NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. li ele Courant verschijnt daeI ijksbehalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEfflEfêT: Prijs per Nummer 10 ('ent. Woensdag 20 Januari 1886. N°. 16. ADVERTENTIEN: Itnreel: Scheepmakerssteeg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant =-§*= Voor Leiden, per 8 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenik contantzonder rabatper regel 0.10. 199e Jaargang. STADSNIEUWS. Van 16 Januari tot 28 Februari 1836 is bij den w apencursus aan den geweerwinkel te Delft gedetacheerd: de lste luit. P. J.G. Schott, van het 4de reg. inf. ~BÏSNENLANDSCHK BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat bet saldo van 's rijks schatkist op 16 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ16,164,256.15' en bij de betaalmeesters 2,029,112.44'. Tezamen/18,193,668 60. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatscourant van 19 dezer opgenomen staten, betreffende: I. den in- en uitvoer der voor naamste handelsartikelen op Java en Madura gedurende de maand Augustus en de eerste acht maanden van 1885, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voor naamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sainarang en Soerabaja gedu rende de maand Augustus en de vorige maanden van 1885 te zamen. De Staatscourant bevat de statuten der R.-K. Werklieden-: ereeniging te Leiden. In de Staatscourant van 19 dezer zijn opgenomen de verslagen der couimissiën van Kampen en Breda, in 1885 belast ge weest met het afnemen der examens van apothekersbediende. Te Kampen was de uitslag dat aan 15 mannelijke en 17 vrou welijke candidaten bet getuigschrift werd uitgereikt, terwijl 11 mannelijke en 16 vrouwelijke candidaten werden afgewezen. Te Breda slaagden van 12 vrouwelijke can didaten 10, van de 16 mannelijke 7. Naar aanleiding van den aandrang van eenige leden der kamerdie in 't V. V. bij hoofdstuk IX der begrooting klaagden over het groote tekort op den dienst der rijkstelegraaf, en in verband met zijne toe zegging de herziening van het tarief in ern stige overweging te nemen, moet bij den minister van waterstaat liet voornemen be staan binnen korten tijd dat tarief te ver- hoogen. De in werking trediug van het nieuwe internationale tarief met 1 Julia, s., dat den grondtax afschaft en een algemeen woordtarief invoert, geeft gereede aanleiding tegelijkertijd het binnenlandsch tarief te her zien, ook daarbij den grondtax af le schaf fen en het tarief per woord te verhoogen. Hoe hoog liet zal worden opgevoerd moet nog niet vaststaanmaar wordt het eenigs- zins aanzienlijk verhoogd, dan bestaat bet voornemen aan perstelegrainmen eenig rabat toe te kennen. De handel zal gruoteudeels het gelag moeten betalen. Met de invoering van het nieuwe inter- uationale tarief, zullen onze bijzondere over eenkomsten met België en Engeland worden bestendigd. Vad.) Als candidaat voor het lidmaatschap van de tweede kamer, ter vervanging van nr. Straetmans, wordt genoemd de heer J. Schreinemacker, med. doctor te Maastricht. Naar het Fad. verneemt, is jhr. Bee- laerts van Blokland heden via Bordeaux naar Lissabon vertrokken, ten einde zijn geloofsbrieven te overhandigen als minister- resident der Zuid-Afnkaansche republiek bij het Portugeesche hof, en de ratiiicatiën uit te wisselen van het tractaat tusschen die republiek en Portugal gesloten. Ilet Vad. meldt, dat de heer J. Dirks, door den heer De Lesseps aangezocht om met hem de reis naar Panama te maken, wegens ongesteldheid en om de zittingen der tweede kamer niet te verzuimen, voor deze uitnoodiging heeft bedankt. Waarschijnlijk zal de heer De Lesseps thans een ander Ne- derlandseh ingenieur uitnoodigen. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. bemerkte de nachtpolitie, dat van het dak van het hypotheekkantoor op het Buitenhof in Den Haag vonken woeien. Een nacht waker schelde aan en begaf zich met den concierge van het gebouw naar het dak, in welks goot zij eene brandende turf aan troffen, die waarschijnlijk was achtergelaten door een loodgieter, die herstellingswerk aan het dak had uitgevoerd. De Haagsche correspondent van de Arnh. Ct. meent dat Den Haag het jaar 1386 treurig ingegaan is; men hoort <r van niets dan van bankroetenontrouwe boekhouders enz. enz. „Maar," zoo gaat hij voort, „gelukkig valt in dat donker tafereel van ruwheid, geweld en zedelijke duisternis één enkele lichtstraal van humaniteit, ja van teederheidte treffender omdat zij komt van een kant, waar men steeds onverbid delijke gestrengheid en ernst pleegt te zoeken door de goedgunstige beschikking van de justitie mag Jeanne Loretle in de gevan genis de lange lokken behoudenwaarop zij, blijkens hare portretten, als een barer giootste bekoorlijkheden grooten prijs stelt en die, ware de gebruikelijke onverbiddelijk heid van het reglement ook in haar geval toegepast, door de schaar der gevangenbe waarders hadden moeten vallen. Nu, ze mag er zelveuit dankbaarheid voor die zeldzame gunst, wel eene dikke, glanzende lok van afknippen, voor de hooggeplaatste mannen, van wie zij in haar „ongeluk" zooveel liefde ondervonden heeft." In de vorige week meldden wijdat een winkeljuffrouw te 's Ilage was gearres teerd, onder vermoeden van ten nadeele van haren patroon goederen geboekt te heb ben zonder dat die aan de genoteerde per sonen waren afgeleverd. Onze berichtgever had er ons bij gemeld, dat de patroon voor niet minder dan f 30000 benadeeld was. Daar dit cijfer ons te hoog voorkwam, plaatsten wij het niet. Thans verzekert hij ons, dat het cijfer inderdaad de som aan geeft, waarmede de heer V. benadeeld is. {Maasbode.) Gisterenmiddag omtreeks half twee uren, het gewone tijdstip waarop de goede rentrein van Den Haag te Delft aankomt, terwijl de sneltrein van Rotterdam passeert, bevonden zich beide treinen, door een defect aan den wissel, naar men zegt, op het zelfde spoor. Gelukkig werd dit van beide zijden tijdig genoeg ontdekt, en door terug- stoomen van den sneltrein en verder arran- geeren met den goederentrein werd een groot ongeluk voorkomen. DC) Hit Oudewater wordt aan deW. It. Ct. van 17 Januari gemeld: Hedenochtend omstreeks 9 uren had hier het volgend ernstig ongeluk plaats: A. v. B. te Papecop wilde met zijn gezin in deze gemeente de oehteiidgodsdienstoefe- ning bijwonen. Even nabij de brug, gelegen aan de Tappersheul, schrikte het paard, met het gevolg, dat de tentwagen omsloeg en 'in de Kerkwetering terecht kwamzoo dat de beide echtgenootenbenevens 4 vol wassen kinderen, allen in een benarden toe stand te water geraakten. Toevallig had B. H., die met zijn rijtuig achter dat van v. B. had geredenhet on geval spoedig bemerkt. Onmiddellijk werd door hem met eenige andere personen kracht dadig hulp verleend, zoodat allen met den schrik vrij kwamen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Rotterdam door een of meer dieven in gebroken in de fabriek van chocolaad- en suikerwerken op het Wenapiein aldaar. De inbrekers hebben kasten en lessenaar open gemaakt en alles doorsnuffeltdaar geen geldswaarde aanwezig was, hebben ze de beschreven bladen der handelsboeken bal dadig uitgescheurd, kistjes sigaren geopend en een daarvan geledigdwat verder ont vreemd is weet men nog niet. De dieven door het uitsnijden van een ruit binnenge komen, zijn waarschijnlijk door de deur der fabriek vertrokken; deze werd althans des morgens door een der werklieden open ge vonden. Waarschijnlijk door de duisternis mis leid en eenigszins bevangen door slaap, is Zondagnacht een der nacbtwaehts te Dordrecht, Van der Linden, in de Nieuwe- haven geraakt en verdronken. Een zijner ambtgenooten, welke langs dezelfde haven de ronde deed, hoorde gegil en snelde te hulp, doch kon hem niet redden. Het lijk is kort daarop met een dregge opgehaald. De overledene was gehuwd en laat een vrouw met een kindje achter. Aan de wedstrijdenuilgeschreven door de Gymnastiek- en Schermvereeniging „Sparta" te Haarlem, op Zaterdag 23 en Zondag 24 Januari e. k., zal o. a. deel ge nomen worden door de vereeniging „Sparta" te Leiden. Zondag is in het Volkspark buiten de Raambarrièrre weder een vergadering ge houden van het Sociaal-Democratisch Bond, waarin zekere burger lleisdingen, van Rot terdam, sprak over het onderwerp: „Geen vrede maar strijd." Na de pauze deelde de voorzitter, burger Fortuvn, mede, dat bur ger Van Ommeren, hoewel hij zich gewillig had laten gevangennemenvan Amsterdam geboeid naar de nieuwe cellulaire gevan genis te Groningen is gebracht; voedsel en FEUILLETON. 209.) „O, juffertje!" hernam Aurora op een verwijtenden loon. „U noemt mij juffer? Weet u waarom ik u mamaatje noem? Het is om u die woorden te hooren spreken: Mijn kind, mijn dochter.... Mijn kind, mijn dochterIk weet niet hoe u dat zegt. Maar als u mij zoo noemt, voel ik in mij een onbekend gevoel doordringen dat alles wat men kan uitdenken, in liefe lijkheid overtn ft." „Mijn God!" sprak de arme moeder ge heel ontroerd, bij zich zelve. „Schraag mijn moed! Schenk mij kracht bij al die verzoe kingen I" „Maar ik begrijp liet alging het jonge meisje voort. „U is niet tevreden over mij. Welnu, ja, ik heb verkeerd gehandeld door hier te komen, zonder dat mijn vader het weet. Ik zal het hem zeggen. Zeker zal hij niet tevreden wezen; hij ook zal mij beknorren, daarna zal hij mij omhelzen en alles zal vergeten zijn. Maar zal u mij dan eerst geen vergiffenis schenken?" „Lief kind! ik moet je wel verontschul digen en je vergiffenis schenken, omdat het voor mij is, dat je de eerste laakbare han deling van je leven hebt verricht. Maar ik heb je te dien opzichte gezegd, wat mijn plicht mij gebood je te zeggen. Laten wij er nu niet meer over spreken." Hoe maakt mijnheer Delorme het? „Heel goed." „Ben je van daag bij hem geweest?" „Ja, voordat ik hier heen kwam." „Heb je hem over mij gesproken?" „Neen, u weet hoe goed hij is. Maar hij is soms zoo zonderling. Eiken dag merk ik vreemde dingen op, die ik mij niet kan verklaren. Waarom heeft hij u weggezon den, toen ik zoo goed, zoo gelukkig met u was?" „Mijnheer Delorme heeft geoordeeld dat je mij niet meer noodig hadt." Aurora schudde met het hoofd. „Er is iets anders," hernam zij. „Wat? Ik vraag het mij vergeefs af. Ik heb hem hiernaar gevraagd. Maar dadelijk nam zijn gezicht een uitdrukking aan, die mij ver schrikte. Thans durf ik hem niet meer over u te spreken zoo bang ben ik hem te ont stemmen. O, 'tis gemakkelijk hem te ont stemmen zonder het te willen en om de geringste aanleiding. Zoo van daag is mij dat nog gebeuld „Hoe zoo En Aurora vertelde haarfijn alles wat er gebeurd was met de schilderijen. Toen zij van het portret melding maakte, dat met een zwarten doek behangen wasdacht de gravin „Dat is mijn portret; hij heeft liet be waard." Toen het verhaal uit was, voegde zij Aurora toe: „Hoor eens, liefje! Je moet goed op je zelve acht geven en niets doen, niets zeg gen niets wat je vader zou kunnen mis hagen." „Als ik bij hem ben, neem ik mij altoos in acht. Zoo heb ik hem in vele dagen niet over Adrien gesproken." „Je handelt wel daarmee. Je vader heeft je gezegd dat hij arbeidde aan je geluk. Stel dus volkomen vertrouwen in hem en wacht geduldig je tijd af." „Ik wacht," zuchtte het jonge meisje. „En ik," dacht de gravin, „daar ik niets te hopen heb, wacht ik niets meer." Zij waren een uur bij elkaaren geen van beide had gemerkt, dat de tijd zoo snel omgevlogen was. De duisternis begon te vallen. De moeder liet een diepe zuch ontglippen. „Kom!" sprak zij. „Wij moeten schei den." „Nu reeds?" „Ik zou je nog wel een oogenblik willen houdenmaar men zal thuis ongerust we zen. Wanneer zullen wij elkander wederzien God alleen weet het." „Er is iets in mijdat zegt dat het spoe dig zal wezen." De gravin schudde droevig het hoofd. Beiden waren opgestaan. Voor de laatste maal omhelsden de onderwijzeres en de leer linge elkander. „Ik zal u tot beneden uitgeleide doen," sprak de gravin. „Meel graag," antwoordde Aurora. „Zij verlieten de kamer en daalden lang zaam de trap af. III. DE KOETSIER. Terwijl moeder en dochter samen zaten te praten, vielen er niet ver van haar an dere tooneelen voor, die wij gaan verhalen. Een huurrijtuig was de Rue Davy inge slagen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1