«3 WW W^2 I WW "WJ WW zm. TW TT. kantoor dus gerangschikt in de zevende klasse. Het hoofdbestuur van Volksonderwijs, j heeft zich tot de tweede kamer gewend met een adres omtrent de sehoolquaestie. liet hoofdbestuur is niet tegen elke wij ziging van art. 191-doch wenscht dat worde vastgehouden aan deze hoofdbeginselen 1°. dat de regeering heeft zorg te dragen voor het openbaar onderwijs niet slechts ter noodzakelijke aanvulling van hetgeen parti culiere krachten ongedaan mochten laten, maar ter vervuiling van een steeds en in de eerste plaats op den staat rustenden plicht; 2°. dat deze verplichting niet minder omvat dan: voldoend en, zonder onderscheid van godsdienstige belijdenis, voor algemeene be hoeften ingericht onderwijs verkrijgbaar te stellen voor allen die dit begeeren; 3°. dat dit ouderwijs kosteloos verkrijg baar moet zijn, niet alleen voor onver- mogenden, maar ook voor minvermogenden, voor zoover dezen zich hiertoe aanmelden 4°. dat de vrijheid van het bijzonder onder wijs behoort gewaarborgd te blijven, mits ouder de voorwaarden, thans in alinea van artikel 194 vervat; terwijl tevens aan dit bijzonder onderwijs nimmer subsidie uit de staatskas mag worden verleend, tenzij het zich voege naar den algemeenen regel, bij alle van staatswege gegeven onderwijs in acht te nemen en onder n°. 2 door ons vermeld. Tot verduidelijking van een vorig be richt schrijft men R.onze eerste militie- luitenant (reserve officier), was op het tijd stip zijner benoeming 21 maanden in werke- lijken dienst, terwijl de minimale werkelijke diensttijd voor eene benoeming tot militie officier 15 maanden bedraagt. Niettemin is R. vlug geslaagd, wanneer men in aanmer king neemt dat de eerste zes maanden van zijn verblijf onder de wapenen grooten- deels aan het paardrijden moesten worden besteed. De commissie, voor welke hij examen deed, bestaande uit twee hoofdofficieren en twee ritmeesters der cavalerie, heeft R. met eenparige stemmen aan den minister van oorlog voorgedragen. De vergelijking met bet cadetsexamen moet beperkt worden tot de militaire vakken waarin de adspirant militie-luitenant wordt onderzocht. Zooals zich begrijpen laat heeft liet cadetsexamen een grooteren omvang en loopt ook over een grooter aantal andere vakken. Het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen beeft aan de departe menten bericht: dat de commissie, dienaar aanleiding van het besluit der jongste alge meene vergadering in zake de kweekschool voor bewaarsclioolhouderessen is samengesteld en intusschen hare werkzaamheden heeft aangevangen, bestaat uit de heeren J. A. Van Dijk te Leiden, mr. G. W. A. baron Van Ilaersolte te Arnhem, A. C. Kruseman te Haarlem, C. Van Milligen te Groningen, A. J. Nijland te Utrecht, J. Straub te 's Gravenhage en J. A. Tours te Amsterdam. Het hoofdbestuur heeft, in verhand met het besluit der algemeene vergadering van 1871, besloten, vanwege de maatschappij voor elk van de prijskampen vermeld onder 111 van het programma van wedstrijden voor handswerkslieden en leerlingen, in April dezes jaars te 's-Gravenhage te houden, beschikbaar te stellen eene verguld zilveren medailleonder voorwaarde dat hij de toe kenning daarvan uitsluitend gelet worde op den goeden smaak. Men schrijft aan het D. v. N. uit Marken: Tengevolge van den sterken Noordoosten wind is het water over den dijk van het eiland Marken gekomen. Het geheele eiland staat onder. Men vaart nu met bootjes van de eene buurt naar de andere. De overstrooming heeft iubreuk gemaakt op eene traditioneeie feestviering. 't Was vandaag „neutjesdagDe meisjes komen dan bij elkander op visite en verma ken en vergasten zich met het kraken en eten van noten. De jongens zoeken deze huizen op en vragen heel beleefd of het ge permitteerd is hun pijp aan te steken. Zijn onder deze jongelui de uitverkorenen der meisjes, dan wordt hun een stoel gepresen teerd, en de andere der vrienden, aan wie die eer niet bewezen wordt, inaken rechts omkeert en verlaten de woning om elders te beproeven of zij beier mogen slagen. De geneeskundige staatscommissie te Amsterdam, bevorderde Zaterdag tot arts de heeren dr. W. Einthovenbenoemd hoog leeraar in de physiolngie aan de rijksuniver siteit te Leiden en C De Man, cand. arts. Wij hebben verteld, dat op den dag, toen de socialist Van Ommeren zijne straf moest aanvangen, een man zich heeft aan gemeld, voorzien van eene volmacht van den veroordeelde, om voor dezen te gaan „zitten". Hieraan is nog eene kleine guiten streek verbonden, die wij eerst later te weten kwamen. De volmacht luidde aldus: „De ondergeteekende machtigt houder dezer J. Brouwer, te Amsterdam, om, evenals dit onlangs te Den Haag plaats ge- j had heeft, de den ongeteekende opgelegde straf in diens plaats te ondergaan, (laarvan kennis te geven aan den minister van justitie en waar zulks verder zal noodig zijn, en wijders ter zake als boven omschreven alles te doen wat de ondergeteekendezelf tegen woordig, zou kunnen, mogen en moeten, onder verband als naar de wet." Zooals blijkt namen deze heeren een loopje met den minister van justitie, die onlangs in de kamer verklaarde, dat de gevangenschap van een onschuldig officier voor een schuldige; „het recht zijn loop had gehad." (H. N.) Een bediende van de Amsterdamsche bank, die, om beursspeculatiën te (lekken, zich een som van ongeveer f 400U aan cou pons van de bank toeeigende, heeft Zaterdag getracht zich te 's Bosch van het leven te berooven. Dit voornemen mislukte, maar de beweegreden werden bekend, zoodat de man, reeds nagenoeg hersteld, na zijn ont slag uit het gasthuis te 's Bosch, aan de justitie zal worden overgeleverd. De directie der bank werd door de politie te 's Bosch per telegraaf van het gebeurde onderricht. (Hbl.) Zaterdagnacht had een koetsier, die reizigers van den laatsten trein te Kampen had afgehaald en naar Zwartsluis moest brengen, het ongeluk om tusschen Graf horst en Genemuiden met zijn rijtuig van den ongeveer twintig voet hoogen zeedijk te vallen. De man meende reeds bij den afweg te zijn, terwijl hij daarvan nog wel 200 pas was verwijderd. Het rijtuig is ge heel verbrijzeld, terwijl de reinigers zeer erge wonden bekomen hebben. Een eigenaardig tooneel had in de laatste week des ouden jaars te Drouwïn plaats, zooals dat alleen op een Drentsch dorp kan gevonden wurden 't Was avond, en met het sluiten der ingangen als banders en deuren verwachtten de landbouwers als gewoonlijk hunne schapen tehuis, 't V\ erd reeds lang over den gewonen tijd, en nog hoorde tnen geene geluiden van schapeubel- len, die de terugkomst van het wolvee aan kondigden. Men besloot eindelijk den sche per uit het veld af te halen. Gemeenschap pelijk begaf men zich te velde, en weldra weerklonk het gelnid van den schepershoorn door het veld. (Te Drouwen gebruikt de scheper nog op oud-vaderlijke wijze een hoorn, om des morgens daarmede het sein te geven, dat ieder zijne schapen moet uitla ten, welken de scheper, na de bijeenkomst der schapen thuis laat). Dit veld is ten deele een groot stuifzand, waar hooge zandheu velen zich verheffen. Misschien zouden de toonendie aldaar in dit avonduur werden gehoord, doen denken aan den waldhoorn der Alpenherders. *t Gevolg van dit her- kenningssein was dat de herder met een groot deel zijner schapen weldra gevonden werd, en de zoekers van den herder ver namen, dat hij reeds op korten afstand van het dorp was geweest, en daar iets zeer geheimzinnigs had vernomen, dat de schapen als door een dwarrelwind had uit elkander gejaagd, en hem en zijn vee op dwaalwegen had gebracht. De Drentsche schapen zijn van natuur zeer vreesachtig, vooral des avonds, en de herder, die mis schien de eigenschap met zijne bescherme lingen gemeen heeft, was eveneens door vrees ontmoedigdzoodat de boeren hier als redden- den bij de verdwaalden kwamen. (W. R. Ct.) De paardenslachterij te Muntendam (Gr levert tegenwoordig gerookt paardenvleesch en dito worst naar AmsterdamRotterdam Haarlem, Kampen, Zaandam, Groningen en elders, terwijl het „versche" vlecsch der geslachte dieren in de omgeving van Mun tendam gretig aftrek vindt. De man slacht soms in eene week 20 paarden. Door de Brielsche reddingboot, is ge red en te Hellevoetsluis aangebracht, de bemanning met Engelschen en Hollandschen loods van het op de Ribben gestrande Fransche barkschip Olivier Madeleinekapt. Perthuisvan St. Marc naar Rotterdam, met eene lading Campeehe hout. Het sclnp is verloren. De sleepboote» Zuid-Holland en Gier zijn ook op de straudingspiaats ge weest; door middel eener lijn van 00 vadem is door de Goereesche schippers Lokker en Tanus met zeer veel moeite een man van een omgeslagen scheepsboot gered. Uit Heenvliet wordt aan de N. R. Cl. gemeldZaterdagavond werd onder deze gemeente bij de schuur, grenzende aan de woning van den arbeider Snnon Kwak, het lijk gevonden der jeugdige vrouw van dezen arbeider, vreeselijk verwond aan hals, aangezicht en handen. Kwak, die zijne werkzaamheden builen 's huis had, was af wezig, en werd van zijn werk geroepenom te vernemen wat er gebeurd was. Na de lijkschouwing is het lijk overgebracht naar het raadhuis, tot een uereehteiijk onderzoek zal zijn ingesteld. Wat tot dezen vreese- lijken moord op eene arme arbeidersvrouw heeft geleid, kail men niet gissen. Een zelfmoord wordt bijna ondenkbaar geacht. Te Oeff'elt (N.-B.) is eene collecte ge houden ten behoeve der familie van den voortvlnchtigen brievengaarder M. K., om haar in hare reis naar Amerika behulpzaam te zijn. Deze collecte heeft f 200 opge bracht. Opmerking verdient, dat de aan zienlijkste bijdragen afkomstig zijn van per sonen, die door M. K. schade geleden hebben. GRAVIA B&ACilv Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuwde generaal-majoor van het leger in Nederlandsch- Iudië A. Luymes en de heer R>. D. M Verbeek, hoofd-ingenieur bij het mijnwezen in Nederlandseh-lndië. Door Z. M. zijn benoemd: tot burge meester van St. Maarten, WSchermerhorn; van Herkingen, J. Zaaijer Pzn.; van Snel- rewaardP. (IKnooksecretaris dier gemeente. De minister van oorlog zal op 14 dezer geen audiëntie verleenen. De van misbruik vau vertrouwen en valschheid in geschrifte verdachte kassier van den rijksontvanger le aid. alhier moet bij het plegen der malversatiën volgenderwijs zijn te werk gegaan: Hij eigende zich wederrechtelijk gelden toe van de gestorte grondbelasting, waarvan het belastingjaar 1 December eindigt. Zoo dra nu het boekjaar was afgesloten dekte hij het door verduistering van gelden ont stane tekort op de grondbelasting, met de belastingpeniiingen aan liet personeel ont trokken, terwijl hij de gaten in de kas van laatstgenoemde heffing, waarvan het dienst jaar i Mei eindigt stopte met de ontvangen bedragen in liet inmiddels ingetreden dienst jaar der grondbelasting. Die kasoperatien moet hij zeven jaren achtereen hebben bewerkstelligd zonder dat 't mogelijk scheen het verkeerde (laarvan te ontdekken. Daarbij kwam, dat de ingetogen levenswijze van J die volstrekt geen bui tensporige uitgaven deed en bekend stond als een hoogst bedaard jongmenseh, niet den minsten twijfel aan zijn eerlijkheid deed rijzen. Men verdiept zich terecht in gissingen waar al dat geld, dat zelfs de 10 mille overtreft, in dien tijd gebleven is. Naar de N. R. Ct. uit Scheveningeii verneemt, zal aanstaanden Dinsdag een fakkeloptocht worden gehouden door reeders, schippers en verdere belanghebbenden bij de Scheveningsche haven. De tocht zal gaan uit Scheveniiigen naar het paleis van Z. M. den koning, en de bedoeling is om Z. M. een bewijs van erkentelijkheid te geven voor zijne sympathie, in zake de gewenschte haven betoond. Zaterdag werd door Z. M. den koning in een bijzonder gehoor ontvangen mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college voor zeevisseherijen. Bij die audiëntie was tegen woordig jhr. H. T. Hora Siceama. Gelijk men weet, behoort mr. Rahusen, in het algemeen, tot de voorstanders van het aanleggen van havens voor de visscherij uit welk oogpunt hij dan ook gunstig voor het plan-11 ora Siccama gezind is. Ook de minister van waterstaat enz. werd Zaterdag door Z. M. geraadpleegd. l'. v. Z.-ll. en 's Gr.) BUITEN'LAiNDSCHE BERICHTEN. KMU£Lt[\n. Het is thans officieel hekend, dat de koningin het parlement in persoon zal openen. FBitlKRM H. In den Zaterdag gehouden kabinetsraad is besloten de kiezers in die departementen, waar de verkiezingen van onwaarde zijn ver klaard, tegen 14 Februari a. s. bijeen te roepen. De ministerieele verklaring zal eerst aan staanden Dinsdag worden vastgesteld. Zij zal aan de kamer medegedeeld worden nadat deze zich geconstitueerd heelt. Graaf Birg, die te Parijs is, blijkt niet de koning van Beieren te zijn. Deze is thans te tJoheiiechwaiigau. ft I- A J K De Spastische regeering heeft den door Engeland gestelden eisch om op de Caro- linen eilanden op den zelfden voet als Duitsch- laud te worden behandeld, na eenige aarze ling ingewilligd. Engeland heeft echter afgezien van het oprichten van een kolen station op deze eilanden. In de hieromtrent tusschen de beide landen gesloten conventie is de souvereiniteit van Spanje over den Carolinen-archipel formeel erkend. De bladen melden, dat de Carlisten hun generalen staf geheel compleet hebben. Hij bestaat uit dezelfde chefs als in den vorigen oorlog. DUITSCIILAND. Bij den rijksdag zijn de algemeene be schouwingen geopend over het ontwerp tot aanleg van een Kanaal tusschen de Noord en de Oostzee. Reeds in dezelfde zitting werd er besloten, liet ontwerp te verzenden aan eene commissie van 21 leden. Het plan bestaat, om te Berlijn eene inrichting te vestigen tot opleiding van ambtenaren voor den dienst in de koloniën. Deze inrichting zal den naam dragen van „Oiientalische Akademie" en met rle univer siteit worden verbonden. Waarschijnlijk zul len de hiervoor benoodigde gelden reeds op de eerstvolgende Pruisische begrooting wor den gebracht. Ongunstige geruchtenwelke te Ber lijn in omloop waren over den gezondheids toestand van keizer Wilhelm, worden in een telegram uit die stad tegengesproken. De keizer is door eene lichte verkoudheid aangetast, maar kan de regeeringszakenals gewoonlijk, waarnemen. BVLCARIJE. Op bevel van den minister van oor log zullen bijna de helft der reservisten tot 19 Februari met verlof huiswaarts gaan. GKIKHEKLAIVD. De regeering gaf uitgestiekte orders, die spoedig het uitbarsten van den oorlog doen verwachten. In Duitsehland worden twee pantsersche pen gekocht. EOTETE, De Khedive presideerde Zaterdag eene eerste bijeenkomst, waarin sir Henry Drum mond Wolff en Moukhtar Pacha met hem samenkwamen. Volgens de meening van Moukhtar was hel herstel van de rust in Soedan i-lleen mogelijkwanneer men daar kwam met het zwaard in de eene en den degen in de andere hand. Dit zou slechts kunnen geschieden door een Egyptisch leger, geheel uit muzelmannen samengesteld. Waarschijnlijk zal de volgende bijeenkomst op 13 Januari plaats hebben. LAATSTE BEKICIITEA. Door Z. M. zijn benoemd tot Inspec teur van de Registratie en domeinen: van de 1 e kl.in de divisie van inspectie Utrecht, de heer J. G. Everwijn, thans inspecteur van de 2e kl. in die divisie; van de 2e kl. in de divisie van inspectie Rotterdam, de heer J. Van der Laan, thans in de divisie Groningenin de divisie van inspectie Gronin gen de lieer E. Nierstrasz, thans 3e kl. divisie Gorinchem van de 3e kl. in de divisie van in spectie Gorinchemde heer A. M. De Kruyff, thans ontvanger der registratie en domeinen te Kampen. Het gerechtshof (e's Gravenhage heeft bij heden o. m. gewezen arrest bevestigd liet vonnis der Haagsche rechtbank waarbij S. S.visscher te Leidenis veroordeeld wegens diefstal van fuiken; en het vonnis der rechtbank te Zierikzee waarbij J. S. uit Dreisehor is veroordeeld tot 3 maanden cel straf en twee hoeten van f 25 ter zake van het door onvoorzichtigheid en achteloosheid veroorzaken van een ongeluk waardoor twee mensclien het leven verloren, werd vervol gens door het hof om een gebrek in den vorm vernietigd met veroordeeling van den bekl. tot de reeds door de rechtbank opge legde straf. Naar wij met zekerheid vernemen is liet bericht in een der bladen opgenomen, dat de Scheveningsche bevolking voornemens zou zijn aan Z. M. den koning een ovatie te brengen wegens de uoor Z. M. betoonde belangstelling in de havenzaak, minstens genomen zeer voorbarig. In geen geval zal er Dinsdagavond eeu' fakkeloptocht worden gehouden. Ook bij den burgemeester is het daartoe vereischte verlof tot dusver niet aan gevraagd. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Heemskerk te 's Hage biedt morgen zijn anibtgenooten en eenige hooge staats dienaren een diner aan. 11. M. de koningin woonde gister voormiddag de godsdienstoefening bij in de Willemskerk. PER TELEGRAAF. BELGRADO, 11 Jan. De Servische

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2