behandeling vindt de gevangene vrij vol doende. De voorzitter deed vervolgens opmerken, dat de gevangenis nieuw is, en dat men in beginsel voor nieuwe cellulaire gevangenissen heelt aangenomen, dat niemand daar langer dan 6 maan den zal verblijven. Van Ommeren is tot een jaar celstraf veroordeeld. Men kan dan ook zeker zijn, meent Eortuyndat hij, terugkeerende, naar lichaam en ziel zal zijn geknakt. Ofschoon het voor de hand lag die bewering sterk overdreven te vinden, te meer na de verklaring van Van Omme ren zeiven, dat de voeding en behandeling vrij voldoende zijn dank zij ons uitstekend ingericht gevangenisstelsel! hoorde men op verschillende punten in de zaal schreeuwen: „Wij zullen hem er uit halen!" Nu, lusschen roepen en handelen ligt nog een heel eind weegs, en alvorens tot het laatste over te gaan, zal men zich waarschijnlijk tweemaal bedenken. Na nog eenige verdere uitweidingen over Van Ommerens martelaarschap werd de ver gadering, als gewoonlijk, met het zingen van de Nederlandsche Marseillaise" ge sloten. blijkens een bericht in de Arnat. Cl. houdt Van Ommeren zich in de gevangenis met het vlechten van stroohulzen bezig. Uit Amsterdam wordt aan de Vordr. Cl. geschreven: ln eene circulaire deelen de heeren Ellerman Harms en Co. mede, dat zij de uitgave van de Amsterdammer zullen moeten slaken, wanneer er niet f 200,000 nieuw kapitaal komt. Het blad heeft dus, met de f 150,000 van verleden jaar, gedu rende het driejarig bestaan nu reeds f 650,000 gekost. Zekere C.een jager te Breukelerveen (bij Breukelen)was dezer dagen met een boot uitgevaren, om zoo mogelijk uit eene hut in den polder, waterwild te schieten. Door de jongste strenge vorst overvallen, vroor zijne boot vast. Er was te weinig ijs om daarover te durven loopenen toch te veel om met de boot er door te kunnen gaan, zoodat de man genoodzaakt was twee dagen en nachten te blijven waar hij was, midden in den polder. Eindelijk werd hij, door middel van eene op schinkels geplaatste boot, uit zijn nele- ligen toestand verlost. Toen hij eindelijk nabij zijn huis gekomen was, viel hij bij ongeluk in het water, en zijne vrouw, die hem trachtte te helpen, eveneens. Gelukkig werden beiden spoedig gered. De Heldriiigeslichten te Zetten telden op den eersten Januari van dit jaar 321 verpleegden. Van af de oprichting zijn er 3526 vrouwen verpleegd. Zondagavond omstreeks half negen is te Kuilenburg brand ontstaan in eene boer derij, die zich in den aanvang, vooral door den hevigen wind, zeer ernstig liet aanzien. Er bestond groot gevaar, dat de vlammen tot andere perceelen, meestal boerenwoningen, en een grooten voorraad hooi, zouden over slaan. Daar de brandweer echter goed is ingericht en onder uitstekende leiding is geplaatst, heeft het onheil zich tot dén pand bepaald, waarvan een gedeelte, met het zich daarin bevindend vee, door de vlamtnen is vernield, lil het brandende huis stond het lijk van het hoofd des gezins, dat nog in allerijl er uit is gedragen. Reeds langen tijd had het veler aan dacht getrokken, dat de dienstbode van den koffiehuishouder A., bij het station Lich- tenvoorde-Groenloo, veel beter gekleed ging, dan hare omstandigheden het moesten ver- oorlooven. Zij droeg verder een gouden horloge met ketting, maakte uitstapjes naar Amsterdam met jeugdige schoenmakersge zellen, kortom nam het er goed van. Thans is gebleken, dat zij in den tijd van twee jaren haren meester voor omstreeks f 10U0 bestal. Zaterdag is zij door de politie naar Zutfen overgebracht. Te lloenza-Driel zijn Zondagnamiddag twee jongens, 11 en 14 jaren oud, die op eene sloot aan het schaatsenrijden waren door het ijs gezakt en verdronken. De N. B. Cl. verneemtdat de kas siersfirma Hund Co. te Groningen haar betalingen heeft gestaakt. Men schrijft aan het (D. v. N.) uit Delfzijl ln de gisterenavond gehouden vergadering der sociaal-democratische vereeniging trad in de zaal „De Harmonie" als spreker op de heer Urban Jr. van Groningen, met het onderwerp; „Wat willen de socialisten?" In duidelijke woorden betoogde spieker, dat ouze hedendaagsche maatschappij niet zoo was als zij wel kon zijn en moest zijn. Tot de pauze, die de spreker nam, ging allts goed, doch bij de voortzetting der rede werd spreker door den burgemeester, omgeven door 4 rijksveldwachters, 2 ge meente- en 1 onbezoldigden veldwachter, vermaand de regeering niet aan te vallen, e: x> s 2 h wc indien hij sluiting der vergadering wilde voorkomen. Toen de spreker later sprak van „het planten van de roode vaan van het socialisme, waaraan bloed kleefde, lus schen de overweldigers van het recht", werd het publiek verzocht de zaal binnen 3 mi nuten te ontruimengebeurde dit nietdan zou geweld worden gebruikt. Hieraan werd voldaan, doch onder protest van het bestuur. De spreker werd zelfs zijne rede ontnomen die hij op papier bad gebracht. Er was geen sprake van kabaal; het was doodstil in de vergadering. Toen de spoorwegwachter te Vucht gisterenochtend circa 5 uur de hekken van den overweg aan den Helvoortschen straat weg sloot, omdat de goederentrein uit Bok stel ieder oogenblik verwacht kon worden, zag hij op eenige meters afstand een vracht wagen met paard midden op de rails staan. Bij onderzoek bleekdat de voermanzoo als daar vrij algemeen de gewoonte is, in den wagen lag te slapen, en het paard, dat zelf den weg moest vinden, zich 111 de richting vergist had. Daar de wagen in 't zand gezakt was, kostte het vrij wat moeite om het lompe gevaarte weer van de baan te krijgenen ondervond de treindie ge lukkig bij tijds gewaarschuwd kon worden, uogal vertraging. Dr. J. G. De Sain, leeraar aan het gymnasium te Maastricht, heeft om redenen van gezondheideervol ontslag aangevraagd. Baron d. H.te Meersen, wilde eer gisterenavond eene hem als onontplofbaar verkochte petroleumlamp uitblazen, waarvan het gevolg was, dat de vlam in den bol sloeg en er eene ontploffing volgde. Het brandende vocht vloog hem in het aange zicht en op de handen en veroorzaakte hevige brandwonden. Aanvankelijk geloofde men, dat hij het gezicht had verloren, doch ge lukkig schijnt dit niet het geval te zijn. Alleen zijn de oogleden gebrand en daar door gezwollen. 's GR/WK!* 11 ACE. Door Z. M. is aan J. H. W. Brederode, onder-stationschef bij de Nederlandsche Rijn spoorweg maatschappij te Amsterdam, ver gunning verleend tot het aannemen en dra gen der versierselen van het ridderkruis 2de kl. der hertogelijke Nassau-Ernestinische huisorde, hem door Z. 11. den hertog Georg van Saksen-Meiningen geschonken. Door Z. M. zijn in hunne rang over geplaatst: bij het wapen der infanterie, en wel bij het 8ste regiment van dat wapen, de kapitein jhr. H. Laiuan Trip, van den generalen staf; bij den generalen staf, de kapitein J. M. Campbell, van het 8ste re giment" infanterie. Door Z. M. is de luitenant ter zee 1ste kl. A. E. Arkenbout Schokker, opzijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; en de luitenant ter zee 2de kl. A. 11. Hoek water bevorderd tot luitenant ter zee lste kl. De ministers van financiën en van waterstaat, handel en nijverheid zullen op 21 dezer geen audiëntie verleenen. De heer dr. A. D. Jesurun is benoemd tot consul van Groot—Brittaunië voor de kolonie Curapao. Z. M. de koning heeft gisteren na middag den heer jhr. Van Eijsinga, president van de eerste kamer der staten generaal in audiëntie ontvangen. H. M. de koningin ontving mevrouw Van Eijsinga, zijne echtgenoote. BUITENLAiNDSC1IE BERICHTEN. ENGELAND. De Daily News deelt mede, dat de voorzorgsmaatregelen van de Londensche po litie, voor de persoonlijke veiligheid van koningin Victoria, die eerstdaags de zittin gen van het Engelsche parlement zal ope nen uitgebreider en gestrenger zijn dan ooit te voren. De geheele weg, van af Buckingham palace tot aan het parlements gebouw, zal door speciale schildwachten worden bezet. Niemand zal tot de plech tigheid worden toegelaten, tenzij hij van eene speciale machtiging is voorzien. Sir Charles Warren kreeg van een aantal Londensche kooplieden een geschenk in zilver tot erkenning van zijne verdiensten in het verdrijven der vrijbuiters uit het Bechuanaland. Warren is benoemd tot gene- raal-majoor bij den staf in Egypte, met het koinmando over de troepen te Souakim. Hij zal eerstdaags daaiheen vertrekken. FR AN KRIJ K. Men is den moordenaar van Barrème nog niet op het spoor. Ook die van Marie Aguettan is nog niet gevonden. De moord van Barième kwam in de ka mer ter sprake en na een vrij heftige dis cussie beloofde de minister van openbare r CD cj IA A. M ran. werken dat hij met zijn collega van binnenl. zaken maatregelen zou beramen om de vei ligheid der reizigers in spoorwegcoupés te waarborgen. Uit zijn verklaringen bleek dat er van 1865-70 7, van 1870-86 9 moor den in Eransche treinen waren gepleegd op 3 milliard reizigers. In de couloirs van de kamer van af gevaardigden wordt verzekerd, dat de com missie, belast met het onderzoek van de door de leden ingediende voorstellen, een stemmig heeft geadviseerd om het voorstel betreffende de verantwoordelijkheid van de op elkaar volgende miuisteriënin zake de Tonkin-expeditie, en liet in staat van be schuldiging stellen der betrokken ministers, niet in overweging te nemen. De Agen cc llaras spreekt op de meest stellige wijze het bericht tegen, dat de Eransche regeering van zekere zijde opmer kingen of wenken, van welken aard ook, zou hebben ontvangen in zake liet toezicht op de Spaansche grenzen. De regeering der republiek kent hare plichten als goed nabuur van Spanje en vervult die met de meeste nauwgezetheid. De laatste berichten uit Cambodja zijn weder vrij ernstig, en Paul Bert zal eene zware taak hebben. Uavas meldt niets, maar de goed ingelichte Tilégraphe zegt: De rebellen hebben de hutten te Qualre-Bras voor de poort van Puom Penh verbrandin de omslieken van Kratié werd gevochten; Kampot, aan de golf van Siain, is nu reeds voor de tweede maal in de ascli gelegd; generaal Begin, waai nemend gouverneur, vraagt dringend versterkingen. ITALIË. De organen van liet Vaticaan maken een schrijven openbaar van den heer Von Bismarck, waarin deze den Paus zijn dank betuigt voor de hein verleende Christusorde en veiklaart dat hij elke gelegenheid, voor zooverre zij vereenigbaar is met de vervul ling zijner plichten jegens den keizer en de Duitsclie natie, te baal zal nemen om den Paus zijrie dankbaarheid te tooncn. DITITSCHLAND. Het Duitsclie kruniugs en ordefeest is Zondag te Berlijn op de gebruikelijke wijze gevierd. Nadat door den kroonprins en de andere prinsen de nieuwe ordeiidders waren uitgeroepen, werden laatstgenoemden aan den keizer en de keizerin voorgesteld. Hierop was er godsdienstoefening in de slot kapel en na afloop daarvan een feestmaal in de Witte Zaal, waarbij de keizer de ge zondheid der oude en nieuwe ridders dronk. Prof. Schweninger, de lijfarts van Bismarck is door den Czaar van Rusland uitgenoodigd om naar St -Petersburg te komen en hem van zijn steeds toenemende zwaar lijvigheid te genezen. NOORWEGEN. In Noorwegen zullen maatregelen ge nomen worden legen den verkoop van kunst boter. Bij het Storthing zullen dienaan gaande voorstellen ingediend worden. In Zweden en Denemarken bestaan reeds wet ten om den verkoop van deze waar te con troleeren. PER TELEGRAAF. SOEIA19 Januari. De Bulgaarsclie regee ring heeft zich vereenigd met het voorstel van Duitschland om Bucharest te kiezen tot de stad, waar de onderhandelingen over den vrede zullen worden gevoerd. BEYRUT1119 Januari. De Turk- sclie regeering zendt groote hoeveelheden wapenen naar Syrië, ten einde zoo noodig alle Muzelmannen te kunnen wapenen. LAATSTE BERICHTEN. Heden is er bij den minister van bui- tenlandsche zaken diplomaten-diner. De heer Van Eijsinga, president van de eerste kamer der staten generaal, vereenigt lieden het tweede gedeelde der leden van dit wetgevend lichaam aan een diner in het hotel-Paulez te 's 11 age. Dr. London uit Karlsbaddie tijdens het verblijf van Z. M. den koning aldaar de badkuur vail Z M. leidde en met zijn geneeskundige raad den koning ter zijde stond, is te's Dage aangekomen en zal zich persoonlijk overtuigen van de goede gevol gen die het verblijf in genoemde badplaats op de gezondheid vau onzen koniug heeft uitgeoefend. Bij den inboedeldie heden te bezich tigen was, van wijlen den heel- en verlos kundige, den heer A. Hoek, te 's Hage is door den eenigen erfgenaam voor den meest biedende te koop gehangen een portret in kabinétsformaat van Z. M. den koning, in generaalsuniform, dat onze vorst deu heer Hoek vereerde in gedachtenis aan de geboorte van H. K. H. de kroonprinses. Z. M. heeft aan den voet van de photo- graplne eigenhandig de kernachtige opdracht geschreven: „Ter herinnering aan de maan den Julv, Augustus en September 1880. Willem". Op dezen kijkdag trok ook bijzonder de aandacht het feit, waarop ook in 'tjongste proces-Bulkley is gewezen, dat de portret ten van de naaste betrekkingen van den erflater, ook dat van de overleden echtge noot van den erfgenaam onder den hamer zullen worden gebracht. GEMENGDE BERICHTEN Wederom heeft te Parijs een moord, gevolgd door diefstal, plaats gevonden. Eene persoon uit den demi-monde, Marie Arque- tant, had in het Eden-theater kennis ge maakt met een zeer elegant gekleed jong- mensch, die haar naar hare woning volgde. Haar minnaar, de kassier van den „Cercle franco-americain", een zekere Blis, die met haar zaïnenwoonde, drong des nachtsom 3 uur, niettegenstaande de weigering van bet dienst meisje, tot de kamer zijner geliefde door en vond haar met afgesneden hals te bed leggen. Een som van 6000 francs en da juweelen der jonge dame, eene waarde van 2500 francs vertegenwoordigende, waren verdwenen. Bij onderzoek bleek dat de ge leider der ongelukkige zich reeds tegen mid dernacht verwijderd had. Voor eenige dagen werd door een heer aan het kantoor der Société générale te Brussel een wissel geïncasseerdten bedrage ian fr. 10,009, welke som door hem in eene portefeuille gestoken werd, die hij onder de arm had. Bij het verlaten van het gebouw kwa men drie heeren in haast de trappen af en liepen hem omver, van de verwarring na- tuuilijk gebruik makende, 0111 hem de porte feuille te ontrukken Op zijn hulpgeroep kwa men er van alle kanten personen opdagen, die de vluchtende gauwdieven achter- nazetten; twee hunner ontkwamen, maar de derde werd door een bediende der bank gegrepen, die met hem aan het wor stelen geraakte, maar den gauwdief niet losliet. Plotseling schoot deze zijn overjas uit, die in handen van den bankbediende bleef, terwijl de eigenaar der jas zich uit de voeten maakte. Teleurgesteld keerde deze naar den bestolene terug, die, hopende in het kleedingstuk eene aanduiding der dieven te vinden, uit eene der zakken het pakje bankpapier, kort te voren door hem aan het loket ontvangen, onder luide vreugde kreten te voorschijn haalde. Niet slechts had hij zijn geld terug, maar bovendien was hij nog in het bezit gekomen van een bijna nieuwe jas! Te New-Yoik hebben duizend siga renmakers den arbeid gestaakt wegens een aangekondigde loonsvermindering. 16 fa brieken, die aan 7000 werklieden werk ver schaffen, zullen Woensdag sluiten indiende werkstakers niet toegeven. Tn Zuid-Rusland heeft een buitenge woon hevige sneeuwstorm gewoed. Op alle lijnen was het verkeer 48 uren ten eenen- male gestremd. Men seint aan het D. v. N. uit Ham burg van hedenmiddag 2 u. 50 m. Wegens dooiweder is het hardrijden tot morgen uitgesteld. Paulsen zoekt verschei dene uitvluchten. Aan het D. v. N. wordt uit Hamburg ge meld Zooeven kom ik van eene vergadering, gehouden door de besturen der schaatsen- rijdersvereenigingen van Hamburgen Aitona. Nederland was daar vertegenwoordigd door de heeren De Salis, Van Buttingha VVichers, Iloltz en Salverda. Voorts was er een broe der van Paul Werner en Groth, de Deen- sche rijder. In de vergadering werd medegedeelddat de Nederlandsche rijiers de voorwaarden steldendat zij alleen dan aan den wedstrijd zouden deelnemen, als om den champions- titel op eene baan van 1600 meter werd gereden. De besturen der beide vereeni- gingen besloten deze voorwaarden goed te keuren. Axel Paulsen echter houdt vast aan den eiscli, dat op eene baan van 3300 meter zal worden gereden. De Hollanders weigeren pertinent op dezen afstand den strijd om liet Kampioenschap te bestaan. Paulsen ver dedigt zijn eisch met de bewering dat bij eene baan van slechts 1600 meter het dik werf van een toeval afhangt wie overwin naar is. Hij was niet ter vergadering tegen- w oordig. De Zweedsche bladen vermelden een drie dubbelen moord te Glitnininge, in het kerspel Broby, gepleegd. Een man, zijn*

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2