NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Prijs per Nummer 10 ('ent. Itureel: Scheepiiiakerssteeg 6. Woensdag 6 Januari 1886. N° 4 199c Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. Kostelooze Vaccinatie. DE BOETVAARDIGE. Leidschc courant Ileze Courant v e r s c li if n t dagelijks, behalve op Zon- eu Feestdagen. ABOMWElflENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. AOVERTEPJTIEfê: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. DienstaanbiedingenA contant, zonder rabat, per regel 0.10. BURGEMEESTER ro WETHOUDERS der ge- mreule LEIDEN brengen Ier keums van helanz- bebhendendal gelegenheid besiaai lot koste looze vaccinatie en rcvacclnatle vuur onveruingeudenill hel lokaal der Siads-Waag op elkeu Woensdag, des namiddags Ie een uur. Leiden, O Februari 1885. Burgemeesler en Wethouders voornoemd DE KtNTER, Burgemeesler. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen Ier kennis van belangheb benden (lal ingevolge art. 2 der Verordening, regelende (Ie invordering der plaatselijke be lasting op de honden, ieder bonder vail een oF ineer honden, die aan die belasting onder hevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vóór o( op den 3len Januari bij den gemeente ontvanger aangifte le doen. door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aan gever nmlerleekelld biljet en dal bedoelde in sclirijvings-hiljetleu vuur bel dienstjaar 1MM6 kosteloos leu kantore van den Geineeute-oiil- vanger verkrijgbaar zijn. Buigemeesler en Wethouders voornoemd, DE KV.M'Elt, Burgemeester. E. KISTSecretaris. Leiden, 5 Januari 1880. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers werkbijen, enz., welke over liet algeloopen jaar ten lasle der gemeente eeuige vor dering hebben, oin hunne rekeningen len spoedigste, uiterlijk vóór ulto. Januari e. k ter Gemeeule-Secrelarie (al'deeling Fi nanciën) in te leveren. Burgemeesler en Wethouders voornoemd, DE K\NTEIt. Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leipen, 5 Januari 1880. «TADSNIEUWS. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente werd gisteren in het openbaar aan besteed 1°. de levering van bouwmaterialen in zes tien p-rceelen. Als laagste inschrijvers zijn annemers geworden: de beer C. Van Hoe den, houtkooper onder Zoeterwoude van rceel 1, Vurenhout voor f 316,50en van perceel 15 Stokholmerteer voor f 168.74; de beeren Jac. Van der Kamp en C°., hout- koopers alhier, van perceel 2, Koperswijss- grenen voor f301,50, van perceel 3, Bijnsch Eikenhout voor f 1182,20, van de perceelen 5 en 6, Wijburgerhout voor f 210 en f 280; de beer J. P. Vreeburg, houtkooper te 's Gravenhage, van perceel 4 Ypenhout voor f621; de beeren M. Langezaal en C0., ban delaars in ijzerwaren alhier, van perceel 7 Spijkers en klein Ijzerwerk voor f257,25'; de heer N. Van Went, handelaar in ijzer waren alhier, van perceel 8 Kachelbenoo- digdheden voor f 134,19'; de heer II. E. Van der Heide, handelaar in ijzerwaren al hier, van perceel 9 Plaatijzer, voor f 105,86; de heeren D. A. Schreden en C°., fabri kanten alhier, van perceel 10 Kolkroosters en Kolken voor f144; de heeren P. Fontein en Zn-, kooplieden alhier, van perceel 11 Kalklras enz. voor f389,75, en van perceel 14 Bezems en Boenders voor f 166,25; de heer J. 11. Meijster, steenbakker te Woer den, van perceel 12 Metselsteen voor f 1050; de lieer C'. J. N. A. Van de Gent, buis schilder alhier, van perceel 13 Verfwaren, Kwasten en Glas voor f508,95, en de lieer J. Schouten, wagenmaker alhier, van per ceel 16 Kruiwagens voor f 119,70. Daarop werd aanbesteed Het inrichten van het bonhuis in de Boomgaardsteeg tot birgplaats der reddings ladder. Hiervoor waren ingekomen 10 biljetten, liet werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer J. B. Hoogeveen, timmer man alhier, voor f 479. De hoogste inschrij ving bedroeg f 7 45. Voor de levering van 231 tweepersoons schoolbanken en 7 schoolborden in drie per ceelen, waarvan eveneens de aanbesteding plaats vond, waren ingekomen: 17 biljetten voor het le, 18 voor het 2e en 21 voor het 3e perceel. De hoogste inschrijvingen bedroegen achtereenvolgens: f2421, f1239 en f 1205 en de laagste f 1239, f 663 en f 533. Besloten werd de gunning aan te houden. BINNEiNLANDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 2 dezer bedroegbij de Nederlandsche Bank ƒ21,673,861.81' en bij de betaalmeesters /3,322,163.14'. Te zamen 24,996,022.96. Naar het 1). v. Z. en 'a Gr. bericht, bestaat sedert 1 Jan. bij het ministerie van waterstaat enz. geen afdeeling telegraphie meer en is die tak van dienst bij de pos terijen ingesmolten. Met bet rekenplichtig beheer der rijkstelegraaf blijft echter de in specteur, de heer A. H. Van Thiel belast. Volgens den Haagschen correspondent van de N. Gr. Ct. had de heer Domela Nieuwenhuis bij het proces-Van Raay eene gereserveerde plaats gevraagd aan den pre sident der Haagsche rechtbank. De vorm van dit verzoek luidde: „Burger Domela Nieuwenhuis verzoekt aan burger Weve" enz. De president antwoordde niet en burger Nieuwenhuis moest plaats nemen bij de an dere hurgers, die hij de eer heeft zijne partij- genooten te noemen. Voor het Nederl. Zendelingsgenootschap is te Botterdam van den heer S. ontvangen de som van f 6327. Door de Botterdamsche politie is aan gehouden een 18-jarig jongeling, verdacht een gebrekkig, ongehuwd jongmensch op Kerstdag aan de Baan tegen een muur ge worpen te hebben, liet jonggemensch is overleden en zou Zaterdag hegraven worden, doch de begrafenis is op last van de justitie uitgesteldopdat eene gerechtelijke lijk schouwing zou kunnen plaats hebben. Op de Maas tusschen Botterdam tot Vlaardingen dreef Zaterdagochtend veel wrak hout, zonder dat er iets van een aanvaring bekend was. liet bleek later afkomstig te zijn van het Bijnscllip Barberadat voor de stad had gelegen, losgeraakt en geheel stukgeslagen was, op verschillende langs de rivier gelegen plaalsen werden stukken op- gevischt; de schroef van de stoomboot Vlaardingen III geraakte in het ongereede door een stuk wrakhout, dat er tusschtn geraakte. J. Wittebol, die bij zijne overbrenging naar de cellulaire gevangenis te Gorinciiem wist te ontsnappen, is jl. Zaterdag te Velsen aangehouden en naar Gorinchem vervoerd. De zoon van den schipper te Streef kerk is op Zaterdag jl. door de fok van het schip geslagen en nabij liet Bergsloep- sche pontveer in De Lek verdronken. Op Zondagavond had men den drenkeling nog niet opgevischt. Met den Nieuwjaarsdag was het te Middelhatnis en in het naburige Sommels- dijk allesbehalve rustig. Een 200tal perso nen uit de buurt, tuk op vechten en die veel van „vergunning" gebruik hadden ge maakt, kwamen derwaarts met geen beste bedoelingen omtrent de visschers, die zich echter wijselijk binnenshuis hielden. In de zoogenaamde Visschersstraat werden vele vensterruiten verbrijzeld. Tegen de bende was door de politie weinig of niets uit te richten; doch zij deed echter alle tapperijen des avonds om 8j uur ontruimen en sluiten. Door de justitie is eene gerechtelijke instructie geopend in zake de door de poli tie uiteengedreven socialisten-vergadering in Café Westerhoofd te Amsterdam. Tot de in die instructie gehoorde personen behoo- ren de verslaggevers van dagbladendie hij genoemde vergadering tegenwoordig waren. Gisteren werd te Amsterdam eene tal rijk bezochte vergadering gehouden van af gevaardigden door gemeenten, provinciën, waterschappen en lichamen vertegenwoordi gende handel en landbouw Ier beraadslaging over de afsluiting en drooglegging der Zui derzee. Na gevoerd debat werden de voor gestelde punten allen aangenoment. w. Punt 1 betreffende de oprichting der vereeni- ging. Punt 2 de kosten van het onderzoek te dragen door de op te richten vereeniging. Punt 3, dat alle corporatiën eu personen, naar vast te stellen regelenkunnen toetreden. Punt 4, bepalende het benoemen eeuer com missie voor het opstellen der statuten, het be vorderen der toetreding van leden en het vra gen der koninklijke goedkeuring. Het voor- loopig comité werd in commissie benoemd, met recht van assumtie van andere leden. De commissie bestaat uit de heeren Buma, Van Diggelen, Tak van Poortvliet, Cremer, Donker, Van Heeckeren van Keil, Duym, Humalda van Eysinga, De Buijter Zijlker, Van Swinderen, Thiebout, G. De Vries en Van Lewe Quintus. Te Arasterdam zijn twee werkelooze schildersknechts in hechtenis genomen, die valsche guldens vervaardigden en uitgaven. Bij een pogiug, om deze onechte muntstuk- FEU1LLETON. 196.) Hij had daarover nagedacht, en naar aan leiding van zijn overpeinzingen, had de jonge man, met nieuwe veerkracht toegerust, als wedergeboren, een mannelijk besluit ge nomen. XXIX. WAARIN DE MAKKIES MERKT DAT EEN' BURGERMAN WEL OPWEEGT TEGEN EEN EDELMAN. De heer Latrade was alleen in dezelfde kamer, waar wij hein den vorigen dag met den vicomte De Sauzac ontmoetten, toen de markies De Verveine werd aangediend. Met uitgestrekte handen liep hij hem te gemoet. „Kom binnen," riep lij. „Gij behoeft waarlijk zooveel plichtplegingen niet meer te maken. Die zijn onder ons overbodig. Gij zijt altoos welkom." Adrien zag een beetje bleek. „Zijt gij daar dan eindelijk terug," ging hij voort, terwijl hij hem een stoel gaf. „Weet ge wel, dat het van daag juist vijf daaen is, dat men u niet heeft gezien? Adéle maakte zich ongerust. Maar gisteren hebben wij een bezoek gehad van De San- zacen die heeft ons gerustgesteld. Derhalve zult gij niet beknord worden. Maar gij zoudt ons toch wel uw plannen hebben kun nen mededeelenWelnu, ben je tevreden over je reisje?" „O ja." t Oog van den meester maakt het paard vet. Ik weet dat bij ondervinding. Maar laten wij naar boven gaan." „Mijnheer Latrade," sprak Adrien, „ik ben blij u alleen te hebben aangetroffen, want ik moet u onder vier oogen spreken." De eerzame Latrade lachte, terwijl hij pinkoogde. „Welnu, spreek, ik luister." „Ik moet u een pijnlijke bekentenis doen." „Zoo?' „Ja Mijnheer! Daar ik u niet met mijne omstandigheden bekend heb gemaakt, lieb ik u misleid. Ik acht mij de eer onwaar dig, welke gij mij bewijzen wilt, door mij de hand uwer dochter te schenken; ik kan de echtgenoot van juffrouw Latrade niet worden." „Wat vertel je daar?" „De waarheid mijnheer! U is onmetelijk rijk. Ik ben doodarm." „Doodarm? Nu zoover is het nog niet. Als men een kasteel, zooals dat van Ver- vei ne bezit, met de aanhoorighedenbos- sclien en pachthoeven, dan is men niet arm. Gij kunt de echtgenoot van mijn dochter niet zijn? Waarom niet? Verklaar u nader, en ik zal u antwoorden. Laat die pijnlijke bekentenis eens hooren." „Sedert twee jaren, vooral het laatste jaar, beb ik een los leven geleid." „Zoo wal als mijn kwajongen van een zoon." „Ik heb gespeeld." „Jules speelde ook." „Ik heb belangrijke sommen verloren." „Jules ook." „Ik heb allerlei dwaasheden begaan, mijn vermogen op de onzinnigste wijze er door gebracht, geld opgenomen." „Welnu, mijnheer! dat alles is ons niet onbekend." „lloel U weet?.... „Dat u nagenoeg tot den bedelstaf zijt gebracht. Ja, mijnheer! denkt u dan, voor den drommel, dat een man van mijn slag zich zoo maar laat inpakken? Ik heb on derzoek naar n gedaanen zoo beu ik het te weten gekomen. „Dan moet u begrijpen...." „Ja, ja, ik begrijp aan welke gevoelens gij hebt gehoorzaamd, met het doen dezer pijnlijke bekentenis.... Dit is heel braaf en edel, mijnheer! En nu, ziehier mijn ant woord Mijnheer Ik ben meer dan ooit er trotsch op u tot schoonzoon te krijgen." Adrien was zoo weinig verdacht op dit antwoord, dat hij verstomd bleef staan, de oogen wijd opengespalkt en strak gericht op den gewezen metselaar. Deze hernam „En als men u vervolgen wil om u van uw bezittingen te berooven, dan ben ik er ook nog. Ik zal het niet dulden. Kijk, mijnheer! ik wilde u een verrassing berei den en op den dag van de onderteekening van het huwelijkscontract u al de door u geteekende schuldbekentenissen ter hand stellen, die ik zou opkoopen. Dat was zoo'n aardigheidje, dat ik bedacht had, een pre sentje van je schoonvader." De markies bleef den heer Latrade met groole oogen aanstaren. De ongelukkige be greep al te goeddat deze hem niet zou loslaten. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1