NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Prijs per Nummer 10 ent. Bureel: Sclieepinakerssteeg; 6. Woensdag 13 Januari 1886. N°. 10. 199. jaarS«„g. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berieliten. liostelooze Vaccinatie. DE BOETVAARDIGE. Leidsche Courant Van 16 regels0.90. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Elke regel meer0.15. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingentl contantzonder rabatper regel 0.10. BURGEMEESTER en WETHtlUOERS der ge- meeule LEIDEN brengen Ier kennis »an belang hebbenden ilal gelegenheid beslaal tot koste- looze vaccinatie en rcvacclnatlc voor on'ermneendenin hel lokaal der Stads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags Ie een uur. 1.11 rien6 Februari 1885. Biiigemeesler en Welliouclers vooriioemil DE KtNTEIt, kurgemeesler. E. KIST, Secri'laris. N T A D 8 K I E U W 8. Bij de gisteren ten raadhuize gehouden openbare herverliuring van een sluk weiland, gelegen in den Pesthuispolder, is als hoogste bieder huurder geworden: de heer A. Straat hoflandbouwer te Zoeterwoude, voor f 226 per jaar. De heer J. C. Spaargarenvischhandelaar te Oegslgeest, is ais hoogste bieder voorde som van f1186 'sjaars, huurder geworden van de visscherij in de Vroonwateren, en voor f 59 'sjaars van de visscherij in een gedeelte der Haarlemmertrekvaart. KOPPERMAANDAG. Gisteren vierde men weder den bekenden Koppermaandag, het oude feest der boek drukkers. Omtrent den oorsprong van het woord .koppermaandag" bestaan zeer vele gissingen, waarvan wij hier geen melding behoeven te maken. Aan ons persoonlijk komt het nog het waarschijnlijkst voor, dat hopper uit kopperier een verbastering van coöperator ontstaan is, maar ook deze af leiding is alles behalve zeker. Gisteren avond verzamelden zich de coöpe- rutoresde vereenigde boekdrukkers, in de Stadszaal. Er hetrschle een aangename stemming onder de bezoekers, die niet weinig verhoogd werd door de vroolijke tonen van den feeslmarsch en die van het wel komstlied, dat na de oHicieele opening der feestelijke bijeenkomst werd aangeheven. Spoedig daarop verhief zich de gordijn en richtten aller blikken zich naar het tooneel, waar men een aanvang maakte met dc op voering van het tooneelspe! „Zoo werd hij rijk" van A. Ruvsch. Het is een flink stuk, waarin uitstekende tooneelen voor komen. Veel akeligheden komen erin voor, maar dat wil men wel eens hebben voor een keer. Wat de vertolking betreft, men kan na tuurlijk niet aan dilettanten dezelfde eischen stellen als aan tooneelspelers van beroep en, als men dit in het oog houdt, heeft men over 't algemeen veel reden tot tevredenheid. Meer bizoudere vermelding verdienen, naar het ons voorkomt, de rollen van den zaak waarnemer Pluk en van de huishoudster Sabina. Beide rollen werden op hoogst verdienstelijke wijze vervuldvooral Pluk koinl een woord van hulde toe. De hoofd rol van het stuk was wat zwaar, menig acteur, van professie zou er voor terugge deinsd zijn Den vertolker van gisteren avond komt, naar onze meening, vooral voor hel laatste gedeelte een wooid van lof toe. Ook Maurits, de oude gediende, was niet kwaad. Na de pauze werd als uastukje ten ge- hoore aangeboden „Een kleine vergissing" waarvan de opvoering nog beter dan het eerste stuk goed slaagde en aan de toe hoorders veel genoegen verschafte. Het was een allergrappigst stukje en de meeste rollen waten blijkbaar in zeer goede handen. Daarop gaf de finale van het orkest het sein dat de voorstelling een einde nam, maar de feestvreugde daarom niet. Stoelen en tafels werden op zij gezet onder het dansen op de vroolijke muziek verliepen nog vele uren. Aan het eind van ons verslag is een woord van dank aan het bestuur voor de heusche wijze, waarop het de vertegenwoordigers der pers ontving, niet overbodig. Bed. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 18,163,665.15' en bij de betaalmeesters 1,932,922.07'. Te zamen 20,096,587.23. Aan de tweede kamer der staten- generaal is door de heeren M. L. Hermans G°. met 58 andere onderteekenaars, een adres gericht ter ondersteuning van het adres van de firma J. J. Beynes, waarin wordt aangedrongen om de bestaande be ginselen van vrijhandel, zoodanig te wijzi gen dat de concurrentie met het buitenland mogelijk wordt. Gedurende de afgeloopen maand Dec. 1885 zijn door de Nederlandsche Rhijn- spoorweg-maatschappij vervoerd 193,317 rei zigers, met eene opbrengst van f 17 4,7 74.44' bagage 273 tonnen, opbrengst f 3867.15; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 70882 ton nen, opbrengst f 134,666.22; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f 5055.77; diverse ontvangsten f2891. totale ontvangst f 321,254.58'; totale ont vangst van 1 Mei 1885 f3,249,614.17. Over de lijnLeiden-Woerden werden vervoerd 13251 reizigers, met eene opbrengst van f 6741.99'; bagage 14 tonnen, opbrengst f 102.40; bestel-, ijl- en vrachtgoederen 2039 tonnen, opbrengst f 1895 21; opbrengst van het vervoer van levende dieren en rijtuigen f29.54; totale ontvangst f8769.05'; totale ontvangst van af 1 Mei f 80,773.85.' In het afgeloopen jaar zijn in de ge meente Zoeterwoude geboren 83 mannelijke en 82 vrouwelijke kinderenwaaronder twee tweelinggeboorten; overleden zijn 39 man nelijke en 48 vrouwelijke personen, waar onder 27 ongehuwde en 10 gehuwde man nelijke personen en 2 weduwnaars, 29 on gehuwde en 8 gehuwde vrouwelijke personen en 11 weduwen. In de gemeente hebben zich gevestigd 243 mannen en 302 vrou wen en zijn er vertrokken 220 mannen en 279 vrouwen. Op 31 December 1884 be stond de gemeente uit 2053 mannen en 2 i 84 vrouwen en is alzoo in zielental met 67 mannen en 57 vrouwen vooruitgegaan en bedroeg de bevolking op den laatsten December des vorigen jaars 2120 mannen en 2241 vrouwen. Voorts zijn er in het afgeloopen jaar gehuwd 19 jongmans met jongedochters, een jongman met eene we duwe, een jongman met eene gescheiden vrouw, zes weduwnaars met jongedochters, drie weduwnaars met weduwen en een ge scheiden man met eene weduwe, totaal een en dertig huwelijken. Voor de arrondissements-rechtbank te 's Hage was gisteren gedagvaard, maar niet verschenen, de zaakwaarnemer G. IIooge doorn Jr., aldaar woonachtig, beklaagd van het schrijven van een lasterlijk artikel in Argus. Met de behandeling der zaak werd buiten zijne tegenwoordigheid voortgegaan. Uit het proces-verbaal bleekdat hij ont dekt was en bekende de schrijver te zijn van een artikel in een der Septembernum mers van gemeld blad getiteld„Een galant avontuur." Daarin wordt en verhaal gegeven van een reis door zekeren De Jonghaan geduid als te wonen hoek Hemsterhuisstraat en Elandstraat, met een dienstmeisje naa Botterdam gemaakt. Op zeer realistische wijze wordt verder hun samenzijn in een hotel geteekend, en hoe beiden den nacht in eikaars gezelschap doorbrachten. Aan d. J. worden oneerbare handelingen verweten, die hij tegen dat meisje in Botterdam zou gepleegd hebben. Aangezien ter plaatse in het artikel ver meld de koffiehuis-houder De Jonge werkelijk gewoond had, werd deze, hoewel in Argus van een De Jongh sprake was, desnietemin door zijne vrienden, bekenden en het publiek „er op aangezien", zooals men dit in de volkstaal noemt. Zijn persoon en zijne zaak hij was reeds lang verhuisd naar den Denneweg, alwaar hij een sigarenwinkel houdt onder vonden de nadeelige gevolgen van de smet die, hoewel geheel ten onrechte, op hem kwam te rusten. Hij diende een aanklacht bij de justitie in, wier onderzoek bek!. Hoogedoorn als den schrijver deed ontdekken. Verschillende getuigen verklaarden van de lezing van den roman geen anderen in druk te hebben gekregen, dan dat De J. die de ware dader niet was, zich aan die oneerbare handeling had vergrepen. De uitgever van het weekblad, getuige De Hondt, verklaarde het stuk van Hooge doorn onderteekend ter plaatsing te hebben ontvangen en te hebben doen pubheeeren. Bij deze gelegenheid werd aan d. H. opnieuw gevraagd, of hij de redacteur van Argus was, die onder den pseudo niem van dr. Francisco schreef, waarop hij thans antwoordde, dat de artikelen van ver schillende inzenders, ook enkelen van hem, somwijlen onder dien naam worden opge nomen. Tevens werd ter terechtzitting door den FEUILLETON. 203.) De ellendeling zag nergens uitkomst, en wat er ook gebeuren mocht, hij ging zijn laatste troef uitspelen. Toen hij aan I,ory zijn voorschriften had gegeven, scheidden zij. Een uur later von den zij elkander terug aan het Noordersta tion waar zij evenwel zich hielden of zij elkander niet kenden. De vicomte nam plaats in de eerste klasse, Lory in de derde. Beiden stapten te Ermont af. De vicomte verwijderde zich in allerijl. Op een afstand volgde hem zijn bediende. Zoo kwamen zij in het hart van het bosch van Mont morency. Het «as daar eenzaam. De San- zac bleef staan en wenkte Lory bij hem te komen. Deze versnelde zijn pas en had zijn meester spoedig ingehaald. „Heb je alles goed opgenomen?" vroeg deze hem. „Ja." „Ben je er zeker van, dat je alles zult herkennen „Yolkumeu zeker." „Zelfs des nachts?" „Ja, zelf des nachts." „De weg, dien «ij gevolgd hebben, leidt naar Pontvie. Langs deze weg is het, dat men van Parijs per rijtuig komt. En nu, voorwaarts. We hebben nog een twintig minuten te looperi; als we flink doorstappen, een groot kwartiertje." Zij kwamen bij een kruisweg. „Lel nu goed op, welken weg wij in slaan, zoodat je later niet kunt dwalen." „Ik zal mij niet vergissen." „Vooruit dan maar." Na nog gedurende een minuut zeven, acht te hebben doorgeloopen, kwamen zij voor een door den roest weggevreten ijzeren hek, dat een uitgestrekte ruimte afsloot. Door het hek zag men op een afstand tus- scheu het geboomte een oud zwart gebouw den verdieping hoog, en voorzien van een paar torentjes met schietgaten, als de muur van een versterkt kasteel. De plaats scheen veilaten. Alles zag er even vervallen uit. „Hier zijn wij er," sprak de vicomte. „Woont hier iemand?" „Ja, twee personen, een man en vrouw, die, ik ben er van overtuigd, zeer in hun schik zullen zijn met mijn bezoek." „Het lijkt wel een woestenij." „Het huis, ik erken het, ziet er niet zeer mooi uit, maar er zijn fraaie, goed gemeubelde kamers in." Dat zou men zoo niet zeggen van buiten." „Vroeger was het een jachthuis. Een jaar of tien geleden heeft een steenrijke Yankee het gekocht om er zijn vrienden te ontha len. Hij heeft heel wat geld stukgeslagen met de feestendie hij hier gaf en die ge woonlijk verscheidene dagen duurden. Toen keerde hij, na alles er te hebben doorge bracht naar Amerika terug om zijn fortuin te herstellen. Maar hij is nog niet terug gekomen. Sedert vijf jaren heb ik geen lij ding van hem gekregen. Voordal hij Parijs verliet, heeft hij mij verzocht van tijd tot tijd eens hier te komen zien, en dat heb ik gedaan. Ik heb hitr ook wel eens feest jes gegeven. Ik heb er de tegenwoordige bewaarders geplaatst. Zij zijn mij met hart en ziel toegedaan en zouden zich voor mij in stuk ken laten hakken. Nu ben je op de hoogte. Het is niet noodigdat je mij tot aan het huis vergezelt. Je kunt wel gaan zitten of liggen aan den voet van een boom en mij daar wachten. Op die woorden haalde de vicomte een sleutel uit zijn zak, opende een deur, die op een kleinen afstand van het hek in de heining gemaakt was, en trad naar binnen. Na verloop van twintig minuten verscheen hij weer. „In orde. Alles zal van avond klaar zijn sprak hij tot Lory, die hem tegemoet ijlde. Langs denzelfden weg keerden zij naar het station te Ermont terug, en hier hiel den zij zich weder of zij elkaar niet ken den. Het was nog geen drie uur, toen zij te Parijs terug waren, en ieder zijns weegs ging- De vicomte liet zich in een rijtuig naar de woning van Adrien brengen, en vond dezen, zooals hij wel verwachtte, thuis. De markiesdie droefgeestig en in gepeins verzonken op zijn kanapé lag, scheen alles behalve ingenomen met dit bezoek. Dit verwonderde trouwens den vicomte niet. „Adrien!" dus sprak hij, „ik merk dat je me je vertrouwen hebt ontnomen Se dert eenige dagen is er in je zelf of in je omgeving iets gebeurd dat je voor mij ver borgen houdt. Ik weet wezenlijk niet waar om. Maar dat is je geheim. Bewaar het ik vraag je er niet naar. (Wordt tervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1