BINNENLANDSCHE BERICHTEN. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. - xs xc xx sb <E3 k: mt o t a. w Het gedicht van Beets, ook tijdens het feest voorgedragen, eene reproductie der fraaie teekening van Alma Tadema, naar aanleiding van Leemans' opstel „He Zang les" ontworpen, en Nicolaï's feestmarscli naar Egyptische motieven openen het album. In zes afdeelingen is dit verder verdeeld 1°. Egypte; 2°. Westelijk Azië; 2°. Indië, het verre Oosten en Amerika; klassieke schrijvers; 5°. algemeene archaeologie6°. Geschiedenis, kunst, letterkunde en natuur kundige wetenschappen. Onder elke rubriek komen bijdragen van de voornaamste beoefe naars uit en buiten Europa voor. He bij drage van W. E. Leemans, den zoon van den jubilaris, behelst de geschiedenis van de werkzaamheden aan den Rolterdamschen waterweg naar zee, waarvan den schrijver een aanmerkelijk deel toekomt. Het geheele album is een boekdeel van 335 bladzijden. Door den heer jhr. mr. A. L. E. De Stuers, Zijner Majesleits gezant te Parijs, zijn aan het Nederlaudsch museum te Am sterdam in bruikleen gegeven: elf stuks oud- Spaansche borduurwerken, met het doel om ze tot voorbeelden te doen strekkenvooral bij het onderricht aan de afdeeling kunst- naaldwerk der rijksschool voor kunstnijver heid aldaar. Naar het U. v. Z. H. en s Gr. ver neemt, bestaat bij Z. M. den koning, het plan in een gedeelte van de Scheveningsche bosehjes, tot dat einde aan te koopen, een villa te doen bouwen. Z. M. de koning heeft dezer dagen voor prinses Wilhelmina eene verzameling van ruim 50 buitenlandsche zangvogels aan gekocht, die in fraaie kooien thans de apar- tementen der kroonprinses opluisteren. Men schrijft aan het D. v. N. over de wedstrijd te Hamburg onder dagteekening van gisteren (Zaterdag) In haast een paar woorden over den wedstrijd. De belangstelling wie als overwinnaar uit den strijd zal treden is een oogenblik ver drongen door de groote vraag: „dooi of vorst?" Gisteren en hedenochtend zag het er maar Biecht uit. Bij 2 a 3 graden celsius dooi en Zuidwesten wind viel voortdurend een lichte motregen. Tegen hedennamiddag 3 uur is echter het weder opgeklaard en thans (8 uur des avonds) is de lucht helder en vriest het eventjes Er is dus kans, dat de wedstrijd doorgaat Hedenmiddag bracht ik een bezoek aan het Heiligengeistfeld waarvan een deel onder water is gezet. De langwerpige baandie ik ongeveer op de dubbele grootte van het Haagsche Malieveld schat, heeft weinig van den dooi geleden en kanals de vorst aan houdt, uitstekend zijn. Werner is hier sedert Donderdag, en Axel Paulsen is gisteren aangekomen. Laatst genoemde heeft hedenochtend op de baan gereden. De Friezen worden gewacht onder geleide van baron De Salis en zullen, naar ik hoor, in het Hamburger Hof logeeren. Een gisteren ontvangen telegram meldt: „De internationale wedstrijd zal Dinsdag plaats hebben, de kamprit Woensdag. Alle bekende Noorsche en Deensche hardrijders zijn aanwezig. De Friezen komen heden avond. Er valt sneeuw bij geringe vorst." Hedenmorgen omstreeks vijf unr brak te Rijusburg bij den heer R. D. een hevige brand uit, doordien de meid de petroleum lamp liet vallen, de geheele huizinge werd in korten tijd eene prooi der vlammen; de bewoner was voor zaken naar Leiden. Te Hellevoetsluis is door iemand een brief ontvangen, gedateerd Dordrecht 16 Mei 1871. Daar de afzender destijds op Z. M. monitor Tijger diende, ligt het vermoeden voor de hand, dat een ander hem voor hem meê naar den wal heeft genomen. Neemt men evenwel in aanmerking, dat dc brief afgestempeld is: Amsterdam 11 Jan. 1886, dan rijst de vraagwaar heeft die brief ge durende 15 jaar gezworven. Den 4en Febr. zal voor de rechtbank te Amsterdam in behandeling komen de be kende zaak van de ontbinding der vergade ring door de politie in „Café Zincken" op 18 Nov. 1885. Twee verslaggevers van dagbladen aldaar zijn mede als getuigen ge dagvaard. De uit de cellulaire gevangenis te Amsterdam, ontsnapte Wedemeijer, ls gis terenavond aldaar in de Plantage-Middellaan door de recherche van politie aangehouden en ter beschikking van den officier van jus titie gesteld. De rijkstelegraaf te Arnhem heeft ge durende het proces Bulkley de handen vol gehad. Alleen aan telegrammen naar de verschillende dagbladen werden overgeseind: den 12en Januari 11385 woorden, den 13en Januari 1+076 woorden, den 1+en Januari 10597 woorden, den 15en Januari 5350 woorden. Totaal+1358 woorden. Het eerste dagbladtelegram werd iederen dag aangeboden j te ongeveer 11J uren, 't laatst was gewoon- lijk vóór 5 uren overgeseind. Toch hebben de andere telegrammen geeu noemenswaar dige vertraging ondervonden. ArnkCl.) De sedert Dinsdag te Leeuwarden ver misten 13-jarige jongen dien men reeds ver ongelukt waande, is Donderdagavond gezond en wel in het oudeilijke huis teruggekomen. Hij was, in plaats van zijn zusje van de school te halen, met eenige andere jongens gaan spelenentoen het zoodoende al laat in den namiddag was gewordendurfde hij uit vrees voor bestraffing niet tehuis komen en bleef hij twee dagen en twee nachten rondzwerven. Te Dokkum heeft een oploopje plaats gegrepen. Eenige arbeiders begaven zich naar den burgemeester om werk te vragen. Deze kon niet zoo dadelijk werk verschatten. De vragers, hierover ontevreden, gingen met sneeuwballen glasruiten bij voorname inge zetenen ingooien. De Middelburgsche rechtbank veroor deelde Vrijdag wegens dronkenschap P. v. C. 45 j., wethouder van Boschkapelle, tot 10 dagen celstraf en opzending naar eene rijks werkinrichting voor 3 maanden. In de verleden Zaterdag gehouden vergadering van crediteuren der firma W. D. Bosch en Zonen Ie 's Hertogenboschis door bewindvoerders en door de in eene vorige vergadering benoemde commissie van onderzoek uitzicht gegeven op uitbetaling van 75 pCt. der schuldvorderingen. De aauwezige crediteuren hebben met de voorgestelde regeling genoegen genomen. -— De heer F. J. M. Heijlaerts, lid van den gemeenteraad te Breda, heeft verklaard zonder eenige reden, Zaterdag in den ge meenteraad door den voorzitter op de grofste manier te zijn beleedigö en verdacht ge maakt en zal niet weder in de vergaderzaal verschijnen vóór dat die verdachtmaking zal zal zijn opgehelderd. Hij heeft zich wijdets tot den minister van binnenl. zaken gewend om de zienswijze van dezen te vragen over liet geval. De taak heeft zichvolgens het verslag der Bredase),ie Couranttoegedragen als volgt De ingekomen stukken hiermede afgehan deld zijndevraagt de voorzitter of er ook heeren zijn die verslagen hebben uit te brengen. De heer Heijlaerts heeft, zegt hij, wel geen verslag uit te brengen, maar wenscht toch mededeeling te doen van zijn onder zoek in de zaak van den agent van politie der le klasse J. Kom, betreffende het in beslagnemen van eene zieke koe, welk feit door hem in de ochtend-zitting van 21 Nov. 11. ter sprake is gebracht. Dit onderzoek heeft hem de overtuiging geschonken, dat die agent, zoo volgens de getuigenis van den keurmeester van het vleesch als van den commissaris van politie, zich daarbij uitstekend heeft gedragen en werkelijk meer heeft gedaan dan zijn plicht hem voorschreef. Dit is iets, zegt de voorzitter, dat geheel buiten de orde is, dewijl hij alleen gevraagd heeft of er heeren zijndie verslagen heb ben uit te brengen en daarop nog door nie mand is geantwoord. De heer Heijlaerts antwoordt, dat hem was opgedragen omtrent het door hem ge noemd feit inlichtingen in te winnen, en dat daarvan nu door hem verslag wordt ge daan zoodat hij vermeent niet buiten de orde te gaan. De voorzitter repliceert, dat den heer Heijlaerts dienaangaande niets is opgedragen, en hij (voorzitter) omtrent deze zaak ge heel anders is ingelicht. De heer Heijlaerts beroept zich andermaal op de getuigenis van den keurmeester van het vleesch en den commissaris van politie. Hebben, herneemt de voorzitter, die keurmeester en de commissaris van politie zoodanige getuigenis gegeven, dan zijn zij hunne bevoegdheid tebuiten gegaan; maar bovendien, hij meent dat hier wat achter zit, waaromtrent hij zijne meening niet zeggen wil. De heer Heijlaerts verzoekt hieropdat de voorzitter zich nader zal verklaren en zijne meening hieromtrent zal mededeelen. De voorzitter weigert dit, op grond, dat hij niet kan verplicht worden te zeggen wat hij denkt. Mijnheer de voorzitter, herinnert hierop de heer Heijlaerts, u stelt mij in mora, en u zal toch wel niet denken dat ik geknoeid heb? Hierover, geeft de voorzitter tot antwoord, laat ik mij niet uit; ik zeg niet wat u ge daan heeft. Zoo iets is, vervolgt de heer Heijlaerts, mij nog nooit gezegden zal ik weten wat mij in deze te doen staat. Dit is een incident, zegt de voorzitter, zooals er ook al eens een moet plaats heb ben, en stelt verder voor om de aangehou den zaken in behandeling te nemen. De heer Heijlaerts verlaat hierop de ver gadering. Men meldt aan het I), v. jV. uit Ze venbergen Zaterdagavond omstreeks acht ure nam men hier, bij volkomen heldere lucht, een prachtig luchtverschijnsel waar; het deed zich voor als eene buitengewoon groote ster, ongeveer driemaal zoo groot als de avondster en bewoog zich vrij snel van het noord oosten naar het zuid westen waar het zonder uiteen te spatten aan den horizon verdween. Op de Swijnsweide, bij Sittard, is Vrijdag een buitengewoon groot wild varken gezien. Men heeft er Zaterdag jacht op gemaakt, doch mocht er niet iu slagen het dier ouder schot te krijgen. 's CKlVKXIIAtlK Door Z. M. is aan den heer K. F. Van Delden Laerne, ambtenaar op non-activiteit, laatstelijk referendaris bij het departement van biunenlandsch bestuur in Nederlandsch- ludië, vergunning verleend tot aanneming van den titel van officier de Tlnstruction publique, hem van wege de Fransche re geering geschonken. Door Z. M. is benoemd tot commis saris van politie, te Gouda J. W. Tuineu- burg, thans commissaris van politie, tevens commissaris van rijkspolitie, te Bolsward. De luitenant ter zee 2de kl. A. A. Flaes wordt met 1 Februari aanstaande ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De minister van oorlog zal op 21 dezer geen audiëntie verleenen. EN(>i£LAi\ O. John Magee, de schrijver van een brandbrief aan den prins van Wales, is door het crimineel gerechtshof te Londen veroor deeld tot 7 jaren dwangarbeid. FRAK KR IJ H. In de ministrieele verklaring wordt gezegd, dat sedert de jongste verkiezingen geeu kabinet duurzaam zal kunnen zijn zon der den steun van alle fractiën der republi keinsche meerderheid. Eene politiek van verzoening en wederzijdsche opoffering is derhalve noodzakelijk; voorzichtig doch met vaste hand, en zonder de openbare meening te verontrustenmoet zij worden gestuurd in de richting, die geleidelijk tot democra tische hervormingen voert. De taak voor 1886 zal hoofdzakelijk moe ten bestaan in herstel van orde en disci pline in administratieve aangelegenheden. Tal van ambtenaren bestrijden openlijk de republikeinsche instellingen; het wordt tijd, om aan dit schouwspelwaarbij de anar chie op den voorgrond treedt, een einde te maken. De verklaring spreekt vervolgens over be moeiing der geestelijkheid met de jongste verkiezingen; ook deze toestand kan niet langer voortduren en moet noodwendig het gewichtige vraagstuk van de scheiding tus- schen kerk en staat ter sprake en langzamer hand tot rijpheid brengen. Inmiddels zou het wensehelijk zijn dat de geestelijkheid zich bleef bepalen bij haar mandaat op gevaar af anders eene plotselinge scheuring teweeg te brengen. Het tweede gedeelte van de taak der regeering zal bestaan in herstel van het fiuanciëel evenwicht. Zij rekent hierin te zullen slagen, zonder hare toevlucht te moe ten nemen tot lecnigen en hoopt de uitgaven voor de koloniën te bestrijden zonder het scheppen van nieuwe belastingen. De declaratie wordt besloten met de mede deeling, dat de departementen van oorlog en marine zich aanzienlijke opofferingen zullen moeten getroostenzonder uochtans het mili taire gezag te benadeelen. „Wij zullen", verzekert de regeering, „eene waardige en vredelievende buitenlandsche staatkunde vol gen; onze strijdkrachten op het vasteland concentreerendezullen wij geene expeditiën naar verre landstreken meer op het touw zetten en ons bepalen tot handhaving der ingenomen positiën. Het protectoraat over Annam, Tonkin cn Madagascar zal op be- hocrlijke wijze worden georganiseerd." Ten slotte worden wetsontwerpen toege zegd, die binnenkort zullen worden inge diend, o. a. tot ïegeling van d<n toestand der arbeiders, tot reorganisatie van mili taire aangelegenheden, tot herziening van de civiele en crimineele procedure, van het onderwijs enz. Het toevoegsel aan de ministerieele verklaring is nog niet voorgelezen. Ten opzichte van de godsdienstige quaestie wordt daarin gezegddat de houding der geeste lijkheid tegenover de bestaande instellingen eene beweging heeft veroorzaakt tot scheiding van kerk en staat. De regeering is intusschen van oordeel, op de openbare meening niet te mogen voor- uitloopenzij is echter bereidin gemeen overleg met de kamer, elke oplossing in overweging te nemen die haar mocht worden aangeboden. In de couloirs der kamer deelde de heer Rochefort mede, dat de regeering een voorstel tot het verleenen van amnestie zou indienen. DUITSCIIL, AND. Tot voorzitter van den Pruisischen landdag werd bij acclamatie gekozen de heer Von Köller, tot eersten en tweeden vice-voorzitter, respectievelijk de hh. llee- remann en Von Benda. De minister van financiën heeft de begrooting, met memorie van toelichting, ingediend. De Pruisische begrooting schat de ontvangsten op 1,288,674,442 millioen, de gewone uitgaven op 1,265,993,871 millioen en de buitengewone uitgaven op 36,884,571 millioen Mark. Zij sluit alzoo met een defi cit van 14,154,060 millioen. 8ERVIË. De Servische minister-president Cara- schanin heeft het verzoek der mogendheden, om tot ontwapening over te gaan, van de hand gewezen. De Servische regeering wenscht, met het oog op de hangende vredes onderhandelingen, die nog niet eens zijn be gonnen, tegen elke verrassing gewaarborgd te zijn. De collectieve notawaarbij op gelijktijdige en volledige ontwapening van alle betrokken partijen wordt aangedrongen, biedt geene genoegzame waarborgen aan, wanneer men in aanmerking neemt dat bij artikel 1 van de voorwaarden van den wa penstilstand, de bevoegdheid tot opzegging wordt erkend. ÏIIOIIITFSEGRO De vorst van Montenegro is op uit- noodiging van den Sultan, naar Conslanti- nopel vertrokken. PER TELEGRAAF. NEW-YORK, 15 Jan. Blijkens een dé pêche uit Panama, is de stad Amatitlan den 1 ben Dec. 11. bijna geheel verwoest gewor den door een aardbeving. Er werden 131 schokken waargenomen. Ook op andere punten van Centraal Amerika werden schok ken gevoeld. In Ecuador hoort men onderaardsch ge rommel, dat toegeschreven wordt aan een uitbarsting van de Cotapaxi. Een dépêche uit Chicago meldt de ont dekking van een koinplut tegen de kapi talisten, georganiseerd door de socialisten. De dynamiteurs maken schitterende toebe reidselen. Men telegrafeert uit Valparaiso, dat een trein, die troepen transporteerde, is ont spoord bij Valdivi. Elf officieren en 29 min deren werden gedood. LONDEN, 18 Jan. De Times bevat een brief van den hertog van Bredford, waarin deze zijn voornemen te kennen geeft, de liberale partij te zullen verlaten, indien Gladstone van zins is zijne macht in het parlement te gebruiken, om het loyale Ier land aan de heerschappij van trouweloozen over te leveren. LAATSTE HEKICIITEV. Door Z. M. is aan den ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. C. J. F. A. Van Gestel te Vaals, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend, behou dens aanspraak op pensioen. Een zoon van den banketbakker B. te Leiden, heeft de ouderlijke woning ge heimzinnig per rijtuig verlaten, medene mende een bedrag van ongeveer f 1300 van zijne ouders. In de heden gehouden zitting van de eerste kamer is aangenomen de begrootingen van het gesticht Ommerschans enz. en het do meinfonds. Woensdag 3 ure voortzetting. Het antwoord van de regeering op het afdeelings verslag der tweede kamer over de wijziging van art. 194 der Grondwet (onderwijs) wordt tegen het laatst dezer maand tegemoet gezien. Men bericht, dat de heer Pompe van Meerdervoort, uithoofde van de drukke be zigheden die het rechtersambt te Middelburg hem oplegthet voornemen zou hebben zijn ontslag te nemen als lid van de tweede ka mer der staten generaal voor Goes. De afgevaardigde zou daarvan bij de eerst volgende bijeenkomst der kamerof bij de periodieke verkiezingen in de a. s. zomer doen blijken.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2