NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verscliijut dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOPfHEMEfiïT: Prijs per Nummer 10 3'ent. Dinsdag 12 Januari 1886. N°. 9. h 0 V E R T E N T 1 E U Bureel: Scheepinakerssteeg 0. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. DE BOETVAARDIGE. >3-= Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. 199e Jaargang. II I. II - IJ H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vin LEIDEN Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Slatcn der provincie Zuid-Hollandvan den 15,len December 1885, n°. 17/1 Provinciaalblad n°. 71), houdende bepaling van de tijdstippen van den herijk der inatcn en ge wichten in de verschillende gemeenten in deze pro vincie, voor het jaar 1886; Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lelt. o, der wel van den 7en April 18G9 lStaatsblad n°. 57), tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in bet lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Ge meente-a-potheek en wel: voor de ten verkoop bestemde nieuw geijkte ma ten en gewichten op den 567 en 8 Januari, voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 12 en 13 Januaii, voor wijk II, op den 14 en 15 Januari, voor wijk III. op den 19, 20. 21 en 22 Januari, voor wijk IV, op den 26, 27, 28 en 29 Januari en 2 Februari, voor wijk V, op den 3, 4, 5, 9 en 10 Februari, voor wijk W, op den 11, 12, 16, 17, 18, 19, 23, 24 en 25 Februari, voor wijk VII, op den 26 Februari, 2, 3, 4, 5, 9 en 10 Maart, voor wijk VIII en de buitenwijk, op den 11, 12, 16, 17, 18 en 19 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bij medicijnbcreiders, goud- en zilversmeden, specie- handelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor wijk I, II, III, IV en V, op den 23, 24 en 25 Maart, voor wijk VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 26, 30 en 31 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren dat voort* gedurende den herijk in de gemeenten van den ijkkring buiten de staudplaals, zitting bin nen deze gemeente zal worden gehouden, op den 24 en 27 April, 15 en 17 Mei, 4, 5. 26 en 28 Juni, 17 en 18 Juli .van des morgens 9 lot des namid dags 3 uren, en wijders na den 6 Augustus, iedeien Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zij verplicht zijn hunne maten en gewichten, behoorlijk droog en schoon, hij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den herijk te bezorgen; b. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhin derd worden, voormelde malen en gewichten vóór den lsteD October nog aan den ijker, op de daarvoor aangegeven dagen, ter herijking moeten aanbieden; e. dat, na liet eindigen van den termijn van den herijk, het gebruiken of voorhanden hebben van malen en gewichten, niet voorzien van de ver- eischle stempel merkenvolgens art. 29 der bo venaangehaalde wet, verbodenen strafbaar is; en d. dat hij het terug ontvangen van de ter ijking aangeboden voorwerpen, zij zich dienen te over tuigen of die van het goed- of afkeuringsmerk zijn voorzien, Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebben den gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van den 3den December 1885, de letter F, in den gewonen druk vorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeurings- merk zoowel bij den ijk als hij den herijk der maten en gewichten, en hij den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl hel kantoorrneik voor de gemeente Leiden is het cijfer En geschiedt, hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat-ing in de Leidsclie Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester* Leiden, 29 December 1885. E. KIST, .Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Herzien de openbare kennisgeving omtrent de ver plichting tot liet doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1886, voor hen die op den l8lcn Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de personen, geboren in het jaar 186?. alsmede voor hen die eerst na het in treden van hun 19J<! jaar, doch vóór liet volbrengen van hun 2flste, ingezetenen zijn geworden, geplaatst in de Leidsclie Courant van den ÏS^0, den 22steD en den 29sten December 1885; Doen Ie welen dat lot deze inschrijving zitting wordt gehouden op liet Raadhuis, van des voormiddags 10 tot. des na middags 3 uren, oji Maandag 11 Januari, voorde bewoners van de w ijken 1,2 en 3, op Dinsdag 12 4 en 5, oji Woensdag 13 6, op Donderdag 14 op Vrijdag 15 o 8 en 9 ol de buitenwijk, en dat de geboorte-aktendie de belangheb benden bij de inschrijving, onder opgave der woon plaats van den ingeschrevene, hehooren over te leggen, dagelijks, tie Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (af- dceling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer levens voor hen, die hier niet zijn geboren aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant en hij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 Jannari 1886. E. KIST, Secretaris. STADSNIEUW 8. Daar bij de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onder wijs in overleg met den directeur der hoogere burgerschool, en bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs geen bedenkingen be staan op het verzoek van mr. P. M. Ton Baumhauer, leeraar in de staatsweten schappen aan de Hoogere Burgerschool al hier om de lessen aan die school te 's Gra- venhage te mogen waarnemengeven burg en weth. aan den gemeenteraad in over weging, ingevolge art. 6 der verordening, regelende het getal der leeraren verbonden aan de gemeente-instellingen voor middelbaar onderwijs, die vergunning te verleenen onder voorwaarde dat hij te Leiden gevestigd blijft. Daar bij het college van curatoren van het Gymnasium, onder overlegging van het advies van den heer inspecteur der Gym nasia, geen bedenkingen bestaan tot inwil liging van het verzoek van den heer J. J. A. A Frantzen om eervol ontslag als leeraar in de Fransche en Hoogduitsche talen van het Gymnasium tegen 1 April a. s.geven burg. en weth. den raad in overweging tot genoemd verzoek te besluiten. Volgens een bij commissarissen van de stedelijke gasfabriek ingekomen verzoek van J. Van der Plas om in een door hem te bouwen pand aan den Zoeterwoudschen Singel gas te mogen gebruiken, is door hen als- voren op dit verzoek te beschikken aan den raad eene beslissing verzocht over de vraag in het vervolg al of niet gas zal worden verstrekt aan ingezetenen die huizen bewonen gel. in de nabijheid dezer gemeente; het verzoek in handen gesteld van burg. en weth. zoo achten dezen het niet wenschelijk op grond van verschillende gronden verandering te brengen in de tot dusverre gevolgde wijze van gaslevering buiten de gemeente. Burg. en weth. hebben geenerlei beden king bij een bij hun college ingekomen adres van de uitgevers der Leidsche Courant, tot het continueeren van de plaatsing van de publicalien in de Leidsche Courantzij geven den raad in overweging de plaatsing der publicatiën in genoemde Courant aan adres santen tot wederopzeggens op te dragen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 35, j 18.ƒ4. en 1.85, de laagste prijzen f 35, 18.00, 3.70 en ƒ1.85. Het stuk ,/De Sabynsche maagden roof" dat gisteren in den schouwburg werd opgevoerdzullen wij morgen avond be spreken. Zaterdagavond hielden de leden van de Bakkers- en Slagersvereeniging een fees telijke bijeenkomst in het lokaal Ephraim" op de Haarlemmerstraat. Er was tooneel, muziek en ten slotte bal. Toen de klok twaalf sloeg begon men pas met het laatste bedrijf van het eerste stuk getiteld: /,De zoon van den dronkaard". We kunnen dus gerust onderstellen, dat het vrij laat is ge worden. Trouwens het „Afscheidslied" in het texlboekje gaf door de woorden „De morgenstond breekt aan" duidelijk de plan nen der feestvierenden te kennen. Alles liep uitmuntend van stapel. De minister var. waterstaat, handel en nijverheid brengt ter kennis, dat het voor nemen bestaat, in verband met de bepalin gen vnn het kon. besluit van 15 Oct. 1885 (Staatsblad n°. 187), eenige beambten aan te stellen voor het begeleiden van trans porten van ontplofbare stoffen, en wel een hoofdgeleider en een of meer geleiders 1ste en £de klasse. Voor deze betrekkingen komen uitsluitend in aanmerking gewezen gegradueerde mili tairen van het wapen der artillerie en der genie hier te lande en in Ned.-Indië, als mede gewezen constabels van de koninklijke Nedeilandsche marine. Aanvragen om plaatsing moeten vóór 15 Febr. 1886, bij een op gezegeld papier ge schreven verzoek, bij het departement van oorlog zijn iugekomen. De jaarlijksche belooning van het va cante kantoor der directe belastingen en accijnzen te Noord wijk c. a. kan op f1880 gesteld worden, terwijl de kosten van be heer op f235 'sjaars worden geraamd. Krachtens koninklijk besluit van 20 Mei 1869 n°. 30 (Verz. n°. 79,) is genoemd FEUILLETON. 201.) „Dat zal zij. Ik wil den markies De Verveine rekenschap gaan eischen van zijn schandelijke handelwijze." „U vergeet, vader!" hernam Jules, ter wijl hij in zijn volle lengte zich oprichtte, „dat u een zoon heeft, wiens plicht het is u in deze omslandigheid te vervangen. Even als gij en mijn zuster, ben ik beleedigd. Het is mijn taak den goeden naam mijner zuster en onze eer te verdedigen. De vader greep de handen zijn zoons, en terwijl hij ze stevig drukte, riep hij op kevigen toon: ,,'tls goed, heel goed. Ik ben tevreden. Je toont dat je een hart in je lijf hebt." De vicomte nam toen het woord. „Ja," dus sprak hij „'tis heel goed. Maar veroorloof mij u te zeggen, mijnheer Latride dat gij naar ik hoop niet tot het uiterste zult behoeven over te gaan." „En waarom niet?" „Omdat de markies berouw zal hebben over wat hij in eeD vlaag van waanzin heeft gedaan en op beide knieën juffrouw Latrade vergiffenis komen vragen." Vader en zoon wisselden een vluchtigen blik. „Ik zal naar hem toe gaan," dus ging de vicomte voort." „11c zal hem gestreng zijn verkeerde handelwijze onder liet oog brengen. Ik zal hem beduiden in welk een toestand hij u brengtwelke verschrikkelijke gevolgen zijn onverklaarbaar terugtrekken voor u en hem kan hebben; in den woord ik zal hem dwingen naar reden te luisteren, en hem weder hier brengen." Dat is alles fraai en goedhervatte Latrade. „Doch als hij weigert?" „O, dan breek ik ook met hem. Ik ken hem niet meer. Ik laat hem loopen. Ik ook zal hem dan rekenschap te vragen heb ben over de zonderlinge roldie hij mij hier heeft laten spelen. Ik zal mij de be- leediging, die u is aangedaan, persoonlijk aantrekken; en is een tweegevecht tusschen uw zoon en hem onvermijdelijk dan zal ik tegen den markies partij nemen en om de eer verzoeken de eerste getuige van Jules te zijn." „Dat is flink gesproken," zei Latrade. „Gij zult mijn eerste getuige wezen, De Sanzac," sprak Jules, terwijl hij hem de hand toestak. „Gij toont voor ons en met ons te zijn," hernam Latrade. „'t Is best. Nu ben ik ook niet langer boos op u." Toen werd afgesproken dat Jules, alvo rens te handelenden afloop zou wachten van de stappen, die de vicomte des anderen daags zou doen. Deze was dus, zooals hij wilde, de spil, waarop de gansche zaak draaide. Niemand kon iets zonder zijn wil doen. En hij nam zich voor, dat, als er een duel moest plaats hebben, dit eenige dagen te doen uitstellen. Inmiddels zou hij den tijd hebben om van zijn kant te han delen.... En dan, als hij slaagdeMaar laat ons op dit oogenblik nog niets zeggen over die geheime oogmerken van den vi comte. Wij zullen spoedig te weten komen wat hij in het schild voerde. Men sprak nog af, dat men juffrouw Latrade niets zou zeggen van het besluit, dat men genomen had, noch van de ernstige gevolgen, die daaruit konden voortvloeien. De vicomte bleef eten. Dat was ten minste alvast zooveel gewonnen! Aan tafel konden de drie heeren vrij spre ken. Want Adéle had volstandig geweigerd haar kamer te verlaten, onder voorwendsel van zware hoofdpijn. XXXI. HET SPEL VAN DEN VICOMTE. Den volgenden ochtend had de vicomte met zijn handlanger Lorv een lang on- houd. Hij zou beproeven een allerverme- telsten slag te slaanalles op den kaart zetten. Ilij had op het huwelijk van Adrien met mejuffrouw Latrade gerekend om zijn gewone levenswijze te kunnen voortzetten. Maar de markies ontsnapte hem, want hij kon het zich niet ontveinzen, hij wist, dat de jonge man niet op het door hem geno men besluit zou terugkomen. Hij behoefde dus niet meer te denken aan de millioenen van den gewezen metselaar om daarvan meê te genieten. En daar hij geen cent meer bezat en evenmin ergens krediet meer had, en de beurs van zijn vrienden voor hem ge sloten bleef, was hij wezenlijk ten einde raad. Aan den anderen kant verblindde hem zijn oude haat tegen den graaf De Lasserre. Hij wilde zich geen rekenschap geven van de gevarenwaaraan hij zich blootstelde hij besefte niet, dat de gevolgen van wat hij ging doen voor hem noodlottig konden wezen. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1