de» dezer maand te Wou denberg vermist werd, is bij Venendaal zwervende gevonden en naar haar woning teruggevoerd. Bij het graven naar grint in de zoo genaamde „Gemeentekamp" te Epe is een steen gevondendie geschat wordt een ge wicht te hebben van niet minder dan 2300 kilo's. De coöperatieve winkelvereeniging van „Eigen Hulp" te Zwolle, heeft in 1835 een verlies op de exploitatie geleden van onge veer f 360. Een voorstel tot liquidatie is in de Maandag gehouden vergadering van leden met algemeene stemmen aangenomen. Met het oog op de statuten zal in eene over vier weken te houden vergadering be krachtigd moeten worden. De exploitatie van den winkel op den tegenwoordigen voet wordt echter in elk geval eerstdaags gestaakt. Door de verveners te Dedemsvaart is besloten om in de arbeidsloonen geen ver andering te brengen; terwijl de schippers zullen worden verzocht om bij het laden geen jenever, maar als schadeloosstelling geld te geven. Aangaande de önancieele ongelukken, welke dezer dagen te Groningen plaats grepen, meldt het Vaderland'. De voornaamste oorzaak ,/welke de firma Hund C° tot staken der betaling dwong, is, naar men van daar bericht, het faillis sement van de firma Van der Baan Tid- dens te Groningen. In verband daarmede heb ben (gelijk men weel) ook de firma Wichers Bauerman en de heer Muntinga, graanhan delaars, eveneens de betalingen gestaakt en men verwacht, dat nog meerdere firma's zullen volgen. Voor den laatstgenoemde, die groote leveringen van granen enz. aan namwas de firma Hund C°. bij den staat borg voor f 200,000. Tevens was zij voor de Noordelijke provinciën kassiers van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen. In Groningen moet tengevolge van dit alles onder de handelslui een groote gedrukt heid heerschen. Men vreest voor hetgeen de naaste tijd nog brengen zal. De sociaal-democraat, wiens opruiende taal in eene vergadering te Delfzijl den bur gemeester aanleiding gaf om de zaal te doen ontruimen, was een jongmensch van 21 jaar uit Groningen, die in gebrekkige taal zijne rede van het schrift las. De politie heeft het manuscript in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt. Donderdagavond is te Lete, onder Bellingwolde, iets voorgevallen, waarvan de gevolgen voor de betrokken personen alles behalve aangenaam zullen zijn. Op een soiree, waaraan Jan Smit, Willem Mulder (alis Truitje) en anderen deelnamen, kre gen eerstgenoemden woorden, waarvan de laatsle, door J. Smit gesproken, waren/Ik baal mijn geweer en schiet je dood". Hier op verwijderden beiden zich, J. S. om ge volg te geven aan zijn bedreiging; W. M. begaf zich op Pruisisch grondgebiedaf wachtende de dingen die komen zouden. Al spoedig vertoonde J. S. zich met een gela den geweer en loste een schot op den ander, die de volle lading in den arm kreeg. Ge tuigen hiervan waren twee Pruisische ambte naren die op korten afstand op hun pos ten waren. Dr. Duintjer, bij wien de ge troffene zich Vrijdagmiddag vervoegde, con stateerde, dat liern 28 hagels in de hand en den benedenarm waren gedrongen en verwees hem naar het akademisch ziekenhuis te Groningen. (N. W. C.) Te Breskens, zoo verhaalt de Midd. Ct.ontdekte men Maandagmiddag voor den wal, ongeveer voor het voormalig fort „Frede- nk Heudrik," een monstrueusen visch. Eenige varensgezellen roeiden met een sloep erheen om het monster van meer nabij te knnnen opnemen. Dewijl de kop en staart gedoken bleven, kwam het lijf slechts eenige meters boven en kon men op den rug een groote vin van bijna een meter hoog en even breed zien. Het dier blies, met een geraas, gelijk aan een zware stoompijp, het water wel tien meters hoog. De breedte van den visch meeude men gelijk te kunnen stellen met die van den bodem eener gewone poonschuit. Uit vrees voor mogelijke ongelukken dorst men niet meer dan op 20 a 30 meters na deren. Eindelijk verdween het monster naar zee. Men schri ft aan het 1). v. N. Een aantal werklieden in de steengroeven bij Valkenburg zijn gisterenavond aan een ontzettend gevaar ontsnapt. Een twintigtal hunner waren werkzaam met het uitkappen van mergelblokken iD de groeve, die aan de gemeente Oud Val kenburg (dorp Sibbe) toebehoort. Naar het schijnt, is men op eigen gezag verder gegaan dan op aanwijzing van den ingenieur der mijnen mocht geschieden en en zijn er steunpilaren weggenomendie be staan moesten blijven; althans gisterenavond omstreeks zeven ure, hoorden eenige werk lieden een ongewoon geraas en gekraak in den berg. Met achterlating van hunne ge reedschappen vluchtten zij zoo spoedig moge lijk en vlak achter ben stortte de berg met donderend geweld in. De aardmassa, waar onder de gang bedolven isis niet te here- kenen; men schat den ingevallen grond op meer dan 3000 karren. Behalve hunne gereedschappen hebben de bergwerkers een groot verlies geleden aan uitgekapte blokken, die in den berg waren, enkele hunner hebben voor eenige honderde guldens schade. Toen de tijding te Valkenburg bekend werd, bemerkte men dat nog een drietal mannen, in den berg waren, die van het gevaar onbewust schenen. Op het flink ini tiatief van den heer E., hotelhouder te Valkenburg, die niet rustte voordat de berg- opzichter K. verklaard had, dat hij die werklieden zou gaan waarschuwen, en be sloten had het gevaarvolle werk zelf te ondernemenindien de opzichter weigerde te gaan, werden ook die drie arbeiders nog tijdig gewaarschuwdmaar het was ook de hoogste tijd, want kort na hun vertrek had ook daar een aardstorting plaats. De ingenieur der mijnen wordt heden te Valkenburg verwacht. 's GRAVEAIIAGE. Door Z. M. is benoemd tot sub.-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Amster damjhr. mr. J. C. Baud, thans sub.-grif fier bij dat college. Door Z. M. zijn benoemdtot bur gemeester van Geffen Th. A. Wolters; van Éllemeet J. M. De Glopper; van Maartens dijk N. L. Burman Eyck tot Zuylichem; van Westerhoven J. Baken, secretaris dier gemeente; van St. Oeuenrode C. J. Schind- ler; van Koetinge C. Caboort; van Meijel P. J. H. Vullers; van Mill en St. Hubert H. Verstraaten; van Doorn en van Maarn jhr. H. H. A. J. De Geer, secretaris dier gemeenten; van Abbeubroek en van 11 een- vliet J. S. Korteweg; van Zuid-Scharwoude H. Van Twuyver, secretaris dier gemeente; van Esch, J. F. Van Leeuwen; en van SleenG. L. Gratama. Door Z. M. is C. II. H. Spronck, doctorandus in de geneeskunde, arts, adsis- tent bij de geneeskundige kliniek te Amster dam, benoemd tot lector aan de rijks-uni versiteit te Utrecht, tot het geven van onderwijs in de ontleedkunde. Door Z. M. is 1°. ingetrokken en bui ten werking gesteld het kon. besluit van 31 December 1885 n°. 45 voor zoover daarbij aan de reserve-officier van gezondheid 2de kl. dr. F. H. G. Van lterson een eervol ontslag uit zijn betrekking tot de landmacht is verleenden de heer Van lterson voor noemd op nieuw benoemd voor een tijdvak van vijf jaren, tot reserve-officier van ge zondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, met bepaling, dat die herbenoeming zal gerekend worden te zijn ingegaau met 1 Januari 1836. In het gebouw van den hoogen raad der Nederlanden is men gisteren middag aan een groot gevaar ontkomen. Op een ge geven oogenbhk is in den doorgang onder het bordes een groot en zwaar stuk steen uit zijn beinetseling losgeraakt en naar be neden gevallen. Had zulks eenige oogenblik- ken vroeger plaats gehadeen of zelfs meerdere personen hadden getroffen kunnen worden. Men hoopt dat dit ongeval tot een ernstig deskundig onderzoek naar de hechtheid, ook van andere gedeelten van dit rijksgebouw, zal aanleiding geven. Bij den commissaris des konings in deze provincie, den heer mr. C. Fockhad gisteren een diner plaats, waaraan verschil lende aanzienlijke stadgenooten genoodigd waren. BUITENLANUSCHE BERICHTEN. BELGIË. Bij de afdeelings-beraadslagingen in de kamer over het ontwerp tot heffing van .irvoerrechten op buiteulandsche granen en ee, verklaarden 45 leden zich voor en 27 tegen het ontwerp, terwijl 8 aan de beraad- Slagingen geen deel hebben genomen. E H A K R IJ K. In de couloirs wordt medegedeeld, dat er volgens het oordeel van den heer Develle, minister van landbouw, die door de commissie voor de tarieven va» invoer rechten werd gehoord, geen aanleiding be staat om nieuwe belastingen te leggen op den invoer van granen en buitenlandsch vee, alvorens men nauwkeurig de gevolgen kent van de invoerrechten, die in de jongste zitting werden vastgesteld. OUITSCHL A!\ B. De internationale conferentie van spoor- wegbesturen tot het vaststellen der interna tionale dienstregeling te Hamburg besloot, dat de winterdieust 1886-87 zal worien vastgesteld in eene bijeenkomst den 6den Juni a. s. te Amsterdam te houden. OOSTE.VRIjh. 1 r~ U-", ac'lt Boheemsche socialisten is liet verblijf te Weenen voor goed ontzegd. r 7~l TenfV,°'^ van ',e wapeningen in Griekenland heeft de Ouslenrijksche regee ring bevolen de Oostenrijksche vloot in de Grieksche wateren te doen blijven. Hl/SLA AD. Rusland heeft de mogendheden voor. gesteld Servie Bulgarije en Griekenland met geweld te dreigen, als zij niet voldoen aan den eisch tot ontwapening. Het GHeksche consulaat te Odessa heeft uit Athene bevel ontvangen, om de aldaar gevestigde Grieksche onderdanen, voor zoover zij toi de reserve belmoren, onmid dellijk naar hun vaderland te doen terugkeeren. HCldE AIE. Men spreekt van een complot, dat in Transsylvanie zou zijn ontdekt, om den koning van Rumenië van den troon te stoo- plaatsen. eeue "tonele dynastie te SERVIE. Servië zal einde dezer maand 124 000 man onder de wapenen hebben. De regee- ring heelt de 2de ban opgeroepen. De man schappen moeten uitgerust verschijnen, met driedaagsch proviand. De spoorwegmaatschappij der lijn tus- sc.ien Nisse en Belgrado zal weder het ver porten uilhoofde vau °°rlogstrans- leeüi"ugSerTië OTderhandelt over «ne nieuwe T C R K IJ E. De Russische gezant te Konstantinopel overhandigde eene nota, eischende nakoming van art. 61 van het Berlijnscli tractaat (her vorming van Armenië). De Forte, hierdoor zeer ontrust wapent zich enorm. Honderd nieuwe bataiJJons zijn opgeroepen. ckiehehax d. Den 24sten dezer vertrekt de koning naar Thessahe om de troepen te inspecteeren daarna zou eene oorlogsverklaring aan Tur kije volgen. Er zijn weder twee nieuwe lichtingen opgeroepen. EGYPTE. In eene conferentie, gisterennamiddag onder voorzitterschap van den Khedive ge- houden, werd enkel beraadslaagd over de Soedan-quaestie en in verband daarmede over de reorganisatie van het Egyptische leger. De vorming van twee Egyptische batai lons ter vervanging van de Engelsche bezetting te Soeakim, werd algemeen als eene dringende noodzakelijkheid beschouwd Het gerucht loopt, dat de Engelsche rcee- nng bereid zou zijn voor dit doel 40000 af te staan van het bedrag, dat door Egyp* voor de Engelsche bezetting betaald wordt Er is vonnis gewezen in de zaak tu« schtn den drukker van den Hoephore Eanp hen en de Egyptische regeering. Het hof van Caüo verklaarde de sluiting van de drukkerijen voor onwettig en kende den drukker schadevergoeding toe voor veertien dagen ongerechtvaardigde sluiting, |letT i diag der schade door experts op té i- Daarenboven zal de regeering aansprakelijk zijn voor de geheele schadevergoeding, welke den uitgever van den Botphore in zt in nrn ces tegen den drukker zSl toegewezen wordené PER TELEGRAAF. LONDEN, 21 Jan. Volgens den Stan dard heeft Griekenland voorgesteld dat, bij wijze van vergoeding voor de personeele unie van Oost-Rumelië met Bulgarije, de koning der Hellenen door den Sultan tot gouverneur-generaal van Albanië benoemd zal worden. LONDEN, 21 Jan. Officieel bericht. De heer YV. H. Smith, minister van oorlog, is tot opper-secretaris van Ierland benoemd en behoudt zijnen zetel in het kabinet. LONDEN, 21 Jan. [Part. tel. I), v. N.) De zitting van het parlement is heden, in tegenwoordigheid der koningin, geopend; de lord-kanselier las de troonrede voor, waarin de zinsnedendie op Ierland betrek king hadden, over het algemeen aanleiding tot tevredenheid gaven. Eene ontzaggelijke menigte had zich in de straten verzameld en juichte de koningin met groote geestdrift toe, ofschoon de om standigheden verre van gunstig waren, daar ge durende den geheelen morgen sneeuw gevallen was en de straten met een dikke laag modder bedekt waren. Langs den weg, dien de stoet moest volgen, was grint gestrooid om de paarden van de koningin niet te doen vallen. Het schouwspel in het parlementsgebouw was buitengewoon schitterend. De loges waren gevuld met leden der aristocratie, allen in groot toilet. LAATSTE BERICHTEN. Bij liet algemeen debat over de staats- begrooting in de eerste kamer wees de heer Elout vaii Soeterwoude op de noodzakelijk heid om opium en jenever niet als middelen van inkomst te gebruiken en bestreed hij de staatsloterij en de ongodsdienstige volksop voeding. De scheiding van de buitengewone en de gewone uitgaven werd door de hh. De Bruyn, Pijnappel en Van Naamen ver schillend besproken. De lieer Muller ver dedigde het vrijhandelsstelsel tegenover den heer Regout. De heer De Sitter drong aan op de voorbereiding der inkomsten-belasting. De minister Heemskerk hield tegenover den heer Elout vol dat de algemeene toestand des volks vooruitging. Bij heerschend ver schil van gevoelen over de inkomsten-be lasting moet m'n naar andere middelen tot versterking der inkomsten zoeken. Deminis- ter van koloniën verzekerde dat de regeering het opium misbruik krachtig tegengaat. De minister van financiën bleef zich voor het vrijhandelsstelsel verklaren. De heer Fransen van der Putte drong aan om ten aanzien van het stemrecht bij de grondwetsherziening niet te transigeeren. De hoofdstukken 2 en 3 werden aangenomen. Morgen voortzetting. Betreffende den wedstrijd te Hamburg wordt aan het llll. heden van daar geseind: De wedstrijd tusschen de hardrijders is tot Vrijdag uitgesteld. De vooruitzichten zijn zeer gunstig. GEMEENTERAAD. De voorzitter opent te twee ure de ver gadering. Aanwezig de hh. De Fremery, Bool, Bredius, De Goeje, Alma, Ilartevelt, Was, Land, Kaiser, Van Hoeken, Du Rieu, Zaal berg, Krantz, Donner, Van Dissel, Cock, Verster, Nijkamp, Knappert, Driessen, Buys en de Voorzitter. De voorzitter begint met aan de raadsleden alle heil en zegen te wenschen in het ingetre den jaar. Hij acht liet noodzakelijk bij die gelegenheid hulde te brengen aan de ver diensten van twee leden, die aan den raad zijn ontvallen. Hij hoopt dat de raad steeds voort zal gaan eendrachtig de belangen der burgerij te behartigen en dat het hem van hooger hand niet aan steun daarbij zal ont breken. De notulen worden voorgelezen en goed gekeurd. Ingekomen Stukken. Missive van Ged. St. van Z.-H. ten ge leide van het extract kon. besl. tot goed keuring raadsbesluit tot heffing van ver gunningsrecht. Dispositie van Ged. St. ten geleide van den goedgekeurden staat van af- en over schrijving ad f 11296 op de begrooting, dienst 1885. (Mededeeling dat op 16 Januari heeft plaats gehad de opneming der boeken en kas van den gemeenteontvanger, waarvan procesverbaal is opgemaakt). Verzoek van C. J. Dieben om een water afvoer te maken door het Schuttersveld. ld. van mr. N. L. J. Van Buttingha Wichers om ontslag als secretaris van de commissie van toezicht op het M. O. Id. van mevr. J. J. Ilubrecht om ont slag als regentes van het U. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. Id. van dr. J. Baert om ontslag als stads- geueeskundige.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2